Η ΕΝΩΣΗ ΣΠΑΡΤΗΣ Μ. ΑΣΙΑΣ

 

σας προσκαλεί στην

 

28η ΕΤΗΣΙΑ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ   (ΤΟΥΡΝΟΥΑ)

 

 

 

ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ (κλιματιζόμενη αίθουσα),

 

ΑΛΑΤΣΑΤΩΝ 27 Ν. ΙΩΝΙΑ   (ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ)

 

την ΚΥΡΙΑΚΗ 18/06/2017

 

Προσέλευση: 09.30΄  -   Ώρα έναρξης:  10.00΄     -    Λήξη:  13.00΄

 

 

 

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές και μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων της Ν. ΙΩΝΙΑΣ

 

και των όμορων δήμων.

 

 

 

Σύστημα αγώνων        Ελβετικό  5  γύρων.

 

 

 

Χρόνος σκέψης 30’ για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Στα τελευταία 10’ θα χρησιμοποιείται σκακιστικό χρονόμετρο.

 

Στον πρώτο κάθε τάξης θα απονεμηθεί κύπελλο, στον δεύτερο και  τρίτο μετάλλιο, στο πρώτο κορίτσι χρυσό μετάλλιο, στους υπόλοιπους  αναμνηστικά  δώρα.

 

 

 

Διευθυντής αγώνων      :  ΓΡΥΠΑΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ

 

Επικεφαλής διαιτητής   :  MΠΑΛΣΗΣ ΝΙΚΟΣ

 

Βοηθός  διαιτητής         :  ΚΟΔΥΛΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

 

 

 

Οργανωτική επιτροπή   :  ΧΑΤΟΓΛΟΥ  ΝΙΚΟΣ,  ΧΑΤΟΓΛΟΥ  ΚΟΣΜΑΣ, ΑΜΠΑΤΖΗΣ  ΑΝΤΩΝΗΣ, ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΗΣ  ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΤΣΟΥΛΗ  ΒΑΣΙΛΙΚΗ,  ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ  ΘΩΜΑΣ  ΚΑΙ  ΧΡΗΣΤΟΣ , ΠΑΠΑΖΑΧΑΡΙΟΥ ΘΩΜΑΣ, ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ  ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ

 

 

 

Με απόφαση της Οργανωτικής Επιτροπής δύναται να μεταβληθούν οι κατηγορίες και οι απονομές επάθλων ανάλογα των συμμετοχών.

 

 

 

Οι απονομές   θα γίνουν 13.30΄ περίπου στην κεντρική σάλα της ΕΝΩΣΗΣ.

 

Διαιτητές αγώνων θα είναι Διπλωματούχοι της ΤΕΔ του τμήματος Σκακιού της ΕΝΩΣΕΩΣ.

 

Οι αγώνες θα γίνουν χωρίς παράβολο.

 

Ο αριθμός των μαθητών είναι ορισμένος (160 ) και θα κρατηθεί προτεραιότητα.

 

 

 

Δηλώσεις συμμετοχής

 

ΧΑΤΟΓΛΟΥ   ΝΙΚΟΣ:         6936112045

 

ΕΝΩΣΗ  ΣΠΑΡΤΗΣ   Μ.ΑΣΙΑΣ :    2102770978

 

 
 
 
 
 
 
 
 
Ενσωματωμένη εικόνα 1

Εξωραϊστικός – Επιμορφωτικός – Φιλανθρωπικός

& Αθλητικός Σύλλογος Άνω Βριλησσίων

«Η Μεταμόρφωση του Σωτήρος»

ΑΘ. ΔΙΑΚΟΥ 14 & ΜΕΓ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ – 15235 ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

http://anovrilissia.blogspot.com

 

Θέμα:  1ο Ανοιχτό Τουρνουά Σκάκι (Rapid) ΕΕΦΑΣ Άνω Βριλησσίων «Η Μεταμόρφωση του Σωτήρος» για παιδιά έως 12 ετών με διεθνή αξιολόγηση (Σάββατο 14/01/2017)!!!

 1ο Ανοιχτό Τουρνουά Σκάκι (Rapid)

ΕΕΦΑΣ Άνω Βριλησσίων

«Η Μεταμόρφωση του Σωτήρος»

για παιδιά έως 12 ετών

με διεθνή αξιολόγηση

Σάββατο,14 Ιανουαρίου 2017

Ενσωματωμένη εικόνα 3

Στα πλαίσια ανάπτυξης και διάδοσης του σκάκι στην περιοχή μας ο Ε.Ε.Φ.Α.Σ. Άνω Βριλησσίων «Η Μεταμόρφωση του Σωτήρος» προκηρύσσει τουρνουά σκάκι για παιδιά έως 12 ετών (ημερομηνία γέννησης μετά την 1/1/2005).


ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ: ΕΕΦΑΣ Άνω Βριλησσίων «Η Μεταμόρφωση του Σωτήρος»

 

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Διευθυντής Αγώνων ορίζεται ο κ. Ιωάννης Τζαμουράνης

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2017

- Επιβεβαίωση συμμετοχών 17:30-18:00.

- Έναρξη 1ου γύρου στις 18.00.

- Τελετή λήξης – απονομές μεταλλίων και αναμνηστικών διπλωμάτων στις 21:30-22:00.

 

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΣΥΣΥΤΗΜΑ – ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ:

- Το τουρνουά θα διεξαχθεί με ελβετικό σύστημα έξι(6) γύρων. Ισχύουν οι κανονισμοί της ΕΣΟ(Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας) και της FIDE(Παγκόσμιας Σκακιστικής Ομοσπονδίας).

- Δικαίωμα συμμετοχής έχουν μόνο παιδιά έως 12 ετών (ημερομηνία γέννησης μετά την 1/1/2005).

- Οι αγώνες θα διεξαχθούν με χρόνο σκέψης 10 λεπτά για κάθε παίκτη για όλη την παρτίδα, με προσθήκη 5 δευτερολέπτων ανά κίνηση από την πρώτη κίνηση 

 

ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Επικεφαλής Διαιτητής ορίζεται o κ. Γασπαράτος Παναγιώτης

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Το ανοιχτό τουρνουά θα διεξαχθεί στο κτίριο του πάρκου «Μίκης Θεοδωράκης» (πρώην ΤΥΠΕΤ) του Δήμου Βριλησσίων, επί της οδού Μπακογιάννη 38-42. Πρόσβαση μέσω Αττικής Οδού από την έξοδο «Λεωφόρος Πεντέλης» από το ρεύμα με κατεύθυνση προς Πεντέλη.

  

ΠΑΡΑΒΟΛΟ: Η συμμετοχή των παιδιών θα είναι χωρίς οικονομικό κόστος και εντελώς δωρεάν για όλους τους συμμετέχοντες. Αντί εγγραφής, όσοι δηλώσουν συμμετοχή, κατά την είσοδό τους στο χώρο του τουρνουά μπορούν να προσφέρουν τρόφιμα μακράς διάρκειας, τα οποία θα δοθούν στο «Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Βριλησσίων» για τους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη.

 

ΕΠΑΘΛΑ:

-1ος Γενικής Κατάταξης: Χρυσό Μετάλλιο

-2ος Γενικής Κατάταξης: Ασημένιο Μετάλλιο

-3ος Γενικής Κατάταξης: Χάλκινο Μετάλλιο

-1ο Κορίτσι Γενικής Κατάταξης: Χρυσό Μετάλλιο

 

-1ος Κάτω των 8 ετών(ημερομηνία γέννησης από 01/01/2009 και μετά): Χρυσό Μετάλλιο

-2ος Κάτω των 8 ετών(ημερομηνία γέννησης από 01/01/2009 και μετά): Ασημένιο Μετάλλιο

-3ος Κάτω των 8 ετών(ημερομηνία γέννησης από 01/01/2009 και μετά): Χάλκινο Μετάλλιο

-1ο Κορίτσι Κάτω των 8 ετών(ημερομηνία γέννησης από 01/01/2009 και μετά): Χρυσό Μετάλλιο

 

-1ος Κάτω των 6 ετών(ημερομηνία γέννησης από 01/01/2011 και μετά): Χρυσό Μετάλλιο

-2ος Κάτω των 6 ετών(ημερομηνία γέννησης από 01/01/2011 και μετά): Ασημένιο Μετάλλιο

-3ος Κάτω των 6 ετών(ημερομηνία γέννησης από 01/01/2011 και μετά): Χάλκινο Μετάλλιο

-1ο Κορίτσι Κάτω των 6 ετών(ημερομηνία γέννησης από 01/01/2011 και μετά): Χρυσό Μετάλλιο

Ο πολυνίκης αθλητής λαμβάνει το μετάλλιο της μεγαλύτερης κατηγορίας.

Θα απονεμηθούν αναμνηστικά διπλώματα σε όλα τα παιδιά που θα τερματίσουν!!!

 

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Δηλώσεις συμμετοχής μέσω e-mail στο syllogos.anovrilissia@gmail.com αποστέλλοντας συμπληρωμένη  τη Φόρμα Δήλωσης Συμμετοχής που θα βρείτε στο blog του Συλλόγου http://anovrilissia.blogspot.gr   αναφέροντας το ονοματεπώνυμο του παιδιού, σύλλογο (αν υπάρχει), ΕΛΟ(διεθνές rapid – εθνικό εάν υπάρχει) ημερομηνία γέννησης και τηλέφωνο επικοινωνίας, μέχρι και την Παρασκευή 13 Ιανουαρίου 2017 22:00, αλλά και στον χώρο των αγώνων το Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2017 17:30-18:00. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας κατά τις δηλώσεις συμμετοχής. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στο τηλέφωνο 6992.29.99.43 (κ. Αλέξανδρος Γιαννακούλιας) και στο διαδίκτυο, http://anovrilissia.blogspot.gr. 

 

ΑΝΩΤΑΤΟ ΟΡΙΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ: 48παιδιά - Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας κατά τις δηλώσεις συμμετοχής. 



Βρείτε μας στο facebook πατώντας εδώ

Προεπισκόπηση!!!

Βρείτε μας στο Google+ πατώντας εδώ

Προεπισκόπηση!!!


Για να δείτε φωτογραφίες από το προηγούμενο τουρνουά για παιδιά που διοργανώσαμε ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ !!!

 

Ο Γενικός Γραμματέας

και εκπρόσωπος του σκακιστικού

τμήματος του Συλλόγου

  

 

Αλέξανδρος Γιαννακούλιας

τηλ: 6992299943

mail:
 

1. Γενικά:

Η Σκακιστική Επικοινωνία Ηρακλείου προκηρύσσει το Ανοιχτό Πρωτάθλημα Επικοινωνίας 2016. Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί το διάστημα 4 Φεβρουαρίου  με 17 Μαρτίου 2016 στο εντευκτήριο της Σκακιστικής Επικοινωνίας

 

2. Διευθυντής αγώνων – Επικεφαλής διαιτητής: 

Διευθυντής αγώνων ορίζεται ο Μιχάλης Ρουκουνάκης και επικεφαλής διαιτητής η Μαρία Πετσετίδη.

 

3. Σύστημα αγώνων:

Ελβετικό τουρνουά 7 γύρων.

Για την πραγματοποίηση των κληρώσεων θα χρησιμοποιηθεί η τελευταία έκδοση του προγράμματος Swissmanager. Ισχύουν όλοι οι κανονισμοί της FIDE και της ΕΣΟ. Το τουρνουά θα αξιολογηθεί για Διεθνές και  Ελληνικό ΕΛΟ. Η αρχική κατάταξη θα γίνει με βάση ταΔιεθνή Έλο Φεβρουαρίου 2016

4. Χώρος διεξαγωγής:

Οι αγώνες θα φιλοξενηθούν στο εντευκτήριο της Σκακιστικής Επικοινωνία το οποίο βρίσκεται στην οδό Χαράς 12 & ΠολυτεχνείουΗράκλειο Αττικής.


