ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

ULTIMA series Βy A.s.o.p DIAS
(με ΔΙΕΘΝΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ)

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ: Α.Σ.Ο.Π ΔΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: ΠΑΥΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΞΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ


ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Ελβετικό Πέντε (5) γύρων ή Πουλ ανάλογα τις συμμετοχές ανά κατηγορία.
ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ:18:00 -Επιβεβαίωση συμμετοχών μέχρι 07-12-2018 ΩΡΑ 23:00.

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: ΚΡΗΤΗΣ 1,ΚΕΝΤΡ.ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ


ΣΑΒΒΑΤΟ 08-12-2018.

& ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΕΩΣ 26-01-2019.
ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ {8/12-15/12-12/01-19/01-26-01}

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ {Με τρέχον διεθνές έλο ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ}.
PRE MASTER :Πάνω από 1800
HIGH ULTIMA: 1500-1800
MID ULTIMA: 1200-1500
LOW ULTIMA: Κάτω από 1200

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:
PRE MASTER 90min plus 30sec per move
HIGH ULTIMA 60min plus 30sec per move
MID ULTIMA 30min plus 30sec per move
LOW ULTIMA 30min plus 30sec per move

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΑΘΛΗΤΗ-
ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
{MEXΡΙ 80 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ}
ΑΝΑΒΟΛΕΣ:ΜΟΝΟ ΠΕΜΠΤΗ -ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 18.30


ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:
* PRE MASTER 30 Ευρώ
* HIGH ULTIMA 25 Ευρώ
*
MID ULTIMA 20 Ευρώ
*
LOW ULTIMA 15 Ευρώ

ΕΠΑΘΛΑ
1ος -2ος -3ος ΝΙΚΗΤΗΣ :
ΑΝΟΔΟ Στην ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
{χωρίς ΝΑ ΕΧΕΙ το κατάλληλο ελο}
ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΒΟΛΟ στην επόμενη κατηγορία.

XΡΗΜΑΤΙΚΑ ΕΠΑΘΛΑ:

 

LOW: 1ος: 50Ε
         2ος:35ε
          3ος:25ε


MID:1Ος:70ε
2Ος:50Ε
3Ος:40Ε

HIGH:1Ος:90Ε

2Ος:60Ε

3Ος:40Ε


PRE MASTER:1
Ος:150ε
2
Ος:100Ε

3Ος:80ε


ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

 Ισχύουν τα εξής κριτήρια:
1) Buchholz
2)άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας και τα κριτήρια άρσης της
3) αριθμός Νικών

ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:Στο www.asopdias.gr  & http://www.chess-results.com.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Οι δηλώσεις συμμετοχής μπορούν να υποβληθούν μέσω e-mail στο: asopdiastour@gmail.com ή τηλεφωνικά στο 2105052191- 6987343215 .

Με την ολοκλήρωση της Προκριματικής Φάσης του 11ου Πανελλήνιου Ομαδικού Πρωταθλήματος Παίδων-Κορασίδων μέχρι 16 ετών υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 2 της συμπληρωματικής προκήρυξης των αγώνων:

α. "Όλα τα προκριμένα σωματεία θα πρέπει να δηλώσουν εγγράφως στην ΕΣΟ (e-mail: , fax: 210 9221620) τη συμμετοχή τους στην τελική φάση, μέσω των Ενώσεων ή των Τοπικών Επιτροπών που ανήκουν, μέχρι και τις 03.12.2018."

Τα σωματεία της Αττικής παρακαλούνται να προωθήσουν  μέχρι το Σάββατο, 01.12.2018 και ώρα 23.59 τις δηλώσεις συμμετοχής τους στην  ηλεκτρονική διεύθυνση της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. (), η οποία στη συνέχεια θα τις διαβιβάσει κατά τα ανωτέρω στην Ε.Σ.Ο.

β. "Μέχρι την προαναφερόμενη ημερομηνία θα πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή και οι ομάδες που τυχόν θα αναπληρώσουν κάποια κενή θέση."

Για τον λόγο αυτόν παρακαλούνται όσα σωματεία ενδιαφέρονται να κληθούν προς αναπλήρωση τυχόν κενής θέσης, να δηλώσουν κατά τα ως άνω τη συμμετοχή τους.

Απευθείας πρόκρισης δικαιούνται οι 6 πρώτες ομάδες της τελικής φάσης του 10ου Πανελλήνιου Ομαδικού Πρωταθλήματος Παίδων-Κορασίδων 2017, ήτοι:

1. ΣΑ ΧΑΝΙΩΝ

2. ΟΦΗ

3. ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

4. ΕΟΑΟ ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

5. ΧΑΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

6. ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Επισυνάπτεται η κατάταξη του Ομαδικού Πρωταθλήματος Παίδων Κορασίδων Αττικής 2018, όπως αυτό ολοκληρώθηκε.

 

Αθήνα, 26.11.2018

                                                                               Αριθμ. πρωτ.: Α 94/28.11.2018 

ΑΤΟΜΙΚΑ ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ Ν. ΑΤΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ Β’

31ο ΑΤΟΜΙΚΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2019

Ο ΔΗΜΟΣ ΦΥΛΗΣ, Η  ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΝΟΜΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ,  Ο Σ.Ο.Α.Λ. «ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΣΙΑΠΕΡΑΣ» ΚΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ & ΕΞΩΡΑΪΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΖΩΦΡΙΑΣ, διοργανώνουν το 31ο Σχολικό Ατομικό Μαθητικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα Νομού Αττικής Περιφέρεια Β΄.

Συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες από τους Καλλικρατικούς Δήμους των Περιφερειακών Ενοτήτων Νότιου Τομέα Αθηνών, Δυτικής Αθήνας, Δυτικής Αττικής & Πειραιά & Νήσων.

Δήμος Αγίου Δημητρίου · Δήμος Αλίμου · Δήμος Γλυφάδας · Δήμος Ελληνικού-Αργυρούπολης · Δήμος Καλλιθέας · Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου · Δήμος Νέας Σμύρνης · Δήμος Παλαιού Φαλήρου Δήμος Αγίας Βαρβάρας · Δήμος Αγίων Αναργύρων-Καματερού · Δήμος Αιγάλεω · Δήμος Ιλίου · Δήμος Περιστερίου · Δήμος Πετρούπολης · Δήμος Χαϊδαρίου Δήμος Ασπροπύργου · Δήμος Ελευσίνας · Δήμος Μάνδρας-Ειδυλλίας · Δήμος Μεγαρέων · Δήμος Φυλής Δήμος Πειραιώς · Δήμος Νίκαιας-Αγίου Ιωάννη Ρέντη · Δήμος Κορυδαλλού · Δήμος Κερατσινίου-Δραπετσώνας · Δήμος Περάματος Δήμος Αγκιστρίου · Δήμος Αίγινας · Δήμος Κυθήρων · Δήμος Πόρου · Δήμος Σαλαμίνας · Δήμος Σπετσών · Δήμος Τροιζηνίας-Μεθάνων · Δήμος Ύδρας

Οργανωτική Επιτροπή: ΔΗΜΟΣ ΦΥΛΗΣ, ΣΟΑΛ «ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΟΣ ΣΙΑΠΕΡΑΣ» ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ & ΕΞΩΡΑΪΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ «ΖΩΦΡΙΑΣ».

Διεύθυνση Αγώνων:

Διευθυντής Αγώνων ορίζεται ο κος Ηλίας Δαλιάνης

Επικεφαλής Διαιτητής:  

Επικεφαλής Διαιτητής θα ορισθεί από την ΤΕΔ

Χώρος και Ημερομηνία Αγώνων:

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 29-30/12/2018. Ο χώρος διεξαγωγής των αγώνων θα είναι το Κλειστό Ολυμπιακό Ακίνητο Πάλης, Κωνσταντινουπόλεως 59 Δήμος Φυλής.

Μεταφορικά μέσα / Διαδρομές:

Προαστιακός στάση Άνω Λιοσίων, μετά παίρνουμε Β12, 713,723 στάση Ν. Μπελογιάννη και μετά 749 4η στάση Αγ. Ιωάννου

Από τον προαστιακό θα ξεκινούν και πούλμαν για το γήπεδο

Β12 στάση 23 Φυλής και πεζή για 10 περίπου λεπτά.

