ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ:   Σκακιστικός Όμιλος Αμπελοκήπων/Σ.Ο. «Θωμάς Γεωργίου»

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ:  Chess Square Σκακιστικό Εντευκτήριο Σ.Ο. Αμπελοκήπων –

Σ.Ο.ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ, Μακρυνίτσας 3, κάθετος λεωφόρου Πανόρμου έναντι Αγίου Δημητρίου, τηλ. 210-6451538

               

ΠΡΟΣΒΑΣΗ:     

με ΜΕΤΡΟ σταθμός «ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ» καθώς και

από Δημητσάνας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ 813

από Πανόρμου με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ 602,610,651,653 (τοπικά) & 046

από Κηφισίας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ Ε6,Ε14,Χ14,550

και με ΤΡΟΛΕΪ 10,13

από Αλεξάνδρας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ Α7,Β7,Β5,230,550,813,

και με ΤΡΟΛΕΪ 7,8,10,14,18,19 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:     

1ος   γύρος:  ΚΥΡΙΑΚΗ   03-12-2023 6.30 μ.μ.

2ος   γύρος:  ΚΥΡΙΑΚΗ   03-12-2023 7.00 μ.μ.

3ος   γύρος:  ΚΥΡΙΑΚΗ   03-12-2023 7.30 μ.μ.

4ος   γύρος:  ΚΥΡΙΑΚΗ   03-12-2023 8.00 μ.μ.

5ος   γύρος:  ΚΥΡΙΑΚΗ   03-12-2023 8.30 μ.μ.

6ος   γύρος:  ΚΥΡΙΑΚΗ   32-12-2023 9.00 μ.μ.

              

ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ έχουν μόνο:
α) Όσοι  έχουν τακτοποιήσει το τέλος ενεργοποίησης στην ΕΣΟ                   β) Αλλοδαποί/ομογενείς που ανήκουν σε ξένη ομοσπονδία

όλοι  με παράβολο συμμετοχής  10€

                                                                                                           *Ανώτατο όριο συμμετοχών : 80 άτομα-θα τηρηθεί προτεραιότητα.  

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Ελβετικό 6 γύρων (εάν αρ. συμμετοχών < 16 τότε γύροι 5)

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:10 min+5 sec ανά κίνηση για όλη την παρτίδα κάθε παίκτη

 

ΚΡΙΤΗΡΙΑ  ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:

Τα χρηματικά έπαθλα μοιράζονται ισόποσα.

Για τα άλλα έπαθλα υπάρχουν τα εξής κριτήρια:

1)Bucholz, 2)Bucholz(median),3)αριθμός νικών

 

ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ  ΑΓΩΝΩΝ: ΠΕΤΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ

ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:ΡΟΜΠΑΚΗ ΜΑΡΙΑ  ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΦΡΟΣΙΝΟΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ 

 

  ΕΠΑΘΛΑ: 

    1ος νικητής:   20%  των παραβόλων, και χρυσό μετάλλιο και δωρεάν συμμετοχή σε ένα τουρνουά μας (Τετάρτης ή Σαββάτου)που επιθυμεί      

    2ος νικητής:   15%  των παραβόλων και αργυρό μετάλλιο   

    3ος νικητής:   10%  των παραβόλων και χάλκινο μετάλλιο    

    1ος με διεθνές ELO Κ<1900 (Rapid,αν δεν υπάρχει standard ή blitz) ή χωρίς διεθνές ELO 5% των παραβόλων  και χρυσό μετάλλιο

    1ος έφηβοςΔωρεάν συμμετοχή σε ένα Rapid ή Blitz που επιθυμεί  και χρυσό μετάλλιο    

        ***Έπαθλα δικαιούνται μόνον όσοι τερματίζουν

Εάν κάποιος διεκδικεί έπαθλα διαφορετικών κατηγοριών επιλέγει το μεγαλύτερο

 

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 6.00 μ.μ. ΤΗΝ ΙΔΙΑ  ΜΕΡΑ

ή στον κ. Γιάννη Φροσινό (6980075056),ή στον όμιλο (210-6451538),

ή στα email και chesssquareclub@gmail.com και soaskaki@gmail.com               ή πριν την έναρξη των αγώνων.

 

 ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ: Θα τηρηθούν οδηγίες των ΓΓΑ, ΕΣΟ και ECU

 

ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ:

Υποβάλλονται μέχρι και 30 λεπτά μετά το τέλος της τελευταίας παρτίδας του γύρου. Παράβολο ένστασης 50€.

Το παράβολο επιστρέφεται εάν η ένσταση γίνει έστω και μερικώς δεκτή.

 

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ – ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

Παραδίδονται απενεργοποιημένες στον διαιτητή πριν την έναρξη των αγώνων.

 

 
Για οποιοδήποτε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την προκήρυξη των αγώνων ισχύουν οι κανονισμοί της FIDE και της ΕΣΟ.                

 

27th & 28th Rapid Tournament, by OPAX-Mindgames

Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023, 18:30
Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023, 18:30


Διοργανωτής: Όμιλος Πνευματικών Αθλημάτων Χολαργού

Διευθύντρια αγώνων: WGM Άννα-Μαρία Μπότσαρη (FIDE ID: 4200446)

Επικεφαλής διαιτητής: Άρης Ροδόπουλος (FIDE ID: 25861646)

Χώρος αγώνων: Ευριπίδου 11 & Κεφαλληνίας, Χολαργός, 155 62

Σύστημα αγώνων: Ελβετικό Rapid 6 γύρων με διεθνή αξιολόγηση ELO Rapid σε έναν ενιαίο όμιλο. Σε περίπτωση λιγότερων από ή ίσων με 7 συμμετοχών, το τουρνουά θα γίνει πουλ. Το ανώτατο όριο συμμετοχών είναι 45 (θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας).

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι αθλητές με ελληνικό σκακιστικό δελτίο και εξοφλημένο το τέλος ενεργοποίησης στην ΕΣΟ (10€) ή αλλοδαποί / ομογενείς που ανήκουν σε ξένη σκακιστική ομοσπονδία. Η διοργάνωση μπορεί να αναλάβει την εξόφληση του τέλους ενεργοποίησης, μετά την καταβολή του από τον αθλητή.

