ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Team 3x3 Β’ Τοπική Κατηγορία Βy A.s.o.p DIΑS
(Διεθνή AΞΙΟΛΟΓΗΣH)

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ: Α.Σ.Ο.Π ΔΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: ΠΑΥΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:
ΞΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: πουλ διπλών συναντήσεων δέκα(10) γύρων

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:ΚΥΡΙΑΚΗ 23-09-2018 -ΚΥΡΙΑΚΗ 02/12
 κάθε ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΚΤΟΣ 28/10

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: ΚΡΗΤΗΣ 1,ΣΤΡ.ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 90 λεπτά συν 30 δευτερόλεπτα ανα κίνηση

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Παίχτες με σκακιστικό δελτίο.
ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: 80 ευρώ ανα ομάδα
Τα παράβολα θα κατατεθούν σε τραπεζικό λογαριασμό.

ΏΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ:18.30

 

   ΟΜΑΔΕΣ:Οι ομάδες θα αποτελούνται το ελάχιστο από τετραμελή σύνθεση.
3 παίκτες αγωνίζονται ανα αγωνιστική και πρέπει ο μέσος όρος των διεθνών elo τους να είναι <=1300- Κάθε ομάδα μπορεί να έχει {έως 20 Ατομά
ROSTER}
Ομάδα που δεν προσήλθε στην αγωνιστική με τρεις σκακιστές δεν μπορεί να παίξει στην αγωνιστική. Κάθε ομάδα πρέπει να διαθέτει έναν αρχηγό.

·        ΕΠΑΘΛΑ
  -Η πρώτη ομάδα του ομίλου θα ανεβαίνει κατηγορία.

-Η ομάδα θα παίρνει 10 ευρώ ανα νίκη και 5 ευρώ ανα ισοπαλία.

 

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

1)Βαθμοί

2) Κριτήριο Bucholtz (με άθροισμα πόντων)

3)Βαθμολογική πρόοδος

4)Κλήρωση


ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:
Στο
 wwwHYPERLINK "http://www.asopdias.gr/".HYPERLINK "http://www.asopdias.gr/"asopdiasHYPERLINK "http://www.asopdias.gr/".HYPERLINK "http://www.asopdias.gr/"gr  & http://www.chess-results.com.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Οι δηλώσεις συμμετοχής μπορούν να υποβληθούν μέσω e-mail στο: asopdiastour@gmail.com  ή τηλεφωνικά στο 2105052191- 6987343215
ΘΑ ΤΗΡΗΘΕΙ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΌΤΗΤΑΣ -
ΜΙΑ ΟΜΆΔΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΉ ΤΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΒΌΛΟΥ.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Team 3x3 Β’ Τοπική Κατηγορία Βy A.s.o.p DIΑS
(Διεθνή AΞΙΟΛΟΓΗΣH)

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ: Α.Σ.Ο.Π ΔΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: ΠΑΥΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:
ΞΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: πουλ διπλών συναντήσεων δέκα(10) γύρων

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:ΚΥΡΙΑΚΗ 23-09-2018 -ΚΥΡΙΑΚΗ 02/12
 κάθε ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΚΤΟΣ 28/10

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: ΚΡΗΤΗΣ 1,ΣΤΡ.ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 90 λεπτά συν 30 δευτερόλεπτα ανα κίνηση

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Παίχτες με σκακιστικό δελτίο.
ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: 80 ευρώ ανα ομάδα
Τα παράβολα θα κατατεθούν σε τραπεζικό λογαριασμό.

ΏΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ:18.30

 

   ΟΜΑΔΕΣ:Οι ομάδες θα αποτελούνται το ελάχιστο από τετραμελή σύνθεση.
3 παίκτες αγωνίζονται ανα αγωνιστική και πρέπει ο μέσος όρος των διεθνών elo τους να είναι <=1300- Κάθε ομάδα μπορεί να έχει {έως 20 Ατομά
ROSTER}
Ομάδα που δεν προσήλθε στην αγωνιστική με τρεις σκακιστές δεν μπορεί να παίξει στην αγωνιστική. Κάθε ομάδα πρέπει να διαθέτει έναν αρχηγό.

·        ΕΠΑΘΛΑ
  -Η πρώτη ομάδα του ομίλου θα ανεβαίνει κατηγορία.

-Η ομάδα θα παίρνει 10 ευρώ ανα νίκη και 5 ευρώ ανα ισοπαλία.

 

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

1)Βαθμοί

2) Κριτήριο Bucholtz (με άθροισμα πόντων)

3)Βαθμολογική πρόοδος

4)Κλήρωση


ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:
Στο
 wwwHYPERLINK "http://www.asopdias.gr/".HYPERLINK "http://www.asopdias.gr/"asopdiasHYPERLINK "http://www.asopdias.gr/".HYPERLINK "http://www.asopdias.gr/"gr  & http://www.chess-results.com.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Οι δηλώσεις συμμετοχής μπορούν να υποβληθούν μέσω e-mail στο: asopdiastour@gmail.com  ή τηλεφωνικά στο 2105052191- 6987343215
ΘΑ ΤΗΡΗΘΕΙ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΌΤΗΤΑΣ -
ΜΙΑ ΟΜΆΔΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΉ ΤΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΒΌΛΟΥ.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Team 3x3 Β’ Τοπική Κατηγορία Βy A.s.o.p DIΑS
(Διεθνή AΞΙΟΛΟΓΗΣH)

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ: Α.Σ.Ο.Π ΔΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: ΠΑΥΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:
ΞΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: πουλ διπλών συναντήσεων δέκα(10) γύρων

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:ΚΥΡΙΑΚΗ 23-09-2018 -ΚΥΡΙΑΚΗ 02/12
 κάθε ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΚΤΟΣ 28/10

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: ΚΡΗΤΗΣ 1,ΣΤΡ.ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 90 λεπτά συν 30 δευτερόλεπτα ανα κίνηση

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Παίχτες με σκακιστικό δελτίο.
ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: 80 ευρώ ανα ομάδα
Τα παράβολα θα κατατεθούν σε τραπεζικό λογαριασμό.

ΏΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ:18.30

 

   ΟΜΑΔΕΣ:Οι ομάδες θα αποτελούνται το ελάχιστο από τετραμελή σύνθεση.
3 παίκτες αγωνίζονται ανα αγωνιστική και πρέπει ο μέσος όρος των διεθνών elo τους να είναι <=1300- Κάθε ομάδα μπορεί να έχει {έως 20 Ατομά
ROSTER}
Ομάδα που δεν προσήλθε στην αγωνιστική με τρεις σκακιστές δεν μπορεί να παίξει στην αγωνιστική. Κάθε ομάδα πρέπει να διαθέτει έναν αρχηγό.

·        ΕΠΑΘΛΑ
  -Η πρώτη ομάδα του ομίλου θα ανεβαίνει κατηγορία.

-Η ομάδα θα παίρνει 10 ευρώ ανα νίκη και 5 ευρώ ανα ισοπαλία.

 

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

1)Βαθμοί

2) Κριτήριο Bucholtz (με άθροισμα πόντων)

3)Βαθμολογική πρόοδος

4)Κλήρωση


ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:
Στο
 wwwHYPERLINK "http://www.asopdias.gr/".HYPERLINK "http://www.asopdias.gr/"asopdiasHYPERLINK "http://www.asopdias.gr/".HYPERLINK "http://www.asopdias.gr/"gr  & http://www.chess-results.com.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Οι δηλώσεις συμμετοχής μπορούν να υποβληθούν μέσω e-mail στο: asopdiastour@gmail.com  ή τηλεφωνικά στο 2105052191- 6987343215
ΘΑ ΤΗΡΗΘΕΙ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΌΤΗΤΑΣ -
ΜΙΑ ΟΜΆΔΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΉ ΤΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΒΌΛΟΥ.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΟΜΑΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΚΙ 2017

Για Αγόρια και Κορίτσια που γεννήθηκαν από 1.1.2003 και μετά  

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤEΣ :., Πανελλήνιος Γ.Σ,  Π.Σ.Περιστερίου,  Σ.Ο.Αιγάλεω,  Σ.Ο.Ν. Φιλαδέλφειας, Φ.Ο.Ν.Ηρακλείου, Α.Π.Ο.Κότινος, Σ.Μ.Α.Ο.Καισαριανής Σ.Ο. Παγκρατίου.  

1.       ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ :  Οι έδρες των συμμετεχόντων σωματείων. Κάθε Κυριακή, ανά 4 σωματεία, θα δημιουργούν ένα υποόμιλο και θα αγωνίζονται σε προκαθορισμένη έδρα ενός εκ των 4 σωματείων.

2.       ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ : Πουλ σε ομίλους των 8 ή 10 με τελική φάση .Ενδέχεται το σύστημα αγώνων να γίνει ελβετικό σε περίπτωση μεγάλης συμμετοχής ή να διαμορφωθεί ανάλογα με τις συμμέτοχες και θα ανακοινωθεί άμεσα με συμπληρωματική προκήρυξη.

3.       ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ :

     ΚΥΡΙΑΚΗ  29.1.2017   10,30 πμ 1ος Γύρος          12,15 μμ 2ος Γύρος      

       ΚΥΡΙΑΚΗ  05.2.2017   10,30 πμ 3ος Γύρος         12,15 μμ 4ος Γύρος      

       ΚΥΡΙΑΚΗ  12.2.2017   10,30 πμ 5ος Γύρος         12,15 πμ 6ος Γύρος     

       ΚΥΡΙΑΚΗ  19.2.2017   10,30 πμ 7ος Γύρος    

       ΚΥΡΙΑΚΗ    5.3.2017   10,30 πμ  Μπαράζ για θέσεις 1η – 4η

       Όταν οι μονοί γύροι ολοκληρωθούν, οι ζυγοί γύροι ( 2ος, 4ος & 6ος ) επιτρέπεται να ξεκινήσουν και νωρίτερα.

       Οι Όμιλοι και Υποόμιλοι, καθώς και οι έδρες θα καθορισθούν την Τρίτη 24.1.2017 και θα ανακοινωθούν       άμεσα με συμπληρωματική προκήρυξη .Η Τελική φάση που θα ακολουθήσει την Κυριακή 5.3.2017 καθώς και τυχόν αλλαγή του προγράμματος, θα ανακοινωθούν επίσης με συμπληρωματική προκήρυξη.

5         ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ : Σκακιστικά Σωματεία με όσες ομάδες θέλουν.

      Οι συνθέσεις θα είναι τριμελείς, θα αποτελούνται από Σκακιστές & Σκακίστριες που έχουν γεννηθεί από      1.1.2003 και μετά ( 14 ετών ), θα προσκομίζουν έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας & Υγείας, και θα δηλώνονται με την ακόλουθη σειρά :

Α.  Εθνικό ΕΛΟ

Β.  Α.Μ. Ε.Σ.Ο. ( Προηγείται ο μικρότερος )

            ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ : με αναφορά Υπευθύνου, τηλεφώνου και e-mail εως Δευτέρα 23 / 1 / 17   σε  

             Μυρσίνη Λυμπερτού 6944553403, e-mail mirsinilim@yahoo.gr

      και  Ντίνα Σερετάκη, τηλ.6972571596, e-mail. .

6         ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ : 35 λεπτά ο κάθε παίκτης για όλη την παρτίδα με πρόσθετο χρόνο μισό λεπτό ανά κίνηση.

      ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ : α. Αποτελέσματα μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων ( Βαθμοί – Πόντοι )

                                           β. Πόντοι

                                           γ. Για 1,2,3,θέση, Μπαράζ 10λεπτου Blitz

Για λοιπές θέσεις, ανακηρύσσονται ισόβαθμοι                                      

7         ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΟΜΑΔΩΝ : Σύμφωνα με την κατάταξη στα Εθνικά και Τοπικά πρωταθλήματα 2016, στην περίπτωση που διεξαχθεί με ελβετικό σύστημα.

8         ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ : Πέτρος Κολυβάς

9          ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ : Τάνια Καραλή

10      ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ – ΔΙΑΦΟΡΑ : Τα σωματεία που θα φιλοξενούν τους υποομίλους, θα γνωστοποιούν άμεσα τα αποτελέσματα στην Τάνια Καραλή, τηλ.6975300614.