6. Πρόγραμμα αγώνων:

Οι αγώνες θα διεξάγονται κάθε Πέμπτη στις 8μμ. Ώρα προσέλευσης 7:45.
 Αναλυτικά:
1ος γύρος: Πέμπτη 04.02.2016 20:00

2ος γύρος: Πέμπτη 11.02.2016 20:00

3ος γύρος: Πέμπτη 18.02.2016 20:00

4ος γύρος: Πέμπτη 25.02.2016 20:00

5ος γύρος: Πέμπτη 03.03.2016 20:00

6ος γύρος: Πέμπτη 10.03.2016 20:00

7ος γύρος: Πέμπτη 17.03.2016 20:00

Αναβολές θα γίνονται Παρασκευή Σάββατο και Κυριακή σε συνεννόηση με τον διευθυντή αγώνων ή με τον επικεφαλής διαιτητή.
Οι κληρώσεις των αγώνων θα αναρτώνται κάθε Δευτέρα στο 
chess-results.com


7. Χρόνος σκέψης - Κανονισμοί: 
Ο χρόνος σκέψης θα είναι 90 λεπτά για όλη την παρτίδα και 30΄΄ για κάθε κίνηση από την αρχή της παρτίδας. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.
Οι παρτίδες διέπονται  από τους κανονισμούς της 
FIDE και της ΕΣΟ. Για κάθε θέμα που τυχόν ανακύπτει και δεν προβλέπεται από τους κανονισμούς, αρμόδιος να αποφασίσει είναι o διευθυντής αγώνων ή ο επικεφαλής διαιτητής.

 

8.Έπαθλα: 
1ος  1 
yearChessbasePremiumMembership (αξίας 50 ευρώ)
2ος  1 
yearChessbasePremiumMembership (αξίας 50 ευρώ)
3ος  1 
yearChessbasePremiumMembership (αξίας 50 ευρώ)
Στους 3 πρώτους νικητές του τουρνουά θα δοθούν μετάλλια

Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα έπαθλα δεν μοιράζονται, 
αλλά διανέμονται ανάλογα με τα κριτήρια ισοβαθμίας.

 

9. Κριτήρια ισοβαθμίας:

Σε περίπτωση ισοβαθμίας στην τελική κατάταξη, ισχύουν τα παρακάτω κριτήρια άρσης της:

α. Τα αποτελέσματα των ισόβαθμων παιχτών (εφόσον έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους),

β. Buchholz cut 1 (worst) 
γ. Arranz System, (win:1, draw as black:0,6 as white:0,4, lost:0), 

10. Δικαίωμα συμμετοχής – Παράβολο: 
Η συμμετοχή είναι ελεύθερη για κάθε σκακιστή 
Παράβολο 15 ευρώ. Τα μέλη της σκακιστικής επικοινωνίας και  οι έφηβοι 10 ευρώ .Οι έφηβοι της σκακιστικής επικοινωνίας 5 ευρώ.



Δηλώσεις συμμετοχής Ρουκουνάκης Μιχάλης 6947377440, Μαρία Πετσετίδη
6974858312

και στο e-mailskaki.gr@outlook.gr.

                                                                       Η Οργανωτική Επιτροπή

OMAΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΙΛΙΑΣ 2016

«ΝΙΚΟΣ ΣΤΡΟΦΑΛΗΣ»

1 ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Κύπελλο Αττικής Φιλίας «Νίκος Στρόφαλης» 2016.

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο ομίλους με ελβετικό σύστημα επτά (7) γύρων.

Ο Α' Ομιλος με εξαμελή (6) σύνθεση:  Οι αγώνες του Α ομίλου θα σταλούν για διεθνή αξιολόγηση.

 Για κάθε ομάδα που θα συμμετέχει ορίζεται παράβολο συμμετοχής 9€ (εννέα ευρώ) καταβλητέο με τη δήλωση συμμετοχής ΕΩΣ τις 8/1/2016 στον τραπεζικό λογαριασμό της ΕΣΣΝΑ:

ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ   ΙΒΑΝ GR59 0171 0250 0060 2501 0285 946

ποσό που θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για την κάλυψη του συνολικού κόστους αξιολόγησης της διοργάνωσης.  

Οι ομάδες πρέπει να στείλουν έως 10/1/2016 και το αποδεικτικό καταβολής παραβόλου με αναφορα στο Σωματείο και τον αριθμό ομάδων κατά προτίμηση σκαναρισμένο στο essnamail@gmail,com ή στον αρ fax 2118006289 για να θεωρηθεί η συμμετοχή τους έγκυρη

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΒΟΛΟΥ

ο  Β' Όμιλος επίσης με εξαμελή (6) σύνθεση Οι παρτίδες του Β ομίλου ΔΕΝ θα σταλούν για διεθνή αξιολόγηση και οι ομάδες συμμετέχουν χωρίς την καταβολή του παραβόλου

2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων 

Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :

1ος γύρος, Κυριακή  17/ 1 / 2016,   ώρα 10:30

2ος γύρος, Κυριακή  24 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

3ος γύρος, Κυριακή  31 / 1 / 2016  ώρα 10:30

4ος γύρος, Κυριακή    7/ 2 / 2016,   ώρα 10:30

5ος γύρος, Κυριακή  14/ 2 / 2016,     ώρα 10:30

6ος γύρος, Κυριακή  21 / 2 / 2016,   ώρα 10:30

7ος γύρος, Κυριακή  28/ 2 / 2016,     ώρα 10:30

Αίτημα ομάδας για χρονική μετάθεση αγώνα μπορεί να γίνει αποδεκτό από το Διευθυντή Αγώνων για τεκμηριωμένα πολύ σοβαρό λόγο και μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του αντίπαλου σωματείου. Ο αγώνας θα πρέπει να παιχτεί οπωσδήποτε πριν την προγραμματισμένη ημερομηνία και ώρα του αντίστοιχου γύρου.

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά , με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας

4..ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

4.1 Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα σωματεία-μέλη της ΕΣΣΝΑ με μία ή περισσότερες ομάδες. Σωματεία που δεν ανήκουν στη δύναμη της ΕΣΣΝΑ μπορούν να αγωνίζονται εκτός συναγωνισμού για τα έπαθλα της διοργάνωσης (1η-3η θέση)

4.2  Σε περίπτωση συμμετοχής σωματείου με περισσότερες από μία ομάδες, αυτές ονομάζονται κατά σειρά Α, Β, Γ ξεκινώντας από την ομάδα που συμμετέχει στον Α όμιλο  κοκ.

5. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ- ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

5.1 Οι ομάδες στον Α’ Όμιλο  θα είναι εξαμελεις

1η – 6η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία,

Και στον Β’ Όμιλο θα είναι εξαμελείς

1η – 6η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία,

Οι σκακιστές και σκακίστριες δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:

α. Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ) από τον εθνικό πίνακα αξιολόγησης Α’ Εξαμήνου ‘16 (Κοινοτικοί σκακιστές κατατάσσονται κατ’ εξαίρεση με βάση το διεθνές τους Έλο Ιανουαρίου 2016)

β. Εθνικός Τίτλος (κατά σειρά ΕΜ ΟΜ ΥΜ και μόνο για τους τίτλους αυτούς).

γ. Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ (προηγείται ο μικρότερος).

5.2 Όλα τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα κοινοτικό σκακιστή ή σκακίστρια σε οποιαδήποτε σκακιέρα, η δήλωση του/της οποίου/ας πρέπει να γίνει στην ΕΣΣΝΑ μέχρι το Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016

5.3 Στον Α’ Όμιλο: οι ομάδες κατατάσσονται σύμφωνα με την τελική κατάταξη της αντίστοιχης διοργάνωσης του 2015. Σωματεία που δεν αγωνίστηκαν στο πρωτάθλημα 2014 καθώς και τα νέα σωματεία, κατατάσσονται στο τέλος και κατά σειρά δήλωσης. Στον Β’ Όμιλο η αρχική κατάταξη θα προκύψει με κλήρωση.

5.4  Τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν σκακιστή/τρια κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος σε περισσότερες από μία ομάδες  τους , συνίσταται όμως να το αποφεύγουν. Εάν σκακιστής σωματείου με  Έλο ΕΣΟ μεγαλύτερο ή ίσο του 1300 συμμετάσχει μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος σε περισσότερες από μία ομάδες ( π.χ. στις ομάδες Α ,Β , Γ)) τότε οι ομάδες εκτός αυτής που είναι ιεραρχικά πρώτη (οι Β,Γ) κατατάσσονται στην τελική βαθμολογία κάτω από την 3η θέση (δεν μπορούν να διεκδικήσουν έπαθλα στον όμιλο που αγωνίζονται).

5.5 Τα μέλη των ομάδων πρέπει να έχουν έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας, το οποίο θα προσκομίζεται στο διαιτητή της συνάντησης πριν την έναρξη του αγώνα.

6.    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

6.1.    Σε κάθε σκακιέρα η νίκη χρεώνεται με 1 πόντο, η ήττα με 0 πόντους, ενώ στην ισοπαλία οι αντίπαλοι παίρνουν από μισό πόντο (0,5). Για κάθε ήττα χωρίς αγώνα αφαιρείται μισός πόντος (-0,5), μέχρι να μηδενιστούν όλοι οι πόντοι που συγκεντρώθηκαν (όχι αρνητικοί πόντοι). Το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης καθορίζεται από το σύνολο των πόντων που κατακτούν οι σκακιστές των σωματείων. Η νικήτρια ομάδα βαθμολογείται με 2 βαθμούς, σε περίπτωση ισοπαλίας οι δύο ομάδες παίρνουν από 1 βαθμό, ενώ η ηττημένη ομάδα παίρνει 0 βαθμούς.

6.2.    Ομάδα που δεν αγωνίζεται σε τρεις σκακιέρες (Β όμιλος) ή σε τέσσερις σκακιέρες (Α' Όμιλος) μηδενίζεται άνευ αγώνος.

6.3.    Νίκη χωρίς αγώνα (α.α.) βαθμολογείται με 2 βαθμούς και  πόντους όσες οι σκακιέρες  ( 6-0 ή 0-6 στον Α ή  Β’ Όμιλο),

6.4.    Σε περίπτωση που ομάδα κληρωθεί bye βαθμολογείται με  2 βαθμούς και 3.5 πόντους (Β’ Όμιλος)

7.    ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ

Για την τελική κατάταξη του ελβετικού χρησιμοποιούνται κατά σειρά τα εξής κριτήρια:

·    Βαθμοί,

·    Κατάταξη (βαθμοί, πόντοι) του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων. Το κριτήριο δεν εφαρμόζεται αν κάποιος αγώνας μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων δεν πραγματοποιήθηκε.,

·    Σύνολο πόντων,

·    Κριτήριο Bucholtz (με άθροισμα πόντων),

·    Κλήρωση.

8.  ΕΠΑΘΛΑ

Στην 1η, 2η και 3η ομάδα κάθε ομίλου θ’ απονεμηθούν Κύπελλα.

9.    ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ - ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ – ΔΙΑΦΟΡΑ

9.1.    Διευθυντής αγώνων ορίζεται ο κ. Ζαμιτ Κυριάκος

9.2.    Τους αγώνες διαιτητεύουν διαιτητές εγγεγραμμένοι στον Π.Ο.Δ. της Κ.Ε.Δ..

9.3.    Ο Επικεφαλής Διαιτητής θα οριστεί από την Τ.Ε.Δ..

9.4.    Μαζί με τη δήλωση συμμετοχής τα σωματεία πρέπει να γνωστοποιήσουν τον αγωνιστικό χώρο, καθώς και το διαιτητή που θα χρησιμοποιούν για τους εντός έδρας αγώνες τους.

9.5.    Τα εντός έδρας σωματεία υποχρεούνται:

9.5.1.    Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων,

9.5.2.    να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της Δευτέρας τα αντίγραφο του Φύλλου Αγώνα κατα προτίμηση στο e-mail της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.  ή στον αριθμό φαξ 2118006289 και

9.5.3.    να προσκομίζουν στην Ε.Σ.Ο., εντός μίας (1) εβδομάδας, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων.

9.6 H μη έγκαιρη αποστολή του Φύλλου Αγώνος από το εντός έδρας σωματείο αποτελεί λόγο εξαίρεσής του από επόμενες κληρώσεις της διοργάνωσης.

10.    ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ

10.1.    Κατά απόφασης του διαιτητή ή του Επικεφαλής Διαιτητή ασκείται ένσταση σύμφωνα με τα σχετικά άρθρα του Κανονισμού Αγώνων της Ε.Σ.Ο. και κατατίθεται στο Διευθυντή Αγώνων μαζί με παράβολο ύψους πενήντα (50) ευρώ. Σε περίπτωση μερικής ή ολικής αποδοχής της ένστασης το παράβολο επιστρέφεται.

10.2.    Η ένσταση μπορεί να υποβληθεί το αργότερο είκοσι τέσσερις (24) ώρες μετά την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα, στον οποίο αναφέρεται.

10.3.    Επιτροπή Ενστάσεων ορίζεται η Επιτροπή Ενστάσεων της Τ.Ε.Δ. της Ε.Σ.Σ.Ν.Α..