Δηλώσεις συμμετοχής / Επιβεβαίωση συμμετοχών: 18:00

Κλήρωση 1ου γύρου: 18:30

Απονομές / Τελετή λήξης: Με τη λήξη του 6ου γύρου: ~21:30 (διάρκεια του κάθε γύρου: ~30’)

Χρόνος σκέψης: 10 λεπτά + 5 δευτερόλεπτα ανά κίνηση από την 1η κίνηση, για κάθε παίκτη

Κανονισμοί: Ισχύουν οι επίσημοι κανονισμοί σκακιού της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας (ΕΣΟ) και της Διεθνούς Σκακιστικής Ομοσπονδίας (FIDE). Θα τηρηθούν όλες οι τρέχουσες οδηγίες σχετικά με το αγωνιστικό υγειονομικό πρωτόκολλο.

Παράβολο συμμετοχής: 10€ (εξαργυρώνεται με κατανάλωση αξίας μέχρι και 3€ στην καφετέρια Piquet, ακριβώς δίπλα από τον σύλλογο)

Αναβολές / Εξαιρέσεις: Αναβολές δεν επιτρέπονται. Οι παίκτες μπορούν να ζητήσουν εξαίρεση σε οποιονδήποτε γύρο, λαμβάνοντας όμως 0 βαθμούς στον εν λόγω γύρο.

Ενστάσεις: Ενάντια σε απόφαση του επικεφαλής διαιτητή, ασκείται έγγραφη ένσταση, βάση των κανονισμών της ΕΣΟ και της FIDE, η οποία παραδίδεται στους διοργανωτές με καταβολή παράβολου 50€, αμέσως μετά τη λήξη του γύρου. Σε περίπτωση αποδοχής του αιτήματος, έστω και μερικώς, το παράβολο επιστρέφεται.

Έπαθλα: Θα δοθούν αναμνηστικά μετάλλια (χρυσό, ασημένιο και χάλκινο) στους 3 πρώτους της τελικής κατάταξης. Επιπλέον, θα δοθεί σκακιστικό υλικό στον 1ο νικητή και χρυσό μετάλλιο στον 1ο αθλητή U18 χρονών. Παίκτης που εγκαταλείπει το τουρνουά δεν δικαιούται έπαθλο.

Κριτήρια ισοβαθμίας: Η τελική κατάταξη θα καθοριστεί με βάση τα ακόλουθα κριτήρια:
1. Αποτέλεσμα μεταξύ των ισοβάθμων
2. Buchholz
3. Μ. Buchholz
4. Sonneborn-Berger
5. Μέσος όρος ELO αντιπάλων

Σε περίπτωση που το τουρνουά γίνει πουλ, τα κριτήρια ισοβαθμίας θα είναι:
1. Αποτέλεσμα μεταξύ των ισοβάθμων
2. Sonneborn-Berger
3. Πλήθος νικών
4. Πλήθος παρτίδων με τα μαύρα

Ειδικοί κανονισμοί: Για ζητήματα που δεν προβλέπονται από την παρούσα προκήρυξη, ο επικεφαλής διαιτητής είναι αρμόδιος για την εφαρμογή των κανονισμών. Διατηρεί, επίσης, το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος, σε περίπτωση ανάγκης.

Αποτελέσματα / Συμμετοχές / Τελική βαθμολογία:
Για το 25ο Rapid τουρνουά: https://chess-results.com/tnr856709.aspx?lan=1
Για το 26ο Rapid τουρνουά: https://chess-results.com/tnr856711.aspx?lan=1

Δηλώσεις συμμετοχής / Πληροφορίες: Στο e-mail: (αναφέροντας ονοματεπώνυμο, ΑΜ ΕΣΟ και τηλέφωνο επικοινωνίας)

Facebook: https://www.facebook.com/mindgames.holargos

Site: https://www.opax.gr/

Η Σκακιστική́ Επικοινωνία Ηρακλείου σε συνεργασία με τον ΔΗΜΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ διοργανώνει το 2ο Σκακιστικό τουρνουά 2023 για παίχτες με Εθνικό ή fide elo μικρότερο του 2024 τον Δεκέμβριο του 2023, το οποίο θα διεξαχθεί́ στο Ηράκλειο Αττικής από́ τις 1 Ιανουαρίου  έως τις 7 Ιανουαρίου 2024

Διευθυντής αγώνων: GM Χρήστος Μπανίκας
Επικεφαλής διαιτητής: FA Μιχάλης  Ρουκουνάκης
Υπεύθυνη Επικοινωνίας: FA Μαρία Πετσετίδη

Οι αγώνες θα φιλοξενηθούν στο Πολιτιστικό́ Πολύκεντρο Δήμου Ηρακλείου, Κουντουριώτουo & Νεότητος και στο πολιτιστικό κέντρο “ Τεχνοχώρος Piccadilly Κουντουριώτου 20Α σε μικρή́ απόσταση από το σταθμό́ ΗΣΑΠ Ηρακλείου.

Η σελίδα του τουρνουά στο Chess Results

Το τουρνουά́ θα διεξαχθεί σε ένα  όμιλο, με Ελβετικό́ σύστημα ζευγαρώματος 7 γύρωνΟ χρόνος σκέψης θα είναι 90 λεπτά για όλη την παρτίδα και 30  δευτερόλεπτα για κάθε κίνηση από την αρχή της παρτίδας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

Δευτέρα

1 Ιανουαρίου

Κλήρωση 1ου γύρου

16:00 

Δευτέρα

1 Ιανουαρίου

1ος γύρος

17:30 

Τρίτη

2 Ιανουαρίου

2ος γύρος

17:30 

Τετάρτη

3 Ιανουαρίου

3ος γύρος

17:30 

Πέμπτη

4 Ιανουαρίου

4ος γύρος

17:30 

Παρασκευή

5 Ιανουαρίου

5ος γύρος

17:30 

Σάββατο

6 Ιανουαρίου

6ος γύρος

17:30 

Κυριακή

7 Ιανουαρίου

7ος γύρος

11:0

Κυριακή

7 Ιανουαρίου

Απονομές

15:00

 

Η συμμετοχή́ είναι ανοιχτή́ για όλους τους σκακιστές με έγκυρο σκακιστικό́ δελτίο και elo μικρότερο 2024. Ορίζεται ανώτατο όριο συμμετοχών οι 150 σκακιστές, σκακίστριές. Θα τηρηθεί αυστηρή́ σειρά́ χρονικής προτεραιότητας.  Μία συμμετοχή θεωρείται έγκυρη όταν εμφανίζεται στο chess-results.com στην σελίδα του τουρνουά. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να συμπληρώσουν την φόρμα συμμετοχής  στην σελίδα https://forms.gle/uVDnuHfuJF3CK1Q66 Με την συμπλήρωση της φόρμας, ο αθλητής μπαίνει κατευθείαν στην λίστα συμμετοχών.   

