ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  Α΄ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 2015

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα της Α΄ Τοπικής κατηγορίας Αττικής 2015  Για το πρωτάθλημα ισχύουν  η παρούσα και η Γενική Προκήρυξη Ομαδικών Πρωταθλημάτων 2015

 

2.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων

Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :

1ος γύρος, Κυριακή  11/ 1 / 2015,   ώρα 10:30

2ος γύρος, Κυριακή  18 / 1 / 2015,   ώρα 10:30

3ος γύρος, Κυριακή  25 / 1 / 2015,   ώρα 10:30

4ος γύρος, Κυριακή    1 / 2 / 2015,   ώρα 10:30

5ος γύρος, Κυριακή  8 / 2 / 2015,   ώρα 10:30

6ος γύρος, Κυριακή  15 / 2 / 2015,   ώρα 10:30

7ος γύρος, Κυριακή  1 / 3 / 2015,   ώρα 10:30

Αγώνες Μπαράζ  Κυριακή  8  / 3 / 2015,  ώρα 10:30

Αγώνες Μπαράζ, Κυριακή  15 / 3 / 2015,  ώρα 10:30

 

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3.ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

3.1 Δικαίωμα συμμετοχής, έχουν τα σωματεία:

1. ΓΑΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ

2. ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΙΛΙΟΥ

3. ΕΟΣ ΑΧΑΡΝΩΝ

4. ΑΟ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

5. ΣΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

6. ΜΦΚΣ ΦΟΙΒΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

7. ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ

8. ΑΣ ΛΑΥΡΙΟΥ

9. ΦΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ

10. ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΟΜΙΛΙΩΝ (ΚΕΟ)

11.  ΣΟ ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

12. ΠΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

13. ΑΜΕΣ ΝΕΑΣ ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ

14  ΑΣ ΝΕΟΥ ΨΥXIΚΟΥ

15. ΣΟ ΜΟΣΧΑΤΟΥ

16. ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

 

3.2 Οι ομάδες πρέπει να επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους μέχρι το Παρασκευή 26 Δεκεμβρίου 2014, όπως ορίζει η Γενική Προκήρυξη.

 

ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ 


3.4 Στη δήλωση συμμετοχής θα αναφέρεται  η διεύθυνση του αγωνιστικού χώρου για τους εντός έδρας αγώνες καθώς και ονόματα , τηλέφωνα και ηλεκτρονικές διευθύνσεις (e-mail) των υπευθύνων παραγόντων του σωματείου
 και όλων των διαθέσιμων διαιτητών του σωματείου.

3.5 
Η δήλωση συμμετοχής γίνεται δεκτή ΜΟΝΟ ΕΑΝ

φέρει τις υπογραφές των αρμοδίων (Προέδρου,Γραμματέα  ή εκπροσώπου του σωματείου στην ΕΣΣΝΑ) και την σφραγίδα του σωματείου

 

και ισοδυναμεί με πλήρη και ανεπιφύλακτη αποδοχή των όρων της προκήρυξης.

 

Αν κάποιο σωματείο δε δηλώσει συμμετοχή στην κατηγορία που δικαιούται να αγωνιστεί η κενή θέση δεν αναπληρώνεται.

 

4. ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ – ΟΜΙΛΟΙ

Οι ομάδες χωρίζονται σε δύο ομίλους σύμφωνα με τη λίστα κατάταξής τους στα ομαδικά πρωταθλήματα  2014 –κατά σειρά ως αναφέρονται στο σώμα της προκήρυξης. (Οι ομάδες που υποβιβάστηκαν στην κατηγορία κατατάσσονται στις πρώτες θέσεις και αυτές που ανέβηκαν στις τελευταίες. Οι ομάδες της Α’ Τοπικής 2013 σύμφωνα με την κατάταξή τους σε αυτό (αγώνες κατάταξης, και εν συνεχεία στη φάση των πουλ (θέση, πόντοι ανά αγώνα, κλήρωση.).

Ο Α’ όμιλος θα αποτελείται από τις ομάδες με αρχικούς αριθμούς κατάταξης 1, 4, 5, 8, 9, 12,13,16  ενώ ο Β’ όμιλος αποτελείται από τις ομάδες με αριθμούς κατάταξης 2, 3, 6, 7, 10, 11,14,15.

 

5. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

5.1 Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις:

Α΄ φάση: κυκλικό σύστημα (πουλ) σε δύο (2) ομίλους των οκτώ (8) ομάδων.

Β΄ φάση: Για τις θέσεις  1- 4 (Α1,Α2,Β1,Β2)  και τις θέσεις 11-14(Α6,Α7,Β6,Β7) (όπου κρίνονται οι θέσεις προβιβασμού και υποβιβασμού) διενεργούνται αγώνες κατάταξης (μπαράζ) ως εξής:

 

-Κυριακή 8/3/2015  : Αγ. 1 : Α1-Β2  Αγ. 2: Β1–Α2 Αγ.3 : Α6-Β7 Αγ.4: Β6-Α7

Οι ομάδες που αναφέρονται πρώτες αγωνίζονται εντός έδρας.

Σε περίπτωση ισοπαλίας νικήτριες θεωρούνται οι ομάδες οι οποίες αγωνίστηκαν εντός έδρας.

