9ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΤΤΙΚΗΣ 2010

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Νομού Αττικής (ΕΣΣΝΑ) προκηρύσσει το 9o Ομαδικό Σχολικό

Πρωτάθλημα Αττικής 2010.


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Το Πρωτάθλημα Γυμνασίων και Λυκείων θα διεξαχθεί σε μία φάση (ΤΕΛΙΚΗ)

Το Πρωτάθλημα Δημοτικών Σχολείων θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις:

Α΄ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ.

Θα γίνουν στις 4 Νομαρχίες και θα προκριθεί στην Τελική Φάση της ΕΣΣΝΑ το 40% των σχολείων που θα αγωνιστούν σε κάθε Νομαρχία, με ελάχιστο αριθμό 3 / Νομαρχία.

Β΄ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ.

Θα αγωνιστούν όσα Δημοτικά σχολεία προκριθούν από τα προκριματικά των Νομαρχιών.

  • Πρωτάθλημα Γυμνασίων και Λυκείων: Σάββατο 13 Μαρτίου 2010, ώρα 10.00΄

Πειραιάς

Χώρος αγώνων: 13ο Γυμνάσιο Πειραιά, Παπαστράτου και Ασκληπιού στο κέντρο του Πειραιά κοντά στην εκκλησία της Αγίας Σοφίας.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν τα Γυμνάσια και Λύκεια της Αττικής, Δημόσια και Ιδιωτικά, με μια (1) ή δύο (2) ομάδες.

Κάθε μαθητής έχει δικαίωμα να αγωνιστεί σε μία (1) μόνο ομάδα του σχολείου του.

Τα 3 πρώτα Γυμνάσια και το πρώτο Λύκειο προκρίνονται στο Πανελλήνιο Ομαδικό πρωτάθλημα 2010.

Διοργανωτές: Το Ε΄ Δημοτικό Διαμέρισμα Πειραιά, ο ΑΟ Φοίνικας Αγίας Σοφίας Πειραιά και η Νομαρχιακή Επιτροπή Ν. Πειραιά της ΕΣΣΝΑ

Ώρα προσέλευσης και επιβεβαιώσεις συμμετοχής 8.30΄μέχρι 9.30΄ πμ.

Όσες ομάδες προσέλθουν μετά τις 9.30΄ θα αγωνιστούν από το 2ο γύρο

Διευθυντής αγώνων: Θεόκλητος Σπανός (ΑΟ Φοίνικας Αγίας Σοφίας).

  • Πρωτάθλημα Δημοτικών – Τελική φάση: Σάββατο 20 Μαρτίου 2010, ώρα 10.00΄

Γλυφάδα

Χώρος αγώνων ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ: ΓΛΥΦΑΔΑ - 14ο Δημοτικό σχολείο Γλυφάδας – Γούναρη 216 και Ήφαιστου.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν τα Δημοτικά Σχολεία της Αττικής, που θα προκριθούν από τα Νομαρχιακά Ομαδικά Σχολικά Πρωταθλήματα.

Τα 9 πρώτα Δημοτικά σχολεία προκρίνονται στο Πανελλήνιο Ομαδικό πρωτάθλημα 2010.

Διοργανωτές: Αθλητικός Οργανισμός Δήμου Γλυφάδας, Α.Ο. Ζήνων Γλυφάδας, 14ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας (Σχολική Επιτροπή και Σύλλογος Γονέων).

Οργανωτική Επιτροπή τελικής φάσης:

Στάμος Ευάγγελος (Πρόεδρος Αθλητικού Οργανισμού Δήμου Γλυφάδας)

Κουρμπέλης Γιώργος (Διευθυντής του 14ου Δημοτικού Σχολείου Γλυφάδας)

Νταφούλης Δημήτρης (Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων του 14ου Δ.Σ.)

Δρακουλάκος Δημήτρης (Εκπρόσωπος της Ένωσης Συλλόγων Γονέων Γλυφάδας)

Σκλαβούνος Παναγιώτης (Πρόεδρος του Α.Ο. «Ζήνων» Γλυφάδας)

Φίλιος Θεόδωρος (Πρόεδρος του Φ.Ο. Ελληνικού)

Γρίβας Στράτος (GM – Πρωταθλητής Ελλάδος)

Διευθυντής αγώνων: Γιάννης Γαλάνης

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Περιφερειακό Ομαδικό Πρωτάθλημα Δημοτικών Σχολείων της Νομαρχίας Αθηνών

ΓΛΥΦΑΔΑ – Σάββατο 13 Μαρτίου, ώρα 10.00΄

Χώρος αγώνων: ΓΛΥΦΑΔΑ - 14ο Δημοτικό σχολείο Γλυφάδας – Γούναρη 216 και Ήφαιστου 

Δικαίωμα συμμετοχής τα Δημοτικά σχολεία, δημόσια και ιδιωτικά της Νομαρχίας Αθηνών,

με μια (1) ή δύο (2) ομάδες.