 

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΠΑΡΑΒΟΛΟ

ΓΕΝΙΚΌ – ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ

35

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚO- ΜΕΛΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ-ΑΝΕΡΓΟΙ

 

25

 

 

Πρωτοχρονιάτικο Σκακιστικό τουρνουά Ηρακλείου 2023 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΘΕΣΗ

ΈΠΑΘΛΟ

ΣΥΝΘΗΚΕΣ

ΓΕΝΙΚΗ

1

500

-

2

250

3

150

1399< ELO <1700

 

1

100

> 5 συμμετοχές

1099< ELO <1400

 

1

100

ELO <1100

 

1

100

Τα έπαθλα δεν είναι αθροιστικά́ και δεν μεταφέρονται.

Θα δοθούν μετάλλια στους 3 πρώτους της γενικής κατάταξης και στους 3 πρώτους και στην πρώτη σκακίστρια της γενικής κατάταξης και των κατηγοριών o65, o50, u18, u16,u14,u12,u10,u8.

 

 

 

12th Speed Chess Marathon, by APO Kotinos Athinon

Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023, 18:15


Διοργανωτής: ΑΠΟ "Κότινος" Αθηνών

Διευθύντρια αγώνων: Παγκαλή Μαριάννα (FIDE ID: 4214250)

Επικεφαλής διαιτητής: Ροδόπουλος Άρης (FIDE ID: 25861646)

Χώρος αγώνων: Εντευκτήριο ΑΠΟ "Κότινος" Αθηνών, Σπετσών 81Β, Κυψέλη, 113 62, Αθήνα

Σύστημα αγώνων / Δικαίωμα συμμετοχής:
- Ελβετικό Rapid 5 γύρων με διεθνή αξιολόγηση ELO Rapid σε έναν όμιλο
- Ελβετικό Blitz 5 γύρων με διεθνή αξιολόγηση ELO Blitz σε έναν όμιλο

Το ανώτατο όριο συμμετοχών για την εκτέλεση του κάθε τουρνουά είναι 32. Σε περίπτωση λιγότερο από ή ίσων με 6 συμμετοχών σε ένα τουρνουά, τότε αυτό θα γίνει σε μορφή πουλ, αντί ελβετικού.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι αθλητές με ελληνικό σκακιστικό δελτίο και εξοφλημένο το τέλος ενεργοποίησης στην ΕΣΟ (10€) ή αλλοδαποί / ομογενείς που ανήκουν σε ξένη σκακιστική ομοσπονδία. Η διοργάνωση μπορεί να αναλάβει την εξόφληση του τέλους ενεργοποίησης, μετά την καταβολή του από τον παίκτη.

Δηλώσεις συμμετοχής / Επιβεβαίωση συμμετοχών: 17:45

Κλήρωση 1ου γύρου (Rapid): 18:15

Τελετή λήξης / Απονομές: Με τη λήξη του τελευταίου γύρου Blitz, ~21:00
(διάρκεια του κάθε γύρου Rapid: ~22’, διάρκεια του κάθε γύρου Blitz: ~10’)

Χρόνος σκέψης: Ο κάθε παίκτης θα έχει:
- για το Rapid: 8 λεπτά + 3 δευτερόλεπτα ανά κίνηση, από την 1η κίνηση
- για το Blitz: 3 λεπτά + 2 δευτερόλεπτα ανά κίνηση, από την 1η κίνηση

Κανονισμοί: Ισχύουν οι επίσημοι κανονισμοί σκακιού της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας (ΕΣΟ) και της Διεθνούς Σκακιστικής Ομοσπονδίας (FIDE).

Παράβολο συμμετοχής: 5€

Αναβολές / Εξαιρέσεις: Αναβολές δεν επιτρέπονται. Οι παίκτες μπορούν να ζητήσουν εξαίρεση σε οποιονδήποτε γύρο, λαμβάνοντας όμως 0 βαθμούς στον εν λόγω γύρο.

Κριτήρια ισοβαθμίας για το κάθε τουρνουά: Η κατάταξη για το κάθε τουρνουά θα καθοριστεί με βάση τα ακόλουθα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας:
1. Αποτέλεσμα μεταξύ των ισοβάθμων (με την προϋπόθεση ότι έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους),
2. Buchholz (πλήθος βαθμών των αντιπάλων),
3. Μedian Buchholz (πλήθος βαθμών των αντιπάλων, πλην του χαμηλότερου και του υψηλότερου),
4. Sonneborn-Berger (πλήθος βαθμών των αντιπάλων που κερδήθηκαν αυξημένο κατά το ημιάθροισμα των βαθμών των αντιπάλων που έκαναν ισοπαλία με τον παίκτη)
5. Μέσος όρος ELO αντιπάλων

Κριτήρια τελικής κατάταξης: Η τελική κατάταξη θα καθοριστεί με βάση τα ακόλουθα κριτήρια:
1. Άθροισμα βαθμών στα 2 επί μέρους τουρνουά (Rapid και Blitz)
2. Θέση κατάταξης στο τουρνουά Rapid
3. Θέση κατάταξης στο τουρνουά Blitz

Ενστάσεις: Ενάντια σε απόφαση του επικεφαλής διαιτητή, ασκείται έγγραφη ένσταση, βάση των κανονισμών της ΕΣΟ και της FIDE, η οποία παραδίδεται με καταβολή παράβολου 50€, αμέσως μετά τη λήξη του γύρου. Σε περίπτωση αποδοχής του αιτήματος από την επιτροπή ενστάσεων, έστω και μερικώς, το παράβολο επιστρέφεται.

