ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  Π.Ο. Α’ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 2011

 

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ (ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ)


Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα του Προκριματικού Ομίλου Α’ Εθνικής Αττικής 2011.


Με έντονους χαρακτήρες σημειώνονται στο σώμα της προκήρυξης οι αλλαγές σε σχέση με την αντίστοιχη προκήρυξη 2010.


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ


Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων
Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :


1ος γύρος, Κυριακή  16 / 1 / 2011,   ώρα 10:30
2ος γύρος, Κυριακή  23 / 1 / 2011,   ώρα 10:30
3ος γύρος, Κυριακή  30 / 1 / 2011,   ώρα 10:30
4ος γύρος, Κυριακή  6 / 2 / 2011,     ώρα 10:30
5ος γύρος, Κυριακή  13 / 2 / 2011,   ώρα 10:30
6ος γύρος, Κυριακή  20 / 2 / 2011,   ώρα 10:30
7ος γύρος, Κυριακή  27 / 2 / 2011,   ώρα 10:30


Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.


ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ


Δικαίωμα συμμετοχής, έχουν τα σωματεία:


Α.Σ. ΠΑΠΑΓΟΥ 
Α.Ο. ΖΗΝΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ Γ.Σ. ,
Σ.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ
Γ.Σ. ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ
ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ Ο.Σ.
Σ.Ο. ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
Σ.Ο. ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ


Καθώς και τα σωματεία της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. που έχουν δικαίωμα να αγωνιστούν στην τελική φάση της Α’ Εθνικής 2011 (κατετάγησαν στις 20 πρώτες θέσεις του Πρωταθλήματος Α’ Εθνικής 2010). Τα σωματεία αυτά εφ'όσον αγωνιστούν χάνουν το δικαίωμα της απευθείας πρόκρισης.


ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ


Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με κυκλικό σύστημα (πουλ) επτά γύρων. (Σε περίπτωση συμμετοχής 9 ή 10 ομάδων με κυκλικό σύστημα –πουλ εννέα (9) γύρων και σε περίπτωση συμμετοχής άνω των δέκα (10) ομάδων με ελβετικό σύστημα εννέα (9) γύρων)


ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ


Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά για τις 40 πρώτες κινήσεις και στη συνέχεια 30 λεπτά. για την υπόλοιπη  παρτίδα, με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.
Ο σκακιστής που θα υπερβεί τον παραπάνω χρόνο σκέψης θα χάνει τη παρτίδα. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.


ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ  ΤΩΝ  ΟΜΑΔΩΝ


Οι ομάδες θα είναι 12μελείς, αναλυτικά κατά ενότητες:

1η – 5η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία (ενότητα Α’),

6η σκακιέρα, γυναίκα ανεξάρτητα από ηλικία,

7η σκακιέρα, νεανίδα κάτω των 18 ετών – γεννημένη την 1/1/1993 και μετά

8η σκακιέρα, νεανίδα κάτω των 16 ετών – γεννημένη την 1/1/1995 και μετά

9η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 18 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1993 και μετά

10η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 16 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1995 και μετά

11η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 14 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1997 και μετά

12η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 12 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1999 και μετά

 

Οι σκακιέρες 1,2,3,6,7,8,9 και 12η αποτελούν τη βασική οκταμελή σύνθεση της τελικής φάσης Α’ Εθνικής 2011.


Σε αυτές προστίθενται δύο γενικές σκακιέρες (4η,5η) και δύο αναπτυξιακές (10η , 11η)



Οι σκακιστές και σκακίστριες της Α’ ενότητας δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:


α.  Βαθμός διεθνούς αξιολόγησης FIDE ELO (πίνακες 1ου διμήνου 2011) (προηγείται  ο μεγαλύτερος).


β. Διεθνής τίτλος FIDE για όσους έχουν ίδιο διεθνές ΕΛΟ (προηγείται ο μεγαλύτερος),


γ.  Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ) από τον ισχύοντα εθνικό πίνακα αξιολόγησης, για όσους δεν έχουν ή έχουν ίδιο διεθνές ΕΛΟ (προηγείται ο μεγαλύτερος),


δ.  Εθνικός Τίτλος (προηγείται ο μεγαλύτερος).


ε. Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ ( προηγείται ο μικρότερος).


Όλα τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα (1) κοινοτικό σκακιστή/σκακίστρια στις έξι (6) πρώτες σκακιέρες (πέντε γενικές και τη γυναικεία).Κατ'εξαίρεση επιτρέπεται η συμμετοχή κοινοτικού σκακιστή στις νεανικές σκακιέρες (7η-12η) με την προϋπόθεση ότι κατοικεί μόνικα στην Ελλάδα. Η δήλωση του κοινοτικού σκακιστή πρέπει να πραγματοποιηθεί έως την Παρασκευή 7 Ιανουαρίου 2011


ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ – ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΙ


Στην 1η, 2η και 3η ομάδα θ’ απονεμηθούν  Κύπελλα.
Οι τρεις πρώτες ομάδες (1η , 2η  3η) της τελικής κατάταξης προκρίνονται στην τελική φάση του Πρωταθλήματος Α’ Εθνικής 2011.
Οι δύο τελευταίες υποβιβάζονται στη Β΄ Εθνική 2012.


ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Σε κάθε συνάντηση ορίζεται διαιτητής από την Τ.Ε.Δ. που συμπεριλαμβάνεται στον ισχύοντα Πίνακα Ενεργών Διαιτητών της ΕΣΟ.

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ / ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Διευθυντής Αγώνων είναι ο  κ. Χρήστος Γκορίτσας
Τηλέφωνο 6932176165 e-mail:  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Ο επικεφαλής διαιτητής θα οριστεί από την ΤΕΔ.


ΔΙΑΦΟΡΑ


Οι εντός έδρας ομάδες πρέπει:


Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.
Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης των αγώνων ευανάγνωστη φωτοτυπία του φύλλου αγώνα στο FAX της ΕΣΣΝΑ 2121219014 ή στο e-mail της ΕΣΣΝΑ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Οι διαιτητές πρέπει:


Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων


ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ


Ο αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τους όρους της παρούσας προκήρυξης και της γενικής προκήρυξης των ομαδικών πρωταθλημάτων.


Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την γενική προκήρυξη των αγώνων και αυτή την προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί ομαδικών πρωταθλημάτων της ΕΣΣΝΑ, της ΕΣΟ και οι οδηγίες της ΚΕΔ.



Ο Πρόεδρος          Ο Γενικός Γραμματέας     Ο Έφορος Αγώνων



Χρήστος Γκορίτσας      Θεόδωρος Φίλιος        Μιχάλης Πρεβενιός


Πρόσφατα Νέα