Μέχρι το βράδυ της Δευτέρας, θα στέλνουν τα Φύλλα Αγώνων στο e-mail .

Μέχρι την Παρασκευή θα στέλνουν τα Φύλλα Αγώνων στην ΕΣΟ.

11     ΕΠΑΘΛΑ ΝΙΚΗΤΩΝ: Θα δοθούν αναμνηστικά έπαθλα στις 3 πρώτες ομάδες.

12     ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ – ΑΝΑΒΟΛΕΣ: Δεν επιτρέπονται   

13     Για ότι δεν προβλέπεται από την προκήρυξη, για μεταβολή του προγράμματος και για κάθε πρόβλημα που τυχόν παρουσιαστεί, αποφασίζει επιτροπή που θα αποτελείται από τους εκπροσώπους των συμμετεχόντων σωματείων σύμφωνα με τους κανονισμούς.

 

ΑΘΗΝΑ 11 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017

 

Η ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

 

Πέτρος Κολυβάς, Νίκος Σερετάκης, Τάνια Καραλή, Μυρσίνη Λυμπερτού, Γιάννης Σπυρακόπουλος,  Χρήστος Γκίκας, Δημήτρης Σταματάκος, Ανέστης Μιχαηλίδης, Θανάσης Γερούκαλης

Διαβάστε την γενική προκήρυξη των ομαδικών πρωταθλημάτων μαθητών και μαθητριών Αττικής 2016.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΟΜΑΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ « ΧΕΙΜΩΝΑΚΙ 2016 »

Για Αγόρια και Κορίτσια που γεννήθηκαν από 1.1.2002 και μετά 

  1. ΔΙΟΡΓΑΝΩΤEΣ : Α.Π.Ο. Κότινος Χολαργού , ΕΕΦΑΣ Άνω Βριλησσίων, Πανελλήνιος Γ.Σ, Π.Ο.Σ. Πετρούπολης, ΣΜΑΟ Καισαριανής, Σ.Ο. Μοσχάτου , Σ.Ο.Ν. Φιλαδέλφειας, Σ.Ο. Παγκρατίου, ΦΟΝ Ηρακλείου. 

  1. ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ : Οι έδρες των συμμετεχόντων σωματείων. Κάθε Κυριακή, ανά 4 σωματεία, θα δημιουργούν ένα υποόμιλο και θα αγωνίζονται σε προκαθορισμένη έδρα ενός εκ των 4 σωματείων. 

  1. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ : Πουλ σε ομίλους των 8 με τελική φάση .Ενδέχεται το σύστημα αγώνων να γίνει ελβετικό σε περίπτωση μεγάλης συμμετοχής ή να διαμορφωθεί ανάλογα με τις συμμέτοχες και θα ανακοινωθεί άμεσα με συμπληρωματική προκήρυξη. 

  1. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ :

ΚΥΡΙΑΚΗ 31/1/2016 10,30 πμ 1ος Γύρος 12,15 μμ 2ος Γύρος

ΚΥΡΙΑΚΗ 7/ 2/ 2016 10,30 πμ 3ος Γύρος 12,15 μμ 4ος Γύρος

ΚΥΡΙΑΚΗ 14 /2/2016 10,30 πμ 5ος Γύρος 12,15 πμ 6ος Γύρος

ΚΥΡΙΑΚΗ 21 /2/2016 10,30 πμ 7ος Γύρος

 

Οι Όμιλοι και Υποόμιλοι, καθώς και οι έδρες θα καθορισθούν την Τρίτη 26/ 1 / 2015 και θα ανακοινωθούν άμεσα με συμπληρωματική προκήρυξη .Η Τελική φάση που θα ακολουθήσει την Κυριακή 6 / 3 / 2016 καθώς και τυχόν αλλαγή του προγράμματος, θα ανακοινωθούν επίσης με συμπληρωματική προκήρυξη.

  1. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ : Σκακιστικά Σωματεία με όσες ομάδες θέλουν.

Οι συνθέσεις θα είναι τριμελείς, θα αποτελούνται από Σκακιστές & Σκακίστριες που έχουν γεννηθεί από 1.1.2002 και μετά ( 14 ετών ), θα προσκομίζουν έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας & Υγείας, και θα δηλώνονται με την ακόλουθη σειρά :

Α. ΕΛΟ

Β. Α.Μ. Ε.Σ.Ο. ( Προηγείται ο μικρότερος )

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ : με αναφορά Υπευθύνου, τηλεφώνου και e-mail εως Δευτέρα 25 / 1 / 16 σε

Λυμπερτού Μυρσίνη 694553403, e-mail mirsinilim@yahoo.gr

και Ντίνα Σερετάκη, τηλ.6972571596, e-mail.dseretaki@xatzivei.gr

 

  1. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ : 35 λεπτά ο κάθε παίκτης για όλη την παρτίδα με πρόσθετο χρόνο μισό λεπτό ανά κίνηση.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ : α. Αποτελέσματα μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων ( Βαθμοί – Πόντοι )

β. Πόντοι

γ. Για 1,2,3,θέση, Μπαράζ 10λεπτου Blitz

Για λοιπές θέσεις, ανακηρύσσονται ισόβαθμοι

  1. ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΟΜΑΔΩΝ : Σύμφωνα με την κατάταξη στα Εθνικά και Τοπικά πρωταθλήματα 2015, στην περίπτωση που διεξαχθεί με ελβετικό σύστημα.

  2. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ : Πέτρος Κολυβάς

  3. ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ :Βαζελάκης Οδυσσέας

  4. ΕΠΑΘΛΑ ΝΙΚΗΤΩΝ: Θα δοθούν αναμνηστικά έπαθλα στις 3 πρώτες ομάδες.

  5. ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ – ΑΝΑΒΟΛΕΣ: Δεν επιτρέπονται

  6. Για ότι δεν προβλέπεται από την προκήρυξη, για μεταβολή του προγράμματος και για κάθε πρόβλημα που τυχόν παρουσιαστεί, αποφασίζει επιτροπή που θα αποτελείται από τους εκπροσώπους των συμμετεχόντων σωματείων σύμφωνα με τους κανονισμούς.

