ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ B' ΕΘΝΙΚΗΣ (ΑΤΤΙΚΗΣ) 2016

Ανενεργό   Σκακιέρες: 10   Γύροι: 9   Πουλ   2016

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  B ΕΘΝΙΚΗΣ (ΑΤΤΙΚΗΣ) 2016

1.ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας (Αττικής) 2016. Για το πρωτάθλημα ισχύουν  η παρούσα και η Γενική Προκήρυξη Ομαδικών Πρωταθλημάτων 2016

2.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων

Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :

1ος γύρος, Κυριακή  17/ 1 / 2016,   ώρα 10:30

2ος γύρος, Κυριακή  24 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

3ος γύρος, Κυριακή 31 / 1 / 2016,   ώρα 10:30

4ος γύρος, Κυριακή    7 / 2 / 2016,   ώρα 10:30

5ος γύρος, Κυριακή 14 / 2 / 2016,     ώρα 10:30

6ος γύρος, Κυριακή 21 / 2 / 2016,   ώρα 10:30

7ος γύρος, Κυριακή  28/ 2 / 2016,     ώρα 10:30

8ος γύρος, Κυριακή  6 / 3 / 2016,   ώρα 10:30

9ος γύρος, Κυριακή  20 / 3 / 2016,   ώρα 10:30

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

3.1 Δικαίωμα συμμετοχής, έχουν τα σωματεία:

ΣΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ

ΔΗΚΕΠ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ

ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ

ΕΕΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΣΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

ΣΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ

ΣΜΑΟ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ

3.2 Οι ομάδες πρέπει να επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους μέχρι το Πέμπτη 7 Ινουαρίου 2016, όπως ορίζει η Γενική Προκήρυξη.

3.3 Οι δηλώσεις συμμετοχής των ομάδων πρέπει να κατατεθούν στον Διευθυντή αγώνων του αντίστοιχου πρωταθλήματος και στο e-mail της ΕΣΣΝΑ (   essnamail @ gmail.com ) (ή στον αρ. fax 2118006289    μέχρι 7 Ιανουαρίου 2016. 

ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ 


3.4 Στη δήλωση συμμετοχής θα αναφέρεται  η διεύθυνση του αγωνιστικού χώρου για τους εντός έδρας αγώνες καθώς και ονόματα , τηλέφωνα και ηλεκτρονικές διευθύνσεις (e-mail) των υπευθύνων παραγόντων του σωματείου και όλων των διαθέσιμων διαιτητών του σωματείου

3.5 Η δήλωση συμμετοχής γίνεται δεκτή ΜΟΝΟ ΕΑΝ

α)φέρει τις υπογραφές των αρμοδίων (Προέδρου,Γραμματέα  ή εκπροσώπου του σωματείου στην ΕΣΣΝΑ) και την σφραγίδα του σωματείου

και ισοδυναμεί με πλήρη και ανεπιφύλακτη αποδοχή των όρων της προκήρυξης.

Αν κάποιο σωματείο δε δηλώσει συμμετοχή στην κατηγορία που δικαιούται να αγωνιστεί η κενή θέση δεν αναπληρώνεται.

4. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

4.1 Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με κυκλικό σύστημα (πουλ) εννέα γύρων.

5. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

5.1 Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά για τις 40 πρώτες κινήσεις και στη συνέχεια 30 λεπτά  για την υπόλοιπη  παρτίδα, με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

5.2. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

6. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ  ΤΩΝ  ΟΜΑΔΩΝ

6.1 Οι ομάδες θα είναι 10μελείς, αναλυτικά κατά ενότητες:

1η – 4η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία (ενότητα Α’),

5η σκακιέρα, γυναίκα ανεξάρτητα από ηλικία,

6η σκακιέρα, νεα κάτω των 20 ετών – γεννημένη την 1/1/1996 και μετά

7η σκακιέρα, νεανίδα κάτω των 16 ετών – γεννημένη την 1/1/2000 και μετά

8η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 20 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1996 και μετά

9η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 16 ετών – γεννημένος/η την 1/1/2000 και μετά

10η σκακιέρα, νέος ή νέα κάτω των 12 ετών – γεννημένος/η την 1/1/2004 και μετά

6.2 Οι σκακιστές και σκακίστριες της Α’ ενότητας δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:

α.  Βαθμός διεθνούς αξιολόγησης FIDE (πίνακες Ιανουαρίου 2015) (προηγείται  ο μεγαλύτερος).

β. Διεθνής τίτλος FIDE για όσους έχουν ίδιο διεθνές ΕΛΟ (κατά σειρά GM , IM , WGM , WIM , FM , WFM και μόνο για τους τίτλους αυτούς),

γ.  Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ) από τον ισχύοντα εθνικό πίνακα αξιολόγησης, για όσους δεν έχουν ή έχουν ίδιο διεθνές ΕΛΟ (προηγείται ο μεγαλύτερος),

δ.  Εθνικός Τίτλος (κατά σειρά ΕΜ ΕΣΟ , ΟΜ ΕΣΟ , ΥΜ ΕΣΟ και μόνο για τους τίτλους αυτούς).