Έπαθλα: Θα δοθούν χρυσά αναμνηστικά μετάλλια στους 3 πρώτους της τελικής κατάταξης και στον 1ο αθλητή U18 χρονών και την 1η γυναίκα (με την προϋπόθεση ότι συμμετέχουν τουλάχιστον 3 αθλητές στην κάθε κατηγορία). Παίκτης που δικαιούται παραπάνω από ένα έπαθλο, λαμβάνει το μεγαλύτερο. Παίκτης που εγκαταλείπει το τουρνουά δεν δικαιούται έπαθλο.

Ειδικοί κανονισμοί: Για ζητήματα που δεν προβλέπονται από την παρούσα προκήρυξη, ο επικεφαλής διαιτητής είναι αρμόδιος για την εφαρμογή των κανονισμών. Διατηρεί, επίσης, το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος, σε περίπτωση ανάγκης.

Αποτελέσματα / Συμμετοχές / Τελική βαθμολογία:
- Τουρνουά Rapid: https://chess-results.com/tnr854991.aspx?lan=1
- Τουρνουά Blitz: https://chess-results.com/tnr854992.aspx?lan=1

Δηλώσεις συμμετοχής / Πληροφορίες: Σεφέρης Γιώργος: 6948750862,

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ:   Σκακιστικός Όμιλος Αμπελοκήπων/Σ.Ο. «Θωμάς Γεωργίου»
ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ:  Chess Square Σκακιστικό εντευκτήριο Σ.Ο. Αμπελοκήπων –
Σ.Ο.ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ,Μακρυνίτσας3,κάθετος λεωφόρου Πανόρμου
έναντι Αγίου Δημητρίου, τηλ. 210-6451538
Περιγραφή: Νέα εικόνα (1)               
ΠΡΟΣΒΑΣΗ:   με ΜΕΤΡΟ σταθμός «ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ» καθώς και
από Δημητσάνας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ 813
από Πανόρμου με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ 602,610,651,653 και 046 
από Κηφισίας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ Ε6,Ε14,Χ14,550 και με ΤΡΟΛΕΪ 10,13
από Αλεξάνδρας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ Α7,Β7,Β5,230,550,813,
               και με ΤΡΟΛΕΪ 7,8,10,14,18,19  
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΑΓΩΝΩΝ:      
1ος   γύρος: Σάββατο     25-11-2023   5.30 μ.μ.               2ος   γύρος: Σάββατο     02-12-2023   5.30 μ.μ.
               3ος   γύρος: Σάββατο     09-12-2023   5.30 μ.μ.
               4ος   γύρος: Σάββατο     16-12-2023   5.30 μ.μ.
               5ος   γύρος: Σάββατο     23-12-2023   5.30 μ.μ.
ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ έχουν μόνο:
α) Όσα παιδιά  έχουν τακτοποιήσει το τέλος ενεργοποίησης στην ΕΣΟ                   β) Αλλοδαποί/ομογενείς κάτω των 18 ετών που ανήκουν σε ξένη ομοσπονδία
Όλοι με παράβολο συμμετοχής 20€. Δύο μέλη της ίδιας οικογένειας 30€.      
*Ανώτατο όριο συμμετοχών : 30 άτομα - θα τηρηθεί προτεραιότητα. Ελάχιστος αριθμός συμμετοχών 10 άτομα      
 
ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Ελβετικό 5 γύρων
ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 1.00 ώρα για όλη την παρτίδα  + 30” σε κάθε κίνηση                                  **Προκαθορισμένος χρόνος καθυστέρησης: 1 ώρα
          (Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική)
          **Προκαθορισμένος χρόνος καθυστέρησης: 30 λεπτά
ΚΡΙΤΗΡΙΑ  ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ   1)Bucholz, 2)Bucholz(median),3)αριθμός νικών
ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΑΓΩΝΩΝ: ΠΕΤΡΑΚΗ  ΜΑΡΙΑ 
ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΠΑΡΙΣ  ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΦΡΟΣΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
 
ΕΠΑΘΛΑ Θα απονεμηθούν  μετάλλια:

α)  Στα 3 πρώτα παιδιά γενικής κατάταξης

β)  Στα 3 πρώτα κορίτσια

γ)   Στο πρώτο παιδί κάτω των 14 (γεννηθέν από το 2009 και μετά)

δ)   Στο πρώτο παιδί κάτω των 12 (γεννηθέν από το 2011 και μετά)

ε)   Στο πρώτο παιδί κάτω των 10 (γεννηθέν από το 2013 και μετά)

στ)  Στο πρώτο παιδί κάτω των 8 (γεννηθέν από το 2015 και μετά)

ζ) Στο πρώτο παιδί κάτω των 6 (γεννηθέν από το 2017 και μετά)

 
Επιπλέον δώρα στους Νικητές από το Σκακιστικό Κέντρο Ελλάδας           τηλ. 2102630124,  οδός Αγδινών 6 Ίλιον τ.κ. 13122             
      ***Έπαθλα δικαιούνται μόνον όσα άτομα τερματίζουν. 
 
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ 
ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ TΗΣ 25/11/2023 ΏΡΑ 4.30  μ.μ.
Στον κ.Νικολαΐδη Πάρι(κιν.6981796044), 
στον κ. Γιάννη Φροσινό(210-6714703,6980075056 μόνο απόγευμα), 
        στα email soaskaki@gmail.com και chesssquareclub@gmail.com, ή στον όμιλο (210-6451538),πριν την έναρξη των αγώνων.
Σε περίπτωση μη διεξαγωγής του τουρνουά τα παράβολα επιστρέφονται
 
 
ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ: Θα τηρηθούν οδηγίες των ΓΓΑ, ΕΣΟ και ECU
 
 
 
ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ:
Υποβάλλονται μέχρι και 30 λεπτά μετά το τέλος της παρτίδας. Παράβολο ένστασης 50€. Το παράβολο επιστρέφεται εάν η ένσταση γίνει έστω και μερικώς δεκτή.
 