Διοργανωτές: Αθλητικός Οργανισμός Δήμου Γλυφάδας, Α.Ο. Ζήνων Γλυφάδας, 14ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας (Σχολική Επιτροπή και Σύλλογος Γονέων)

Ώρα προσέλευσης και δηλώσεις συμμετοχής 8.30΄μέχρι 9.30΄ πμ.

Όσοι προσέλθουν μετά τις 9.30΄ θα αγωνιστούν από το 2ο γύρο

Προκρίνεται στη Τελική Φάση της ΕΣΣΝΑ το 40% των σχολείων που θα αγωνιστούν

(ελάχιστος αριθμός σχολείων 3)

Διευθυντής αγώνων: Γιάννης Γαλάνης.

Περιφερειακό Ομαδικό Πρωτάθλημα Δημοτικών Σχολείων της Νομαρχίας Πειραιά.

ΠΕΙΡΑΙΑΣ – Σάββατο 13 Μαρτίου, ώρα 10.00΄

Χώρος αγώνων: 13ο Γυμνάσιο Πειραιά, Παπαστράτου και Ασκληπιού στο κέντρο του Πειραιά κοντά στην εκκλησία της Αγίας Σοφίας.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι μαθητές των σχολείων της Νομαρχίας Πειραιά,

με μια (1) ή δύο (2) ομάδες.

Διοργανωτές: Το Ε΄Δημοτικό Διαμέρισμα Πειραιά, ο ΑΟ Φοίνικας Αγίας Σοφίας και Πειραϊκός ΟΣ.

Ώρα προσέλευσης και δηλώσεις συμμετοχής 8.30΄μέχρι 9.30΄ πμ.

Όσοι προσέλθουν μετά τις 9.30΄ θα αγωνιστούν από το 2ο γύρο

Προκρίνεται στη Τελική Φάση της ΕΣΣΝΑ το 40% των σχολείων που θα αγωνιστούν

(ελάχιστος αριθμός σχολείων 3)

Διευθυντής αγώνων: Θεόκλητος Σπανός (ΑΟ Φοίνικας Αγίας Σοφίας).

Περιφερειακό Ομαδικό Πρωτάθλημα Δημοτικών Σχολείων της Νομαρχίας Ανατολικής Αττικής.

ΣΤΑΜΑΤΑ – Σάββατο 13 Μαρτίου, ώρα 10.00΄

Χώρος αγώνων: Χώρος αγώνων: Εκπαιδευτήρια Β. Καργάκου Λεωφόρος Δροσιάς-Σταμάτας 25Α Σταμάτα.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν τα Δημοτικά σχολεία, δημόσια και ιδιωτικά της Νομαρχίας Ανατολικής Αττικής, με μια (1) ή δύο (2) ομάδες.

Διοργανωτές: Σκακιστική Άνοιξη , Εκπαιδευτήρια Β. Καργάκου

Ώρα προσέλευσης και δηλώσεις συμμετοχής 8.30΄μέχρι 9.30΄ πμ.

Όσοι προσέλθουν μετά τις 9.30΄ θα αγωνιστούν από το 2ο γύρο

Προκρίνεται στη Τελική Φάση της ΕΣΣΝΑ το 40% των σχολείων που θα αγωνιστούν

(ελάχιστος αριθμός σχολείων 3)

Διευθυντής αγώνων: Σκαπέρδας Κωνσταντίνος (Σκακιστική Άνοιξη)

Περιφερειακό Ομαδικό Πρωτάθλημα Δημοτικών Σχολείων της Νομαρχίας Δυτικής Αττικής.

ΦΥΛΗ – Σάββατο 13 Μαρτίου, ώρα 10.00΄

Χώρος αγώνων: Γυμνάσιο Φυλής (Σοφοκλή Βενιζέλου 13)

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν τα Δημοτικά σχολεία, δημόσια και ιδιωτικά της Νομαρχίας Δυτικής Αττικής, με μια (1) ή δύο (2) ομάδες.

Διοργανωτές: ΣΠΚ Φυλής

Ώρα προσέλευσης και δηλώσεις συμμετοχής 8.30΄μέχρι 9.30΄ πμ.

Όσοι προσέλθουν μετά τις 9.30΄ θα αγωνιστούν από το 2ο γύρο

Προκρίνεται στη Τελική Φάση της ΕΣΣΝΑ το 40% των σχολείων που θα αγωνιστούν

(ελάχιστος αριθμός σχολείων 3)

Διευθυντής αγώνων: Γιάννης Τσουκαράκης

Κάθε σχολική ομάδα υποχρεούται να προσκομίσει, πριν την έναρξη των αγώνων, στον επικεφαλής διαιτητή, βεβαίωση του σχολείου ότι όλα τα μέλη της είναι μαθητές του συγκεκριμένου σχολείου.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Οι συνθέσεις των ομάδων θα είναι τετραμελείς (4μελείς), ανεξαρτήτως τάξης.

