ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  Α΄ ΤΟΠΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 2012

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα της Α΄ Τοπικής κατηγορίας Αττικής 2012. Για το πρωτάθλημα ισχύουν  η παρούσα και η Γενική Προκήρυξη Ομαδικών Πρωταθλημάτων 2012

2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων

Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :

1ος γύρος, Κυριακή  15 / 1 / 2012,   ώρα 10:30

2ος γύρος, Κυριακή  22 / 1 / 2012,   ώρα 10:30

3ος γύρος, Κυριακή  29 / 1 / 2012,   ώρα 10:30

4ος γύρος, Κυριακή  5 / 2 / 2012,     ώρα 10:30

5ος γύρος, Κυριακή  12 / 2 / 2012,   ώρα 10:30

6ος γύρος, Κυριακή  19 / 2 / 2012,   ώρα 10:30

7ος γύρος, Κυριακή  4 / 3 / 2012,   ώρα 10:30

Αγώνες Κατάταξης(Μπαράζ), Κυριακή  11 / 3 / 2012,  ώρα 10:30

Αγώνες Κατάταξης(Μπαράζ), Κυριακή  18 / 3 / 2012,  ώρα 10:30

 

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δικαίωμα συμμετοχής, έχουν τα σωματεία:

1.ΣΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

2.ΑΚ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

3.Σ.Μ.Α.Ο. ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ

4.Σ.Ο. ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

5.Α.Π.Ο. ΚΟΤΙΝΟΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ

6.Μ.Φ.Κ. ΦΟΙΒΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

7.ΕΝΩΣΗ ΣΠΑΡΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ

8.ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

9.Σ.Ο. ΜΟΣΧΑΤΟΥ

10.Ε.Ο.Σ. ΑΧΑΡΝΩΝ

11.ΠΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

12.Σ.Ο. «ΣΠΥΡΟΣ ΜΠΙΚΟΣ»

13.Σ.Ο. ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ

14. ΦΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ

15. ΟΠΑ ΦΙΛΟΘΕΗΣ

16. ΣΠΚ ΦΥΛΗΣ

3.2 Τα σωματεία πρέπει να επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους μέχρι την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2011, όπως ορίζει η Γενική Προκήρυξη.

4. ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ – ΟΜΙΛΟΙ

Οι ομάδες χωρίζονται σε δύο ομίλους σύμφωνα με τη λίστα κατάταξής τους στα ομαδικά πρωταθλήματα  2011 –κατά σειρά ως αναφέρονται στο σώμα της προκήρυξης. (Οι ομάδες που υποβιβάστηκαν στην κατηγορία κατατάσσονται στις πρώτες θέσεις και αυτές που ανέβηκαν στις τελευταίες. Οι ομάδες της Α’ Τοπικής 2011 σύμφωνα με την κατάταξή τους σε αυτό (αγώνες κατάταξης, και εν συνεχεία στη φάση των πουλ (θέση, πόντοι ανά αγώνα, κλήρωση.).

Ο Α’ όμιλος θα αποτελείται από τις ομάδες με αρχικούς αριθμούς κατάταξης 1, 4, 5, 8, 9, 12,13,16  ενώ ο Β’ όμιλος αποτελείται από τις ομάδες με αριθμούς κατάταξης 2, 3, 6, 7, 10, 11,14,15.

5. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

5.1 Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις:

Α΄ φάση: κυκλικό σύστημα (πουλ) σε δύο (2) ομίλους των οκτώ (8) ομάδων.

Β΄ φάση: Για τις θέσεις  1- 4 (Α1,Α2,Β1,Β2)  και τις θέσεις 11-14(Α6,Α7,Β6,Β7) (όπου κρίνονται οι θέσεις προβιβασμού και υποβιβασμού) διενεργούνται αγώνες κατάταξης (μπαράζ) ως εξής:

 

-Κυριακή 11/3/2012  : Αγ. 1 : Α1-Β2  Αγ. 2: Β1–Α2 Αγ.3 : Α6-Β7 Αγ.4: Β6-Α7

Οι ομάδες που αναφέρονται πρώτες αγωνίζονται εντός έδρας.

Σε περίπτωση ισοπαλίας νικήτριες θεωρούνται οι ομάδες οι οποίες αγωνίστηκαν εντός έδρας.

 

-Κυριακή 18/3/2012:

Αγ.5: Νικήτρια αγώνα 1- Νικήτρια αγώνα 2

Αγ.6: Ηττημένη αγώνα 1- Ηττημένη αγώνα 2

5.2 Οι ομάδες που κατατάχθηκαν υψηλότερα στην Α’ φάση (θέση,βαθμοί,πόντοι,κλήρωση) αγωνίζονται εντός έδρας.