11.    ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Οι δηλώσεις συμμετοχής γίνονται μέχρι και την  Παρασκευή 8/1/2016 στη Διευθυντή Αγώνων κ.Ζαμίτ Κυριάκο   ή στο e-mail της ΕΣΣΝΑ 

Με τη δήλωση συμμετοχής το σωματείο αποδέχεται πλήρως και χωρίς επιφύλαξη όλους τους όρους της προκήρυξης.

12.    ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την προκήρυξη ισχύουν οι Κανονισμοί των Ομαδικών Πρωταθλημάτων της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. και της Ε.Σ.Ο., καθώς και οι οδηγίες της Κ.Ε.Δ..

13 Γινεται ρητή μνεία και εφιστάται η προσοχή όλων ανεξαιρέτως των σωματείων - μελών της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. στο περί αδείας λειτουργίας αθλητικών εγκαταστάσεων και αδείας τελέσεως αγώνων νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο (άρθρο 56Α νόμου 2725/ 1999 κλπ), ως ισχύουν, και στην προς αυτό υποχρέωση συμμορφώσεως.




Ο Πρόεδρος              Ο Γενικός Γραμματέας         Ο Έφορος Αγώνων




Χρήστος Γκορίτσας         Θεόδωρος Φίλιος               Κυριάκος Ζαμίτ

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  B΄ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 2016

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα της B΄ Τοπικής κατηγορίας Αττικής 2016. Για το πρωτάθλημα ισχύουν  η παρούσα και η Γενική Προκήρυξη Ομαδικών Πρωταθλημάτων 2016

2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων

Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :

1ος γύρος, Κυριακή  17/ 1 / 2016,   ώρα 10:30

2ος γύρος, Κυριακή  24 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

3ος γύρος, Κυριακή  31 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

4ος γύρος, Κυριακή    7/ 2 / 2016,   ώρα 10:30

5ος γύρος, Κυριακή  14 / 2 / 2016,     ώρα 10:30

6ος γύρος, Κυριακή  21 / 2 / 2016,   ώρα 10:30

7ος γύρος, Κυριακή  28/ 2 / 2016,     ώρα 10:30

8ος γύρος, Κυριακή  6 / 3 / 2016,   ώρα 10:30

9ος γύρος, Κυριακή  20 / 3 / 2016,   ώρα 10:30

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ - ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

3.1 Δικαίωμα συμμετοχής στη Β’ Τοπική Κατηγορία, έχουν όλα τα σωματεία-μέλη της ΕΣΣΝΑ που δεν έχουν δικαίωμα να αγωνιστούν στις ανώτερες κατηγορίες.

3.2 Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο ομίλους ως εξής:

Στον 1ο Όμιλο (Β1) με οκταμελή σύνθεση (6 γενικές σκακιέρες, 1 εφήβου - νεάνιδας έως 18 ετών, 1 παιδός - κορασίδας έως 16 ετών), στο δε 2ο Όμιλο (Β2) με σύνθεση 8 γενικών σκακιέρων. Από τον Β1 Όμιλο θα προβιβάζονται στην Α΄ Τοπική Κατηγορία οι τρεις (3) πρώτες ομάδες και από το Β2 Όμιλο η πρώτη ομάδα

Η δήλωση συμμετοχής κατατίθεται όπως ορίζει η Γενική Προκήρυξη έως την ΠΈΜΠΤΗ 7 Ιανουαρίου 2016.Οι ομάδες θα επιλέξουν ελεύθερα τον Όμιλο στον οποίο επιθυμούν να αγωνιστούνΗ επιλογή του Ομίλου πρέπει να αναφέρεται στη δήλωση συμμετοχής και δεν μπορεί να ανακληθεί. (Σε περίπτωση που δεν δηλωθεί εμπρόθεσμα όμιλος από ομάδα , αυτή θα τεθεί στον Β2 όμιλο)

3.3 Οι όμιλοι Β1 , Β2 θα διεξαχθούν με σύστημα:

-Κυκλικό (πουλ) 7 ή 9 γύρων αν οι ομάδες που θα δηλώσουν σε αυτούς είναι από επτά (7) έως δέκα (10)

-Ελβετικό επτά (7) γύρων εάν οι ομάδες είναι από 11 και πάνω

3.4 Σε περίπτωση που στον ένα Όμιλο (π.χ. ο Β2) οι τελικές δηλώσεις είναι έξι (6) ή λιγότερες τότε αυτός ΔΕΝ θα πραγματοποιηθεί και το σύνολο των ομάδων θα αγωνιστεί σε ενιαίο Πρωτάθλημα με τη σύνθεση του άλλου ομίλου (Β1) όπου θα διεξαχθεί με ελβετικό σύστημα 9 γύρων και οι θέσεις προβιβασμού θα είναι τέσσερις (4)

3.5 Οι τελικές συμμετοχές ομάδων ανά όμιλο θα ανακοινωθούν με συμπληρωματική προκήρυξη


Οι δηλώσεις συμμετοχής των ομάδων της Β’ Τοπικής (με δήλωση ΚΑΙ του Ομίλου που επιθυμούν να αγωνιστούν) κατατίθενται μέχρι την Πέμπτη 7η Ιανουαρίου  2016.

 ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ 


3.7 Στη δήλωση συμμετοχής θα αναφέρεται  η διεύθυνση του αγωνιστικού χώρου για τους εντός έδρας αγώνες καθώς και ονόματα , τηλέφωνα και ηλεκτρονικές διευθύνσεις (e-mail) των υπευθύνων παραγόντων του σωματείου και όλων των διαθέσιμων διαιτητών του σωματείου

3.8 Η δήλωση συμμετοχής γίνεται δεκτή ΜΟΝΟ ΕΑΝ

α)φέρει τις υπογραφές των αρμοδίων (Προέδρου,Γραμματέα  ή εκπροσώπου του σωματείου στην ΕΣΣΝΑ) και την σφραγίδα του σωματείου

β) Έχει δοθεί τουλάχιστον ένα e-mail επικοινωνίας του σωματείου με την ΕΣΣΝΑ.

και ισοδυναμεί με πλήρη και ανεπιφύλακτη αποδοχή των όρων της προκήρυξης.

4. ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

4.1 Στον όμιλο/ομίλους που θα διεξαχθούν με ελβετικό σύστημα οι ομάδες κατατάσσονται  αρχικά σύμφωνα με την κατάταξη τους στο πρωτάθλημα Β’ Τοπικής Κατηγορίας 2015. (Πρώτα ο 2 ος του Β2 ομίλου 2015 μετά ο 4ος  του Β1 ομίλου 2015 και εν συνεχεία εναλλαξ από κάθε όμιλο μέχρι την επιλογή όλων των ομάδων)

Οι ομάδες που υποβιβάστηκαν στην κατηγορία κατατάσσονται στις πρώτες θέσεις.(μεταξύ τους με σειρά κατάταξης Α' Τοπικής 2015)

Οι ομάδες που δεν κατατάχθηκαν στα Ομαδικά Πρωταθλήματα Κατηγοριών Ε.Σ.Σ.Ν.Α. 2015 κατατάσσονται στις τελευταίες θέσεις του ομίλου και μεταξύ τους με κλήρωση.

4.2 Στον όμιλο που θα διεξαχθεί με κυκλικό σύστημα (πουλ) οι κλειδαριθμοί των ομάδων θα οριστούν με κλήρωση.

5. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

5.1 Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά για τις 40 πρώτες κινήσεις και στη συνέχεια 30 λεπτά για την υπόλοιπη  παρτίδα, με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

5.2 Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας

6. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ  ΤΩΝ  ΟΜΑΔΩΝ

6.1Στον Β1 ΌμιλοΟι ομάδες θα είναι 8μελείς, αναλυτικά κατά ενότητες:

1η – 6η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία (ενότητα Α’),

7η σκακιέρα, νέος ή νέα κάτω των 18 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1998 και μετά

8η σκακιέρα, νέος ή νέα κάτω των 16 ετών – γεννημένος/η την 1/1/2000 και μετά

6.2Στον Β2 ΌμιλοΟι ομάδες θα είναι 8μελείς:

1η – 8η σκακιέρα ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία (ενότητα Α’),

6.3 Οι σκακιστές και σκακίστριες της Α’ ενότητας κάθε ομίλου δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:

α.  Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ) από τον ισχύοντα εθνικό πίνακα αξιολόγησης. Α’ Εξαμήνου 2016. (προηγείται ο μεγαλύτερος), Κοινοτικοί σκακιστές κατατάσσονται κατ’ εξαίρεση με βάση το διεθνές τους ΈΛΟ Ιανουαρίου 2016.

β.  Εθνικός Τίτλος (κατά σειρά  ΕΜ ΕΣΟ , ΟΜ ΕΣΟ , ΥΜ ΕΣΟ και μόνο για τους τίτλους αυτούς).

γ. Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ ( προηγείται ο μικρότερος).

6.4 Όλα τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα κοινοτικό σκακιστή ή σκακίστρια, η δήλωση του/της οποίου/ας πρέπει να γίνει στην ΕΣΣΝΑ μέχρι 7 Ιανουαρίου 2016.

7. ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ

7.1 Στην 1η, 2η και 3η ομάδα του κάθε Ομίλου θ’ απονεμηθούν  Κύπελλα.

7.2 Οι τρεις (3) πρώτες ομάδες του 1ου Ομίλου και η πρώτη(1) ομάδα του 2ου ομίλου προβιβάζονται και θα αγωνιστούν στην Α’ Τοπική Κατηγορία 2017.

8. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

8.1 Σε κάθε συνάντηση ορίζεται διαιτητής από την Τ.Ε.Δ. που συμπεριλαμβάνεται στον ισχύοντα Πίνακα Ενεργών Διαιτητών της ΕΣΟ.

Το εντός έδρας σωματείο έχει την υποχρέωση να ενημερώνει την ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ (e-mail:) τουλάχιστον τρεις (3) ημέρες πριν τον κάθε αγώνα(Πέμπτη) για τον διαιτητή που προτείνει να διευθύνει τον αγώνα αποστέλλοντας και πλήρη στοιχεία επικοινωνίας (Τηλέφωνο, e-mail) ώστε να επιβεβαιωθεί η διαθεσιμότητά του.


Σε αντίθετη περίπτωση η ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ θα ορίζει τον διαιτητή του αγώνα , την αμοιβή του οποίου υποχρεούται να καλύψει το εντός έδρας σωματείο.

9. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ / ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

9.1Διευθυντής Αγώνων είναι ο κ. Κωνσταντίνος Σκαπέρδας

Τηλέφωνο: 6932321997 e-mail:scapcostis2004@yahoo.com

9.2 Ο επικεφαλής διαιτητής θα οριστεί από την ΤΕΔ.

10.ΔΙΑΦΟΡΑ

10.1Οι εντός έδρας ομάδες πρέπει:

-Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.

-Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης των αγώνων ευανάγνωστη φωτοτυπία του φύλλου κατά προτίμηση στο e-mail της ΕΣΣΝΑ   (ή στον αριθμό fax 2118006289)

10.2 Οι διαιτητές πρέπει:

Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων

11. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Ο αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τους όρους της παρούσας προκήρυξης και της γενικής προκήρυξης των ομαδικών πρωταθλημάτων.

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την γενική προκήρυξη των αγώνων και αυτή την προκήρυξη ισχύει ο κανονισμός ομαδικών πρωταθλημάτων  της ΕΣΟ και οι οδηγίες της ΚΕΔ.

12 Γινεται ρητή μνεία και εφιστάται η προσοχή όλων ανεξαιρέτως των σωματείων - μελών της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. στο περί αδείας λειτουργίας αθλητικών εγκαταστάσεων και αδείας τελέσεως αγώνων νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο (άρθρο 56Α νόμου 2725/ 1999 κλπ), ως ισχύουν, και στην προς αυτό υποχρέωση συμμορφώσεως.