Δικαίωμα Συμμετοχής: έχουν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων, Δημοσίων και Ιδιωτικών των Δήμων, Δήμος Αγίου Δημητρίου · Δήμος Αλίμου · Δήμος Γλυφάδας · Δήμος Ελληνικού-Αργυρούπολης · Δήμος Καλλιθέας · Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου · Δήμος Νέας Σμύρνης · Δήμος Παλαιού Φαλήρου Δήμος Αγίας Βαρβάρας · Δήμος Αγίων Αναργύρων-Καματερού · Δήμος Αιγάλεω · Δήμος Ιλίου · Δήμος Περιστερίου · Δήμος Πετρούπολης · Δήμος Χαϊδαρίου Δήμος Ασπροπύργου · Δήμος Ελευσίνας · Δήμος Μάνδρας-Ειδυλλίας · Δήμος Μεγαρέων · Δήμος Φυλής Δήμος Πειραιώς · Δήμος Νίκαιας-Αγίου Ιωάννη Ρέντη · Δήμος Κορυδαλλού · Δήμος Κερατσινίου-Δραπετσώνας · Δήμος Περάματος Δήμος Αγκιστρίου · Δήμος Αίγινας · Δήμος Κυθήρων · Δήμος Πόρου · Δήμος Σαλαμίνας · Δήμος Σπετσών · Δήμος Τροιζηνίας-Μεθάνων · Δήμος Ύδρας

Δηλώσεις συμμετοχής:

Οι δηλώσεις συμμετοχής λήγουν την ΤΕΤΑΡΤΗ 19/12/2018 και ώρα 23:59 ηλεκτρονικά και μόνο, στη διεύθυνση: http://essnachess.gr/dilwseis-symmetoxis  και είναι έγκυρες μόνο με την κατάθεση του παράβολου των δέκα ευρώ (10,00€) στον τραπεζικό λογαριασμό GR8701402430243002002000768 ALFA BANK. Τυχόν διαφωνίες ως προς το έγκυρο και το έγκαιρο των δηλώσεων συμμετοχής στα Τελικά Ατομικά Πρωταθλήματα επιλύονται αμετακλήτως από την Ε.Σ.Σ.Ν.Α. το βραδύτερο μέχρι την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21/12/2018 και ώρα 23:59.

Πληροφορίες: 

Ώρα προσέλευσης μέχρι 09:00π.μ.  Ώρα Έναρξης: 10:00 π.μ.

Αγωνιστικό Πρόγραμμα για 9 ή 11 γύρους:


1ος ΓΥΡΟΣ:         10:00-11:00     29/12

2ος ΓΥΡΟΣ:         11:00-12:00      29/12

3ος ΓΥΡΟΣ:         12:00-13:00      29/12

4ος ΓΥΡΟΣ:         17:00-18:00      29/12

5ος ΓΥΡΟΣ:         18:00-19:00      29/12

6ος ΓΥΡΟΣ:         19:00-20:00      29/12

7ος ΓΥΡΟΣ:         10:00-11:00      30/12

8ος ΓΥΡΟΣ:         11:00-12:00      30/12

9ος ΓΥΡΟΣ:         12:00-13:00      30/12

Απονομές 14:30

 

1ος ΓΥΡΟΣ:         10:00-11:00      29/12

2ος ΓΥΡΟΣ:         11:00-12:00      29/12

3ος ΓΥΡΟΣ:         12:00-13:00      29/12

4ος ΓΥΡΟΣ:         13:00-14:00      29/12

5ος ΓΥΡΟΣ:         17:00-18:00      29/12

6ος ΓΥΡΟΣ:         18:00-19:00      29/12

7ος ΓΥΡΟΣ:         19:00-20:00      29/12  

8ος ΓΥΡΟΣ:         10:00-11:00      30/12

9ος ΓΥΡΟΣ:         11:00-12:00      30/12

10ος ΓΥΡΟΣ:      12:00-13:00      30/12

11ος ΓΥΡΟΣ:      13:00-14:00      30/12  


Προσοχή:

  1. Δεν θα γίνονται δεκτές δηλώσεις συμμετοχής την ημέρα των αγώνων.
  2. Για παραπάνω ή λιγότερους γύρους θα γίνει ανακοίνωση το Σάββατο 22/12/2018 στα σάιτ της Ένωσης και της διοργάνωσης.

ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΕΛΛΑΔΟΣ

Θα προκριθούν όσοι/ όσες έχουν συγκεντρώσει, τουλάχιστον, το πενήντα τοις εκατό (50%) της μέγιστης βαθμολογίας.

Ειδικώς στον όμιλο του Λυκείου προκρίνονται όλοι οι συμμετέχοντες/ όλες οι συμμετέχουσες.

Ο Επικεφαλής Διαιτητής υποχρεούται να αποστείλει στην ηλεκτρονική διεύθυνση της ΤΕΔ Ε.Σ.Σ.Ν.Α. το βραδύτερο πέντε (5) ολόκληρες ημέρες μετά από τη διεξαγωγή του Ατομικού Πρωταθλήματος τις τελικές κατατάξεις ανά όμιλο σε πίνακες Εxcel με όλα τα κριτήρια της άρσης των τυχόν ισοβαθμιών, τα σχετικά ηλεκτρονικά αρχεία του χρησιμοποιηθέντος εγκεκριμένου από τη FIDE λογισμικού κληρώσεων και τον κατάλογο των κατά τα ως άνω προκριμένων.

 ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΟΥΝ ΕΓΚΥΡΑ, ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗ & ΕΦΟΡΟ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΤΗΣ ΕΣΣΝΑ ΤΩΝ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ – ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 2018, ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ ΤΗΣ Ε.Σ.Σ.Ν.Α. (www.essnachess.gr) ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 10/1/2019. ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΝΟΜΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Σύστημα αγώνων: Οι συμμετέχοντες και οι συμμετέχουσες στα Ατομικά Πρωταθλήματα θα αγωνιστούν σε έναν (1) μικτό όμιλο ανά τάξη (Νηπιαγωγείο, Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξη Δημοτικού Σχολείου, Α΄, Β΄ και Γ΄ Τάξη Γυμνασίου και Λύκειο), σε έντεκα (11) ομίλους συνολικά,

με ελβετικό σύστημα

επτά (7) γύρων για συμμετοχές έως 200 παιδιά

εννέα (9) γύρων για συμμετοχές απί 201-250 παιδιά

έντεκα (11) γύρων για συμμετοχές από 251-300 παιδιά

δεκατριών (13) γύρων για συμμετοχές από 301 παιδιά και πάνω.

Σε περίπτωση ύπαρξης από πέντε (5) ως οκτώ (8) συμμετοχών σε μια κατηγορία, οι συμμετέχοντες και οι συμμετέχουσες θα αγωνιστούν με απλό σύστημα πουλ.

Αρχική κατάταξη:

α) βάσει του εθνικού βαθμού αξιολογήσεως (ΕΛΟ) του α΄ εξαμήνου του έτους δύο χιλιάδες δεκαοκτώ (2018) και β) οι στερούμενοι και οι στερούμενες εθνικού βαθμού αξιολογήσεως (ΕΛΟ) κατά αλφαβητική σειρά, πλην των ομίλων του Νηπιαγωγείου και των Α΄, Β΄ και Γ΄ Τάξεων του Δημοτικού Σχολείου, στους οποίους η αρχική κατάταξη των συμμετεχόντων και των συμμετεχουσών γίνεται κατά αλφαβητική σειρά.