ε. Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ ( προηγείται ο μικρότερος).

6.3 Όλα τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα (1) κοινοτικό σκακιστή/σκακίστρια στις πέντε (5) πρώτες σκακιέρες (τέσσερις γενικές και τη γυναικεία).Κατ'εξαίρεση επιτρέπεται η συμμετοχή κοινοτικού σκακιστή στις νεανικές σκακιέρες (6η-10η) με την προϋπόθεση ότι κατοικεί μόνιμα στην Ελλάδα.

Η δήλωση του κοινοτικού σκακιστή πρέπει να πραγματοποιηθεί έως την Παρασκευή 2 Ιανουαρίου 2015

7. ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ – ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΙ

7.1 Στην 1η, 2η και 3η ομάδα θ’ απονεμηθούν  Κύπελλα.

7.2 Οι δυο πρώτες ομάδες (1η , 2η  ) της τελικής κατάταξης προκρίνονται στον Προκριματικό όμιλο Α’ Εθνικής 2017.

Οι ομάδες που θα καταταγούν στην 9η και 10η θέση (δύο τελευταίες) υποβιβάζονται στη Γ΄ Εθνική 2017.

8. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σε κάθε συνάντηση ορίζεται διαιτητής που συμπεριλαμβάνεται στον Πίνακα ενεργών διαιτητών της Ε.Σ.Ο.

Το εντός έδρας σωματείο έχει την υποχρέωση να ενημερώνει την ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ (e-mail:  ) ΚΑΙ στοΑυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">τουλάχιστον τρεις (3) ημέρες πριν τον κάθε αγώνα(Πέμπτη) για τον διαιτητή που προτείνει να διευθύνει τον αγώνα αποστέλλοντας και πλήρη στοιχεία επικοινωνίας (Τηλέφωνο , e-mail) ώστε να επιβεβαιωθεί η διαθεσιμότητά του.


Σε αντίθετη περίπτωση η ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ θα ορίζει τον διαιτητή του αγώνα , την αμοιβή του οποίου υποχρεούται να καλύψει το εντός έδρας σωματείο.

9. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ / ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Διευθυντής Αγώνων είναι ο  κ. Γκορίτσας Χρήστος                            e-mail:christos.goritsas[@]yahoo.gr

Ο επικεφαλής διαιτητής θα οριστεί από την ΤΕΔ.

10. ΔΙΑΦΟΡΑ

10.1 Οι εντός έδρας ομάδες υποχρεούνται:

Να γνωστοποιούν άμεσα και γραπτά το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.

Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης των αγώνων(Δευτέρα) ευανάγνωστο αντίγραφο του φύλλου αγώνα κατά προτίμηση στο e-mail της ΕΣΣΝΑΑυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε."> , ή στον αριθμό fax 2118006289

10.2 Οι διαιτητές πρέπει:

Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων

11. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Ο αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τους όρους της παρούσας προκήρυξης και της Γενικής Προκήρυξης των Ομαδικών Πρωταθλημάτων.

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την γενική προκήρυξη των αγώνων και αυτή την προκήρυξη ισχύει ο κανονισμός ομαδικών πρωταθλημάτων της ΕΣΟ και οι οδηγίες της ΚΕΔ.

12.    ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ - ΤΕΛΕΣΕΩΣ ΑΓΩΝΩΝ

Γινεται ρητή μνεία και εφιστάται η προσοχή όλων ανεξαιρέτως των σωματείων - μελών της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. στο περί αδείας λειτουργίας αθλητικών εγκαταστάσεων και αδείας τελέσεως αγώνων νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο (άρθρο 56Α νόμου 2725/ 1999 κλπ), ως ισχύουν, και στην προς αυτό υποχρέωση συμμορφώσεως.




Ο Πρόεδρος                  Ο Γενικός Γραμματέας            Ο Έφορος Αγώνων




Χρήστος Γκορίτσας           Θεόδωρος Φίλιος                  Ζαμίτ Κυριακος

Rk.Team12345678910 TB1  TB2  TB3 
1ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΥΚΗΣ * 4788816262,0
2ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ6 * 66916258,5
3ΣΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ3 * 6877616255,5
4ΣΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ24 * 759242,5
5ΣΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ43 * 59042,0
6ΕΕΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ445 * 7578243,5
7ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ342 * 688046,0
8ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ1334 * 4232,5
9ΣΜΑΟ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ3552 * 4034,5
10ΔΚΠ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ1423 * 0029,5

9 20-03-2016

8 06-03-2016

7 28-02-2016

6 21-02-2016

5 14-02-2016

4 07-02-2016

3 31-01-2016

2 24-01-2016

1 17-01-2016