Ο Πρόεδρος              Ο Γενικός Γραμματέας         Ο Έφορος Αγώνων




Χρήστος Γκορίτσας         Θεόδωρος Φίλιος               Κυριάκος Ζαμίτ

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  Α΄ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 2016

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα της Α΄ Τοπικής κατηγορίας Αττικής 2016  Για το πρωτάθλημα ισχύουν  η παρούσα και ηΓενική Προκήρυξη Ομαδικών Πρωταθλημάτων 2016

2.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων

Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :

1ος γύρος, Κυριακή  17/ 1 / 2016,   ώρα 10:30

2ος γύρος, Κυριακή  24 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

3ος γύρος, Κυριακή  31 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

4ος γύρος, Κυριακή    7/ 2 / 2016,   ώρα 10:30

5ος γύρος, Κυριακή  14 / 2 / 2016,     ώρα 10:30

6ος γύρος, Κυριακή  21 / 2 / 2016,   ώρα 10:30

7ος γύρος, Κυριακή  28/ 2 / 2016,     ώρα 10:30

Αγώνες Μπαράζ  Κυριακή  6 / 3 / 2016,   ώρα 10:30

Αγώνες Μπαράζ, Κυριακή  20 / 3 / 2016,   ώρα 10:30

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

3.1 Δικαίωμα συμμετοχής, έχουν τα σωματεία:

1. ΑΚ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

2. ΑΠΟ ΑΙΓΛΗ ΠΑΠΑΓΟΥ

3. ΑΜΕΣ ΝΕΑΣ ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ

4. ΦΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ

5.  ΑΟ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

6. ΜΦΚΣ ΦΟΙΒΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

7. ΑΣ ΛΑΥΡΙΟΥ

8. ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΙΛΙΟΥ

9. ΣΟ ΜΟΣΧΑΤΟΥ

10.  ΓΑΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ

11. ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ

12. ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΟΜΙΛΙΩΝ (ΚΕΟ)

13. ΣΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΝΑΞ

14. ΣΟ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ

15. ΕΣ ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ

16. ΣΟ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΗΦΙΣΙΑΣ

3.2 Οι ομάδες πρέπει να επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους μέχρι το Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2016, όπως ορίζει η Γενική Προκήρυξη.

ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ 


3.4 Στη δήλωση συμμετοχής θα αναφέρεται  η διεύθυνση του αγωνιστικού χώρου για τους εντός έδρας αγώνες καθώς και ονόματα , τηλέφωνα και ηλεκτρονικές διευθύνσεις (e-mail) των υπευθύνων παραγόντων του σωματείου και όλων των διαθέσιμων διαιτητών του σωματείου.

3.5 Η δήλωση συμμετοχής γίνεται δεκτή ΜΟΝΟ ΕΑΝ

φέρει τις υπογραφές των αρμοδίων (Προέδρου,Γραμματέα  ή εκπροσώπου του σωματείου στην ΕΣΣΝΑ) και την σφραγίδα του σωματείου

και ισοδυναμεί με πλήρη και ανεπιφύλακτη αποδοχή των όρων της προκήρυξης.

Αν κάποιο σωματείο δε δηλώσει συμμετοχή στην κατηγορία που δικαιούται να αγωνιστεί η κενή θέση δεν αναπληρώνεται.

4. ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ – ΟΜΙΛΟΙ

Οι ομάδες χωρίζονται σε δύο ομίλους σύμφωνα με τη λίστα κατάταξής τους στα ομαδικά πρωταθλήματα  2014 –κατά σειρά ως αναφέρονται στο σώμα της προκήρυξης. (Οι ομάδες που υποβιβάστηκαν στην κατηγορία κατατάσσονται στις πρώτες θέσεις και αυτές που ανέβηκαν στις τελευταίες. Οι ομάδες της Α’ Τοπικής 2015 σύμφωνα με την κατάταξή τους σε αυτό (αγώνες κατάταξης, και εν συνεχεία στη φάση των πουλ (θέση,πόντοι ανά αγώνα, κλήρωση.).

Ο Α’ όμιλος θα αποτελείται από τις ομάδες με αρχικούς αριθμούς κατάταξης 1, 4, 5, 8, 9, 12,13,16  ενώ ο Β’ όμιλος αποτελείται από τις ομάδες με αριθμούς κατάταξης 2, 3, 6, 7, 10, 11,14,15.

5. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

5.1 Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις:

Α΄ φάση: κυκλικό σύστημα (πουλ) σε δύο (2) ομίλους των οκτώ (8) ομάδων.

Β΄ φάση: Για τις θέσεις  1- 4 (Α1,Α2,Β1,Β2)  και τις θέσεις 11-14(Α6,Α7,Β6,Β7) (όπου κρίνονται οι θέσεις προβιβασμού και υποβιβασμού) διενεργούνται αγώνες κατάταξης (μπαράζ) ως εξής:

-Κυριακή 6/3/2016  : Αγ. 1 : Α1-Β2  Αγ. 2: Β1–Α2 Αγ.3 : Α6-Β7 Αγ.4: Β6-Α7

Οι ομάδες που αναφέρονται πρώτες αγωνίζονται εντός έδρας.

Σε περίπτωση ισοπαλίας νικήτριες θεωρούνται οι ομάδες οι οποίες αγωνίστηκαν εντός έδρας.

-Κυριακή 20/3/2016

Αγ.5: Νικήτρια αγώνα 1- Νικήτρια αγώνα 2

Αγ.6: Ηττημένη αγώνα 1- Ηττημένη αγώνα 2

5.2 Οι ομάδες που κατατάχθηκαν υψηλότερα στην Α’ φάση (θέση,βαθμοί,πόντοι,κλήρωση) αγωνίζονται εντός έδρας.

Σε περίπτωση ισοπαλίας νικήτριες θεωρούνται οι ομάδες οι οποίες αγωνίστηκαν εντός έδρας.

5.3 Οι νικήτριες ομάδες των αγώνων 1 και 2 προβιβάζονται στην Γ’ Εθνική 2017 Η νικήτρια του αγώνα 5 αναδεικνύεται πρωταθλήτρια Α’ Τοπικής 2016.

Οι ηττημένες ομάδες των αγώνων 3,4 καθώς και οι ομάδες που κατατάχθηκαν τελευταίες (8ες) σε κάθε όμιλο υποβιβάζονται στην Β’ Τοπική 2017.

6. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά για τις 40 πρώτες κινήσεις και στη συνέχεια 30 λεπτά για την υπόλοιπη  παρτίδα, με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

Ο σκακιστής που θα υπερβεί τον παραπάνω χρόνο σκέψης θα χάνει τη παρτίδα. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας

7. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ  ΤΩΝ  ΟΜΑΔΩΝ

Οι ομάδες θα είναι 8μελείς, αναλυτικά κατά ενότητες:

1η – 5η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία (ενότητα Α’),

6η σκακιέρα, γυναίκα ανεξάρτητα από ηλικία,

7η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 18 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1998 και μετά

8η σκακιέρα, νέος ή νέα κάτω των 16 ετών – γεννημένος/η την 1/1/2000 και μετά

Οι σκακιστές και σκακίστριες της Α’ ενότητας δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:

α.  Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ) από τον εθνικό πίνακα αξιολόγησης Α’ Εξαμήνου 2016 (προηγείται ο μεγαλύτερος), Οι κοινοτικοί σκακιστές κατατάσσονται κατ’ εξαίρεση με βάση το διεθνές τους Έλο Ιανουαρίου 2015

β.  Εθνικός Τίτλος (κατά σειρά  ΕΜ ΕΣΟ , ΟΜ ΕΣΟ , ΥΜ  και μόνο για τους τίτλους αυτούς).

γ. Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ ( προηγείται ο μικρότερος).

Τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα κοινοτικό σκακιστή ή σκακίστρια η δήλωση του/της οποίου/ας πρέπει να γίνει στην ΕΣΣΝΑ μέχρι την Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2016.

8. ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ – ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΙ

Στην 1η, 2η και 3η ομάδα, θ’ απονεμηθούν  Κύπελλα.

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες προβιβάζονται  και θα αγωνιστούν στην Γ’ Εθνική 2017.

Οι τέσσερις (4) τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται και θα αγωνιστούν στη Β΄Τοπική  2017

9. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σε κάθε συνάντηση ορίζεται διαιτητής από την Τ.Ε.Δ. που συμπεριλαμβάνεται στον ισχύοντα Πίνακα Ενεργών Διαιτητών της ΕΣΟ.

10. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ / ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

10.1Διευθυντής Αγώνων είναι ο κ. Παναγής Σκλαβούνος

10.2 Ο επικεφαλής διαιτητής θα οριστεί από την ΤΕΔ.

11. ΔΙΑΦΟΡΑ

11.1Οι εντός έδρας ομάδες πρέπει:

Να γνωστοποιούν άμεσα και γραπτά το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.

Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης των αγώνων(Δευτέρα) ευανάγνωστο αντίγραφο του φύλλου αγώνα κατά προτίμηση στο e-mail της ΕΣΣΝΑ η τον αριθμό fax 2118006289

12. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Ο αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τους όρους της παρούσας προκήρυξης και της γενικής προκήρυξης των ομαδικών πρωταθλημάτων.

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την γενική προκήρυξη των αγώνων και αυτή την προκήρυξη ισχύει ο κανονισμός ομαδικών πρωταθλημάτων της ΕΣΟ και οι οδηγίες της ΚΕΔ.

13.    ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ - ΤΕΛΕΣΕΩΣ ΑΓΩΝΩΝ

Γινεται ρητή μνεία και εφιστάται η προσοχή όλων ανεξαιρέτως των σωματείων - μελών της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. στο περί αδείας λειτουργίας αθλητικών εγκαταστάσεων και αδείας τελέσεως αγώνων νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο (άρθρο 56Α νόμου 2725/ 1999 κλπ), ως ισχύουν, και στην προς αυτό υποχρέωση συμμορφώσεως.




Ο Πρόεδρος                  Ο Γενικός Γραμματέας            Ο Έφορος Αγώνων




Χρήστος Γκορίτσας           Θεόδωρος Φίλιος                  Κυριάκος  Ζαμίτ

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ (ΑΤΤΙΚΗΣ) 2016

1.ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας (Αττικής) 2016. Για το πρωτάθλημα ισχύουν  η παρούσα και η Γενική Προκήρυξη Ομαδικών Πρωταθλημάτων 2016

2.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων

Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :

1ος γύρος, Κυριακή  17/ 1 / 2016,   ώρα 10:30

2ος γύρος, Κυριακή  24 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

3ος γύρος, Κυριακή  31 / 1 / 2016   ώρα 10:30

4ος γύρος, Κυριακή   7 / 2 / 2016   ώρα 10:30

5ος γύρος, Κυριακή  14 / 2 / 2016,     ώρα 10:30

6ος γύρος, Κυριακή 21 / 2 / 2016,   ώρα 10:30

7ος γύρος, Κυριακή  28/ 2 / 2016,     ώρα 10:30

8ος γύρος, Κυριακή  6 / 3 / 2016   ώρα 10:30

9ος γύρος, Κυριακή  20 / 3 / 2016,   ώρα 10:30

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

3.1 Δικαίωμα συμμετοχής, έχουν τα σωματεία:

ΑΣΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΔΙΑΣ

ΑΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ  ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

ΑΠΟ ΚΟΤΙΝΟΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ

ΑΣ "ΑΣΠΡΟΣ ΠΥΡΓΟΣ" ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ

ΕΣΤΙΑ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

ΕΝΩΣΗ ΣΠΑΡΤΗΣ Μ.ΑΣΙΑΣ

ΟΠΑ ΦΙΛΟΘΕΗΣ

ΣΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΕΟΣ ΑΧΑΡΝΩΝ

ΣΟ ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

3.2 Οι ομάδες πρέπει να επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους μέχρι το Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2016, όπως ορίζει η Γενική Προκήρυξη.

3.3 Οι δηλώσεις συμμετοχής των ομάδων πρέπει να κατατεθούν στον Διευθυντή αγώνων και στο e-mail της ΕΣΣΝΑ ( ) (ή στον αρ. fax 2118006289


ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ 

3.4 Στη δήλωση συμμετοχής θα αναφέρεται  η διεύθυνση του αγωνιστικού χώρου για τους εντός έδρας αγώνες καθώς και ονόματα , τηλέφωνα και ηλεκτρονικές διευθύνσεις (e-mail) των υπευθύνων παραγόντων του σωματείου και όλων των διαθέσιμων διαιτητών του σωματείου

3.5 Η δήλωση συμμετοχής γίνεται δεκτή ΜΟΝΟ ΕΑΝ

φέρει τις υπογραφές των αρμοδίων (Προέδρου,Γραμματέα  ή εκπροσώπου του σωματείου στην ΕΣΣΝΑ) και την σφραγίδα του σωματείου

και ισοδυναμεί με πλήρη και ανεπιφύλακτη αποδοχή των όρων της προκήρυξης.

Αν κάποιο σωματείο δε δηλώσει συμμετοχή στην κατηγορία που δικαιούται να αγωνιστεί η κενή θέση δεν αναπληρώνεται.

4. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

4.1 Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με κυκλικό σύστημα (πουλ) εννέα γύρων.

5. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

5.1 Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά για τις 40 πρώτες κινήσεις και στη συνέχεια 30 λεπτά  για την υπόλοιπη  παρτίδα, με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

5.2. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

6. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ  ΤΩΝ  ΟΜΑΔΩΝ

6.1 Οι ομάδες θα είναι 10μελείς, αναλυτικά κατά ενότητες:

1η – 5η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία (ενότητα Α’),

6η σκακιέρα, γυναίκα ανεξάρτητα από ηλικία,

7η σκακιέρα, νεανίδα κάτω των 18 ετών – γεννημένη την 1/1/1998 και μετά

8η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 18 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1998 και μετά

9η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 16 ετών – γεννημένος/η την 1/1/2000 και μετά

10η σκακιέρα, νέος ή νέα κάτω των 12 ετών – γεννημένος/η την 1/1/2004 και μετά

6.2 Οι σκακιστές και σκακίστριες της Α’ ενότητας δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:

α.  Βαθμός διεθνούς αξιολόγησης FIDE (πίνακες Ιανουαρίου 2016) (προηγείται  ο μεγαλύτερος).

β. Διεθνής τίτλος FIDE για όσους έχουν ίδιο διεθνές ΕΛΟ (κατά σειρά GM , IM , WGM , WIM , FM , WFM και μόνο για τους τίτλους αυτούς),

γ.  Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ) από τον ισχύοντα εθνικό πίνακα αξιολόγησης, για όσους δεν έχουν ή έχουν ίδιο διεθνές ΕΛΟ (προηγείται ο μεγαλύτερος),

δ.  Εθνικός Τίτλος (κατά σειρά ΕΜ ΕΣΟ , ΟΜ ΕΣΟ , ΥΜ ΕΣΟ και μόνο για τους τίτλους αυτούς).

ε. Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ ( προηγείται ο μικρότερος).

6.3 Όλα τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα (1) κοινοτικό σκακιστή/σκακίστρια στις πέντε (5) πρώτες σκακιέρες (τέσσερις γενικές και τη γυναικεία).Κατ'εξαίρεση επιτρέπεται η συμμετοχή κοινοτικού σκακιστή στις νεανικές σκακιέρες (6η-10η) με την προϋπόθεση ότι κατοικεί μόνιμα στην Ελλάδα.

Η δήλωση του κοινοτικού σκακιστή πρέπει να πραγματοποιηθεί έως την Πέμπτη 7  Ιανουαρίου 2016

7. ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ – ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΙ

7.1 Στην 1η, 2η και 3η ομάδα θ’ απονεμηθούν  Κύπελλα.

7.2 Οι δύο πρώτες ομάδες (1η , 2η) της τελικής κατάταξης προκρίνονται στη Β’ Εθνική κατηγορία 2017.

Οι ομάδες που θα καταταγούν στην 9η και 10η θέση (δύο τελευταίες) υποβιβάζονται στη Α΄ Τοπική 2016.

8. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σε κάθε συνάντηση ορίζεται διαιτητής που συμπεριλαμβάνεται στον Πίνακα ενεργών διαιτητών της Ε.Σ.Ο.

Το εντός έδρας σωματείο έχει την υποχρέωση να ενημερώνει την ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ (e-mail:  ) ΚΑΙ στοτουλάχιστον τρεις (3) ημέρες πριν τον κάθε αγώνα(Πέμπτη) για τον διαιτητή που προτείνει να διευθύνει τον αγώνα αποστέλλοντας και πλήρη στοιχεία επικοινωνίας (Τηλέφωνο , e-mail) ώστε να επιβεβαιωθεί η διαθεσιμότητά του.


Σε αντίθετη περίπτωση η ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ θα ορίζει τον διαιτητή του αγώνα , την αμοιβή του οποίου υποχρεούται να καλύψει το εντός έδρας σωματείο.

9. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ / ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Διευθυντής Αγώνων είναι ο  κ. Σκλαβούνος Παναγιώτης (Τάκης)

Τηλέφωνο: 6944594090 

Ο επικεφαλής διαιτητής θα οριστεί από την ΤΕΔ.

10. ΔΙΑΦΟΡΑ

10.1 Οι εντός έδρας ομάδες υποχρεούνται:

Να γνωστοποιούν άμεσα και γραπτά το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.

Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης των αγώνων(Δευτέρα) ευανάγνωστο αντίγραφο του φύλλου αγώνα κατά προτίμηση στο e-mail της ΕΣΣΝΑ , ή στον αριθμό fax 2118006289

10.2 Οι διαιτητές πρέπει:

Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων

11. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Ο αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τους όρους της παρούσας προκήρυξης και της Γενικής Προκήρυξης των Ομαδικών Πρωταθλημάτων.

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την γενική προκήρυξη των αγώνων και αυτή την προκήρυξη ισχύει ο κανονισμός ομαδικών πρωταθλημάτων της ΕΣΟ και οι οδηγίες της ΚΕΔ.

12.    ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ - ΤΕΛΕΣΕΩΣ ΑΓΩΝΩΝ

Γινεται ρητή μνεία και εφιστάται η προσοχή όλων ανεξαιρέτως των σωματείων - μελών της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. στο περί αδείας λειτουργίας αθλητικών εγκαταστάσεων και αδείας τελέσεως αγώνων νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο (άρθρο 56Α νόμου 2725/ 1999 κλπ), ως ισχύουν, και στην προς αυτό υποχρέωση συμμορφώσεως.




Ο Πρόεδρος                  Ο Γενικός Γραμματέας            Ο Έφορος Αγώνων




Χρήστος Γκορίτσας         Θεόδωρος Φίλιος                     ΚυριακοςΖαμίτ

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ‘B ΕΘΝΙΚΗΣ (ΑΤΤΙΚΗΣ) 2016

1.ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας (Αττικής) 2016. Για το πρωτάθλημα ισχύουν  η παρούσα και η Γενική Προκήρυξη Ομαδικών Πρωταθλημάτων 2016

2.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων

Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :

1ος γύρος, Κυριακή  17/ 1 / 2016,   ώρα 10:30

2ος γύρος, Κυριακή  24 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

3ος γύρος, Κυριακή 31 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

4ος γύρος, Κυριακή    7 / 2 / 2016,   ώρα 10:30

5ος γύρος, Κυριακή 14 / 2 / 2016,     ώρα 10:30

6ος γύρος, Κυριακή 21 / 2 / 2016,   ώρα 10:30

7ος γύρος, Κυριακή  28/ 2 / 2016,     ώρα 10:30

8ος γύρος, Κυριακή  6 / 3 / 2016,   ώρα 10:30

9ος γύρος, Κυριακή  20 / 3 / 2016,   ώρα 10:30

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

3.1 Δικαίωμα συμμετοχής, έχουν τα σωματεία:

ΣΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ

ΔΗΚΕΠ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ

ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ

ΕΕΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΣΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

ΣΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ

ΣΜΑΟ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ

3.2 Οι ομάδες πρέπει να επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους μέχρι το Πέμπτη 7 Ινουαρίου 2016, όπως ορίζει η Γενική Προκήρυξη.

3.3 Οι δηλώσεις συμμετοχής των ομάδων πρέπει να κατατεθούν στον Διευθυντή αγώνων του αντίστοιχου πρωταθλήματος και στο e-mail της ΕΣΣΝΑ (   essnamail @ gmail.com ) (ή στον αρ. fax 2118006289    μέχρι 7 Ιανουαρίου 2016. 

ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ 


3.4 Στη δήλωση συμμετοχής θα αναφέρεται  η διεύθυνση του αγωνιστικού χώρου για τους εντός έδρας αγώνες καθώς και ονόματα , τηλέφωνα και ηλεκτρονικές διευθύνσεις (e-mail) των υπευθύνων παραγόντων του σωματείου και όλων των διαθέσιμων διαιτητών του σωματείου

3.5 Η δήλωση συμμετοχής γίνεται δεκτή ΜΟΝΟ ΕΑΝ

α)φέρει τις υπογραφές των αρμοδίων (Προέδρου,Γραμματέα  ή εκπροσώπου του σωματείου στην ΕΣΣΝΑ) και την σφραγίδα του σωματείου

και ισοδυναμεί με πλήρη και ανεπιφύλακτη αποδοχή των όρων της προκήρυξης.

Αν κάποιο σωματείο δε δηλώσει συμμετοχή στην κατηγορία που δικαιούται να αγωνιστεί η κενή θέση δεν αναπληρώνεται.

4. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

4.1 Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με κυκλικό σύστημα (πουλ) εννέα γύρων.

5. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

5.1 Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά για τις 40 πρώτες κινήσεις και στη συνέχεια 30 λεπτά  για την υπόλοιπη  παρτίδα, με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

5.2. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

6. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ  ΤΩΝ  ΟΜΑΔΩΝ

6.1 Οι ομάδες θα είναι 10μελείς, αναλυτικά κατά ενότητες:

1η – 4η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία (ενότητα Α’),

5η σκακιέρα, γυναίκα ανεξάρτητα από ηλικία,

6η σκακιέρα, νεα κάτω των 20 ετών – γεννημένη την 1/1/1996 και μετά

7η σκακιέρα, νεανίδα κάτω των 16 ετών – γεννημένη την 1/1/2000 και μετά

8η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 20 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1996 και μετά

9η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 16 ετών – γεννημένος/η την 1/1/2000 και μετά

10η σκακιέρα, νέος ή νέα κάτω των 12 ετών – γεννημένος/η την 1/1/2004 και μετά

6.2 Οι σκακιστές και σκακίστριες της Α’ ενότητας δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:

α.  Βαθμός διεθνούς αξιολόγησης FIDE (πίνακες Ιανουαρίου 2015) (προηγείται  ο μεγαλύτερος).

β. Διεθνής τίτλος FIDE για όσους έχουν ίδιο διεθνές ΕΛΟ (κατά σειρά GM , IM , WGM , WIM , FM , WFM και μόνο για τους τίτλους αυτούς),

γ.  Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ) από τον ισχύοντα εθνικό πίνακα αξιολόγησης, για όσους δεν έχουν ή έχουν ίδιο διεθνές ΕΛΟ (προηγείται ο μεγαλύτερος),

δ.  Εθνικός Τίτλος (κατά σειρά ΕΜ ΕΣΟ , ΟΜ ΕΣΟ , ΥΜ ΕΣΟ και μόνο για τους τίτλους αυτούς).

ε. Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ ( προηγείται ο μικρότερος).

6.3 Όλα τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα (1) κοινοτικό σκακιστή/σκακίστρια στις πέντε (5) πρώτες σκακιέρες (τέσσερις γενικές και τη γυναικεία).Κατ'εξαίρεση επιτρέπεται η συμμετοχή κοινοτικού σκακιστή στις νεανικές σκακιέρες (6η-10η) με την προϋπόθεση ότι κατοικεί μόνιμα στην Ελλάδα.

Η δήλωση του κοινοτικού σκακιστή πρέπει να πραγματοποιηθεί έως την Παρασκευή 2 Ιανουαρίου 2015

7. ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ – ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΙ

7.1 Στην 1η, 2η και 3η ομάδα θ’ απονεμηθούν  Κύπελλα.

7.2 Οι δυο πρώτες ομάδες (1η , 2η  ) της τελικής κατάταξης προκρίνονται στον Προκριματικό όμιλο Α’ Εθνικής 2017.

Οι ομάδες που θα καταταγούν στην 9η και 10η θέση (δύο τελευταίες) υποβιβάζονται στη Γ΄ Εθνική 2017.

8. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σε κάθε συνάντηση ορίζεται διαιτητής που συμπεριλαμβάνεται στον Πίνακα ενεργών διαιτητών της Ε.Σ.Ο.

Το εντός έδρας σωματείο έχει την υποχρέωση να ενημερώνει την ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ (e-mail:  ) ΚΑΙ στοτουλάχιστον τρεις (3) ημέρες πριν τον κάθε αγώνα(Πέμπτη) για τον διαιτητή που προτείνει να διευθύνει τον αγώνα αποστέλλοντας και πλήρη στοιχεία επικοινωνίας (Τηλέφωνο , e-mail) ώστε να επιβεβαιωθεί η διαθεσιμότητά του.


Σε αντίθετη περίπτωση η ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ θα ορίζει τον διαιτητή του αγώνα , την αμοιβή του οποίου υποχρεούται να καλύψει το εντός έδρας σωματείο.

9. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ / ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Διευθυντής Αγώνων είναι ο  κ. Γκορίτσας Χρήστος                            e-mail:christos.goritsas[@]yahoo.gr

Ο επικεφαλής διαιτητής θα οριστεί από την ΤΕΔ.