Έναρξη επόμενων, μετά των πρώτο (1ο), γύρων: Η έναρξη των επόμενων, μετά των πρώτο (1ο), γύρων θα πραγματοποιηθεί αμέσως μετά την ανά όμιλο ολοκλήρωση του προηγουμένου και την ανά όμιλο ανακοίνωση της κλήρωσης του επόμενου γύρου από τους διαιτητές. Οι αγωνιζόμενοι πρέπει να μη απομακρύνονται από το χώρο των αγώνων και να ανταποκρίνονται άμεσα στις σχετικές ανακοινώσεις. Παίκτης/ παίκτρια που δε θα έχει προσέλθει στη σκακιέρα του δεκαπέντε (15) λεπτά της ώρας μετά την έναρξη του τρέχοντος γύρου θα χάσει την παρτίδα αυτού του γύρου χωρίς αγώνα και θα αποβληθεί από τη συνέχεια του Ατομικού Πρωταθλήματος.

Χρόνος σκέψης: Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε δεκαπέντε (15) λεπτά της ώρας για ολόκληρη την παρτίδα για κάθε παίκτη/ παίκτρια. Σε περίπτωση, κατά την οποία δεν επαρκούν τα διαθέσιμα χρονόμετρα για όλους τους ομίλους και όλες τις παρτίδες, θα χρησιμοποιούνται στις παρτίδες, οι οποίες δε θα έχουν τελειώσει μετά από είκοσι (20) λεπτά της ώρας μετά από την έναρξη του τρέχοντος γύρου. Σε αυτή την περίπτωση, ο χρόνος σκέψης θα είναι πέντε (5) λεπτά της ώρας για την ολοκλήρωση της παρτίδας για κάθε παίκτη/ παίκτρια.

Κανόνες: Εφαρμόζονται οι κανόνες του Γρήγορου Σκακιού (Rapid) της Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκακιού (FIDE), όπως ισχύουν.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΤΥΧΟΝ ΙΣΟΒΑΘΜΙΩΝ

 Για το ελβετικό σύστημα ισχύουν κατά σειρά τα πιο κάτω κριτήρια:

α) Το αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων, αν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους,

β) το κριτήριο Μπούχολτς cut 1

γ) το κριτήριο Μπούχολτς cut 2.

δ) Σόννεμπορν – Μπέργκερ

ε) Αν υπάρχει απόλυτη ισοβαθμία, προκρίνονται όλοι.

 Για το απλό σύστημα πουλ ισχύουν κατά σειρά τα πιο κάτω κριτήρια:

α) ο αριθμός νικών (προηγείται ο παίκτης/ η παίκτρια με τις περισσότερες νίκες)

β)  Το σύστημα Σόννεμπορν – Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων αναλόγως του αποτελέσματος),

και γ) το αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων.

Για τον υπολογισμό των κριτηρίων Μπούχολτς και Μπέργκερ εφαρμόζεται ο “virtual opponent”.

Αν μετά την εφαρμογή των ως άνω κριτηρίων άρσης τυχόν ισοβαθμιών διατηρείται η ισοβαθμία κάποιων παικτών/ παικτριών σε θέση βράβευσης, τότε, εντός τριάντα (30) λεπτών της ώρας μετά την ολοκλήρωση του τελευταίου γύρου, θα διεξαχθούν αγώνες μπαράζ μεταξύ των ισοβάθμων κατά τα ως άνω [σύστημα αγώνων, έναρξη επόμενων, μετά τον πρώτο (1ο), γύρων, αρχική κατάταξη και κριτήρια άρσης τυχόν ισοβαθμιών] με χρόνο σκέψης τρία (3) λεπτά της ώρας για ολόκληρη την παρτίδα για κάθε παίκτη/ παίκτρια και επαύξηση δύο (2) δευτερολέπτων ανά κίνηση για κάθε παίκτη/ παίκτρια, σύμφωνα με τους κανόνες του Πολύ Γρήγορου Σκακιού (Blitz) της Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκακιού (FIDE), όπως ισχύουν. Σε περίπτωση ύπαρξης από δύο (2) ως τεσσάρων (4) ισοβάθμων, αυτοί/ αυτές θα αγωνιστούν με σύστημα πουλ διπλών συναντήσεων. Αν και μετά τους ως άνω αγώνες μπαράζ συνεχίζουν να υπάρχουν ισόβαθμοι, η τελική κατάταξή τους θα διαμορφωθεί κατόπιν δημόσιας κλήρωσης.

Οι αγώνες θα γίνουν στις εξής 11 κατηγορίες-ομίλους:

Μαθητές - Μαθήτριες Νηπιαγωγείων

Μαθητές - Μαθήτριες ΣΤ' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Α' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Α' Τάξης Γυμνασίου

Μαθητές - Μαθήτριες Β' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Β’ Τάξης Γυμνασίου

Μαθητές - Μαθήτριες Γ' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Γ' Τάξης Γυμνασίου

Μαθητές - Μαθήτριες Δ' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Λυκείου

Μαθητές - Μαθήτριες Ε' Τάξης Δημοτικού

 

 

Διαιτησία – Ενστάσεις:

Ο  διαιτητές της διοργάνωσης θα οριστούν από την Τοπική Επιτροπή Διαιτησίας της ΕΣΣΝΑ. Οι ενστάσεις στα Τελικά Ατομικά Πρωταθλήματα Μαθητών – Μαθητριών Αττικής 2019 εκδικάζονται από την Επιτροπή Ενστάσεων της ΤΕΔ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.. Προϋπόθεση του παραδεκτού κάθε ενστάσεως είναι η καταβολή στο Διευθυντή Αγώνων παράβολου ενστάσεως ύψους πενήντα (50) ευρώ, το οποίο επιστρέφεται, αν η ένσταση γίνει δεκτή, έστω και μερικώς, άλλως καταπίπτει υπέρ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.. Γίνεται ρητή μνεία ότι ένσταση, η οποία αφορά την κλήρωση είναι απαράδεκτη, δεδομένου ότι για τις κληρώσεις χρησιμοποιούνται μόνον εγκεκριμένα από τη FIDE λογισμικά κληρώσεων.

Κανονισμοί Αγώνων:

Θα ισχύσουν οι Κανονισµοί της Ε.Σ.Ο. και της FIDE.

Απονομές - Βραβεύσεις – Έπαθλα:

Βάσει της τελικής κατάταξης κάθε ομίλου κάθε Ατομικού Πρωταθλήματος και μετά την άρση τυχόν ισοβαθμιών, θα βραβευτούν με Κύπελλο ο πρώτος (1ος)/ η πρώτη (1η), ο δεύτερος (2ος)/ η δεύτερη (2η)  ο τρίτος (3ος)/ η τρίτη, με Κύπελλο το 1ο, 2ο και 3ο κορίτσι και με μετάλλιο ο τέταρτος (4ος)/ η τέταρτη (4η) πέμπτος (5ος) Πέμπτη (5η) έκτος (6ος) έκτη(6η). Κάθε Ατομικού Πρωταθλήματος. Μαθητής/ μαθήτρια που δικαιούται περισσότερα από ένα (1) κύπελλα, βραβεύεται με όλα τα κύπελλα, τα οποία δικαιούται.

Διάφορα:

Επισημαίνεται ότι οι μαθητές θα αγωνιστούν απομονωμένοι από τους συνοδούς τους στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου για κάθε κατηγορία-όμιλο, στον οποίο θα απαγορεύεται η είσοδος κάθε αναρμοδίου.

Επικοινωνία:

www.mathitikoattikis.gr  www.trsiaperaschessclub.blogspot.com  www.essnachess.gr

Αθήνα, 26.11.2018

                                                                               Αριθμ. πρωτ.: Α 93/28.11.2018 

 

ΑΤΟΜΙΚΑ ΜΑΘΗΤΙΚΑ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ Ν. ΑΤΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ Α’

31ο ΑΤΟΜΙΚΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2019

Ο ΔΗΜΟΣ ΦΥΛΗΣ, Η  ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΝΟΜΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ,  Ο Σ.Ο.Α.Λ. «ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΣΙΑΠΕΡΑΣ» ΚΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ & ΕΞΩΡΑΪΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΖΩΦΡΙΑΣ, διοργανώνουν το 31ο Σχολικό Ατομικό Μαθητικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα Νομού Αττικής Περιφέρεια Α’.

Συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες από τους Καλλικρατικούς Δήμους των Περιφερειακών Ενοτήτων, Κεντρικού Τομέα Αθηνών, Βόρειου Τομέα Αθηνών και Ανατολικής Αττικής. (Δήμοι Αθηναίων, Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας, Γαλατσίου, Ζωγράφου, Καισαριανής, Βύρωνος, Ηλιούπολης, Δάφνης – Υμηττού, Κηφισιάς-Ν. Ερυθραίας, Αμαρουσίου, Χαλανδρίου, Φιλοθέης -Ψυχικού, Βριλήσσια, Αγίας Παρασκευής, Παπάγου - Χολαργού, Ν. Ηρακλείου, Νέας Ιωνίας, Πεντέλης, Λυκόβρυσης - Πεύκης, Μεταμόρφωσης, Αχαρνών, Βάρης - Βούλας – Βουλιαγμένης, Διονύσου, Κρωπίας, Λαυρεωτικής, Μαραθώνος, Μαρκοπούλου Μεσογαίας, Παιανίας, Παλλήνης, Ραφήνας-Πικερμίου, Σαρωνικού, Σπάτων-Αρτέμιδος, Ωρωπού )

Οργανωτική Επιτροπή: ΔΗΜΟΣ ΦΥΛΗΣ, ΣΟΑΛ «ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΟΣ ΣΙΑΠΕΡΑΣ» ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ & ΕΞΩΡΑΪΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ «ΖΩΦΡΙΑΣ».

Διεύθυνση Αγώνων:

Διευθυντής Αγώνων ορίζεται ο κος Ηλίας Δαλιάνης

Επικεφαλής Διαιτητής:  

Επικεφαλής Διαιτητής θα ορισθεί από την ΤΕΔ

Χώρος και Ημερομηνία Αγώνων:

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 27-28/12/2018. Ο χώρος διεξαγωγής των αγώνων θα είναι το Κλειστό Ολυμπιακό Ακίνητο Πάλης, Κωνσταντινουπόλεως 59 Δήμος Φυλής.

Μεταφορικά μέσα / Διαδρομές:

v  Προαστιακός στάση Άνω Λιοσίων, μετά παίρνουμε Β12, 713,723 στάση Ν. Μπελογιάννη και μετά 749 4η στάση Αγ. Ιωάννου

v  Από τον προαστιακό θα ξεκινούν και πούλμαν για το γήπεδο

v  Β12 στάση 23 Φυλής και πεζή για 10 περίπου λεπτά.

Δικαίωμα Συμμετοχής: έχουν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων, Δημοσίων και Ιδιωτικών των Δήμων, (Αθηναίων, Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας, Γαλατσίου, Ζωγράφου, Καισαριανής, Βύρωνος, Ηλιούπολης, Δάφνης – Υμηττού, Κηφισιάς-Ν. Ερυθραίας, Αμαρουσίου, Χαλανδρίου, Φιλοθέης -Ψυχικού, Βριλήσσια, Αγίας Παρασκευής, Παπάγου - Χολαργού, Ν. Ηρακλείου, Νέας Ιωνίας, Πεντέλης, Λυκόβρυσης - Πεύκης, Μεταμόρφωσης, Αχαρνών, Βάρης - Βούλας – Βουλιαγμένης, Διονύσου, Κρωπίας, Λαυρεωτικής, Μαραθώνος, Μαρκοπούλου Μεσογαίας, Παιανίας, Παλλήνης, Ραφήνας-Πικερμίου, Σαρωνικού, Σπάτων-Αρτέμιδος, Ωρωπού).

Δηλώσεις συμμετοχής:

Οι δηλώσεις συμμετοχής λήγουν την ΤΡΙΤΗ  18/12/2018 και ώρα 23:59 ηλεκτρονικά και μόνο, στη διεύθυνση: http://essnachess.gr/dilwseis-symmetoxis  και είναι έγκυρες μόνο με την κατάθεση του παράβολου των δέκα ευρώ (10,00€) στον τραπεζικό λογαριασμό GR8701402430243002002000768 ALFA BANK. Τυχόν διαφωνίες ως προς το έγκυρο και το έγκαιρο των δηλώσεων συμμετοχής στα Τελικά Ατομικά Πρωταθλήματα επιλύονται αμετακλήτως από την Ε.Σ.Σ.Ν.Α. το βραδύτερο μέχρι την ΠΕΜΠΤΗ 20/12/2018 και ώρα 23:59.

Πληροφορίες: 

Ώρα προσέλευσης μέχρι 16:00μ.μ.  Ώρα Έναρξης: 17:00 μ.μ.

Αγωνιστικό Πρόγραμμα για 9 ή 11 γύρους:


1ος ΓΥΡΟΣ:         17:00-18:00     27/12

2ος ΓΥΡΟΣ:         18:00-19:00      27/12

3ος ΓΥΡΟΣ:         19:00-20:00      27/12

4ος ΓΥΡΟΣ:         10:00-11:00      28/12

5ος ΓΥΡΟΣ:         11:00-12:00      28/12

6ος ΓΥΡΟΣ:         12:00-13:00      28/12

7ος ΓΥΡΟΣ:         17:00-18:00      28/12

8ος ΓΥΡΟΣ:         18:00-19:00      28/12

9ος ΓΥΡΟΣ:         19:00-20:00      28/12

Απονομές 20:30

1ος ΓΥΡΟΣ:         17:00-18:00     27/12

2ος ΓΥΡΟΣ:         18:00-19:00      27/12

3ος ΓΥΡΟΣ:         19:00-20:00      27/12

4ος ΓΥΡΟΣ:         10:00-11:00      28/12

5ος ΓΥΡΟΣ:         11:00-12:00      28/12

6ος ΓΥΡΟΣ:         12:00-13:00      28/12

7ος ΓΥΡΟΣ:         13:00-14:00      28/12

8ος ΓΥΡΟΣ:         17:00-18:00      28/12

9ος ΓΥΡΟΣ:         18:00-19:00      28/12

10ος ΓΥΡΟΣ:      19:00-20:00      28/12

11ος ΓΥΡΟΣ:      20:00-21:00      28/12

Απονομές 21:30


Προσοχή:

  1. Δεν θα γίνονται δεκτές δηλώσεις συμμετοχής την ημέρα των αγώνων.
  2. Για παραπάνω ή λιγότερους γύρους θα γίνει ανακοίνωση το Σάββατο 22/12/2018 στα σάιτ της Ένωσης και της διοργάνωσης.

ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΕΛΛΑΔΟΣ

Θα προκριθούν όσοι/ όσες έχουν συγκεντρώσει, τουλάχιστον, το πενήντα τοις εκατό (50%) της μέγιστης βαθμολογίας.

Ειδικώς στον όμιλο του Λυκείου προκρίνονται όλοι οι συμμετέχοντες/ όλες οι συμμετέχουσες.

Ο Επικεφαλής Διαιτητής υποχρεούται να αποστείλει στην ηλεκτρονική διεύθυνση της ΤΕΔ Ε.Σ.Σ.Ν.Α. το βραδύτερο πέντε (5) ολόκληρες ημέρες μετά από τη διεξαγωγή του Ατομικού Πρωταθλήματος τις τελικές κατατάξεις ανά όμιλο σε πίνακες Εxcel με όλα τα κριτήρια της άρσης των τυχόν ισοβαθμιών, τα σχετικά ηλεκτρονικά αρχεία του χρησιμοποιηθέντος εγκεκριμένου από τη FIDE λογισμικού κληρώσεων και τον κατάλογο των κατά τα ως άνω προκριμένων.

 ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΟΥΝ ΕΓΚΥΡΑ, ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗ & ΕΦΟΡΟ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΤΗΣ ΕΣΣΝΑ ΤΩΝ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ – ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 2018, ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ ΤΗΣ Ε.Σ.Σ.Ν.Α. (www.essnachess.gr) ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 10/1/2019. ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΝΟΜΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Σύστημα αγώνων:

Οι συμμετέχοντες και οι συμμετέχουσες στα Ατομικά Πρωταθλήματα θα αγωνιστούν σε έναν (1) μικτό όμιλο ανά τάξη (Νηπιαγωγείο, Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξη Δημοτικού Σχολείου, Α΄, Β΄ και Γ΄ Τάξη Γυμνασίου και Λύκειο), σε έντεκα (11) ομίλους συνολικά,

με ελβετικό σύστημα

v  επτά (7) γύρων για συμμετοχές έως 200 παιδιά

v  εννέα (9) γύρων για συμμετοχές από 201-250 παιδιά

v  έντεκα (11) γύρων για συμμετοχές από 251-300 παιδιά

v  δεκατριών (13) γύρων για συμμετοχές από 301 παιδιά και πάνω.

v  Σε περίπτωση ύπαρξης από πέντε (5) ως οκτώ (8) συμμετοχών σε μια κατηγορία, οι συμμετέχοντες και οι συμμετέχουσες θα αγωνιστούν με απλό σύστημα πουλ.

Αρχική κατάταξη:

α) βάσει του εθνικού βαθμού αξιολογήσεως (ΕΛΟ) του α΄ εξαμήνου του έτους δύο χιλιάδες δεκαοκτώ (2018) και β) οι στερούμενοι και οι στερούμενες εθνικού βαθμού αξιολογήσεως (ΕΛΟ) κατά αλφαβητική σειρά, πλην των ομίλων του Νηπιαγωγείου και των Α΄, Β΄ και Γ΄ Τάξεων του Δημοτικού Σχολείου, στους οποίους η αρχική κατάταξη των συμμετεχόντων και των συμμετεχουσών γίνεται κατά αλφαβητική σειρά.

Έναρξη επόμενων, μετά των πρώτο (1ο), γύρων:

 Η έναρξη των επόμενων, μετά των πρώτο (1ο), γύρων θα πραγματοποιηθεί αμέσως μετά την ανά όμιλο ολοκλήρωση του προηγουμένου και την ανά όμιλο ανακοίνωση της κλήρωσης του επόμενου γύρου από τους διαιτητές. Οι αγωνιζόμενοι πρέπει να μη απομακρύνονται από το χώρο των αγώνων και να ανταποκρίνονται άμεσα στις σχετικές ανακοινώσεις. Παίκτης/ παίκτρια που δεν θα έχει προσέλθει στη σκακιέρα του δεκαπέντε (15) λεπτά της ώρας μετά την έναρξη του τρέχοντος γύρου θα χάσει την παρτίδα αυτού του γύρου χωρίς αγώνα και θα αποβληθεί από τη συνέχεια του Ατομικού Πρωταθλήματος.

Χρόνος σκέψης:

 Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε δεκαπέντε (15) λεπτά της ώρας για ολόκληρη την παρτίδα για κάθε παίκτη/ παίκτρια. Σε περίπτωση, κατά την οποία δεν επαρκούν τα διαθέσιμα χρονόμετρα για όλους τους ομίλους και όλες τις παρτίδες, θα χρησιμοποιούνται στις παρτίδες, οι οποίες δε θα έχουν τελειώσει μετά από είκοσι (20) λεπτά της ώρας μετά από την έναρξη του τρέχοντος γύρου. Σε αυτή την περίπτωση, ο χρόνος σκέψης θα είναι πέντε (5) λεπτά της ώρας για την ολοκλήρωση της παρτίδας για κάθε παίκτη/ παίκτρια.

Κανόνες:

Εφαρμόζονται οι κανόνες του Γρήγορου Σκακιού (Rapid) της Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκακιού (FIDE), όπως ισχύουν.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΤΥΧΟΝ ΙΣΟΒΑΘΜΙΩΝ

 Για το ελβετικό σύστημα ισχύουν κατά σειρά τα πιο κάτω κριτήρια:

α) Το αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων, αν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους,

β) το κριτήριο Μπούχολτς cut 1

γ) το κριτήριο Μπούχολτς cut 2.

δ) Σόννεμπορν – Μπέργκερ

ε) Αν υπάρχει απόλυτη ισοβαθμία, προκρίνονται όλοι.

 Για το απλό σύστημα πουλ ισχύουν κατά σειρά τα πιο κάτω κριτήρια:

α) ο αριθμός νικών (προηγείται ο παίκτης/ η παίκτρια με τις περισσότερες νίκες)

β)  Το σύστημα Σόννεμπορν – Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων αναλόγως του αποτελέσματος),

και γ) το αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων.

Για τον υπολογισμό των κριτηρίων Μπούχολτς και Μπέργκερ εφαρμόζεται ο “virtual opponent”.

Αν μετά την εφαρμογή των ως άνω κριτηρίων άρσης τυχόν ισοβαθμιών διατηρείται η ισοβαθμία κάποιων παικτών/ παικτριών σε θέση βράβευσης, τότε, εντός τριάντα (30) λεπτών της ώρας μετά την ολοκλήρωση του τελευταίου γύρου, θα διεξαχθούν αγώνες μπαράζ μεταξύ των ισοβάθμων κατά τα ως άνω [σύστημα αγώνων, έναρξη επόμενων, μετά τον πρώτο (1ο), γύρων, αρχική κατάταξη και κριτήρια άρσης τυχόν ισοβαθμιών] με χρόνο σκέψης τρία (3) λεπτά της ώρας για ολόκληρη την παρτίδα για κάθε παίκτη/ παίκτρια και επαύξηση δύο (2) δευτερολέπτων ανά κίνηση για κάθε παίκτη/ παίκτρια, σύμφωνα με τους κανόνες του Πολύ Γρήγορου Σκακιού (Blitz) της Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκακιού (FIDE), όπως ισχύουν. Σε περίπτωση ύπαρξης από δύο (2) ως τεσσάρων (4) ισοβάθμων, αυτοί/ αυτές θα αγωνιστούν με σύστημα πουλ διπλών συναντήσεων. Αν και μετά τους ως άνω αγώνες μπαράζ συνεχίζουν να υπάρχουν ισόβαθμοι, η τελική κατάταξή τους θα διαμορφωθεί κατόπιν δημόσιας κλήρωσης.

Οι αγώνες θα γίνουν στις εξής 11 κατηγορίες-ομίλους:

Μαθητές - Μαθήτριες Νηπιαγωγείων

Μαθητές - Μαθήτριες ΣΤ' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Α' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Α' Τάξης Γυμνασίου

Μαθητές - Μαθήτριες Β' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Β' Τάξης Γυμνασίου

Μαθητές - Μαθήτριες Γ' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Γ' Τάξης Γυμνασίου

Μαθητές - Μαθήτριες Δ' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Λυκείου

Μαθητές - Μαθήτριες Ε' Τάξης Δημοτικού

 

 

Διαιτησία – Ενστάσεις:

Ο  διαιτητές της διοργάνωσης θα οριστούν από την Τοπική Επιτροπή Διαιτησίας της ΕΣΣΝΑ. Οι ενστάσεις στα Τελικά Ατομικά Πρωταθλήματα Μαθητών – Μαθητριών Αττικής 2019 εκδικάζονται από την Επιτροπή Ενστάσεων της ΤΕΔ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.. Προϋπόθεση του παραδεκτού κάθε ενστάσεως είναι η καταβολή στο Διευθυντή Αγώνων παράβολου ενστάσεως ύψους πενήντα (50) ευρώ, το οποίο επιστρέφεται, αν η ένσταση γίνει δεκτή, έστω και μερικώς, άλλως καταπίπτει υπέρ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.. Γίνεται ρητή μνεία ότι ένσταση, η οποία αφορά την κλήρωση είναι απαράδεκτη, δεδομένου ότι για τις κληρώσεις χρησιμοποιούνται μόνον εγκεκριμένα από τη FIDE λογισμικά κληρώσεων.

Κανονισμοί Αγώνων:

Θα ισχύσουν οι Κανονισµοί της Ε.Σ.Ο. και της FIDE.