 

-Κυριακή 15/3/2015

Αγ.5: Νικήτρια αγώνα 1- Νικήτρια αγώνα 2

Αγ.6: Ηττημένη αγώνα 1- Ηττημένη αγώνα 2

5.2 Οι ομάδες που κατατάχθηκαν υψηλότερα στην Α’ φάση (θέση,βαθμοί,πόντοι,κλήρωση) αγωνίζονται εντός έδρας.

Σε περίπτωση ισοπαλίας νικήτριες θεωρούνται οι ομάδες οι οποίες αγωνίστηκαν εντός έδρας.

5.3 Οι νικήτριες ομάδες των αγώνων 1 και 2 προβιβάζονται στην Γ’ Εθνική 2016. Η νικήτρια του αγώνα 5 αναδεικνύεται πρωταθλήτρια Α’ Τοπικής 2015.

Οι ηττημένες ομάδες των αγώνων 3,4 καθώς και οι ομάδες που κατατάχθηκαν τελευταίες (8ες) σε κάθε όμιλο υποβιβάζονται στην Β’ Τοπική 2016.

 

6. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά για τις 40 πρώτες κινήσεις και στη συνέχεια 30 λεπτά για την υπόλοιπη  παρτίδα, με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

Ο σκακιστής που θα υπερβεί τον παραπάνω χρόνο σκέψης θα χάνει τη παρτίδα. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας

 

7. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ  ΤΩΝ  ΟΜΑΔΩΝ

Οι ομάδες θα είναι 8μελείς, αναλυτικά κατά ενότητες:

1η – 5η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία (ενότητα Α’),

6η σκακιέρα, γυναίκα ανεξάρτητα από ηλικία,

7η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 18 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1997 και μετά

8η σκακιέρα, νέος ή νέα κάτω των 16 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1999 και μετά

 

Οι σκακιστές και σκακίστριες της Α’ ενότητας δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:

α.  Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ) από τον εθνικό πίνακα αξιολόγησης Α’ Εξαμήνου 2015 (προηγείται ο μεγαλύτερος), Οι κοινοτικοί σκακιστές κατατάσσονται κατ’ εξαίρεση με βάση το διεθνές τους Έλο Ιανουαρίου 2015

β.  Εθνικός Τίτλος (κατά σειρά  ΕΜ ΕΣΟ , ΟΜ ΕΣΟ , ΥΜ  και μόνο για τους τίτλους αυτούς).

γ. Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ ( προηγείται ο μικρότερος).

 

Τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα κοινοτικό σκακιστή ή σκακίστρια η δήλωση του/της οποίου/ας πρέπει να γίνει στην ΕΣΣΝΑ μέχρι την Παρασκευή 2 Ιανουαρίου 2015.

 

8. ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ – ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΙ

 

Στην 1η, 2η και 3η ομάδα, θ’ απονεμηθούν  Κύπελλα.

 

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες προβιβάζονται  και θα αγωνιστούν στην Γ’ Εθνική 2016.

Οι τέσσερις (4) τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται και θα αγωνιστούν στη Β΄Τοπική  2016.

 

9. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σε κάθε συνάντηση ορίζεται διαιτητής από την Τ.Ε.Δ. που συμπεριλαμβάνεται στον ισχύοντα Πίνακα Ενεργών Διαιτητών της ΕΣΟ.

 

10. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ / ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

10.1Διευθυντής Αγώνων είναι ο κ. Παναγής Σκλαβούνος

 

10.2 Ο επικεφαλής διαιτητής θα οριστεί από την ΤΕΔ.

 

11. ΔΙΑΦΟΡΑ

 

11.1 Οι εντός έδρας ομάδες πρέπει:

Να γνωστοποιούν άμεσα και γραπτά το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.

Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης των αγώνων(Δευτέρα) ευανάγνωστο αντίγραφο του φύλλου αγώνα κατά προτίμηση στο e-mail της ΕΣΣΝΑ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. η τον αριθμό fax 2118006289

 

12. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

 

Ο αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τους όρους της παρούσας προκήρυξης και της γενικής προκήρυξης των ομαδικών πρωταθλημάτων.

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την γενική προκήρυξη των αγώνων και αυτή την προκήρυξη ισχύει ο κανονισμός ομαδικών πρωταθλημάτων της ΕΣΟ και οι οδηγίες της ΚΕΔ.

13.    ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ - ΤΕΛΕΣΕΩΣ ΑΓΩΝΩΝ

 

Γινεται ρητή μνεία και εφιστάται η προσοχή όλων ανεξαιρέτως των σωματείων - μελών της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. στο περί αδείας λειτουργίας αθλητικών εγκαταστάσεων και αδείας τελέσεως αγώνων νομοθετικό και κανονιστικό πλαίσιο (άρθρο 56Α νόμου 2725/ 1999 κλπ), ως ισχύουν, και στην προς αυτό υποχρέωση συμμορφώσεως.



Ο Πρόεδρος                  Ο Γενικός Γραμματέας            Ο Έφορος Αγώνων



Χρήστος Γκορίτσας           Θεόδωρος Φίλιος                  Κυριάκος  Ζαμίτ