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ – ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ
Παραδίδονται απενεργοποιημένες στον διαιτητή πριν την έναρξη των αγώνων.
 
 

 

Για οποιοδήποτε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την προκήρυξη των αγώνων ισχύουν οι κανονισμοί της FIDE και της ΕΣΟ.                

Οι ορισμοί είναι:

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 2023

Round 7 on 2023/11/26 at 10:30

No. Team Team ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ/ΟΙ
1 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ ΕΣΠ ΟΙ ΜΑΧΗΤΕΣ ΚΟΝΤΙΩΤΗ ΕΥΜΟΡΦΙΑ ΝΤΑΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
2 ΑΣΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ "ΔΙΑΣ" ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΑΚΙ Ν. ΨΥΧΙΚΟΥ ΞΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΠΑΥΛΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ,ΜΠΕΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
3 ΣΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΣΚΑΠΕΡΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
4 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΡΟΥΚΟΥΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΠΕΤΣΕΤΙΔΗ ΜΑΡΙΑ,ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
5 ΦΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΦΙΛΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΛΕΥΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
6 ΣΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΑΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΜΟΥΡΤΟΣ ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΙΑΚΩΒΟΣ ΛΑΠΑΤΑΣ
7 ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓ. ΣΟΦΙΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΜΦΚΣ ΠΕΙΡΑΙΑ "Ο ΦΟΙΒΟΣ" ΜΑΣΤΟΡΑΚΟΥ ΜΑΡΙΑ ΝΟΜΙΚΟΣ ΓΟΥΛΙΕΛΜΟΣ , ΚΟΥΒΑΡΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Κ08 ΑΤΤΙΚΗΣ 2023

Round 5 on 2023/11/26 at 10:30

No. Team Team
1 ΣΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΕΣΠ ΟΙ ΜΑΧΗΤΕΣ Ανδρώνης Βασίλης Ανδρώνη Κωνσταντίνα
2 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ Α ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ IΩΑΝΝΗΣ ΧΑΝΤΑΝΤ ΓΑΒΡΙΗΛ
3 ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ Β ΑΣΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ "ΔΙΑΣ" Β ΤΣΟΥΜΠΑ ΜΑΡΙΑ ΤΣΟΥΜΠΑ ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ,ΑΡΜΑΟΣ ΠΕΤΡΟΣ
4 ΑΟ ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΟΣ ΣΟ "ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ" ΚΑΙΣΑΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Παναγιώτης Τούσης
5 ΜΑΧΗΤΕΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ Α ΑΟ ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ ΚΟΥΛΑΞΟΥΖΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΣΙΡΟΠΟΥΛΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
6 ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ Α ΑΣΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ "ΔΙΑΣ" Α ΤΣΟΥΜΠΑ ΜΑΡΙΑ ΤΣΟΥΜΠΑ ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ,ΑΡΜΑΟΣ ΠΕΤΡΟΣ
7 ΣΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΣΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ Β ΜΟΥΡΤΟΣ ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΙΑΚΩΒΟΣ ΛΑΠΑΤΑΣ
8 ΜΑΧΗΤΕΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ Β ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ ΚΟΥΛΑΞΟΥΖΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΣΙΡΟΠΟΥΛΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
9 ΑΠΟ ΑΙΓΛΗ ΠΑΠΑΓΟΥ ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ ΟΣ ΠΑΝΑΓΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΝΤΑΛΑΜΠΙΡΑΣ ΣΠΥΡΟΣ

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ12 ΑΤΤΙΚΗΣ 2023

Round 4 on 2023/11/26 at 10:30

No. Team Team
1 ΣΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ Α ΑΣΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ "ΔΙΑΣ" Α Ανδρώνη Κωνσταντίνα Καραθανάση Ειρήνη
2 ΑΠΟ "ΑΙΓΛΗ" ΠΑΠΑΓΟΥ ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΠΑΝΑΓΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΝΤΑΛΑΜΠΙΡΑΣ ΣΠΥΡΟΣ
3 ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ ΟΣ Α ΣΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ Α ΛΙΤΣΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ,ΑΛΕΞΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
4 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ ΣΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ Β ΡΟΥΚΟΥΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ ΠΕΤΣΕΤΙΔΗ ΜΑΡΙΑ,ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
5 ΣΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ Β ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΣΚΑΠΕΡΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
6 ΑΟ ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΓΑΖΉΣ ΕΥΣΤΆΘΙΟΣ ΠΑΠΠΑ ΓΕΩΡΓΙΑ,ΔΑΛΠΗΣ ΝΙΚΟΣ
7 Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ ΑΓΣ "ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ" Α ΘΕΜΕΛΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ,ΓΙΑΝΝΕΛΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ
8 ΕΣΠ ΟΙ ΜΑΧΗΤΕΣ ΣΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΘΑΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ
9 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ ΑΟ "ΖΗΝΩΝ" ΓΛΥΦΑΔΑΣ Α ΝΤΑΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΚΟΝΤΙΩΤΗ ΕΥΜΟΡΦΙΑ
10 ΣΑ ΕΝΩΣΗ ΣΠΑΡΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ Α ΑΣΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ "ΔΙΑΣ" Β ΧΑΤΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
11 ΣΑ ΕΝΩΣΗ ΣΠΑΡΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ Β ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΧΑΤΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
12 ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ ΣΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ "Τ. ΣΙΑΠΕΡΑΣ" Α ΙΓΝΑΤΙΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ
13 ΜΦΚΣ ΠΕΙΡΑΙΑ "Ο ΦΟΙΒΟΣ" ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΒΟΥΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
14 ΑΟ ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΟΣ ΕΠΑΣ ΠΕΥΚΗΣ "ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ" ΚΑΙΣΑΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Παναγιώτης Τούσης
15 ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ ΑΟ "ΖΗΝΩΝ" ΓΛΥΦΑΔΑΣ Β ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΝΤΟΚΑΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
16 ΣΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ "Τ. ΣΙΑΠΕΡΑΣ" Β ΑΓΣ "ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ" Β ΑΓΡΑΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΑΡΒΑΝΙΤΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ,ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
17 ΦΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ ΟΣ Β ΦΙΛΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΛΕΥΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Κ16 ΑΤΤΙΚΗΣ 2023