 

 

ΑΘΗΝΑ 29 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2015

 

 

 

 

                                                                    ΓΕΝΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

ΟΜΑΔΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ Ε.Σ.Σ.Ν.Α. 2016

 

 

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

1.1 Στα Ομαδικά Πρωταθλήματα Κατηγοριών Αττικής συμμετέχουν οι ομάδες των τριών εθνικών κατηγοριών (Π.Ο.Α’ Εθνικής, Β’ Εθνικής, Γ’ Εθνικής) και των τοπικών κατηγοριών.(Α’ Τοπική , Β Τοπική)
Οι αγώνες ρυθμίζονται από τις ανά κατηγορία προκηρύξεις και την παρούσα οι οποίες είναι σύμφωνες με την προκήρυξη Ομαδικών Πρωταθλημάτων της ΕΣΟ.
Η αρχική κατάταξη των ομάδων για τα ως άνω πρωταθλήματα 2016 προκύπτει από τα αποτελέσματα των ομαδικών πρωταθλημάτων του 2015 όλων των κατηγοριών.


2. ΣΥΣΤΗΜΑ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ


2.1 Τα ομαδικά πρωταθλήματα Π.Ο.Α., Β’ Εθνικής, Γ’ Εθνικής θα διεξαχθούν με κυκλικό σύστημα (πουλ) , της Α’ Τοπικής σε δύο ομίλους με σύστημα πουλ και μπαράζ κατάταξης η δε Β’ Τοπική σε δύο ομίλους Β1 και Β2 και με σύστημα ελβετικό ή πουλ ανάλογα με τις συμμετοχές ως οι αντίστοιχες προκηρύξεις αναφέρουν.

2.2 Τα Ομαδικά Πρωταθλήματα Κατηγοριών ΕΣΣΝΑ  θα διεξαχθούν στις εξής ημερομηνίες: Κυριακές 17/1, 24/1, 31/1, 7/2, 14/2, 21/2, 28/3 , 6/3 και 20/3/2016 και με ώρα έναρξης 10:30.
Σε περίπτωση σοβαρού έκτακτου γεγονότος  σε μία από τις προαναφερόμενες ημερομηνίες τότε α)Για τους αγώνες των Εθνικών Κατηγοριών ο συγκεκριμένος γύρος θα αναβληθεί για την Κυριακή 27/3/2016 (B,Γ Εθνική,ΠΟ Α'Εθνικής ) β)Για τα πρωταθλήματα των Τοπικών Κατηγοριών ο γύρος θα αναβληθεί και το υπόλοιπο πρόγραμμα των αγώνων θα μεταφερθεί  στις επόμενες διαθέσιμες ημερομηνίες.

2.3 Αίτημα ομάδας για χρονική μετάθεση αγώνα μπορεί να γίνει αποδεκτό από το Διευθυντή Αγώνων για τεκμηριωμένα πολύ σοβαρό λόγο και μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του αντίπαλου σωματείου. Ο αγώνας θα πρέπει να παιχτεί οπωσδήποτε πριν την προγραμματισμένη ημερομηνία και ώρα του αντίστοιχου γύρου.

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3. ΔΗΛΩΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

3.1 Οι δηλώσεις συμμετοχής των ομάδων των Εθνικών Κατηγοριών  της Α’ Τοπικής θα πρέπει να κατατεθούν στον Διευθυντή αγώνων του αντίστοιχου πρωταθλήματος και στο e-mail της ΕΣΣΝΑ (   
 ) (ή στον αρ. fax 2118006289    μέχρι την Παρασκευή 7 Ιανουαρίου 2016 

Οι δηλώσεις συμμετοχής των ομάδων της Β’ Τοπικής (με δήλωση ΚΑΙ του Ομίλου που επιθυμούν να αγωνιστούν) κατατίθενται επίσης μέχρι την Πέμπτη
 7 Ιανουαρίου  2016.

Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 5.2.2. του Καταστατικού της ΕΣΣΝΑ Σωματείο-μέλος που δεν έχει εκπληρώσει τις οικονομικές του υποχρεώσεις στην Ε.Σ.Σ.Ν.Α. ΔΕΝ έχει δικαίωμα να συμμετέχει σε διασυλλογικούς αγώνες της Ένωσης.

Τα σωματεία οφείλουν να έχουν εξοφλήσει την συνδρομή έτους 2016 ύψους 50€ (πενήντα ευρώ) καθώς και το σύνολο των ανεξόφλητων συνδρομών τους έως και το 2015  (6€ κατ' έτος) έως και την Πέμπτη 7/1/2016.

Η καταβολή των συνδρομών γίνεται στον τραπεζικό λογαριασμό της ΕΣΣΝΑ  ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ   ΙΒΑΝ GR59 0171 0250 0060 2501 0285 946 

3.

ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ


3.2 Στη δήλωση συμμετοχής θα αναφέρεται  η διεύθυνση του αγωνιστικού χώρου για τους εντός έδρας αγώνες καθώς και ονόματα , τηλέφωνα και ηλεκτρονικές διευθύνσεις (e-mail) των υπευθύνων παραγόντων του σωματείου και όλων των διαθέσιμων διαιτητών του σωματείου

3.3 Η δήλωση συμμετοχής γίνεται δεκτή ΜΟΝΟ ΕΑΝ

α)φέρει τις υπογραφές των αρμοδίων (Προέδρου,Γραμματέα  ή εκπροσώπου του σωματείου στην ΕΣΣΝΑ) και την σφραγίδα του σωματείου

β) Έχει δοθεί τουλάχιστον ένα e-mail επικοινωνίας με την ΕΣΣΝΑ

και ισοδυναμεί με πλήρη και ανεπιφύλακτη αποδοχή των όρων της προκήρυξης.

Αν κάποιο σωματείο δε δηλώσει συμμετοχή στην κατηγορία που δικαιούται να αγωνιστεί η κενή θέση δεν αναπληρώνεται.