Στις τρεις (3) πρώτες σκακιέρες μπορούν να αγωνίζονται αγόρια ή κορίτσια, στην τέταρτη (4η) σκακιέρα πρέπει να αγωνίζεται υποχρεωτικά κορίτσι.

Οι ομάδες πριν την έναρξη των αγώνων θα δηλώσουν τη βασική σύνθεσή τους αποτελούμενη από 4 μέλη και 2 αναπληρωματικά. Η σειρά των σκακιερών στη βασική σύνθεση δεν αλλάζει και ισχύει για όλο το πρωτάθλημα.

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Το Πρωτάθλημα θα διεξαχθεί με Ελβετικό σύστημα 5 γύρων στα προκριματικά Νομαρχιακά και ελβετικό 7 γύρων στην τελική φάση των Δημοτικών

Στα Γυμνάσια και Λύκεια ο Διευθυντής των Αγώνων σε συνεννόηση με τον επικεφαλής διαιτητή θα επιλέξει το σύστημα των αγώνων ανάλογα με τον τελικό αριθμό των συμμετοχών.

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΓΩΝΩΝ

Θα ισχύσουν οι Κανονισµοί της Ε.Σ.Ο. και της FIDE. Επισημαίνεται ότι για κάθε κενή σκακιέρα αφαιρείται μισός (0,5) βαθμός.

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε δεκαπέντε (15) λεπτά για κάθε παίκτη για ολόκληρη την παρτίδα. Θα χρησιμοποιηθούν σκακιστικά χρονόμετρα.

ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ

Το πρώτο Λύκειο, τα τρία (3) πρώτα Γυμνάσια και τα εννέα (9) πρώτα Δημοτικά προκρίνονται στο Πανελλήνιο Ομαδικό πρωτάθλημα 2010.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

Θα ισχύσουν τα εξής κριτήρια άρσης ισοβαθμίας κατά σειρά:

Για ελβετικό σύστημα.
(α). Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισοβάθμων (βαθμοί, πόντοι, εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).
(β). Το σύνολο των πόντων σε όλους τους αγώνες.
(γ). Το σύνολο των πόντων κατά σειρά στη 1η σκακιέρα, στη 2η, κ.ο.κ

Για κυκλικό σύστημα (round robin)
(α). Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
(β). Αριθμός νικών (προηγείται η ομάδα με τις περισσότερες νίκες).
(γ). Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων (τα μεταξύ τους αποτελέσματα)

ΑΠΟΝΟΜΕΣ - ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ – ΕΠΑΘΛΑ

Οι τρεις (3) πρώτες ομάδες ανά κατηγορία θα βραβευτούν με Κύπελλα. Οι παίκτες των τριών (3) πρώτων ομάδων θα βραβευτούν με μετάλλια (μέχρι έξι (6) αθλητές).

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ – ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ

Οι διαιτητές της διοργάνωσης θα οριστούν από την Τοπική Επιτροπή ∆ιαιτησίας (Τ.Ε.Δ.) της ΕΣΣΝΑ Οι ενστάσεις εκδικάζονται από τριμελή (3μελή) Επιτροπή, που θα ορίσει η ΕΣΣΝΑ. Για να εκδικασθεί μία ένσταση, καταβάλλεται στο Διευθυντή Αγώνων παράβολο ένστασης 50 € (το οποίο επιστρέφεται, εάν δικαιωθεί η ένσταση, έστω και µερικώς).

ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ - ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

Με µέριµνα της Οργανωτικής Επιτροπής θα υπάρχει γιατρός στο χώρο των αγώνων

ΔΙΑΦΟΡΑ

Για κάθε ζήτηµα που δεν προβλέπεται από την προκήρυξη ή από τους Κανονισμούς της Ε.Σ.Ο. και της FIDE, καθώς και για κάθε έκτακτο περιστατικό, αρµόδιοι να αποφασίσουν είναι ο Διευθυντής Αγώνων για οργανωτικά θέματα και ο Επικεφαλής Διαιτητής για τεχνικά θέματα.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται δεκτές μέχρι 2 ημέρες πριν την έναρξη των αγώνων

στο φαξ (212121 9014) και στο e-mail (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">essnamail@gmail.com) της ΕΣΣΝΑ.

Ο Πρόεδρος

Πέτρος Κολυβάς

Ο Γενικός Γραμματέας

Χρήστος Γκορίτσας

Ο Έφορος Σχολικού

Σκακιού

Λυμβέριος Αγγελάκης

ς