ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ B΄ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 2016 Β1 ΟΜΙΛΟΣ

Ανενεργό   Σκακιέρες: 8   Γύροι: 7   Ελβετικό   2016

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  B΄ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 2016

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα της B΄ Τοπικής κατηγορίας Αττικής 2016. Για το πρωτάθλημα ισχύουν  η παρούσα και η Γενική Προκήρυξη Ομαδικών Πρωταθλημάτων 2016

2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων

Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :

1ος γύρος, Κυριακή  17/ 1 / 2016,   ώρα 10:30

2ος γύρος, Κυριακή  24 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

3ος γύρος, Κυριακή  31 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

4ος γύρος, Κυριακή    7/ 2 / 2016,   ώρα 10:30

5ος γύρος, Κυριακή  14 / 2 / 2016,     ώρα 10:30

6ος γύρος, Κυριακή  21 / 2 / 2016,   ώρα 10:30

7ος γύρος, Κυριακή  28/ 2 / 2016,     ώρα 10:30

8ος γύρος, Κυριακή  6 / 3 / 2016,   ώρα 10:30

9ος γύρος, Κυριακή  20 / 3 / 2016,   ώρα 10:30

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ - ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

3.1 Δικαίωμα συμμετοχής στη Β’ Τοπική Κατηγορία, έχουν όλα τα σωματεία-μέλη της ΕΣΣΝΑ που δεν έχουν δικαίωμα να αγωνιστούν στις ανώτερες κατηγορίες.

3.2 Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο ομίλους ως εξής:

Στον 1ο Όμιλο (Β1) με οκταμελή σύνθεση (6 γενικές σκακιέρες, 1 εφήβου - νεάνιδας έως 18 ετών, 1 παιδός - κορασίδας έως 16 ετών), στο δε 2ο Όμιλο (Β2) με σύνθεση 8 γενικών σκακιέρων. Από τον Β1 Όμιλο θα προβιβάζονται στην Α΄ Τοπική Κατηγορία οι τρεις (3) πρώτες ομάδες και από το Β2 Όμιλο η πρώτη ομάδα

Η δήλωση συμμετοχής κατατίθεται όπως ορίζει η Γενική Προκήρυξη έως την ΠΈΜΠΤΗ 7 Ιανουαρίου 2016.Οι ομάδες θα επιλέξουν ελεύθερα τον Όμιλο στον οποίο επιθυμούν να αγωνιστούνΗ επιλογή του Ομίλου πρέπει να αναφέρεται στη δήλωση συμμετοχής και δεν μπορεί να ανακληθεί. (Σε περίπτωση που δεν δηλωθεί εμπρόθεσμα όμιλος από ομάδα , αυτή θα τεθεί στον Β2 όμιλο)

3.3 Οι όμιλοι Β1 , Β2 θα διεξαχθούν με σύστημα:

-Κυκλικό (πουλ) 7 ή 9 γύρων αν οι ομάδες που θα δηλώσουν σε αυτούς είναι από επτά (7) έως δέκα (10)

-Ελβετικό επτά (7) γύρων εάν οι ομάδες είναι από 11 και πάνω

3.4 Σε περίπτωση που στον ένα Όμιλο (π.χ. ο Β2) οι τελικές δηλώσεις είναι έξι (6) ή λιγότερες τότε αυτός ΔΕΝ θα πραγματοποιηθεί και το σύνολο των ομάδων θα αγωνιστεί σε ενιαίο Πρωτάθλημα με τη σύνθεση του άλλου ομίλου (Β1) όπου θα διεξαχθεί με ελβετικό σύστημα 9 γύρων και οι θέσεις προβιβασμού θα είναι τέσσερις (4)

3.5 Οι τελικές συμμετοχές ομάδων ανά όμιλο θα ανακοινωθούν με συμπληρωματική προκήρυξη


Οι δηλώσεις συμμετοχής των ομάδων της Β’ Τοπικής (με δήλωση ΚΑΙ του Ομίλου που επιθυμούν να αγωνιστούν) κατατίθενται μέχρι την Πέμπτη 7η Ιανουαρίου  2016.

 ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ 


3.7 Στη δήλωση συμμετοχής θα αναφέρεται  η διεύθυνση του αγωνιστικού χώρου για τους εντός έδρας αγώνες καθώς και ονόματα , τηλέφωνα και ηλεκτρονικές διευθύνσεις (e-mail) των υπευθύνων παραγόντων του σωματείου και όλων των διαθέσιμων διαιτητών του σωματείου

3.8 Η δήλωση συμμετοχής γίνεται δεκτή ΜΟΝΟ ΕΑΝ

α)φέρει τις υπογραφές των αρμοδίων (Προέδρου,Γραμματέα  ή εκπροσώπου του σωματείου στην ΕΣΣΝΑ) και την σφραγίδα του σωματείου

β) Έχει δοθεί τουλάχιστον ένα e-mail επικοινωνίας του σωματείου με την ΕΣΣΝΑ.

και ισοδυναμεί με πλήρη και ανεπιφύλακτη αποδοχή των όρων της προκήρυξης.

4. ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

4.1 Στον όμιλο/ομίλους που θα διεξαχθούν με ελβετικό σύστημα οι ομάδες κατατάσσονται  αρχικά σύμφωνα με την κατάταξη τους στο πρωτάθλημα Β’ Τοπικής Κατηγορίας 2015. (Πρώτα ο 2 ος του Β2 ομίλου 2015 μετά ο 4ος  του Β1 ομίλου 2015 και εν συνεχεία εναλλαξ από κάθε όμιλο μέχρι την επιλογή όλων των ομάδων)

Οι ομάδες που υποβιβάστηκαν στην κατηγορία κατατάσσονται στις πρώτες θέσεις.(μεταξύ τους με σειρά κατάταξης Α' Τοπικής 2015)

Οι ομάδες που δεν κατατάχθηκαν στα Ομαδικά Πρωταθλήματα Κατηγοριών Ε.Σ.Σ.Ν.Α. 2015 κατατάσσονται στις τελευταίες θέσεις του ομίλου και μεταξύ τους με κλήρωση.

4.2 Στον όμιλο που θα διεξαχθεί με κυκλικό σύστημα (πουλ) οι κλειδαριθμοί των ομάδων θα οριστούν με κλήρωση.

5. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

5.1 Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά για τις 40 πρώτες κινήσεις και στη συνέχεια 30 λεπτά για την υπόλοιπη  παρτίδα, με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

5.2 Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας

6. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ  ΤΩΝ  ΟΜΑΔΩΝ

6.1Στον Β1 ΌμιλοΟι ομάδες θα είναι 8μελείς, αναλυτικά κατά ενότητες:

1η – 6η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία (ενότητα Α’),

7η σκακιέρα, νέος ή νέα κάτω των 18 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1998 και μετά

8η σκακιέρα, νέος ή νέα κάτω των 16 ετών – γεννημένος/η την 1/1/2000 και μετά

6.2Στον Β2 ΌμιλοΟι ομάδες θα είναι 8μελείς:

1η – 8η σκακιέρα ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία (ενότητα Α’),

6.3 Οι σκακιστές και σκακίστριες της Α’ ενότητας κάθε ομίλου δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:

α.  Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ) από τον ισχύοντα εθνικό πίνακα αξιολόγησης. Α’ Εξαμήνου 2016. (προηγείται ο μεγαλύτερος), Κοινοτικοί σκακιστές κατατάσσονται κατ’ εξαίρεση με βάση το διεθνές τους ΈΛΟ Ιανουαρίου 2016.

β.  Εθνικός Τίτλος (κατά σειρά  ΕΜ ΕΣΟ , ΟΜ ΕΣΟ , ΥΜ ΕΣΟ και μόνο για τους τίτλους αυτούς).

γ. Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ ( προηγείται ο μικρότερος).

6.4 Όλα τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα κοινοτικό σκακιστή ή σκακίστρια, η δήλωση του/της οποίου/ας πρέπει να γίνει στην ΕΣΣΝΑ μέχρι 7 Ιανουαρίου 2016.

7. ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ

7.1 Στην 1η, 2η και 3η ομάδα του κάθε Ομίλου θ’ απονεμηθούν  Κύπελλα.

7.2 Οι τρεις (3) πρώτες ομάδες του 1ου Ομίλου και η πρώτη(1) ομάδα του 2ου ομίλου προβιβάζονται και θα αγωνιστούν στην Α’ Τοπική Κατηγορία 2017.

8. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

8.1 Σε κάθε συνάντηση ορίζεται διαιτητής από την Τ.Ε.Δ. που συμπεριλαμβάνεται στον ισχύοντα Πίνακα Ενεργών Διαιτητών της ΕΣΟ.

Το εντός έδρας σωματείο έχει την υποχρέωση να ενημερώνει την ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ (e-mail:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">) τουλάχιστον τρεις (3) ημέρες πριν τον κάθε αγώνα(Πέμπτη) για τον διαιτητή που προτείνει να διευθύνει τον αγώνα αποστέλλοντας και πλήρη στοιχεία επικοινωνίας (Τηλέφωνο, e-mail) ώστε να επιβεβαιωθεί η διαθεσιμότητά του.


Σε αντίθετη περίπτωση η ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ θα ορίζει τον διαιτητή του αγώνα , την αμοιβή του οποίου υποχρεούται να καλύψει το εντός έδρας σωματείο.

9. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ / ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

9.1Διευθυντής Αγώνων είναι ο κ. Κωνσταντίνος Σκαπέρδας

Τηλέφωνο: 6932321997 e-mail:scapcostis2004@yahoo.com

9.2 Ο επικεφαλής διαιτητής θα οριστεί από την ΤΕΔ.

10.ΔΙΑΦΟΡΑ

10.1Οι εντός έδρας ομάδες πρέπει:

-Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.

-Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης των αγώνων ευανάγνωστη φωτοτυπία του φύλλου κατά προτίμηση στο e-mail της ΕΣΣΝΑ  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε."> (ή στον αριθμό fax 2118006289)

10.2 Οι διαιτητές πρέπει:

Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων

11. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Ο αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τους όρους της παρούσας προκήρυξης και της γενικής προκήρυξης των ομαδικών πρωταθλημάτων.

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την γενική προκήρυξη των αγώνων και αυτή την προκήρυξη ισχύει ο κανονισμός ομαδικών πρωταθλημάτων  της ΕΣΟ και οι οδηγίες της ΚΕΔ.

12 Γινεται ρητή μνεία και εφιστάται η προσοχή όλων ανεξαιρέτως των σωματείων - μελών της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. στο περί αδείας λειτουργίας αθλητικών εγκαταστάσεων και αδείας τελέσεως αγώνων νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο (άρθρο 56Α νόμου 2725/ 1999 κλπ), ως ισχύουν, και στην προς αυτό υποχρέωση συμμορφώσεως.




Ο Πρόεδρος              Ο Γενικός Γραμματέας         Ο Έφορος Αγώνων




Χρήστος Γκορίτσας         Θεόδωρος Φίλιος               Κυριάκος Ζαμίτ

Rk.SNoTeamGames  +   =   -  TB1  TB2  TB3 
111Σ.Ο. ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ751111134,5
26ΕΠΑΣ ΠΕΥΚΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ751111134,0
31ΣΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ742110036,0
45ΕΝΩΣΗ ΑΡΜΕΝΙΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ74129034,0
54ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ74129031,0
67ΑΟ ΦΟΙΝΙΞ ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ73228032,0
73ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ74038028,0
810ΑΟ ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ73046026,0
98ΣΟ ΑΓΙΑΣΒΑΡΒΑΡΑΣ72145026,5
102ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΑΚΙ Ν. ΨΥΧΙΚΟΥ72054023,5
119ΣΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΣΙΑΠΕΡΑΣ71153016,0
1212Π.Α.Σ ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ7007008,0

7 28-02-2016

6 21-02-2016

5 15-02-2016

4 07-02-2016

3 31-01-2016

2 26-01-2016

1 17-01-2016