(ΔΗΛΩΣΗ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΥ/ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ ΣΚΑΚΙΣΤΗ)


3.4. Όλα τα σωματεία ανεξάρτητα από την κατηγορία στην οποία ανήκουν, έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα (1) κοινοτικό σκακιστή-τρια μόνο στις γενικές σκακιέρες και στη γυναικεία Κατ΄ εξαίρεση επιτρέπεται η συμμετοχή κοινοτικού σκακιστή-στριας στις «αναπτυξιακές» νεανικές σκακιέρες με την προϋπόθεση ότι κατοικεί μόνιμα στην Ελλάδα. Για την πιστοποίηση του μόνιμου της κατοικίας είναι απαραίτητη η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης (μηνός) ελληνικού σχολείου/σχολής ή ξένου σχολείου που εδρεύει στην Ελλάδα. Σε περίπτωση που δεν είναι μαθητής-τρια τότε θα πρέπει να προσκομίζεται αντίγραφο φορολογικής δήλωσης των γονέων για το προηγούμενο οικονομικού έτος.


3.5 Για τα σωματεία του ΠΟ Α’ Εθνικής Κατηγορίας και μόνο στις «γενικές» σκακιέρες 1η – 4η (όχι στις «αναπτυξιακές» ή τη γυναικεία),επιτρέπεται επιπλέον και η χρησιμοποίηση 
ενός αλλοδαπού σκακιστή ανεξαρτήτου χώρας προέλευσης. Με τη δήλωση συμμετοχής του πρέπει να κατατεθεί στην ΕΣΣΝΑ αποδεικτικό πληρωμής του παραβόλου συμμετοχής στην ΕΣΟ σύμφωνα με όσα ορίζει η Ομοσπονδία (Σημ: Του παραβόλου εξαιρούνται οι αλλοδαποί που σύμφωνα με τους πίνακες της FIDE ανήκουν στην  δύναμη της Ε.Σ.Ο. και αγωνίζονται με την Ελληνική σημαία.)


Υπενθυμίζεται ότι η συμμετοχή σε ομαδικούς αγώνες αλλοδαπών σκακιστών κοινοτικών ή μη, δεσμεύει τα σωματεία μέχρι το τέλος της αγωνιστικής περιόδου για όλες τις ομαδικές διοργανώσεις της ΕΣΟ.

Καταληκτική ημερομηνία για τη δήλωση των κοινοτικών/αλλοδαπών σκακιστών(Με ΑΜ ΕΣΟ, fide id και όλων των απαραίτητων δικαιολογητικών
) είναι το Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2016.

3.6 Ομάδες με κοινή έδρα που αδυνατούν να αγωνίζονται παράλληλα στον ίδιο χώρο μπορούν με τη δήλωση συμμετοχής να υποβάλλουν σχετικό αίτημα.

4. ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΙ-ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΙ ΟΜΑΔΩΝ


4.1 Από τον ΠΟ Α’ Εθνικής προκρίνονται στην Τελική Φάση της Α’ Εθνικής  οι  τρεις (3) πρώτες ομάδες και υποβιβάζονται  στην αμέσως χαμηλότερη κατηγορία αυτές που θα καταταχθούν στην 9η και 10η θέση.
Από τη Β’ και τη Γ’ Εθνική κατηγορία προβιβάζονται οι δύο (2) πρώτες ομάδες και υποβιβάζονται στην αμέσως χαμηλότερη κατηγορία  αυτές που θα καταταχθούν στην 9η και 10η θέση. 
Από την Α’ Τοπική κατηγορία προβιβάζονται οι δύο (2) πρώτες ομάδες ενώ υποβιβάζονται στην Β’ Τοπική οι ομάδες που θα καταταχθούν στις θέσεις 13η-16η
Από τη Β’ Τοπική , προβιβάζονται από τον Β1 Όμιλο τρεις (3) πρώτες ομάδες και από τον Β2 Όμιλο η πρώτη (1) ομάδα.


4.2 Σε περίπτωση που σωματείο-ομάδα
(-ες)

Α) Δε συμμετέχει ,ή δεν ολοκληρώσει τους αγώνες του στο Πρωτάθλημα 2015 της Κατηγορίας που ανήκει (συμμετοχή σε τουλάχιστον τους μισούς αγώνες) και δε συμμετέχει σε άλλες ομαδικές διοργανώσεις της ΕΣΣΝΑ έως 1.10.2015 ή


Β) Διαλύθηκε με απόφαση της ΓΣ αυτού ή με τελεσίδικη δικαστική απόφαση ή διαγράφηκε από τη δύναμη της ΕΣΟ έως και την 25.10.2016

Τότε υποβιβάζεται στην τελευταία Τοπική Κατηγορία της ΕΣΣΝΑ. (Β’ Τοπική Κατηγορία 2016) και η κενή θέση των πρωταθλημάτων του επόμενου έτους (2017) συμπληρώνεται με τον προβιβασμό μίας (1) επιπλέον ομάδας από κάθε πρωτάθλημα που είναι ιεραρχικά δύο κατηγορίες και πλέον χαμηλότερο(έως και τον Β1 Όμιλο της Β’ Τοπικής) από αυτό που ανήκε το σωματείο-ομάδα το 2015. (Εάν η διάλυση ή διαγραφή διαπιστωθεί μετά την 25.10.2015 -ημερομηνία έναρξης της μεταγραφικής περιόδου- η κενή θέση δεν αναπληρώνεται)

5 ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

5.1.Κάθε συνάντηση καλύπτεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ από διαιτητή που είναι καταχωρημένος στον ισχύοντα Πίνακα Ορισμού Διαιτητών -ΠΟΔ της Κ.Ε.Δ.


5.2. Ο Επικεφαλής Διαιτητής κάθε πρωταθλήματος θα οριστεί από την Τ.Ε.Δ.


5.3.Το εντός έδρας σωματείο έχει την υποχρέωση να ενημερώνει την ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ (e-mail: 
) ΚΑΙ τον Διευθυντη Αγώνων στο  τουλάχιστον τρεις (3) ημέρες ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΓΩΝΑ( ΚΑΘΕ Πέμπτη) για τον διαιτητή που προτείνει να διευθύνει τον αγώνα (και αναπληρωματικό) αποστέλλοντας και πλήρη στοιχεία επικοινωνίας (Τηλέφωνο , e-mail) ώστε να μπορει να επιβεβαιωθεί η διαθεσιμότητά του.


