Αθήνα,10.04.2018

   Αριθμ. πρωτ.: Α 83/10.04.2018

 

ΟΜΑΔΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (-10) ΑΤΤΙΚΗΣ 2018

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Κύπελλο Παμπαίδων κάτω των 10 ετών 2018.

1. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
1.1. Το Κύπελλο θα διεξαχθεί με ελβετικό σύστημα πέντε (5) γύρων σε δύο ομίλους: Α (Κύπελλο Αττικής), Β (Αναπτυξιακό Κύπελλο).
1.2. Οι αγώνες θα διεξαχθούν μόνο  με εθνική αξιολόγηση έλο, χωρίς παράβολο.


2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
2.1. Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων.
2.2. Ημέρες των αγώνων ορίζονται:

1ος γύρος:

Κυριακή

22/04/2018

ώρα 10:30

2ος γύρος:

Κυριακή

29/04/2018

ώρα 10:30

3ος γύρος:

Κυριακή

06/05/2018 

ώρα 10:30

4ος γύρος:

Κυριακή

13/05/2018

ώρα 10:30

5ος γύρος:

Κυριακή

20/05/2018

ώρα 10:30

 

2.3. Αίτημα ομάδας για χρονική μετάθεση αγώνα μπορεί να γίνει αποδεκτό από τον Διευθυντή Αγώνων, για τεκμηριωμένα πολύ σοβαρό λόγο και μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του αντίπαλου σωματείου. Ο αγώνας θα πρέπει να παιχτεί οπωσδήποτε πριν από την προγραμματισμένη ημερομηνία και ώρα του αντίστοιχου γύρου. Σε τελική φάση δε δίνονται αναβολές για απολύτως κανένα λόγο.
2.4. Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ
3.1. Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης, για κάθε αντίπαλο, 90 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο σκακιστής, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30΄΄) χρόνου σκέψης. 
3.2. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.
3.3. Αθλητές που δεν προσήλθαν στον αγωνιστικό χώρο μία (1) ώρα μετά την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα μηδενίζονται.

4. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
4.1. Στον Α' όμιλο δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα σωματεία-μέλη της ΕΣΣΝΑ με μία (1) ομάδα. 
4.2. Στον Β' όμιλο (αναπτυξιακό) δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα σωματεία-μέλη της ΕΣΣΝΑ με μία ή δύο ομάδες.
(Σημείωση: Ένα σωματείο μπορεί να συμμετέχει μόνο στον Β' όμιλο.)

4.3. Ομάδες σωματείων που δεν ανήκουν στη δύναμη της ΕΣΣΝΑ έχουν δικαίωμα συμμετοχής στον Α ή/και τον Β όμιλο εκτός συναγωνισμού για τα έπαθλα (δεν κατατάσσονται στην τελική βαθμολογία).


5. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

5.1. Οι ομάδες είναι τετραμελείς (4μελείς). 
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν σκακιστές /-τριες που έχουν γεννηθεί μετά την 01/01/2008.
5.2. Οι σκακιστές και οι σκακίστριες πρέπει να δηλώνονται στις σκακιέρες 1η - 4η κατά τη σειρά του πίνακα ΕΛΟ του α΄ εξαμήνου 2018 της Ε.Σ.Ο. 
Σε περίπτωση παικτών με ίδιο ΕΛΟ ή παικτών χωρίς ΕΛΟ, η δήλωση γίνεται με βάση τον αριθμό μητρώου τους (ο μικρότερος αριθμός δηλώνεται πρώτος).
5.3. Τα μέλη των ομάδων πρέπει να έχουν έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας, το οποίο θα προσκομίζεται στο διαιτητή της συνάντησης πριν από την έναρξη του αγώνα. Ο διαιτητής ελέγχει σχολαστικά την εγκυρότητα και πληρότητα του Δελτίου κάθε αθλητή. Δεν επιτρέπεται η συμμετοχή αθλητών και αθλητριών που δε θα προσκομίσουν πριν από την έναρξη των αγώνων έγκυρο Δελτίο.
5.4. Στην αρχική κατάταξη πρώτες κατατάσσονται κατά σειρά οι δέκα ομάδες που τερμάτισαν στις υψηλότερες θέσεις του αντίστοιχου πρωταθλήματος 2017. Οι υπόλοιπες ομάδες κατατάσσονται με ελεύθερη κλήρωση (
random).
5.5. Οι ομάδες στον Β΄ Όμιλο κατατάσσονται με ελεύθερη κλήρωση (
random).

6. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
6.1. Σε κάθε σκακιέρα η νίκη χρεώνεται με 1 πόντο, η ήττα με 0 πόντους ενώ στην ισοπαλία οι αντίπαλοι παίρνουν από μισό πόντο (0,5). Για κάθε ήττα χωρίς αγώνα αφαιρείται μισός πόντος (-0,5), μέχρι να μηδενιστούν όλοι οι πόντοι που συγκεντρώθηκαν (όχι αρνητικοί πόντοι). Το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης καθορίζεται από το σύνολο των πόντων που κατακτούν οι σκακιστές των σωματείων. Η νικήτρια ομάδα βαθμολογείται με 2 βαθμούς, σε περίπτωση ισοπαλίας οι δύο ομάδες παίρνουν από 1 βαθμό, ενώ η ηττημένη ομάδα παίρνει 0 βαθμούς.
6.2. Ομάδα που δεν αγωνίζεται σε δύο (2) σκακιέρες μηδενίζεται άνευ αγώνος.
6.3. Νίκη χωρίς αγώνα (α.α.) βαθμολογείται με 2 βαθμούς και 4 πόντους (σκορ 4 – 0 ή 0 - 4), ενώ από την ομάδα που ηττήθηκε χωρίς αγώνα αφαιρείται 1 βαθμός από τη συνολική της βαθμολογία μετά και τον τελευταίο γύρο.
6.4. Σε περίπτωση που ομάδα κληρωθεί bye βαθμολογείται με 2 βαθμούς και 2,5 πόντους.
6.5. Ομάδα που θα μηδενιστεί χωρίς αγώνα δύο (2) φορές θεωρείται ότι αποχωρεί από το Πρωτάθλημα.
6.6. Ομάδα που δεν προσήλθε σε αγώνα χωρίς να έχει ειδοποιήσει εγκαίρως το αντίπαλο σωματείο και τον Διευθυντή Αγώνων αποβάλλεται από το Πρωτάθλημα.
6.7. Οι ομάδες που δεν εμφανίζονται σε διασυλλογικό αγώνα υποχρεούνται να καταθέσουν γραπτά και αιτιολογημένα (στο e-mail της ΕΣΣΝΑ ) έως τις 12:00 της επομένης γιατί δεν αγωνίστηκαν. Σε αντίθετη περίπτωση θα αποβάλλονται από τη διοργάνωση από το πρώτο "άνευ αγώνος".

7. ΔΙΑΦΟΡΑ
Για να αγωνιστούν οι σκακιστές ενός σωματείου πρέπει να είναι παρόντες στις σκακιέρες τους τουλάχιστον (3) τρεις σκακιστές. Στην αντίθετη περίπτωση, λειτουργούν τα χρονόμετρά τους χωρίς να έχουν δικαίωμα να παίξουν κίνηση μέχρι να συμπληρωθεί ο απαραίτητος αριθμός παρόντων.
Μηδενίζονται μετά πάροδο μιας ώρας από την προγραμματισμένη ώρα έναρξης των αγώνων όλοι οι παίκτες που δεν έχουν προσέλθει στην σκακιέρα. Αν κανείς παίκτης, από τους δύο αντιπάλους, δεν παρουσιαστεί στην έναρξη, ο παίκτης που έχει τα λευκά κομμάτια, θα χάσει όλο τον χρόνο που θα περάσει μέχρι να αφιχθεί, εκτός αν ο διαιτητής πάρει διαφορετική απόφαση.
Αν δεν έχουν προσέλθει οι ελάχιστοι απαιτούμενοι ώστε να είναι δυνατή η επίτευξη τουλάχιστον ισόπαλου αποτελέσματος από μία ομάδα τότε μηδενίζεται όλη η ομάδα. Στην περίπτωση αυτή κενές θεωρούνται οι σκακιέρες των παικτών που δεν έχουν παρουσιαστεί στην σκακιέρα που αγωνίζονται.

8. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ

Για την τελική κατάταξη του ελβετικού χρησιμοποιούνται κατά σειρά τα εξής κριτήρια:

  • Βαθμοί,
  • Κατάταξη (βαθμοί, πόντοι) του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων. 
    Το κριτήριο δεν εφαρμόζεται αν κάποιος αγώνας μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων δεν πραγματοποιήθηκε.,
  • Σύνολο πόντων,
  • Κριτήριο Buchholtz,
  • Sonneborg-Berger

Για τον υπολογισμό του αθροίσματος Buchholtz και του Sonneborn  Berger το «bye» και η νίκη χωρίς αγώνα υπολογίζεται ως παιχνίδι με έναν «εικονικό αντίπαλο» (“virtual opponent” FIDE HB D.ΙΙ.02.G14).

9. ΕΠΑΘΛΑ
9.1. Στην 1η, 2η και 3η ομάδα του κάθε ομίλου θα απονεμηθούν Κύπελλα.
9.2. Η νικήτρια ομάδα του Α' ομίλου ανακηρύσσεται Κυπελλούχος Αττικής Παμπαίδων -10 ετών 2018.

10. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ - ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ 
10.1. Διευθυντής αγώνων ορίζεται
10.2. Τους αγώνες διαιτητεύουν διαιτητές εγγεγραμμένοι στον Π.Ο.Δ. της Κ.Ε.Δ.
10.3. Ο Επικεφαλής Διαιτητής θα οριστεί από την Τ.Ε.Δ.
10.4.α. Οι εντός έδρας ομάδες υποχρεούνται:
Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.
Να κοινοποιούν το φύλλο αγώνος στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. το αργότερο μέχρι την εκάστοτε Δευτέρα και ώρα 24:00 μετά τη διεξαγωγή του αγώνος.
10.4.β. Οι εκτός έδρας ομάδες υποχρεούνται:
Να ελέγχουν την ορθότητα του φύλλου αγώνος που κοινοποιήθηκε στην ηλεκτρονική πλατφόρμα και να επικοινωνούν με τον Επικεφαλής Διαιτητή για τυχόν παρεκκλίσεις από το πρωτότυπο φύλλο αγώνος μέχρι και την Τετάρτη και ώρα 17:00, πριν από τον επόμενο γύρο.
10.4.γ. Οι διαιτητές πρέπει:
Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων.


11. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ
11.1. Ένσταση ασκείται σύμφωνα με τα σχετικά άρθρα του Κανονισμού Αγώνων της Ε.Σ.Ο., κατά απόφασης του διαιτητή ή του Επικεφαλής Διαιτητή και κατατίθεται εγγράφως στον Διευθυντή Αγώνων μαζί με παράβολο ύψους πενήντα (50) ευρώ. Σε περίπτωση μερικής ή ολικής αποδοχής της ένστασης το παράβολο επιστρέφεται, ειδάλλως εκπίπτει υπέρ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.
11.2. Επιτροπή Ενστάσεων ορίζεται η Επιτροπή Ενστάσεων της Τ.Ε.Δ. της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.

12. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
12.1.
Οι δηλώσεις συμμετοχής γίνονται εγγράφως και αυστηρά μέχρι και τη Δευτέρα 16 Απριλίου 2018  μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας της ΕΣΣΝΑ.
Σε περίπτωση εκπρόθεσμης δήλωσης ομάδων αυτές αγωνίζονται από το δεύτερο γύρο.
12.2. Μαζί με τη δήλωση συμμετοχής τα σωματεία πρέπει να γνωστοποιήσουν τον αγωνιστικό χώρο, τον υπεύθυνο του σωματείου για τη διοργάνωση, καθώς και τον διαιτητή που θα χρησιμοποιήσουν για τους εντός έδρας αγώνες.
12.3. Με τη δήλωση συμμετοχής το σωματείο αποδέχεται πλήρως και χωρίς επιφύλαξη όλους τους όρους της προκήρυξης.

12.4. Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 5.2.2. του Καταστατικού της ΕΣΣΝΑ Σωματείο-μέλος που δεν έχει εκπληρώσει τις οικονομικές του υποχρεώσεις στην Ε.Σ.Σ.Ν.Α. ΔΕΝ έχει δικαίωμα να συμμετέχει σε διασυλλογικούς αγώνες της Ένωσης

12.5. Τα σωματεία οφείλουν να έχουν εξοφλήσει την συνδρομή έτους 2018 ύψους 50€ (πενήντα ευρώ) καθώς και το σύνολο των ανεξόφλητων συνδρομών των προηγούμενων ετών έως και τη Δευτέρα 16/4/2018.

