ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  Π.Ο. Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ (ΑΤΤΙΚΗΣ) 2012

1.ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα του Προκριματικού Ομίλου Α’ Εθνικής (Αττικής) 2012. Για το πρωτάθλημα ισχύουν  η παρούσα και η Γενική Προκήρυξη Ομαδικών Πρωταθλημάτων 2012

2.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων

Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :

1ος γύρος, Κυριακή  15 / 1 / 2012,   ώρα 10:30

2ος γύρος, Κυριακή  22 / 1 / 2012,   ώρα 10:30

3ος γύρος, Κυριακή  29 / 1 / 2012,   ώρα 10:30

4ος γύρος, Κυριακή    5 / 2 / 2012,   ώρα 10:30

5ος γύρος, Κυριακή  12 / 2 / 2012,   ώρα 10:30

6ος γύρος, Κυριακή  19 / 2 / 2012,   ώρα 10:30

7ος γύρος, Κυριακή    4 / 3 / 2012,   ώρα 10:30

8ος γύρος, Κυριακή  11 / 3 / 2012,   ώρα 10:30

9ος γύρος, Κυριακή  18 / 3 / 2012,   ώρα 10:30

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

 

3.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

3.1 Δικαίωμα συμμετοχής, έχουν τα σωματεία:

ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ

ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΣΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ

ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΑΟ ΖΗΝΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ

ΓΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ

ΣΜΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ

Καθώς και τα σωματεία της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. που έχουν δικαίωμα να αγωνιστούν στην τελική φάση της Α’ Εθνικής 2012 (κατετάγησαν στις 20 πρώτες θέσεις του Πρωταθλήματος Α’ Εθνικής 2011). Τα σωματεία αυτά εφ' όσον αγωνιστούν χάνουν το δικαίωμα της απευθείας πρόκρισης.

3.2 Οι ομάδες πρέπει να επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους μέχρι την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2011, όπως ορίζει η Γενική Προκήρυξη.

 

4. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

4.1 Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με κυκλικό σύστημα (πουλ) εννέα γύρων. (Σε περίπτωση συμμετοχής άνω των δέκα (10) ομάδων με ελβετικό σύστημα επτά (7) γύρων)

5. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

5.1 Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά για τις 40 πρώτες κινήσεις και στη συνέχεια 30 λεπτά. για την υπόλοιπη  παρτίδα, με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

5.2 Ο σκακιστής που θα υπερβεί τον παραπάνω χρόνο σκέψης θα χάνει τη παρτίδα. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

6. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ  ΤΩΝ  ΟΜΑΔΩΝ

6.1 Οι ομάδες θα είναι 10μελείς, αναλυτικά κατά ενότητες:

1η – 4η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία (ενότητα Α’),

5η σκακιέρα, γυναίκα ανεξάρτητα από ηλικία,

6η σκακιέρα, νεανίδα κάτω των 18 ετών – γεννημένη την 1/1/1994 και μετά

7η σκακιέρα, νεανίδα κάτω των 16 ετών – γεννημένη την 1/1/1996 και μετά

8η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 18 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1994 και μετά

9η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 16 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1996 και μετά

10η σκακιέρα, νέος ή νέα κάτω των 12 ετών – γεννημένος/η την 1/1/2000 και μετά

 

6.2 Οι σκακιστές και σκακίστριες της Α’ ενότητας δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:

α.  Βαθμός διεθνούς αξιολόγησης FIDE (πίνακες 1ου διμήνου 2012) (προηγείται  ο μεγαλύτερος).

β. Διεθνής τίτλος FIDE για όσους έχουν ίδιο διεθνές ΕΛΟ (κατά σειρά GM , IM , WGM , WIM , FM , WFM και μόνο για τους τίτλους αυτούς),

γ.  Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ) από τον ισχύοντα εθνικό πίνακα αξιολόγησης, για όσους δεν έχουν ή έχουν ίδιο διεθνές ΕΛΟ (προηγείται ο μεγαλύτερος),

δ.  Εθνικός Τίτλος (κατά σειρά ΕΜ ΕΣΟ , ΟΜ ΕΣΟ , ΥΜ ΕΣΟ και μόνο για τους τίτλους αυτούς).

ε. Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ ( προηγείται ο μικρότερος).

 

6.3 Όλα τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα (1) κοινοτικό σκακιστή/σκακίστρια στις πέντε (5) πρώτες σκακιέρες (τέσσερις γενικές και τη γυναικεία).Κατ'εξαίρεση επιτρέπεται η συμμετοχή κοινοτικού σκακιστή στις νεανικές σκακιέρες (6η-10η) με την προϋπόθεση ότι κατοικεί μόνιμα στην Ελλάδα.

Η δήλωση του κοινοτικού σκακιστή πρέπει να πραγματοποιηθεί έως την Πέμπτη 5 Ιανουαρίου 2012

7. ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ – ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΙ

7.1 Στην 1η, 2η και 3η ομάδα θ’ απονεμηθούν  Κύπελλα.

7.2 Οι τρεις πρώτες ομάδες (1η , 2η  3η) της τελικής κατάταξης προκρίνονται στην τελική φάση του Πρωταθλήματος Α’ Εθνικής 2012.

Οι ομάδες που θα καταταγούν στην 9η και 10η θέση (δύο τελευταίες) υποβιβάζονται στη Β΄ Εθνική 2013.

8. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σε κάθε συνάντηση ορίζεται διαιτητής που συμπεριλαμβάνεται στον Πίνακα ενεργών διαιτητών της Ε.Σ.Ο.

9. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ / ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Διευθυντής Αγώνων είναι ο  κ. Θεόδωρος Φίλιος

Τηλέφωνο 6944921889 e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

 

Ο επικεφαλής διαιτητής θα οριστεί από την ΤΕΔ.

10. ΔΙΑΦΟΡΑ

10.1 Οι εντός έδρας ομάδες πρέπει:

Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.

Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης των αγώνων ευανάγνωστο αντίγραφο του φύλλου αγώνα στο FAX της ΕΣΣΝΑ 2121219014 ή στο e-mail της ΕΣΣΝΑ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

10.2 Οι διαιτητές πρέπει:

Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων

11. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Ο αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τους όρους της παρούσας προκήρυξης και της Γενικής Προκήρυξης των Ομαδικών Πρωταθλημάτων.

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την γενική προκήρυξη των αγώνων και αυτή την προκήρυξη ισχύει ο κανονισμός ομαδικών πρωταθλημάτων της ΕΣΟ και οι οδηγίες της ΚΕΔ.

 

 

Ο Πρόεδρος                  Ο Γενικός Γραμματέας            Ο Έφορος Αγώνων

 

 

Χρήστος Γκορίτσας         Θεόδωρος Φίλιος              Κωνσταντίνος Σκαπέρδας