Σε αντίθετη περίπτωση η ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ θα ορίζει τον διαιτητή του αγώνα , την αμοιβή του οποίου υποχρεούται να καλύψει το εντός έδρας σωματείο. 

Η  ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ διατηρεί το δικαίωμα να ορίσει διαιτητή σε αγώνα διαφορετικό από αυτόν που προτείνει το Εντός έδρας σωματείο ,και την πιθανή αμοιβή του διαιτητή θα καλύψει η ΕΣΣΝΑ.

5.4 Σε αγώνα που δεν υπήρχε διαιτητής ή δεν αμειφθηκε ο ορισμένος από την ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ διαιτητής με ευθύνη του εντός έδρας σωματείου ,αυτός κατοχυρώνεται με ήττα άνευ αγώνος (0-10 ή 0-8 αα)


5.5 Οι διαιτητές πρέπει: να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, το ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ Φύλλο αγώνος. 

6. ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ

6.1 Για να αγωνιστούν οι σκακιστές ενός σωματείου πρέπει να είναι παρόντες στις σκακιέρες τους οι ελάχιστοι απαιτούμενοι ώστε να είναι δυνατή η επίτευξη τουλάχιστον ισόπαλου αποτελέσματος (δηλαδή σε 8 σκακιέρες 5 παρόντες, σε 10 σκακιέρες 6 παρόντες). Στην αντίθετη περίπτωση, λειτουργούν τα χρονόμετρά τους χωρίς να έχουν δικαίωμα να παίξουν κίνηση μέχρι να συμπληρωθεί ο απαραίτητος αριθμός παρόντων.

6,2 Μηδενίζονται μετά πάροδο μιας ώρας από την προγραμματισμένη ώρα έναρξης των αγώνων όλοι οι παίκτες που δεν έχουν προσέλθει στην σκακιέρα. Αν κανείς παίκτης, από τους δύο αντιπάλους, δεν παρουσιαστεί στην έναρξη, ο παίκτης που έχει τα λευκά κομμάτια, θα χάσει όλο τον χρόνο που θα περάσει μέχρι να αφιχθεί, εκτός αν ο διαιτητής πάρει διαφορετική απόφαση.

6.3 Αν δεν έχουν προσέλθει οι ελάχιστοι απαιτούμενοι ώστε να είναι δυνατή η επίτευξη τουλάχιστον ισόπαλου αποτελέσματος από μία ομάδα τότε μηδενίζεται όλη η ομάδα. Στην περίπτωση αυτή κενές θεωρούνται οι σκακιέρες των παικτών που δεν έχουν παρουσιαστεί στην σκακιέρα που αγωνίζονται.
Αν ένα σωματείο δεν έχει παραδώσει στον διαιτητή τη σύνθεση του μέχρι την καθορισμένη ώρα για την έναρξη των αγώνων, τίθενται σε λειτουργία τα χρονόμετρα των σκακιστών του χωρίς αυτοί να έχουν δικαίωμα να αγωνισθούν πριν δοθεί και ελεγχθεί η σύνθεση.

6.4 Πριν από τη καθορισμένη ώρα έναρξης του αγώνα, ο διαιτητής ελέγχει τις συνθέσεις των ομάδων, με την προϋπόθεση ότι ο διαιτητής παρέλαβε τις συνθέσεις τουλάχιστον δεκαπέντε λεπτά πριν από την ώρα έναρξης. Αν η σύνθεση παραδοθεί στον διαιτητή με καθυστέρηση, οι παίκτες του υπευθύνου σωματείου θα χρεωθούν με τον αντίστοιχο χρόνο της τυχόν καθυστέρησης στην έναρξη του αγώνα.
Μετά τον έλεγχο του διαιτητή ή και παράλληλα, ασκείται υποχρεωτικά ο ίδιος έλεγχος και από τους αρχηγούς των δύο ομάδων. Ο διαιτητής και οι δύο αρχηγοί πριν την έναρξη των αγώνων υπογράφουν υποχρεωτικά στο φύλλο αγώνα αποδεχόμενοι τον έλεγχο της νομιμότητας συμμετοχής των παικτών και κανονικότητας της σύνθεσης των ομάδων και δεσμεύουν τα σωματεία τους επί των θεμάτων που επικύρωσαν με την υπογραφή τους.Εάν κάποιος αρχηγός ομάδας αρνηθεί να υπογράψει τότε μηδενίζεται η ομάδα του.

6.5 Δεν αρχίζουν οι αγώνες πριν ολοκληρωθούν οι έλεγχοι νομιμότητας συμμετοχής και κανονικότητας της σύνθεσης από τον Διαιτητή και τους αρχηγούς των ομάδων.

6.6 Αν για οποιονδήποτε λόγο και πριν την έναρξη των αγώνων , διαπιστωθεί αντικανονικότητα συμμετοχής ή σύνθεσης, το υπαίτιο σωματείο καλείται να αποκαταστήσει αμέσως την αντικανονικότητα σε βάρος του χρόνου των συγκεκριμένων σκακιέρων.

6.7 Ο διαιτητής δεν επιτρέπει σε καμία περίπτωση την συμμετοχή παίκτη που:
-Δεν έχει προσκομίσει το Δελτίο του Αθλητικής Ιδιότητας και Υγείας Αθλητή. Το δελτίο αυτό θεωρείται κανονικό αν φέρει όλες τις σχετικά προβλεπόμενες υπογραφές και σφραγίδες ιατρού και σωματείου.
-Δεν είναι στη σκακιέρα που προβλέπεται από τη σύνθεση των ομάδων.

6.8 Τα σωματεία δεν έχουν δικαίωμα υποβολής ένστασης επί θεμάτων αντικανονικής συμμετοχής και σύνθεσης εάν δεν έχει γίνει ανάλογη μνεία στο Φύλλο Αγώνος πριν την έναρξη των αγώνων.
Μετά την έναρξη των αγώνων ουδεμία ποινή επιβάλλεται για λόγους νομιμότητας συμμετοχής των αθλητών και κανονικότητας της σύνθεσης των ομάδων.