Σε περίπτωση ισοπαλίας νικήτριες θεωρούνται οι ομάδες οι οποίες αγωνίστηκαν εντός έδρας.

5.3 Οι νικήτριες ομάδες των αγώνων 1 και 2 προβιβάζονται στην Γ’ Εθνική 2013. Η νικήτρια του αγώνα 5 αναδεικνύεται πρωταθλήτρια Α’ Τοπικής 2011.

Οι ηττημένες ομάδες των αγώνων 3,4 καθώς και οι ομάδες που κατατάχθηκαν τελευταίες (8ες) σε κάθε όμιλο υποβιβάζονται στην Β’ Τοπική 2013.

 

6. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά για τις 40 πρώτες κινήσεις και στη συνέχεια 30 λεπτά για την υπόλοιπη  παρτίδα, με προσθήκη 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

Ο σκακιστής που θα υπερβεί τον παραπάνω χρόνο σκέψης θα χάνει τη παρτίδα. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας

7. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ  ΤΩΝ  ΟΜΑΔΩΝ

Οι ομάδες θα είναι 8μελείς, αναλυτικά κατά ενότητες:

1η – 5η σκακιέρα, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία (ενότητα Α’),

6η σκακιέρα, γυναίκα ανεξάρτητα από ηλικία,

7η σκακιέρα,  νέος ή νέα κάτω των 18 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1994 και μετά

8η σκακιέρα, νέος ή νέα κάτω των 16 ετών – γεννημένος/η την 1/1/1996 και μετά

 

Οι σκακιστές και σκακίστριες της Α’ ενότητας δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:

α.  Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ) από τον εθνικό πίνακα αξιολόγησης Α’ Εξαμήνου 2012 (προηγείται ο μεγαλύτερος), Οι κοινοτικοί σκακιστές κατατάσσονται κατ’ εξαίρεση με βάση το διεθνές τους Έλο Ιανουαρίου 2012

β.  Εθνικός Τίτλος (κατά σειρά  ΕΜ ΕΣΟ , ΟΜ ΕΣΟ , ΥΜ  και μόνο για τους τίτλους αυτούς).

γ. Αριθμός Μητρώου ΕΣΟ ( προηγείται ο μικρότερος).

 

Τα σωματεία έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν ένα κοινοτικό σκακιστή ή σκακίστρια η δήλωση του/της οποίου/ας πρέπει να γίνει στην ΕΣΣΝΑ μέχρι την Πέμπτη 5 Ιανουαρίου 2012.

8. ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ – ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΙ

 

Στην 1η, 2η και 3η ομάδα, θ’ απονεμηθούν  Κύπελλα.

 

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες προβιβάζονται  και θα αγωνιστούν στην Γ’ Εθνική 2013.

Οι τέσσερις (4) τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται και θα αγωνιστούν στη Β΄Τοπική  2013.

 

9. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σε κάθε συνάντηση ορίζεται διαιτητής από την Τ.Ε.Δ. που συμπεριλαμβάνεται στον ισχύοντα Πίνακα Ενεργών Διαιτητών της ΕΣΟ.

10. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ / ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

10.1Διευθυντής Αγώνων είναι ο κ. Δημήτρης Κεφάλας

Τηλέφωνο 6973658191 e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

10.2Ο επικεφαλής διαιτητής θα οριστεί από την ΤΕΔ.

11. ΔΙΑΦΟΡΑ

 

11.1 Οι εντός έδρας ομάδες πρέπει:

 

-Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.

-Να στέλνουν μέχρι το μεσημέρι της επομένης των αγώνων ευανάγνωστη φωτοτυπία του φύλλου αγώνα στο FAX της ΕΣΣΝΑ 2121219014 ή στο e-mail της ΕΣΣΝΑ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

 

11.2 Οι διαιτητές πρέπει:

Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων

 

12. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

 

Ο αγώνες διεξάγονται σύμφωνα με τους όρους της παρούσας προκήρυξης και της γενικής προκήρυξης των ομαδικών πρωταθλημάτων.

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την γενική προκήρυξη των αγώνων και αυτή την προκήρυξη ισχύει ο κανονισμός ομαδικών πρωταθλημάτων της ΕΣΟ και οι οδηγίες της ΚΕΔ.

 

Ο Πρόεδρος              Ο Γενικός Γραμματέας          Ο Έφορος Αγώνων

 

 

Χρήστος Γκορίτσας     Θεόδωρος Φίλιος            Κωνσταντίνος Σκαπέρδας