Round 4 on 2023/11/26 at 10:30

No. Team Team
1 ΑΟ "ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ '89" ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΔΑΛΙΑΝΗΣ ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΛΑ ΜΑΡΙΑ ΕΛΕΝΗ
2 ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ ΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΝΤΟΚΑΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
3 ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΣΑ ΕΝΩΣΗ ΣΠΑΡΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΕΡΚΕΖΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ,ΡΗΓΑΤΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ,ΚΑΤΡΙΤΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ,ΚΑΤΡΙΤΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
4 ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ ΤΣΟΥΜΠΑ ΜΑΡΙΑ ΤΣΟΥΜΠΑ ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ,ΑΡΜΑΟΣ ΠΕΤΡΟΣ
5 ΑΓΣ "ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ" ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΕΦΡΑΙΜΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΖΕΡΔΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
6 ΑΟ "ΖΗΝΩΝ" ΓΛΥΦΑΔΑΣ Α ΑΟ "ΖΗΝΩΝ" ΓΛΥΦΑΔΑΣ Β Αναστασίου Μάριο-Νίκο Μπούζα Σωτήριο
7 ΑΟ ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΟΣ ΣΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ΚΑΙΣΑΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Παναγιώτης Τούσης
8 ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΠΑΣ ΠΕΥΚΗΣ "ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ" ΛΑΜΨΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΛΕΥΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
9 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ ΕΣΠ ΟΙ ΜΑΧΗΤΕΣ ΝΤΑΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΚΟΝΤΙΩΤΗ ΕΥΜΟΡΦΙΑ
10 ΣΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΠΑΡΙΣ ΦΡΟΣΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
11 ΑΣΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ "ΔΙΑΣ" ΣΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΞΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΠΑΥΛΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ,ΜΠΕΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
12 ΑΠΟ "ΑΙΓΛΗ" ΠΑΠΑΓΟΥ Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ ΠΑΝΑΓΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΝΤΑΛΑΜΠΙΡΑΣ ΣΠΥΡΟΣ

ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ «ΣΠΥΡΟΣ ΜΠΙΚΟΣ» 2023

Round 4 on 2023/11/26 at 10:30

No. Team Team
1 ΕΕΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΣΚ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΑΤΣΙΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΡΑΜΑΤΕΥΤΑΚΗ ΑΣΠΑΣΙΑ
2 ΑΠΟ ΚΟΤΙΝΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΣΕΦΈΡΗΣ ΓΕΏΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ
3 ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ ΟΣ ΕΠΑΣ ΠΕΥΚΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΛΙΤΣΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ,ΑΛΕΞΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
4 ΑΠΟ ΑΙΓΛΗ ΠΑΠΑΓΟΥ ΣΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ Β ΠΑΝΑΓΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΝΤΑΛΑΜΠΙΡΑΣ ΣΠΥΡΟΣ
5 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΑΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΡΟΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΡΟΥΤΣΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
6 ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΤΣΟΥΜΠΑ ΜΑΡΙΑ ΤΣΟΥΜΠΑ ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ,ΑΡΜΑΟΣ ΠΕΤΡΟΣ
7 ΣΟ ΑΘΗΝΩΝ ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ Νεφέλη Μανώλη Ιωαννης Καλέσης
8 ΣΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ ΧΑΡΟΚΟΠΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΩΜΑΣ ΜΑΥΡΟΜΟΥΣΤΑΚΟΣ,ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΦΩΤΟΓΛΟΥ
9 ΣΟ ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΣΟ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ Α ΧΑΛΜΟΥΚΗΣ ΑΛΚΗΣ ΜΠΑΣΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
10 ΣΟ ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΠΑΡΙΣ ΦΡΟΣΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
11 ΣΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ Α ΣΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΣΚΑΠΕΡΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
12 ΜΦΚΣ ΠΕΙΡΑΙΑ Ο ΦΟΙΒΟΣ ΣΟ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ ΒΟΥΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
13 ΣΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΓΑΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ ΑΠΕΡΓΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΕΦΑΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
14 ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ ΑΟ ΖΗΝΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΣΑΡΗΣ,ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΙΣΑΡΗ
15 ΣΟ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ Β ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΘΕΟΔΟΥΛΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΚΟΝΤΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
16 ΑΚ ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΑΣ ΝΕΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΙΩΑΝΝΑ ΛΕΜΟΝΗ ΑΘΑΝΑΣΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
17 ΣΚ. ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΡΕΝΤΗ Σ.Α. ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ "ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ" ΘΕΜΕΛΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ,ΓΙΑΝΝΕΛΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ «ΛΑΖΑΡΟΣ ΔΡΕΠΑΝΙΩΤΗΣ» 2023

Round 4 on 2023/11/26 at 10:30

No. Team Team
1 ΑΚ ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΑΣΟΠ ΔΙΑΣ Β ΜΑΡΙΑ-ΙΩΑΝΝΑ ΛΕΜΟΝΗ ΑΘΑΝΑΣΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
2 ΑΜΕΣ Ν ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ ΔΗΚΕΠ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ ΠΛΕΥΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΙΧΑΛΙΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ,ΔΗΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
3 ΣΟ ΑΘΗΝΩΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ Νεφέλη Μανώλη Ιωαννης Καλέσης
4 ΑΣ ΠΕΡΑ ΕΝΩΣΗ ΑΡΜΕΝΙΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ,ΜΙΧΑΛΙΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
5 ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ ΟΣ ΣΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΛΙΤΣΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ,ΑΛΕΞΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
6 ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ Α ΕΣΠ ΜΑΧΗΤΕΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ ΙΓΝΑΤΙΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥΣΗΣ

7 ΣΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΣΟ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ Α ΜΟΥΡΤΟΣ ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΙΑΚΩΒΟΣ ΛΑΠΑΤΑΣ

8 ΣΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΣΟ ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΠΑΡΙΣ ΦΡΟΣΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
9 Σ.Α. ΕΝΩΣΗ ΣΠΑΡΤΗΣ Μ. ΑΣΙΑΣ Α ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΧΑΤΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
10 Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ ΣΟ ΤΡ. ΣΙΑΠΕΡΑΣ ΘΕΜΕΛΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ,ΓΙΑΝΝΕΛΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ
11 ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΛΙΑΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΛΕΥΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
12 ΠΕΤΑ ΑΣΟΠ ΔΙΑΣ Α Νεφέλη Μανώλη Ιωαννης Καλέσης
13 ΑΓΣ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΑΟ ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ ΖΕΡΔΕΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΖΕΡΔΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
14 ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓ ΣΟΦΙΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΝΤΟΚΑΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
15 ΣΟ ΣΤΡ. ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΕΠΑΣ ΠΕΥΚΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΡΟΜΠΑΚΗ ΜΑΡΙΑ ΠΛΕΥΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
16 ΣΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΣΚ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΠΕΡΓΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΕΦΑΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
17 Σ.Α. ΕΝΩΣΗ ΣΠΑΡΤΗΣ Μ. ΑΣΙΑΣ Β ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΧΑΤΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
18 ΑΕΚ ΜΦΚΣ ΦΟΙΒΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΒΡΑΪΜΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΦΟΥΦΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
19 ΑΟ ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΟΣ ΕΟΣ ΑΧΑΡΝΩΝ ΚΑΙΣΑΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Παναγιώτης Τούσης
20 ΕΕΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΑΣΑΕ ΚΑΤΣΙΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΡΑΜΑΤΕΥΤΑΚΗ ΑΣΠΑΣΙΑ
21 ΑΠΟ ΚΟΤΙΝΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ Β ΣΕΦΈΡΗΣ ΓΕΏΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ
22 ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ Α ΣΟ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ Β Αναστασίου Μάριο-Νίκο Μπούζα Σωτήριο

ΚΕΔ
 
 

2o  Παιδικό Rapid Μαχητές Χαϊδαρίου με  Διεθνή Αξιολόγηση Σάββατο 25 /11/ 2023 ώρα 17:00  

 

     Διοργανωτής: Μαχητές Χαϊδαρίου 

Διευθυντής αγώνων: Kαυκαλά Χριστίνα 

Επικεφαλής διαιτητής: Κουλαξουζίδης Γεώργιος 

Χώρος αγώνων: Εντευκτήριο Μαχητών Χαϊδαρίου (Δ/νση: Θερμοπυλών 106, 12461 - Χαϊδάρι) 

Σύστημα αγώνων  : - Ελβετικό Rapid 7 γύρων    

Δικαίωμα συμμετοχής Έχουν όλοι οι αθλητές γεννημένοι μετά τις 1/1/2006   με ελληνικό σκακιστικό δελτίο  και εξοφλημένο το τέλος ενεργοποίησης στην ΕΣΟ (10€) ή αλλοδαποί / ομογενείς που ανήκουν σε ξένη  σκακιστική ομοσπονδία.Ανώτατο όριο συμμετοχών 36 αθλητές . Σε περίπτωση λιγότερο από ή ίσων  με 6 συμμετοχών σε ένα τουρνουά, τότε αυτό θα γίνει σε μορφή πουλ, αντί ελβετικού. 

Χρόνος σκέψης: 10 λεπτά + 3 δευτερόλεπτα ανά κίνηση, από την 1η κίνηση. 

Κανονισμοί: Ισχύουν οι επίσημοι κανονισμοί σκακιού της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας (ΕΣΟ) και της  Διεθνούς Σκακιστικής Ομοσπονδίας (FIDE). 

Συνδρομή συμμετοχής: 10€  

Αναβολές / Εξαιρέσεις Δεν επιτρέπονται.  

Κριτήρια ισοβαθμίας: 

1. Αποτέλεσμα μεταξύ των ισόβαθμων (με την προϋπόθεση ότι έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους), 

2. Buchholz (πλήθος βαθμών των αντιπάλων), 

3. Median Buchholz (πλήθος βαθμών των αντιπάλων, πλην του χαμηλότερου και του υψηλότερου),

4. Sonneborn-Berger (πλήθος βαθμών των αντιπάλων που κερδήθηκαν αυξημένο κατά το ημιάθροισμα των βαθμών  των αντιπάλων που έκαναν ισοπαλία με τον παίκτη) 

Ηλεκτρονικές συσκευές: Κατά την διάρκεια των αγώνων όλοι οι αθλητές επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους  ηλεκτρονικές συσκευές . Οι συσκευές αυτές θα πρέπει να είναι απενεργοποιημένες . Σε περίπτωση που οποιαδήποτε  ηλεκτρονική συσκευή παράξει οποιοδήποτε ήχο , αποδειχθεί ότι είναι ενεργή ή γίνει χρήση αυτής , ο υπαίτιος  αθλητής μηδενίζεται . Θα υπάρξει ειδικό σημείο αποθήκευσης ηλεκτρονικών συσκευών . 

Ενστάσεις: Ενάντια σε απόφαση του επικεφαλής διαιτητή, ασκείται έγγραφη ένσταση, βάση των  κανονισμών της ΕΣΟ και της FIDE, η οποία παραδίδεται με καταβολή παραβόλου 50€, αμέσως μετά τη  λήξη του γύρου. Σε περίπτωση αποδοχής του αιτήματος από την επιτροπή ενστάσεων, έστω και μερικώς,  το παράβολο επιστρέφεται. 