6.9 Το σωματείο που αγωνίζεται "εντός έδρας" έχει την ευθύνη παροχής κατάλληλου αγωνιστικού χώρου και συνθηκών για την τέλεση του αγώνα.(Στην κρίση του Διαιτητή)  Σε περίπτωση που απαιτηθεί αλλαγή της σταθερής του έδρας οφείλει να να ενημερώσει τουλάχιστον 48 ώρες πριν το αντίπαλο σωματείο και τον Διευθυντή αγώνων.  Σε αντίθετη περίπτωση κατοχυρώνεται ο αγώνας εις βάρος του εντός έδρας σωματείου.

Εφιστάται η προσοχή των σωματείων και στο άρθρο 12 της  προκήρυξης

7. ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ

7.1 Η ομάδα που παίζει “εντός έδρας” έχει τα λευκά στις μονές σκακιέρες (1η, 3η, 5η ….. ) και η ομάδα “εκτός έδρας” έχει τα λευκά στις ζυγές σκακιέρες (2η, 4η, 6η, ……) αντίστοιχα.
7.2 Σε κάθε σκακιέρα η νίκη χρεώνεται με 1 πόντο, η ήττα με 0 πόντους ενώ στην ισοπαλία οι αντίπαλοι παίρνουν από μισό πόντο (0,5). Για κάθε ήττα  χωρίς αγώνα αφαιρείται μισός πόντος (-0,5) μέχρι να μηδενιστούν όλοι οι πόντοι που συγκεντρώθηκαν (όχι αρνητικοί πόντοι).
7.3 Το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης καθορίζεται από το σύνολο των πόντων. Η νικήτρια ομάδα παίρνει 2 βαθμούς και  τους πόντους της στον αγώνα, η ηττημένη 0 βαθμούς και  τους πόντους της στον αγώνα. Σε περίπτωση ισοπαλίας οι ομάδες παίρνουν από 1 βαθμό και τους πόντους τους στον αγώνα.
7.4 Νίκη χωρίς αγώνα (α.α.) βαθμολογείται με 2 βαθμούς και τόσους πόντους όσος ο αριθμός των σκακιέρων. Από την ομάδα που ηττάται χωρίς αγώνα αφαιρείται ένας βαθμός (μετά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος) και σε περίπτωση δεύτερης ήττας χωρίς αγώνα αποβάλλεται από το πρωτάθλημα και υποβιβάζεται (Αρθρο4)


(ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ )


7.5 
Η τελική κατάταξη των ομάδων στα πρωταθλήματα που διεξάγονται με σύστημα πουλ καθορίζεται κατά σειρά με τα παρακάτω κριτήρια:

-το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε κάθε ομάδα
-τα μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων αποτελέσματα (βαθμοί, πόντοι)
-το σύνολο των πόντων σε όλους τους αγώνες .
-το σύνολο των πόντων κατά σειρά στην 1η σκακιέρα, στη 2η, κλπ  μέχρι την τελευταία.
-κλήρωση

7.6 
Η τελική κατάταξη των ομάδων στα πρωταθλήματα που διεξάγονται με ελβετικό σύστημα (Β’ Τοπική Κατηγορία) καθορίζεται κατά σειρά με τα παρακάτω κριτήρια:

-το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε κάθε ομάδα
-το μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων αποτέλεσμα (βαθμοί, πόντοι), ισχύει εφόσον όλες οι ισόβαθμες ομάδες έχουν αγωνιστεί μεταξύ τους
-το σύνολο των πόντων σε όλους τους αγώνες.
-Κριτήριο Bucholtz Ολυμπιακό (Εξαιρείται το γινόμενο της αντίπαλης ομάδας με τους λιγότερους βαθμούς)

-το σύνολο των πόντων κατά σειρά στην 1η σκακιέρα, στη 2η, κλπ  μέχρι την τελευταία
-κλήρωση

8. ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ-ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ

8.1 Οι έδρες θα καθοριστούν μετά από κλήρωση. Η κλήρωση για τους κλειδάριθμους των πρωταθλημάτων με σύστημα πουλ θα πραγματοποιηθεί  την Παρασκευή 8/1/2016 σε ώρα και τόπο που θα ορίσει το ΔΣ της ΕΣΣΝΑ και θα ανακοινωθεί στην ιστοσλίδα της
www.essnachess.gr

8.2 Θα δοθούν κατά προτεραιότητα κλειδάριθμοι ώστε να ικανοποιηθούν τα αιτήματα ομάδων με κοινή έδρα.. Διευκρινίζεται ότι οι έδρες των αγώνων που προκύπτουν από τις κληρώσεις του ελβετικού συστήματος (Β’ Τοπική Κατηγορία) και των αγώνων κατάταξης(μπαράζ) της Α’ Τοπικής Κατηγορίας δεν αλλάζουν σε καμία περίπτωση.

8.3 Τα αποτελέσματα και οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων θα δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα της ΕΣΣΝΑ www.essnachess.gr 

9. ΔΙΑΦΟΡΑ

9.1 Οι εντός έδρας ομάδες πρέπει:

-Να γνωστοποιούν άμεσα και γραπτά το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων (στο e-mail
ή με SMS ή e-mail του ΔΑ)


-Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης (15:00) ,  ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-σκαναρισμένα/αρχειο φωτογραφίας κλο στο 

ή με τα πλήρη στοιχεία του ΦΑ περασμένα ηλεκτρονικά στο  με κοινοποίηση στο e-mail του διαιτητή

ή-  στον αριθμό fax2118006289αντίγραφο του φύλλου αγώνος με παράλληλη αποστολή ειδοποίησης στο ώστε να επιβεβαιωθεί ότι ελήφθη και είναι ευδιάκριτο. Τα ΦΑ αυτά θα κοινοποιούνται σκαναρισμένα και στους αποστολείς  Μη ευδιάκριτα ΦΑ από σωματεία ΔΕΝ θα γίνονται αποδεκτά

9.2. Για τα πρωταθλήματα που διεξάγονται με ελβετικό σύστημα (Β' Τοπική Κατηγορία) η μη έγκαιρη/έγκυρη αποστολή του Φύλλου Αγώνος αποτελεί λόγο εξαίρεσης της ομάδας από τις κληρώσεις  επόμενων γύρων του πρωταθλήματος

9.3 Για όλα τα πρωταθλήματα κατηγοριών ΕΣΣΝΑ η μη έγκαιρη/έγκυρη αποστολή του Φύλλου Αγώνος αποτελεί λόγο εξαίρεσης της ομάδας από τις κληρώσεις  επόμενων διασυλλογικών διοργανώσεων

9.4 Oι ομάδες που δεν εμφανίζονται σε διασυλλογικό αγώνα υποχρεούνται να καταθέσουν γραπτά και αιτιολογημένα (στο e-mail της ΕΣΣΝΑ ) έως τις 12:00 της επομένης γιατί δεν αγωνίστηκαν. H μη συμμόρφωση αποτελεί λόγο αποβολής της ομάδας από τη διοργάνωση από το πρώτο "άνευ αγώνος".