Απονομές - Βραβεύσεις – Έπαθλα:

Βάσει της τελικής κατάταξης κάθε ομίλου κάθε Ατομικού Πρωταθλήματος και μετά την άρση τυχόν ισοβαθμιών, θα βραβευτούν με Κύπελλο ο πρώτος (1ος)/ η πρώτη (1η), ο δεύτερος (2ος)/ η δεύτερη (2η)  ο τρίτος (3ος)/ η τρίτη, με Κύπελλο το 1ο, 2ο και 3ο κορίτσι και με μετάλλιο ο τέταρτος (4ος)/ η τέταρτη (4η) πέμπτος (5ος) Πέμπτη (5η) έκτος (6ος) έκτη(6η). Κάθε Ατομικού Πρωταθλήματος. Μαθητής/ μαθήτρια που δικαιούται περισσότερα από ένα (1) κύπελλα, βραβεύεται με όλα τα κύπελλα, τα οποία δικαιούται.

Διάφορα:

Επισημαίνεται ότι οι μαθητές θα αγωνιστούν απομονωμένοι από τους συνοδούς τους στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου για κάθε κατηγορία-όμιλο, στον οποίο θα απαγορεύεται η είσοδος κάθε αναρμοδίου.

Επικοινωνία:

www.mathitikoattikis.gr  www.trsiaperaschessclub.blogspot.com  www.essnachess.gr

 

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

3ο Παιδικό σκακιστικό τουρνουά rapid Chess Square

                  (1ο μέρος Grand Prix Δεκεμβρίου)                  

                     Κυριακή   2/12/2018

 

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ:   Σκακιστικός Όμιλος Αμπελοκήπων/Σ.Ο. «Θωμάς Γεωργίου»

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ:  ChessSquare Σκακιστικό Εντευκτήριο Σ.Ο. Αμπελοκήπων –

Σ.Ο.ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ, Μακρυνίτσας3,κάθετος λεωφόρου Πανόρμου έναντι Αγίου Δημητρίου, τηλ. 210-6451538

               

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:     

Επιβεβαίωση συμμετοχών:  ΚΥΡΙΑΚΗ 2-12-2018 4.45 μ.μ.

1ος   γύρος:  ΚΥΡΙΑΚΗ 2-12-2018 5.00 μ.μ.

2ος   γύρος:  ΚΥΡΙΑΚΗ 2-12-2018 5.30 μ.μ.

3ος   γύρος:  ΚΥΡΙΑΚΗ 2-12-2018 6.00 μ.μ.

4ος   γύρος:  ΚΥΡΙΑΚΗ 2-12-2018 6.30 μ.μ.

5ος   γύρος:  ΚΥΡΙΑΚΗ 2-12-2018 7.00 μ.μ.

6ος   γύρος:  ΚΥΡΙΑΚΗ 2-12-2018 7.30 μ.μ.

 

Εάν ο αριθμός των παιδιών είναι μικρότερος από 30 οι γύροι θα είναι 5

              

ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

Έχουν όλατα παιδιά γεννηθέντα μετά το 2002 ανεξάρτητα από το αν ανήκουν σε σύλλογο ή όχι, με  παράβολο συμμετοχής 5€

*Ανώτατο όριο συμμετοχών : 80 άτομα-θα τηρηθεί προτεραιότητα.

  

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

Ελβετικό 5γύρων.

 

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:

10 λεπτά + 5 δευτερόλεπτα για κάθε παίκτη για όλη την παρτίδα

 

ΚΡΙΤΗΡΙΑ  ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:

1)Bucholz, 2)Bucholz(median),3)αριθμός νικών

 

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ  ΑΓΩΝΩΝ: ΚΟΕΡΑΝΤ  ΦΙΛΙΠΠΟΣ 

ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΠΑΡΙΣ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΦΡΟΣΙΝΟΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ 

  

ΕΠΑΘΛΑ: 

Θα απονεμηθούν μετάλλια:

β)Στα 3 πρώτα παιδιά γενικής κατάταξης

β)Στα 3 πρώτα κορίτσια

γ)Στο πρώτο παιδί κάτω των 10 (που γεννήθηκε από το 2008 και μετά)

δ)Στο πρώτα παιδί κάτω των 8 (που γεννήθηκε από το 2010 και μετά)

ε)Επιπλέον στο   πρώτο παιδί της αθροιστικής βαθμολογίας των δύο επιμέρους τουρνουά που αποτελούν το GrandPrix

***Έπαθλα δικαιούνται μόνον όσοι τερματίζουν.

 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

Για οποιοδήποτε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την προκήρυξη των αγώνων ισχύουν οι κανονισμοί της  Ελληνικής Ομοσπονδίας  Σκακιού.               

 

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

Στονόμιλο (210-6451538), στον κ. Νικολαΐδη Πάρι (6981 7960 44)

στον κ. Γιάννη Φροσινό(210-6714703,6980075056 μόνο απόγευμα),

στα emailsoaskaki@gmail.comκαιchesssquareclub@gmail.com ή  πριν την έναρξη στο χώρο αγώνων.

2ο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ RAPID

Α.Ο. ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ `89

 

Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2018

 

Διεύθυνση Αγώνων: Δημήτρης Λιαργκόβας

Επικεφαλής Διαιτητής: Καζανάκης Ευστάθιος- Γεώργιος

Χώρος Αγώνων: Γράμμου-Βίτσι 12-14, Αθήνα (στάση ΗΣΑΠ Άγιος Ελευθέριος)

Σύστημα Αγώνων: Ελβετικό  7 γύρων (με Διεθνή Αξιολόγηση FIDE)

Επιβεβαίωση συμμετοχών:16:30-17:00 , 1ος γύρος: 17:00 Τελετή λήξης-απονομές: 21:30

Χρόνος Σκέψης: 10 λεπτά + 5 δευτερόλεπτα ανά κίνηση για κάθε παίκτη

Παράβολο Συμμετοχής: 10,00 €

Δικαίωμα συμμετοχής: Δικαίωμα έχουν όλοι οι σκακιστές και σκακίστριες .

 Ανώτατο όριο συμμετοχών: 40 άτομα με σειρά προτεραιότητας και για τις δύο κατηγορίες. Ανάλογα του αριθμού συμμετοχών ο διοργανωτής μπορεί να αλλάξει τους όρους με συμπληρωματική προκήρυξη.

Έπαθλα : Τα παράβολα διατίθενται για τα έπαθλα και τα γενικά έξοδα της διοργάνωσης. Τα συνολικά χρηματικά έπαθλα ορίζονται στο 50% του συνόλου των παραβόλων και δεν μοιράζονται σε περίπτωση ισοβαθμίας και κατανέμονται ως εξής (μετά την άρση των ισοβαθμιών):

1η   θέση 25%

2η    θέση 15%

3η   θέση 10%

Θα δοθούνε  μετάλλια στους 3 πρώτους.Επιπλέον μετάλλια στους πρώτους στις ειδικές κατηγορίες κάτω των -14, -12, -10 .

 

Ο Πολυνίκης αθλητής (για τη πρώτη θέση) λαμβάνει τα βραβεία της μεγαλύτερης κατηγορίας.

Ισοβαθμία: Σε περίπτωση ισοβαθμίας θα ισχύσουν τα παρακάτω κριτήρια:

1)Ο μεταξύ τους αγώνας εφόσον όλοι έχουν αγωνιστεί μεταξύ τους ,2)Bucholz (το άθροισμα αντιπάλων),3)Soneborn-Berger,4)Αριθμός νικών. Για ότι δεν προβλέπεται ισχύουν οι κανονισμοί της FIDE και της ΕΣΟ.

Δηλώσεις συμμετοχής-πληροφορίες:

Στο site του συλλόγου www.treisasteres89.gr  μέσα από τη πλατφόρμα επικοινωνίας , στο Δημήτριο Λιαργκόβα (6983715687) ή στα e-mail: asteres89@yahoo.gr  ή liargo αναφέροντας ονοματεπώνυμο, έτος γέννησης, σύλλογο ή σχολείο, elo, τηλέφωνο επικοινωνίας).

Αθήνα, 26.11.2018

                                                                             Αριθμ. πρωτ.: Α 92/27.11.2018 

 

 

ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΑΘΗΤΩΝ – ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 2019

 

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

 

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ:

Ο ΔΗΜΟΣ ΦΥΛΗΣ, Η  ΈΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΝΟΜΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ,  Ο Σ.Ο.Α.Λ. «ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΣΙΑΠΕΡΑΣ» ΚΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ & ΕΞΩΡΑΪΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΖΩΦΡΙΑΣ,

διοργανώνουν το 18ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Αττικής 2019.