 

ΕΠΑΘΛΑ:
1ος ΝΙΚΗΤΗΣ:  Κύπελλο                        1η ΝΙΚΗΤΡΙΑ:    Κύπελλο   

2ος ΝΙΚΗΤΗΣ:  Μετάλλιο                          2η ΝΙΚΗΤΡΙΑ: Μετάλλιο
3ος ΝΙΚΗΤΗΣ:  Μετάλλιο                         3η ΝΙΚΗΤΡΙΑ:  Μετάλλιο

1ος και 1η (Κ16): Μετάλλιο

1ος και 1η (Κ14): Μετάλλιο

1ος και 1η (Κ12): Μετάλλιο

1ος και 1η (Κ10): Μετάλλιο

1ος και 1η (Κ08): Μετάλλιο

1ος και 1η (Κ06): Μετάλλιο

 

Σε περίπτωση που μια κατηγορία έχει απο 4 αθλητές και άνω , θα δοθούν επιπλέον μετάλλια σε 2ο και 3ο.  

Απαγορεύονται οι θεατές στον αγωνιστικό χώρο.  

  

Ειδικοί κανονισμοί: Για ζητήματα που δεν προβλέπονται από την παρούσα προκήρυξη, ο επικεφαλής διαιτητής είναι  αρμόδιος για την εφαρμογή των κανονισμών. Διατηρεί, επίσης, το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος, σε  περίπτωση ανάγκης. Ολοι οι αθλητές με την συμμετοχή τους   αποδέχονται την φωτογράφιση και την ανάρτηση αυτών στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης από τους διοργανωτές.

Δηλώσεις συμμετοχής / Επιβεβαίωση συμμετοχών: Δηλώσεις συμμετοχής το αργότερο μέχρι τις 24/11 στις  23:00 και  Επιβεβαίωση συμμετοχών μέχρι τις 16:45. 

Πληροφορίες:   6937295251

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ στο ή  https://docs.google.com/forms/d/1b8ZUBrV3BSC7N5bg6qLS8mchCP7RMwEoaN_-1DoyPck/edit

ή

Θα υπάρχει ζωντανή μετάδοση της 1ης σκακιέρας στον εξωτερικό χώρο.

 

Διοργανωτής: Σκακιστικός Όμιλος Περιστερίου

Διευθυντής αγώνων: Ιάκωβος Λαπατάς (FIDE ID: 4266986)

Επικεφαλής διαιτητής-κληρώσεις: Αθανάσιος Νικολαΐδης (FIDE ID: 4262859)

Διαιτήτριες: Μαρία - Ιωάννα Λεμονή (FIDE ID: 4236424) , Μαρία Αλοΐζου (FIDE ID: 4248023)

Χώρος αγώνων: Κρέσνας 80-82 (Γήπεδο Ατρομήτου Αθηνών), 121 31, Περιστέρι (10΄ με τα πόδια από τον σταθμό του μετρό «Άγιος Αντώνιος»)

Σύστημα αγώνων: Ελβετικό 6 γύρων χωρίς διεθνή αξιολόγηση ELO Rapid

Πρόγραμμα αγώνων:

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023

Επιβεβαίωση συμμετοχών: 17:00-17.20 1ος γύρος: 17.30

Απονομές - Τελετή λήξης: 20:30

Χρόνος σκέψης: 10 λεπτά + 3 δευτερόλεπτα για τον κάθε αθλητή

Δικαίωμα συμμετοχής: Όλοι οι νέοι κάτω των 16 ετών (ημερομηνία γέννησης από 1/1/2007 και μετά) ανεξαρτήτως ELO ή ένταξής τους σε σκακιστικό σωματείο

Ανώτατο όριο συμμετοχών: 48 άτομα (θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας)

Παράβολο συμμετοχής: 5€

Έπαθλα:

                 1ος νικητής: κύπελλο και χρυσό μετάλλιο
                 2ος νικητής: ασημένιο μετάλλιο
                 3ος νικητής: χάλκινο μετάλλιο

                 1ο κορίτσι: χρυσό μετάλλιο
                 2ο κορίτσι: ασημένιο μετάλλιο
                 3ο κορίτσι: χάλκινο μετάλλιο

                 1ος νικητής κάτω των 12 ετών: χρυσό μετάλλιο
                 1ος νικητής κάτω των 10 ετών: χρυσό μετάλλιο
                 1ος νικητής κάτω των 8 ετών: χρυσό μετάλλιο
                 1ος νικητής κάτω των 6 ετών: χρυσό μετάλλιο

Ο πολυνίκης αθλητής λαμβάνει το έπαθλο

της μεγαλύτερης κατηγορίας.

 

Κριτήρια ισοβαθμίας: Η τελική κατάταξη θα καθοριστεί με βάση τα κριτήρια:

1. Αποτέλεσμα μεταξύ των ισοβάθμων (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους)

2. Buchholz (άθροισμα βαθμών αντιπάλων)

3. Buchholz Median (άθροισμα βαθμών αντιπάλων εξαιρουμένου του χαμηλότερου και του υψηλότερου)

4. Sonneborn-Berger (άθροισμα βαθμών των αντιπάλων που κερδήθηκαν αυξημένο κατά το ημιάθροισμα των βαθμών των αντιπάλων που έκαναν ισοπαλία με τον παίκτη)

Αποτελέσματα - Συμμετοχές - Τελική βαθμολογία:

https://chess-results.com/

Δηλώσεις Συμμετοχής:  Για μεγαλύτερη διευκόλυνση μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή μέσω του google forms (στοιχεία παιδιού)

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScZQLoi466EsOnBA7hW2GIK5NndA2Srn_E1sbNICtV4wTr-Jw/viewform

ή στον κ. Ιάκωβο Λαπατά (6947 15 61 37) ή στο e-mail (αναφέροντας ονοματεπώνυμο, ημερομηνία γέννησης, τηλέφωνο επικοινωνίας και FIDE ID, αν υπάρχει)
Για ότι δεν προβλέπεται στην παρούσα προκήρυξη αρμόδια είναι η Διεύθυνση των αγώνων.

 

Σας περιμένουμε!

Προκηρύξεις

Προκηρύξεις Σχολικών

Προκηρυξεις Σχολικων