10. ΔΙΑΦΟΡΑ

10.1 Οι εντός έδρας ομάδες υποχρεούνται:

Να γνωστοποιούν άμεσα και γραπτά το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.

Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης των αγώνων(Δευτέρα) ευανάγνωστο αντίγραφο του φύλλου αγώνα κατά προτίμηση στο e-mail της ΕΣΣΝΑΑυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε."> , ή στον αριθμό fax 2118006289

10.2 Οι διαιτητές πρέπει:

Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων

11. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Ο αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τους όρους της παρούσας προκήρυξης και της Γενικής Προκήρυξης των Ομαδικών Πρωταθλημάτων.

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την γενική προκήρυξη των αγώνων και αυτή την προκήρυξη ισχύει ο κανονισμός ομαδικών πρωταθλημάτων της ΕΣΟ και οι οδηγίες της ΚΕΔ.

12.    ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ - ΤΕΛΕΣΕΩΣ ΑΓΩΝΩΝ

Γινεται ρητή μνεία και εφιστάται η προσοχή όλων ανεξαιρέτως των σωματείων - μελών της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. στο περί αδείας λειτουργίας αθλητικών εγκαταστάσεων και αδείας τελέσεως αγώνων νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο (άρθρο 56Α νόμου 2725/ 1999 κλπ), ως ισχύουν, και στην προς αυτό υποχρέωση συμμορφώσεως.




Ο Πρόεδρος                  Ο Γενικός Γραμματέας            Ο Έφορος Αγώνων




Χρήστος Γκορίτσας           Θεόδωρος Φίλιος                  Ζαμίτ Κυριακος

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  Π.Ο. Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ (ΑΤΤΙΚΗΣ) 2016

1.ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα του Προκριματικού Ομίλου Α’ Εθνικής (Αττικής) 2016. Για το πρωτάθλημα ισχύουν  η παρούσα και η Γενική Προκήρυξη Ομαδικών Πρωταθλημάτων 2016

2.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων

Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :

1ος γύρος, Κυριακή  17/ 1 / 2016,   ώρα 10:30

2ος γύρος, Κυριακή  24 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

3ος γύρος, Κυριακή  31 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

4ος γύρος, Κυριακή    7 / 2 / 2016,   ώρα 10:30

5ος γύρος, Κυριακή  14 / 2 / 2016,     ώρα 10:30

6ος γύρος, Κυριακή  21 / 2 / 2016,   ώρα 10:30

7ος γύρος, Κυριακή  28/ 2 / 2016,     ώρα 10:30

8ος γύρος, Κυριακή  6/ 3 / 2016,     ώρα 10:30

9ος γύρος, Κυριακή  20/ 3 / 2016,     ώρα 10:30

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

3.1 Δικαίωμα συμμετοχής, έχουν τα σωματεία:

ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ

ΣΟ Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ

AEK

ΣΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ

ΣΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ

 ΑΟ ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ 89

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ

Καθώς και τα σωματεία της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. που έχουν δικαίωμα να αγωνιστούν στην τελική φάση της Α’ Εθνικής 2016 (κατετάγησαν στις 20 πρώτες θέσεις του Πρωταθλήματος Α’ Εθνικής 2015). Τα σωματεία αυτά εφ' όσον αγωνιστούν χάνουν το δικαίωμα της απευθείας πρόκρισης.

3.2 Οι ομάδες πρέπει να επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους μέχρι 7 Ιανουαρίου 2016, όπως ορίζει η Γενική Προκήρυξη.


3.3 Οι δηλώσεις συμμετοχής  θα πρέπει να κατατεθούν στον Διευθυντή αγώνων  και στο e-mail της ΕΣΣΝΑ
  (ή στον αρ. fax  2118006289    μέχρι τηνΠέμπτη 7 Ιανουαρίου 2016. 

3.4 Στη δήλωση συμμετοχής θα αναφέρεται  η διεύθυνση του αγωνιστικού χώρου για τους εντός έδρας αγώνες καθώς και ονόματα , τηλέφωνα και ηλεκτρονικές διευθύνσεις (e-mail) των υπευθύνων παραγόντων του σωματείου και όλων των διαθέσιμων διαιτητών του σωματείου

3.5 Η δήλωση συμμετοχής γίνεται δεκτή ΜΟΝΟ ΕΑΝ

α)φέρει τις υπογραφές των αρμοδίων (Προέδρου,Γραμματέα  ή εκπροσώπου του σωματείου στην ΕΣΣΝΑ) και την σφραγίδα του σωματείου

και ισοδυναμεί με πλήρη και ανεπιφύλακτη αποδοχή των όρων της προκήρυξης.

Αν κάποιο σωματείο δε δηλώσει συμμετοχή στην κατηγορία που δικαιούται να αγωνιστεί η κενή θέση δεν αναπληρώνεται.

4. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

4.1 Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με συστημα πουλ 9 γύρων εφόσον συμμετέχουν 9 ή 10 ομάδες, (με ελβετικό σύστημα επτά (7) γύρων εφόσον συμμετέχουν πάνω από 10 ομάδες )

5. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

5.1 Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά για τις 40 πρώτες κινήσεις και στη συνέχεια 30 λεπτά  για την υπόλοιπη  παρτίδα, με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

5.2. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

6. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ  ΤΩΝ  ΟΜΑΔΩΝ

6.1 Οι ομάδες θα είναι 10μελείς, αναλυτικά κατά ενότητες:

1η – 4η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία (ενότητα Α’),

5η σκακιέρα, γυναίκα ανεξάρτητα από ηλικία,

6η σκακιέρα, νεα  κάτω των 20 ετών – γεννημένη την 1/1/1996 και μετά

7η σκακιέρα, νεανίδα κάτω των 16 ετών – γεννημένη την 1/1/2000 και μετά

8η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 20 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1996 και μετά

9η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 16 ετών – γεννημένος/η την 1/1/2000 και μετά

10η σκακιέρα, νέος ή νέα κάτω των 12 ετών – γεννημένος/η την 1/1/2004 και μετά

6.2 Οι σκακιστές και σκακίστριες της Α’ ενότητας δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:

α.  Βαθμός διεθνούς αξιολόγησης FIDE (πίνακες Ιανουαρίου 2016) (προηγείται  ο μεγαλύτερος).

β. Διεθνής τίτλος FIDE για όσους έχουν ίδιο διεθνές ΕΛΟ (κατά σειρά GM , IM , WGM , WIM , FM , WFM και μόνο για τους τίτλους αυτούς),

γ.  Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ) από τον ισχύοντα εθνικό πίνακα αξιολόγησης, για όσους δεν έχουν ή έχουν ίδιο διεθνές ΕΛΟ (προηγείται ο μεγαλύτερος),

δ.  Εθνικός Τίτλος (κατά σειρά ΕΜ ΕΣΟ , ΟΜ ΕΣΟ , ΥΜ ΕΣΟ και μόνο για τους τίτλους αυτούς).

ε. Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ ( προηγείται ο μικρότερος).

6.3 Όλα τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα (1) κοινοτικό σκακιστή/σκακίστρια στις πέντε (5) πρώτες σκακιέρες (τέσσερις γενικές και τη γυναικεία).Κατ'εξαίρεση επιτρέπεται η συμμετοχή κοινοτικού σκακιστή στις νεανικές σκακιέρες (6η-10η) με την προϋπόθεση ότι κατοικεί μόνιμα στην Ελλάδα.

Η δήλωση του κοινοτικού σκακιστή πρέπει να πραγματοποιηθεί έως την Παρασκευή 8 Ιανουαρίου 2016

7. ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ – ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΙ

7.1 Στην 1η, 2η και 3η ομάδα θ’ απονεμηθούν  Κύπελλα.

7.2 Οι τρεις πρώτες ομάδες (1η  , 2η , 3η  ) της τελικής κατάταξης προκρίνονται στο Πρωταθλήματος Α’ Εθνικής 2016.

Οι ομάδες που θα καταταγούν στην 9η και 10η θέση  (δύο τελευταίες) υποβιβάζονται στη Β΄ Εθνική 2017.

8. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σε κάθε συνάντηση ορίζεται διαιτητής που συμπεριλαμβάνεται στον Πίνακα ενεργών διαιτητών της Ε.Σ.Ο.

Το εντός έδρας σωματείο έχει την υποχρέωση να ενημερώνει την ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ (e-mail:  ) ΚΑΙ στοτουλάχιστον τρεις (3) ημέρες πριν τον κάθε αγώνα(Πέμπτη) για τον διαιτητή που προτείνει να διευθύνει τον αγώνα αποστέλλοντας και πλήρη στοιχεία επικοινωνίας (Τηλέφωνο , e-mail) ώστε να επιβεβαιωθεί η διαθεσιμότητά του.


Σε αντίθετη περίπτωση η ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ θα ορίζει τον διαιτητή του αγώνα , την αμοιβή του οποίου υποχρεούται να καλύψει το εντός έδρας σωματείο.

9. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ / ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Διευθυντής Αγώνων είναι ο  κ. Φίλιος Θεόδωρος

Ο επικεφαλής διαιτητής θα οριστεί από την ΤΕΔ.

10. ΔΙΑΦΟΡΑ

10.1 Οι εντός έδρας ομάδες υποχρεούνται:

Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.

Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης των αγώνων(Δευτέρα) ευανάγνωστο αντίγραφο του φύλλου αγώνα κατά προτίμηση στο e-mail της ΕΣΣΝΑ  ή στον αρ φαξ 2118006289

10.2 Οι διαιτητές πρέπει:

Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων

11. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Ο αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τους όρους της παρούσας προκήρυξης και της Γενικής Προκήρυξης των Ομαδικών Πρωταθλημάτων.

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την γενική προκήρυξη των αγώνων και αυτή την προκήρυξη ισχύει ο κανονισμός ομαδικών πρωταθλημάτων της ΕΣΟ και οι οδηγίες της ΚΕΔ.

12.    ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ - ΤΕΛΕΣΕΩΣ ΑΓΩΝΩΝ

Γινεται ρητή μνεία και εφιστάται η προσοχή όλων ανεξαιρέτως των σωματείων - μελών της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. στο περί αδείας λειτουργίας αθλητικών εγκαταστάσεων και αδείας τελέσεως αγώνων νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο (άρθρο 56Α νόμου 2725/ 1999 κλπ), ως ισχύουν, και στην προς αυτό υποχρέωση συμμορφώσεως.

Ο Πρόεδρος                  Ο Γενικός Γραμματέας            Ο Έφορος Αγώνων

Χρήστος Γκορίτσας           Θεόδωρος Φίλιος                  Ζαμίτ Κυριακος

                                                                    ΓΕΝΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

ΟΜΑΔΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ Ε.Σ.Σ.Ν.Α. 2016

 

 

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

1.1 Στα Ομαδικά Πρωταθλήματα Κατηγοριών Αττικής συμμετέχουν οι ομάδες των τριών εθνικών κατηγοριών (Π.Ο.Α’ Εθνικής, Β’ Εθνικής, Γ’ Εθνικής) και των τοπικών κατηγοριών.(Α’ Τοπική , Β Τοπική)
Οι αγώνες ρυθμίζονται από τις ανά κατηγορία προκηρύξεις και την παρούσα οι οποίες είναι σύμφωνες με την προκήρυξη Ομαδικών Πρωταθλημάτων της ΕΣΟ.
Η αρχική κατάταξη των ομάδων για τα ως άνω πρωταθλήματα 2016 προκύπτει από τα αποτελέσματα των ομαδικών πρωταθλημάτων του 2015 όλων των κατηγοριών.


2. ΣΥΣΤΗΜΑ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ


2.1 Τα ομαδικά πρωταθλήματα Π.Ο.Α., Β’ Εθνικής, Γ’ Εθνικής θα διεξαχθούν με κυκλικό σύστημα (πουλ) , της Α’ Τοπικής σε δύο ομίλους με σύστημα πουλ και μπαράζ κατάταξης η δε Β’ Τοπική σε δύο ομίλους Β1 και Β2 και με σύστημα ελβετικό ή πουλ ανάλογα με τις συμμετοχές ως οι αντίστοιχες προκηρύξεις αναφέρουν.