10.    ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ 

10.1.    Κατά απόφασης του διαιτητή ή του Επικεφαλής Διαιτητή ασκείται ένσταση σύμφωνα με τα σχετικά άρθρα του Κανονισμού Αγώνων της Ε.Σ.Ο. και κατατίθεται στο Διευθυντή Αγώνων (στο
e-mail της ΕΣΣΝΑ ) μαζί με παράβολο ύψους πενήντα (50) ευρώ. Σε περίπτωση μερικής ή ολικής αποδοχής της ένστασης το παράβολο επιστρέφεται αλλιώς εκπίπτει υπέρ της ΕΣΣΝΑ.
10.2.    Η ένσταση μπορεί να υποβληθεί το αργότερο είκοσι τέσσερις (24) ώρες μετά την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα, στον οποίο αναφέρεται. 
10.3.    Επιτροπή Ενστάσεων για όλες τις κατηγορίες ορίζεται η Επιτροπή Ενστάσεων της Τ.Ε.Δ. της Ε.Σ.Σ.Ν.Α..

11.    ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ 

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την παρούσα Γενική Προκήρυξη ισχύει ο Κανονισμός Ομαδικών Πρωταθλημάτων της Ε.Σ.Ο., καθώς και οι οδηγίες της Κ.Ε.Δ..

12.    ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ - ΤΕΛΕΣΕΩΣ ΑΓΩΝΩΝ

Γινεται ρητή μνεία και εφιστάται η προσοχή όλων ανεξαιρέτως των σωματείων - μελών της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. στο περί αδείας λειτουργίας αθλητικών εγκαταστάσεων και αδείας τελέσεως αγώνων νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο (άρθρο 56Α νόμου 2725/ 1999 κλπ), ως ισχύουν, και στην προς αυτό υποχρέωση συμμορφώσεως.



Ο Πρόεδρος                 Ο Γενικός Γραμματέας                Ο Έφορος Αγώνων




Χρήστος Γκορίτσας           Θεόδωρος Φίλιος                        Κυριάκος Ζαμίτ

F8 -12 & -16

Νοε 15, 2019

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α σε συνεργασία με το ΕΟΑΟ Φυσιολάτρη Νίκαιας και τον ΑΟ Τρεις Αστέρες '89 συνδιοργανώνει τις τελικές φάσεις των Πρωταθλημάτων Παίδων -16 και Παμπαίδων -12 αντίστοιχα. Οι αγώνες θα γίνουν σύμφωνα με την προκήρυξη:

1ος γύρος:     Κυριακή    27/12/2015   ώρα 17:30
2ος γύρος:     Δευτέρα     28/12/2015   ώρα 17:30
3ος γύρος:     Τρίτη         29/12/2015   ώρα 17:30
 
F8 -16: Ο αγωνιστικός χώρος είναι το εντευκτήριο του ΕΟΑΟ Φυσιολάτρη, Βρυούλων 69 και Ικονίου, Νίκαια. Η κλήρωση του 1ου γύρου εδώ
F8 -12: Ο αγωνιστικός χώρος είναι το εντευκτήριο του AO Τρεις Αστέρες '89, Κουρτίδου 122, Αθήνα.  Η κλήρωση του 1ου γύρου εδώ

ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ «ΣΠΥΡΟΣ ΜΠΙΚΟΣ» 2015

 

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

 

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Κύπελλο «ΣΠΥΡΟΣ ΜΠΙΚΟΣ» 2015.   

 

 

  1.    ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ - ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

1.1 Θα διεξαχθεί με ελβετικό σύστημα επτά (7) γύρων σε τρεις ομίλους (Α, Β1 , Β2 και Γ).

1.2  O A και ο Β1 όμιλος θα διεξαχθούν με διεθνή αξιολόγηση και το κόστος αξιολόγησης του πρωταθλήματος προς τη FIDE θα καλυφθεί μέσω παραβόλου για κάθε ομάδα που θα συμμετέχει. Το παράβολο για τον Α όμιλο ορίζεται στα εννέα (9) ευρώ και στον Β1 όμιλο δώδεκα (12) ευρώ το οποίο κατατίθεται έως την Δευτέρα 26/10/2015 στον τραπεζικό λογαριασμό της ΕΣΣΝΑ 

Αθήνα 16/12/2014                                                                    ΓΕΝΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

ΟΜΑΔΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ Ε.Σ.Σ.Ν.Α. 2015

 

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

1.1 Στα Ομαδικά Πρωταθλήματα Κατηγοριών Αττικής συμμετέχουν οι ομάδες των τριών εθνικών κατηγοριών (Π.Ο.Α’ Εθνικής, Β’ Εθνικής, Γ’ Εθνικής) και των τοπικών κατηγοριών.(Α’ Τοπική , Β Τοπική)
Οι αγώνες ρυθμίζονται από τις ανά κατηγορία προκηρύξεις και την παρούσα οι οποίες είναι σύμφωνες με την προκήρυξη Ομαδικών Πρωταθλημάτων της ΕΣΟ.
Η αρχική κατάταξη των ομάδων για τα ως άνω πρωταθλήματα 2015 προκύπτει από τα αποτελέσματα των ομαδικών πρωταθλημάτων του 2014 όλων των κατηγοριών.

Προκηρύξεις

Προκηρύξεις Σχολικών

Προκηρυξεις Σχολικων