 

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΩΝΩΝ:

Διευθυντής  Αγώνων ορίζεται ο κος Ηλίας Δαλιάνης

 

ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 26-27/12/2018. Ο χώρος διεξαγωγής των αγώνων θα είναι το Κλειστό Ολυμπιακό Ακίνητο Πάλης, Κωνσταντινουπόλεως 59 Δήμος Φυλής.

Μεταφορικά μέσα / Διαδρομές:

v  Προαστιακός στάση Άνω Λιοσίων, μετά παίρνουμε

v  Β12, 713,723 στάση Ν. Μπελογιάννη και μετά 749 4η στάση Αγ. Ιωάννου

v  Από τον προαστιακό θα ξεκινούν και πούλμαν για το γήπεδο

v  Β12 στάση 23 Φυλής και πεζή για 10 περίπου λεπτά.

 

ΔΙΚΑΙΩΜΑ, ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δικαίωμα συμμετοχής:

Έχουν όλα τα Δημοτικά Σχολεία, Γυμνάσια & Λύκεια δημόσια και ιδιωτικά, του Νομού Αττικής, το μέγιστον δύο (2) ομάδες με παράβολο 30,00€ ανά ομάδα.

 

Δήλωση συμμετοχής:

Τα Δημοτικά Σχολεία, Γυμνάσια & Λύκεια δημόσια και ιδιωτικά, του Νομού Αττικής πρέπει να δηλώσουν τη συμμετοχή τους, συμπληρώνοντας υποχρεωτικώς όλα ανεξαιρέτως τα πεδία της φόρμας δηλώσεως συμμετοχής, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. το βραδύτερο δέκα (10) ολόκληρες ημέρες, Δευτέρα 17/12/2018, πριν από την ημερομηνία της διεξαγωγής των Ομαδικών Πρωταθλημάτων επί ποινή απαραδέκτου της συμμετοχής τους. Κατόπιν τούτου, η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. γνωστοποιεί στον συνδιοργανωτή των Ομαδικών Πρωταθλημάτων τον τελικό κατάλογο των συμμετοχών, στον οποίο κάθε προσθήκη είναι απαράδεκτη.

Με τη δήλωση της συμμετοχής τους στα Ομαδικά Πρωταθλήματα οι ομάδες των Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων & Λυκείων δημόσιων και ιδιωτικών, της Περιφερείας Αττικής πρέπει να δηλώσουν τη βασική σύνθεσή τους, η οποία αποτελείται, το μέγιστον, από έξι (6) παίκτες/ παίκτριες με τη σειρά που αυτοί/ αυτές αγωνίζονται στις τρεις (3) πρώτες σκακιέρες και ισχύει για όλο το Ομαδικό Πρωτάθλημα. Η ως άνω δήλωση της βασικής συνθέσεως των ομάδων των Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων & Λυκείων δημόσιων και ιδιωτικών του Νομού Αττικής πρέπει να συνοδεύεται από επίσημη βεβαίωση του Διευθυντή/ της Διευθυντρίας τους ότι οι ως άνω παίκτες/ παίκτριες είναι μαθητές/ μαθήτριες αυτών των Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων & λυκείων δημόσιων και ιδιωτικών του Νομού Αττικής.

Τέλος στη δήλωση συμμετοχής θα πρέπει να υπάρχει το αποδεικτικό κατάθεσης στην τράπεζα με το παράβολο των τριάντα (30,00€) συμμετοχής για την κάθε ομάδα, στον τραπεζικό λογαριασμό GR8701402430243002002000768 ALFA BANK.

 

ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ:

 Ώρα προσέλευσης μέχρι 16:00μ.μ.  Ώρα Έναρξης: 17:00 μ.μ.


 

1ος ΓΥΡΟΣ:     17:00-18:00     26/12                          

2ος ΓΥΡΟΣ:     18:00-19:00    26/12

3ος ΓΥΡΟΣ:     19:00-20:00    26/12

4ος ΓΥΡΟΣ:     20:00-21:00    26/12

5ος ΓΥΡΟΣ:     10:00-11:00    27/12

6ος ΓΥΡΟΣ:     11:00-12:00    27/12

7ος ΓΥΡΟΣ:     12:00-13:00    27/12

Απονομές 13:30

 

1ος ΓΥΡΟΣ:     17:00-18:00     26/12                          

2ος ΓΥΡΟΣ:     18:00-19:00    26/12

3ος ΓΥΡΟΣ:     19:00-20:00    26/12

4ος ΓΥΡΟΣ:     20:00-21:00    26/12

5ος ΓΥΡΟΣ:     09:00-10:00    27/12

6ος ΓΥΡΟΣ:     10:00-11:00    27/12

7ος ΓΥΡΟΣ:     11:00-12:00    27/12

8ος ΓΥΡΟΣ:     12:00-13:00    27/12

9ος ΓΥΡΟΣ:     13:00-14:00    27/12

Απονομές 14:30

 


Προσοχή: Δεν θα γίνονται δεκτές δηλώσεις συμμετοχής την ημέρα των αγώνων.

 

Έναρξη επόμενων, μετά από τον πρώτο (1ο), γύρο:

Η έναρξη των επόμενων, μετά από τον πρώτο (1ο), γύρο πραγματοποιείται αμέσως μετά από την ολοκλήρωση του προηγούμενου γύρου και την ανακοίνωση της κληρώσεως του επόμενου γύρου από τους διαιτητές. Οι αγωνιζόμενοι/ αγωνιζόμενες πρέπει να μη απομακρύνονται από τον χώρο των αγώνων και να ανταποκρίνονται άμεσα στις σχετικές ανακοινώσεις. Παίκτης/ παίκτρια που δεν έχει προσέλθει στη σκακιέρα του δεκαπέντε (15) λεπτά της ώρας μετά από την έναρξη του τρέχοντος γύρου χάνει την παρτίδα αυτού του γύρου άνευ αγώνος.

 

Σύστημα αγώνων:

Ι)    Για τα Δημοτικά: Ελβετικό επτά (7) ή εννέα (9) γύρων ανάλογα με το πλήθος των ομάδων.

II)   Για τα Γυμνάσια & τα Λύκεια: Ελβετικό πέντε (5) ή επτά (7) γύρων ανάλογα με το πλήθος των ομάδων.

Oι συμμετέχουσες ομάδες στα Ομαδικά Πρωταθλήματα αγωνίζονται σε έναν (1) όμιλο.

 

ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Η αρχική κατάταξη των συμμετεχουσών στα Ομαδικά Πρωταθλήματα Μαθητών – Μαθητριών Αττικής 2019 ομάδων γίνεται:

- Όμιλος Δημοτικών : τυχαίως (random).

- Όμιλοι Γυμνασίων και Λυκείων: Μ.Ο. Έλο ΕΣΟ α’ εξαμήνου 2018 των τεσσάρων μεγαλύτερων ΕΛΟ της ομάδας.

 

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΕΩΣ

Ο χρόνος σκέψεως ορίζεται σε δεκαπέντε (15) λεπτά της ώρας για ολόκληρη την παρτίδα για κάθε παίκτη/ παίκτρια. Σε περίπτωση, κατά την οποία δεν επαρκούν τα διαθέσιμα χρονόμετρα για όλους τους ομίλους και όλες τις παρτίδες, χρησιμοποιούνται στις παρτίδες, οι οποίες δεν έχουν τελειώσει μετά από είκοσι (20) λεπτά της ώρας μετά από την έναρξη του τρέχοντος γύρου. Σε αυτήν την περίπτωση, ο χρόνος σκέψεως είναι πέντε (5) λεπτά της ώρας για την ολοκλήρωση της παρτίδας για κάθε παίκτη/ παίκτρια. 