2.2 Τα Ομαδικά Πρωταθλήματα Κατηγοριών ΕΣΣΝΑ  θα διεξαχθούν στις εξής ημερομηνίες: Κυριακές 17/1, 24/1, 31/1, 7/2, 14/2, 21/2, 28/3 , 6/3 και 20/3/2016 και με ώρα έναρξης 10:30.
Σε περίπτωση σοβαρού έκτακτου γεγονότος  σε μία από τις προαναφερόμενες ημερομηνίες τότε α)Για τους αγώνες των Εθνικών Κατηγοριών ο συγκεκριμένος γύρος θα αναβληθεί για την Κυριακή 27/3/2016 (B,Γ Εθνική,ΠΟ Α'Εθνικής ) β)Για τα πρωταθλήματα των Τοπικών Κατηγοριών ο γύρος θα αναβληθεί και το υπόλοιπο πρόγραμμα των αγώνων θα μεταφερθεί  στις επόμενες διαθέσιμες ημερομηνίες.

2.3 Αίτημα ομάδας για χρονική μετάθεση αγώνα μπορεί να γίνει αποδεκτό από το Διευθυντή Αγώνων για τεκμηριωμένα πολύ σοβαρό λόγο και μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του αντίπαλου σωματείου. Ο αγώνας θα πρέπει να παιχτεί οπωσδήποτε πριν την προγραμματισμένη ημερομηνία και ώρα του αντίστοιχου γύρου.

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3. ΔΗΛΩΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

3.1 Οι δηλώσεις συμμετοχής των ομάδων των Εθνικών Κατηγοριών  της Α’ Τοπικής θα πρέπει να κατατεθούν στον Διευθυντή αγώνων του αντίστοιχου πρωταθλήματος και στο e-mail της ΕΣΣΝΑ (   
 ) (ή στον αρ. fax 2118006289    μέχρι την Παρασκευή 7 Ιανουαρίου 2016 

Οι δηλώσεις συμμετοχής των ομάδων της Β’ Τοπικής (με δήλωση ΚΑΙ του Ομίλου που επιθυμούν να αγωνιστούν) κατατίθενται επίσης μέχρι την Πέμπτη
 7 Ιανουαρίου  2016.

Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 5.2.2. του Καταστατικού της ΕΣΣΝΑ Σωματείο-μέλος που δεν έχει εκπληρώσει τις οικονομικές του υποχρεώσεις στην Ε.Σ.Σ.Ν.Α. ΔΕΝ έχει δικαίωμα να συμμετέχει σε διασυλλογικούς αγώνες της Ένωσης.

Τα σωματεία οφείλουν να έχουν εξοφλήσει την συνδρομή έτους 2016 ύψους 50€ (πενήντα ευρώ) καθώς και το σύνολο των ανεξόφλητων συνδρομών τους έως και το 2015  (6€ κατ' έτος) έως και την Πέμπτη 7/1/2016.

Η καταβολή των συνδρομών γίνεται στον τραπεζικό λογαριασμό της ΕΣΣΝΑ  ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ   ΙΒΑΝ GR59 0171 0250 0060 2501 0285 946 

3.

ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ


3.2 Στη δήλωση συμμετοχής θα αναφέρεται  η διεύθυνση του αγωνιστικού χώρου για τους εντός έδρας αγώνες καθώς και ονόματα , τηλέφωνα και ηλεκτρονικές διευθύνσεις (e-mail) των υπευθύνων παραγόντων του σωματείου και όλων των διαθέσιμων διαιτητών του σωματείου

3.3 Η δήλωση συμμετοχής γίνεται δεκτή ΜΟΝΟ ΕΑΝ

α)φέρει τις υπογραφές των αρμοδίων (Προέδρου,Γραμματέα  ή εκπροσώπου του σωματείου στην ΕΣΣΝΑ) και την σφραγίδα του σωματείου

β) Έχει δοθεί τουλάχιστον ένα e-mail επικοινωνίας με την ΕΣΣΝΑ

και ισοδυναμεί με πλήρη και ανεπιφύλακτη αποδοχή των όρων της προκήρυξης.

Αν κάποιο σωματείο δε δηλώσει συμμετοχή στην κατηγορία που δικαιούται να αγωνιστεί η κενή θέση δεν αναπληρώνεται.


(ΔΗΛΩΣΗ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΥ/ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ ΣΚΑΚΙΣΤΗ)


3.4. Όλα τα σωματεία ανεξάρτητα από την κατηγορία στην οποία ανήκουν, έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα (1) κοινοτικό σκακιστή-τρια μόνο στις γενικές σκακιέρες και στη γυναικεία Κατ΄ εξαίρεση επιτρέπεται η συμμετοχή κοινοτικού σκακιστή-στριας στις «αναπτυξιακές» νεανικές σκακιέρες με την προϋπόθεση ότι κατοικεί μόνιμα στην Ελλάδα. Για την πιστοποίηση του μόνιμου της κατοικίας είναι απαραίτητη η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης (μηνός) ελληνικού σχολείου/σχολής ή ξένου σχολείου που εδρεύει στην Ελλάδα. Σε περίπτωση που δεν είναι μαθητής-τρια τότε θα πρέπει να προσκομίζεται αντίγραφο φορολογικής δήλωσης των γονέων για το προηγούμενο οικονομικού έτος.


3.5 Για τα σωματεία του ΠΟ Α’ Εθνικής Κατηγορίας και μόνο στις «γενικές» σκακιέρες 1η – 4η (όχι στις «αναπτυξιακές» ή τη γυναικεία),επιτρέπεται επιπλέον και η χρησιμοποίηση 
ενός αλλοδαπού σκακιστή ανεξαρτήτου χώρας προέλευσης. Με τη δήλωση συμμετοχής του πρέπει να κατατεθεί στην ΕΣΣΝΑ αποδεικτικό πληρωμής του παραβόλου συμμετοχής στην ΕΣΟ σύμφωνα με όσα ορίζει η Ομοσπονδία (Σημ: Του παραβόλου εξαιρούνται οι αλλοδαποί που σύμφωνα με τους πίνακες της FIDE ανήκουν στην  δύναμη της Ε.Σ.Ο. και αγωνίζονται με την Ελληνική σημαία.)


Υπενθυμίζεται ότι η συμμετοχή σε ομαδικούς αγώνες αλλοδαπών σκακιστών κοινοτικών ή μη, δεσμεύει τα σωματεία μέχρι το τέλος της αγωνιστικής περιόδου για όλες τις ομαδικές διοργανώσεις της ΕΣΟ.

Καταληκτική ημερομηνία για τη δήλωση των κοινοτικών/αλλοδαπών σκακιστών(Με ΑΜ ΕΣΟ, fide id και όλων των απαραίτητων δικαιολογητικών
) είναι το Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2016.

3.6 Ομάδες με κοινή έδρα που αδυνατούν να αγωνίζονται παράλληλα στον ίδιο χώρο μπορούν με τη δήλωση συμμετοχής να υποβάλλουν σχετικό αίτημα.

4. ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΙ-ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΙ ΟΜΑΔΩΝ


4.1 Από τον ΠΟ Α’ Εθνικής προκρίνονται στην Τελική Φάση της Α’ Εθνικής  οι  τρεις (3) πρώτες ομάδες και υποβιβάζονται  στην αμέσως χαμηλότερη κατηγορία αυτές που θα καταταχθούν στην 9η και 10η θέση.
Από τη Β’ και τη Γ’ Εθνική κατηγορία προβιβάζονται οι δύο (2) πρώτες ομάδες και υποβιβάζονται στην αμέσως χαμηλότερη κατηγορία  αυτές που θα καταταχθούν στην 9η και 10η θέση. 
Από την Α’ Τοπική κατηγορία προβιβάζονται οι δύο (2) πρώτες ομάδες ενώ υποβιβάζονται στην Β’ Τοπική οι ομάδες που θα καταταχθούν στις θέσεις 13η-16η
Από τη Β’ Τοπική , προβιβάζονται από τον Β1 Όμιλο τρεις (3) πρώτες ομάδες και από τον Β2 Όμιλο η πρώτη (1) ομάδα.


4.2 Σε περίπτωση που σωματείο-ομάδα
(-ες)

Α) Δε συμμετέχει ,ή δεν ολοκληρώσει τους αγώνες του στο Πρωτάθλημα 2015 της Κατηγορίας που ανήκει (συμμετοχή σε τουλάχιστον τους μισούς αγώνες) και δε συμμετέχει σε άλλες ομαδικές διοργανώσεις της ΕΣΣΝΑ έως 1.10.2015 ή


Β) Διαλύθηκε με απόφαση της ΓΣ αυτού ή με τελεσίδικη δικαστική απόφαση ή διαγράφηκε από τη δύναμη της ΕΣΟ έως και την 25.10.2016

Τότε υποβιβάζεται στην τελευταία Τοπική Κατηγορία της ΕΣΣΝΑ. (Β’ Τοπική Κατηγορία 2016) και η κενή θέση των πρωταθλημάτων του επόμενου έτους (2017) συμπληρώνεται με τον προβιβασμό μίας (1) επιπλέον ομάδας από κάθε πρωτάθλημα που είναι ιεραρχικά δύο κατηγορίες και πλέον χαμηλότερο(έως και τον Β1 Όμιλο της Β’ Τοπικής) από αυτό που ανήκε το σωματείο-ομάδα το 2015. (Εάν η διάλυση ή διαγραφή διαπιστωθεί μετά την 25.10.2015 -ημερομηνία έναρξης της μεταγραφικής περιόδου- η κενή θέση δεν αναπληρώνεται)

5 ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

5.1.Κάθε συνάντηση καλύπτεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ από διαιτητή που είναι καταχωρημένος στον ισχύοντα Πίνακα Ορισμού Διαιτητών -ΠΟΔ της Κ.Ε.Δ.


5.2. Ο Επικεφαλής Διαιτητής κάθε πρωταθλήματος θα οριστεί από την Τ.Ε.Δ.


5.3.Το εντός έδρας σωματείο έχει την υποχρέωση να ενημερώνει την ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ (e-mail: 
) ΚΑΙ τον Διευθυντη Αγώνων στο  τουλάχιστον τρεις (3) ημέρες ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΓΩΝΑ( ΚΑΘΕ Πέμπτη) για τον διαιτητή που προτείνει να διευθύνει τον αγώνα (και αναπληρωματικό) αποστέλλοντας και πλήρη στοιχεία επικοινωνίας (Τηλέφωνο , e-mail) ώστε να μπορει να επιβεβαιωθεί η διαθεσιμότητά του.


Σε αντίθετη περίπτωση η ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ θα ορίζει τον διαιτητή του αγώνα , την αμοιβή του οποίου υποχρεούται να καλύψει το εντός έδρας σωματείο. 

Η  ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ διατηρεί το δικαίωμα να ορίσει διαιτητή σε αγώνα διαφορετικό από αυτόν που προτείνει το Εντός έδρας σωματείο ,και την πιθανή αμοιβή του διαιτητή θα καλύψει η ΕΣΣΝΑ.

5.4 Σε αγώνα που δεν υπήρχε διαιτητής ή δεν αμειφθηκε ο ορισμένος από την ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ διαιτητής με ευθύνη του εντός έδρας σωματείου ,αυτός κατοχυρώνεται με ήττα άνευ αγώνος (0-10 ή 0-8 αα)


5.5 Οι διαιτητές πρέπει: να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, το ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ Φύλλο αγώνος. 

6. ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ

6.1 Για να αγωνιστούν οι σκακιστές ενός σωματείου πρέπει να είναι παρόντες στις σκακιέρες τους οι ελάχιστοι απαιτούμενοι ώστε να είναι δυνατή η επίτευξη τουλάχιστον ισόπαλου αποτελέσματος (δηλαδή σε 8 σκακιέρες 5 παρόντες, σε 10 σκακιέρες 6 παρόντες). Στην αντίθετη περίπτωση, λειτουργούν τα χρονόμετρά τους χωρίς να έχουν δικαίωμα να παίξουν κίνηση μέχρι να συμπληρωθεί ο απαραίτητος αριθμός παρόντων.

6,2 Μηδενίζονται μετά πάροδο μιας ώρας από την προγραμματισμένη ώρα έναρξης των αγώνων όλοι οι παίκτες που δεν έχουν προσέλθει στην σκακιέρα. Αν κανείς παίκτης, από τους δύο αντιπάλους, δεν παρουσιαστεί στην έναρξη, ο παίκτης που έχει τα λευκά κομμάτια, θα χάσει όλο τον χρόνο που θα περάσει μέχρι να αφιχθεί, εκτός αν ο διαιτητής πάρει διαφορετική απόφαση.