 

ΚΑΝΟΝΕΣ:

Εφαρμόζονται οι κανόνες του Γρήγορου Σκακιού (Rapid) της Διεθνούς Ομοσπονδίας Σκακιού (FIDE), όπως ισχύουν.

Νίκη άνευ αγώνος πιστώνεται με σκορ τέσσερα – μηδέν (4 – 0) ή μηδέν – τέσσερα (0 – 4), αντιστοίχως, και με πόντο για καθεμιά από τις σκακιέρες της νικήτριας ομάδας. Το bye πιστώνεται με δύο (2) βαθμούς και δύο και 0,5 (2,5) πόντους [από ένας (1) βαθμός στην πρώτη (1η) και τη δεύτερη (2η) σκακιέρα και μισός (0,5) βαθμός στην τρίτη (3η) σκακιέρα]. Ομάδα, η οποία ηττήθηκε άνευ αγώνος, αποβάλλεται από το Ομαδικό Πρωτάθλημα.

Για κάθε κενή σκακιέρα αφαιρείται μισός (0,5) πόντος.

 

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΕΩΣ ΤΥΧΟΝ ΙΣΟΒΑΘΜΙΩΝ

Ισχύουν κατά σειρά τα πιο κάτω κριτήρια:

α) Το αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων ομάδων, αν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους: Το σύνολο των βαθμών και, στην περίπτωση του ίδιου συνόλου βαθμών, το σύνολο των πόντων κάθε ομάδος σε όλους ανεξαιρέτως τους γύρους, και, στην περίπτωση του ίδιου συνόλου πόντων, διαδοχικώς, το σύνολο των πόντων ανά σκακιέρα των ισόβαθμων ομάδων σε όλους ανεξαιρέτως τους γύρους,

β) το σύνολο των πόντων κάθε ομάδος σε όλους ανεξαιρέτως τους γύρους

γ) διαδοχικώς, το σύνολο των πόντων ανά σκακιέρα των ισόβαθμων ομάδων σε όλους ανεξαιρέτως τους γύρου και δ) κλήρωση.

 

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ:

Βάσει της τελικής κατατάξεως κάθε ομίλου και μετά από την άρση τυχόν ισοβαθμιών, βραβεύονται με κύπελλα η πρώτη (1η), η δεύτερη (2η) και η τρίτη (3η) των ομάδων και με χρυσά, αργυρά και χάλκινα, αντιστοίχως, μετάλλια όλοι ανεξαιρέτως οι παίκτες/ όλες ανεξαιρέτως οι παίκτριες της βασικής συνθέσεώς τους.

 

ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΤΤΙΚΗΣ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για τα Δημοτικά και Γυμνάσια προκρίνονται 18 ομάδες, ενώ τα Λύκεια όλες.

ΟΙ ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ ΕΓΚΥΡΑ, ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ – ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 2019 ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΦΟΡΟ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΣΚΑΚΙΟΥ ΤΗΣ Ε.Σ.Σ.Ν.Α., ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ ΤΗΣ Ε.Σ.Σ.Ν.Α. (www.essnachess.gr) ΜΕΧΡΙ 11/1/2019 ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΩΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΝΟΜΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

 

ΖΩΝΤΑΝΗ ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΣΗ – ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ – ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ:

Με μέριμνα του συνδιοργανωτή του Ομαδικού Πρωταθλήματος δύναται να υπάρχει ζωντανή αναμετάδοση, φωτογραφική κάλυψη και βιντεοσκόπηση του Ομαδικού Πρωταθλήματος.

 

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ – ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ

Ο Επικεφαλής Διαιτητής, οι υπεύθυνοι κληρώσεων και οι διαιτητές των Ομαδικών Πρωταθλημάτων Μαθητών – Μαθητριών Αττικής 2019 θα οριστούν από την ΤΕΔ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α..

Οι ενστάσεις εκδικάζονται στα  Ομαδικά πρωταθλήματα από την Επιτροπή Ενστάσεων της ΤΕΔ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.

Προϋπόθεση του παραδεκτού κάθε ενστάσεως είναι η καταβολή στο Διευθυντή Αγώνων ων Ομαδικών Πρωταθλημάτων Μαθητών – Μαθητριών Αττικής 2019, παραβόλου ενστάσεως ύψους πενήντα ευρώ (50,00€), το οποίο επιστρέφεται, αν η ένσταση γίνει δεκτή, έστω και μερικώς, άλλως καταπίπτει υπέρ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.. Γίνεται ρητή μνεία ότι ένσταση, η οποία αφορά την κλήρωση είναι απαράδεκτη, δεδομένου ότι για τις κληρώσεις χρησιμοποιούνται μόνον εγκεκριμένα από τη FIDE λογισμικά κληρώσεων.

 

ΔΙΑΦΟΡΑ

Για κάθε θέμα, το οποίο δεν προβλέπεται από την παρούσα Προκήρυξη την Γενική Προκήρυξη των Ομαδικών Πρωταθλημάτων Μαθητών – Μαθητριών Αττικής 2019 ή από τους κανονισμούς της ΕΣΟ και της FIDE, καθώς και για κάθε απρόβλεπτο περιστατικό, αρμόδιοι να αποφασίζουν είναι ο  Διευθυντής Αγώνων για οργανωτικά θέματα και ο Επικεφαλής Διαιτητής για τεχνικά θέματα.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 

8oυ ΤΟΥΡΝΟΥΑ RAPID ΟΠΑΧ για παιδιά έως 14 ετών

 

(με διεθνή αξιολόγηση Έλο RAPID)


Κυριακή, 2 Δεκεμβρίου 2018 

Διοργανωτής: ΟΜΙΛΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΧΟΛΑΡΓΟΥ


Χώρος Αγώνων:
 Ευριπίδου 11 και Κεφαλληνίας, Χολαργός 


Πρόγραμμα Αγώνων:

 

Επιβεβαίωση συμμετοχών:              16:15-17.15
Έναρξη 1ου Γύρου:                          17:15

Τελετή λήξης-απονομές:                   20:15


Παράβολο Συμμετοχής:
 5 ευρώ για όλους τους συμμετέχοντες.

 

Ανώτατο Όριο Συμμετοχών: 60 – Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.


Σύστημα Αγώνων:
 Ελβετικό 6 γύρων, με διεθνή αξιολόγηση Έλο RAPID.

 

Χρόνος Σκέψης: 10 λεπτά + 5 δευτερόλεπτα / κίνηση για τον κάθε αθλητή.

 

Κριτήρια Ισοβαθμίας: [α] Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισοβάθμων (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους), [β] Buchholz, [γ] Sonneborn-Berger, [δ] Παρτίδες με τα Μαύρα.

 

Διευθυντής  Αγώνων:                  ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ΜΠΟΤΣΑΡΗ

Επικεφαλής  Διαιτητής:               ΡΟΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΗΣ

Υπεύθυνος  Κληρώσεων:           ΓΑΣΠΑΡΑΤΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

 

Έπαθλα: 


1ος  Νικητής              Χρυσό μετάλλιο.
2ος  Νικητής              Ασημένιο μετάλλιο.
3ος  Νικητής              Χάλκινο μετάλλιο.

1ο    Κορίτσι               Χρυσό μετάλλιο.
                                   

Αποτελέσματα / Συμμετοχές / Κληρώσεις: στο www.opax.gr

                                                                                                          
Δηλώσεις Συμμετοχής:

Στα Τηλέφωνα επικοινωνίας
Στέφανος Χαρακλιάς:
  693 652 4064

Στο emailmindgames.opax@gmail.com ή stefharaklias@gmail.com όπου θα αναγράφεται το ονοματεπώνυμο, Ημερομηνία Γέννησης, Σκακιστικό σωματείο (εάν υπάρχει), αριθμός μητρώου FIDE/ΕΣΟ και ELO FIDE και Εθνικό (εάν υπάρχουν).

 

Πως θα μας βρείτε:

 

Facebook:    https://www.facebook.com/mindgames.holargos

web:               www.opax.gr

Eυριπίδου 11 & Κεφαλληνίας, Χολαργός, 15562

Προκηρύξεις

Προκηρύξεις Σχολικών

Προκηρυξεις Σχολικων