6.3 Αν δεν έχουν προσέλθει οι ελάχιστοι απαιτούμενοι ώστε να είναι δυνατή η επίτευξη τουλάχιστον ισόπαλου αποτελέσματος από μία ομάδα τότε μηδενίζεται όλη η ομάδα. Στην περίπτωση αυτή κενές θεωρούνται οι σκακιέρες των παικτών που δεν έχουν παρουσιαστεί στην σκακιέρα που αγωνίζονται.
Αν ένα σωματείο δεν έχει παραδώσει στον διαιτητή τη σύνθεση του μέχρι την καθορισμένη ώρα για την έναρξη των αγώνων, τίθενται σε λειτουργία τα χρονόμετρα των σκακιστών του χωρίς αυτοί να έχουν δικαίωμα να αγωνισθούν πριν δοθεί και ελεγχθεί η σύνθεση.

6.4 Πριν από τη καθορισμένη ώρα έναρξης του αγώνα, ο διαιτητής ελέγχει τις συνθέσεις των ομάδων, με την προϋπόθεση ότι ο διαιτητής παρέλαβε τις συνθέσεις τουλάχιστον δεκαπέντε λεπτά πριν από την ώρα έναρξης. Αν η σύνθεση παραδοθεί στον διαιτητή με καθυστέρηση, οι παίκτες του υπευθύνου σωματείου θα χρεωθούν με τον αντίστοιχο χρόνο της τυχόν καθυστέρησης στην έναρξη του αγώνα.
Μετά τον έλεγχο του διαιτητή ή και παράλληλα, ασκείται υποχρεωτικά ο ίδιος έλεγχος και από τους αρχηγούς των δύο ομάδων. Ο διαιτητής και οι δύο αρχηγοί πριν την έναρξη των αγώνων υπογράφουν υποχρεωτικά στο φύλλο αγώνα αποδεχόμενοι τον έλεγχο της νομιμότητας συμμετοχής των παικτών και κανονικότητας της σύνθεσης των ομάδων και δεσμεύουν τα σωματεία τους επί των θεμάτων που επικύρωσαν με την υπογραφή τους.Εάν κάποιος αρχηγός ομάδας αρνηθεί να υπογράψει τότε μηδενίζεται η ομάδα του.

6.5 Δεν αρχίζουν οι αγώνες πριν ολοκληρωθούν οι έλεγχοι νομιμότητας συμμετοχής και κανονικότητας της σύνθεσης από τον Διαιτητή και τους αρχηγούς των ομάδων.

6.6 Αν για οποιονδήποτε λόγο και πριν την έναρξη των αγώνων , διαπιστωθεί αντικανονικότητα συμμετοχής ή σύνθεσης, το υπαίτιο σωματείο καλείται να αποκαταστήσει αμέσως την αντικανονικότητα σε βάρος του χρόνου των συγκεκριμένων σκακιέρων.

6.7 Ο διαιτητής δεν επιτρέπει σε καμία περίπτωση την συμμετοχή παίκτη που:
-Δεν έχει προσκομίσει το Δελτίο του Αθλητικής Ιδιότητας και Υγείας Αθλητή. Το δελτίο αυτό θεωρείται κανονικό αν φέρει όλες τις σχετικά προβλεπόμενες υπογραφές και σφραγίδες ιατρού και σωματείου.
-Δεν είναι στη σκακιέρα που προβλέπεται από τη σύνθεση των ομάδων.

6.8 Τα σωματεία δεν έχουν δικαίωμα υποβολής ένστασης επί θεμάτων αντικανονικής συμμετοχής και σύνθεσης εάν δεν έχει γίνει ανάλογη μνεία στο Φύλλο Αγώνος πριν την έναρξη των αγώνων.
Μετά την έναρξη των αγώνων ουδεμία ποινή επιβάλλεται για λόγους νομιμότητας συμμετοχής των αθλητών και κανονικότητας της σύνθεσης των ομάδων.

6.9 Το σωματείο που αγωνίζεται "εντός έδρας" έχει την ευθύνη παροχής κατάλληλου αγωνιστικού χώρου και συνθηκών για την τέλεση του αγώνα.(Στην κρίση του Διαιτητή)  Σε περίπτωση που απαιτηθεί αλλαγή της σταθερής του έδρας οφείλει να να ενημερώσει τουλάχιστον 48 ώρες πριν το αντίπαλο σωματείο και τον Διευθυντή αγώνων.  Σε αντίθετη περίπτωση κατοχυρώνεται ο αγώνας εις βάρος του εντός έδρας σωματείου.

Εφιστάται η προσοχή των σωματείων και στο άρθρο 12 της  προκήρυξης

7. ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ

7.1 Η ομάδα που παίζει “εντός έδρας” έχει τα λευκά στις μονές σκακιέρες (1η, 3η, 5η ….. ) και η ομάδα “εκτός έδρας” έχει τα λευκά στις ζυγές σκακιέρες (2η, 4η, 6η, ……) αντίστοιχα.
7.2 Σε κάθε σκακιέρα η νίκη χρεώνεται με 1 πόντο, η ήττα με 0 πόντους ενώ στην ισοπαλία οι αντίπαλοι παίρνουν από μισό πόντο (0,5). Για κάθε ήττα  χωρίς αγώνα αφαιρείται μισός πόντος (-0,5) μέχρι να μηδενιστούν όλοι οι πόντοι που συγκεντρώθηκαν (όχι αρνητικοί πόντοι).
7.3 Το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης καθορίζεται από το σύνολο των πόντων. Η νικήτρια ομάδα παίρνει 2 βαθμούς και  τους πόντους της στον αγώνα, η ηττημένη 0 βαθμούς και  τους πόντους της στον αγώνα. Σε περίπτωση ισοπαλίας οι ομάδες παίρνουν από 1 βαθμό και τους πόντους τους στον αγώνα.
7.4 Νίκη χωρίς αγώνα (α.α.) βαθμολογείται με 2 βαθμούς και τόσους πόντους όσος ο αριθμός των σκακιέρων. Από την ομάδα που ηττάται χωρίς αγώνα αφαιρείται ένας βαθμός (μετά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος) και σε περίπτωση δεύτερης ήττας χωρίς αγώνα αποβάλλεται από το πρωτάθλημα και υποβιβάζεται (Αρθρο4)


(ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ )


7.5 
Η τελική κατάταξη των ομάδων στα πρωταθλήματα που διεξάγονται με σύστημα πουλ καθορίζεται κατά σειρά με τα παρακάτω κριτήρια:

-το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε κάθε ομάδα
-τα μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων αποτελέσματα (βαθμοί, πόντοι)
-το σύνολο των πόντων σε όλους τους αγώνες .
-το σύνολο των πόντων κατά σειρά στην 1η σκακιέρα, στη 2η, κλπ  μέχρι την τελευταία.
-κλήρωση

7.6 
Η τελική κατάταξη των ομάδων στα πρωταθλήματα που διεξάγονται με ελβετικό σύστημα (Β’ Τοπική Κατηγορία) καθορίζεται κατά σειρά με τα παρακάτω κριτήρια:

-το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε κάθε ομάδα
-το μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων αποτέλεσμα (βαθμοί, πόντοι), ισχύει εφόσον όλες οι ισόβαθμες ομάδες έχουν αγωνιστεί μεταξύ τους
-το σύνολο των πόντων σε όλους τους αγώνες.
-Κριτήριο Bucholtz Ολυμπιακό (Εξαιρείται το γινόμενο της αντίπαλης ομάδας με τους λιγότερους βαθμούς)

-το σύνολο των πόντων κατά σειρά στην 1η σκακιέρα, στη 2η, κλπ  μέχρι την τελευταία
-κλήρωση

8. ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ-ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ

8.1 Οι έδρες θα καθοριστούν μετά από κλήρωση. Η κλήρωση για τους κλειδάριθμους των πρωταθλημάτων με σύστημα πουλ θα πραγματοποιηθεί  την Παρασκευή 8/1/2016 σε ώρα και τόπο που θα ορίσει το ΔΣ της ΕΣΣΝΑ και θα ανακοινωθεί στην ιστοσλίδα της
www.essnachess.gr

8.2 Θα δοθούν κατά προτεραιότητα κλειδάριθμοι ώστε να ικανοποιηθούν τα αιτήματα ομάδων με κοινή έδρα.. Διευκρινίζεται ότι οι έδρες των αγώνων που προκύπτουν από τις κληρώσεις του ελβετικού συστήματος (Β’ Τοπική Κατηγορία) και των αγώνων κατάταξης(μπαράζ) της Α’ Τοπικής Κατηγορίας δεν αλλάζουν σε καμία περίπτωση.

8.3 Τα αποτελέσματα και οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων θα δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα της ΕΣΣΝΑ www.essnachess.gr 

9. ΔΙΑΦΟΡΑ

9.1 Οι εντός έδρας ομάδες πρέπει:

-Να γνωστοποιούν άμεσα και γραπτά το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων (στο e-mail
ή με SMS ή e-mail του ΔΑ)


-Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης (15:00) ,  ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-σκαναρισμένα/αρχειο φωτογραφίας κλο στο 

ή με τα πλήρη στοιχεία του ΦΑ περασμένα ηλεκτρονικά στο  με κοινοποίηση στο e-mail του διαιτητή

ή-  στον αριθμό fax2118006289αντίγραφο του φύλλου αγώνος με παράλληλη αποστολή ειδοποίησης στο ώστε να επιβεβαιωθεί ότι ελήφθη και είναι ευδιάκριτο. Τα ΦΑ αυτά θα κοινοποιούνται σκαναρισμένα και στους αποστολείς  Μη ευδιάκριτα ΦΑ από σωματεία ΔΕΝ θα γίνονται αποδεκτά

9.2. Για τα πρωταθλήματα που διεξάγονται με ελβετικό σύστημα (Β' Τοπική Κατηγορία) η μη έγκαιρη/έγκυρη αποστολή του Φύλλου Αγώνος αποτελεί λόγο εξαίρεσης της ομάδας από τις κληρώσεις  επόμενων γύρων του πρωταθλήματος

9.3 Για όλα τα πρωταθλήματα κατηγοριών ΕΣΣΝΑ η μη έγκαιρη/έγκυρη αποστολή του Φύλλου Αγώνος αποτελεί λόγο εξαίρεσης της ομάδας από τις κληρώσεις  επόμενων διασυλλογικών διοργανώσεων

9.4 Oι ομάδες που δεν εμφανίζονται σε διασυλλογικό αγώνα υποχρεούνται να καταθέσουν γραπτά και αιτιολογημένα (στο e-mail της ΕΣΣΝΑ ) έως τις 12:00 της επομένης γιατί δεν αγωνίστηκαν. H μη συμμόρφωση αποτελεί λόγο αποβολής της ομάδας από τη διοργάνωση από το πρώτο "άνευ αγώνος".


10.    ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ 

10.1.    Κατά απόφασης του διαιτητή ή του Επικεφαλής Διαιτητή ασκείται ένσταση σύμφωνα με τα σχετικά άρθρα του Κανονισμού Αγώνων της Ε.Σ.Ο. και κατατίθεται στο Διευθυντή Αγώνων (στο
e-mail της ΕΣΣΝΑ ) μαζί με παράβολο ύψους πενήντα (50) ευρώ. Σε περίπτωση μερικής ή ολικής αποδοχής της ένστασης το παράβολο επιστρέφεται αλλιώς εκπίπτει υπέρ της ΕΣΣΝΑ.
10.2.    Η ένσταση μπορεί να υποβληθεί το αργότερο είκοσι τέσσερις (24) ώρες μετά την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα, στον οποίο αναφέρεται. 
10.3.    Επιτροπή Ενστάσεων για όλες τις κατηγορίες ορίζεται η Επιτροπή Ενστάσεων της Τ.Ε.Δ. της Ε.Σ.Σ.Ν.Α..

11.    ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ 

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την παρούσα Γενική Προκήρυξη ισχύει ο Κανονισμός Ομαδικών Πρωταθλημάτων της Ε.Σ.Ο., καθώς και οι οδηγίες της Κ.Ε.Δ..

12.    ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ - ΤΕΛΕΣΕΩΣ ΑΓΩΝΩΝ

Γινεται ρητή μνεία και εφιστάται η προσοχή όλων ανεξαιρέτως των σωματείων - μελών της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. στο περί αδείας λειτουργίας αθλητικών εγκαταστάσεων και αδείας τελέσεως αγώνων νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο (άρθρο 56Α νόμου 2725/ 1999 κλπ), ως ισχύουν, και στην προς αυτό υποχρέωση συμμορφώσεως.



Ο Πρόεδρος                 Ο Γενικός Γραμματέας                Ο Έφορος Αγώνων




Χρήστος Γκορίτσας           Θεόδωρος Φίλιος                        Κυριάκος Ζαμίτ

Σελίδα 1 από 2

Προκηρύξεις

Προκηρύξεις Σχολικών

Προκηρυξεις Σχολικων