12.6. Η καταβολή των συνδρομών γίνεται στον τραπεζικό λογαριασμό της ΕΣΣΝΑ  ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ   ΙΒΑΝ GR 39 0171 0540 0060 5413 8249 705

ΔΕ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΩΝ ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΩΝ ΟΦΕΙΛΩΝ

13. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την προκήρυξη ισχύουν οι Κανονισμοί των Ομαδικών Πρωταθλημάτων της Ε.Σ.Ο., καθώς και οι οδηγίες της Κ.Ε.Δ..

 

   Ο Πρόεδρος            Η Γενική Γραμματέας              Η Έφορος Αγώνων

Χρήστος Γκορίτσας           Βιργινία Ψωμά                  Ευσταθία Ανδρικοπούλου

 

 

 

Αθήνα,10.04.2018

   Αριθμ. πρωτ.: Α 82/10.04.2018

 

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U8 ΑΤΤΙΚΗΣ 2018


Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα κάτω των 8 ετών Αττικής 2018.

1. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
1.1. Θα διεξαχθεί με ελβετικό σύστημα πέντε (5) γύρων. 
1.2. Οι αγώνες θα σταλούν μόνο για εθνική αξιολόγηση, χωρίς παράβολο.

2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
2.1. Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων.
2.2. Ημέρες των αγώνων ορίζονται:

1ος γύρος:

Κυριακή

22/04/2018

ώρα 10:30

2ος γύρος:

Κυριακή

29/04/2018

ώρα 10:30

3ος γύρος:

Κυριακή

06/05/2018 

ώρα 10:30

4ος γύρος:

Κυριακή

13/05/2018

ώρα 10:30

5ος γύρος:

Κυριακή

20/05/2018

ώρα 10:30

2.3. Αίτημα ομάδας για χρονική μετάθεση αγώνα μπορεί να γίνει αποδεκτό από το Διευθυντή Αγώνων, για τεκμηριωμένα πολύ σοβαρό λόγο και μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του αντίπαλου σωματείου. Ο αγώνας θα πρέπει να παιχτεί οπωσδήποτε πριν από την προγραμματισμένη ημερομηνία και ώρα του αντίστοιχου γύρου. Σε τελική φάση δε δίνονται αναβολές για απολύτως κανένα λόγο.
2.4. Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ
3.1. Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης, για κάθε αντίπαλο, 90 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο σκακιστής, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30΄΄) χρόνου σκέψης. 
3.2. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.
3.3. Αθλητές που δεν προσήλθαν στον αγωνιστικό χώρο μία (1) ώρα μετά την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα μηδενίζονται.

4. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Στους αγώνες έχουν δικαίωμα συμμετοχής όλα τα σωματεία που είναι μέλη της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. με μία (1) έως τρεις (3) ομάδες. 

5. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
5.1.  Οι ομάδες είναι τριμελείς (3μελείς). 
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν σκακιστές /-τριες που έχουν γεννηθεί μετά την 01/01/2010.
5.2.  Οι σκακιστές και οι σκακίστριες πρέπει να δηλώνονται στις σκακιέρες 1η - 3η κατά τη σειρά του πίνακα ΕΛΟ του α΄ εξαμήνου 2018 της Ε.Σ.Ο. 
Σε περίπτωση παικτών με ίδιο ΕΛΟ ή χωρίς
 ΕΛΟ, η δήλωση γίνεται με βάση τον αριθμό μητρώου τους (ο μικρότερος αριθμός δηλώνεται πρώτος).
5.3. Τα μέλη των ομάδων πρέπει να έχουν έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας, το οποίο θα προσκομίζεται στο διαιτητή της συνάντησης πριν από την έναρξη του αγώνα. Ο διαιτητής ελέγχει σχολαστικά την εγκυρότητα και πληρότητα του Δελτίου κάθε αθλητή. Δεν επιτρέπεται η συμμετοχή αθλητών και αθλητριών που δε θα προσκομίσουν πριν την έναρξη των αγώνων έγκυρο Δελτίο.
5.4.  Στην αρχική κατάταξη πρώτες κατατάσσονται κατά σειρά οι δέκα ομάδες που τερμάτισαν στις υψηλότερες θέσεις του αντίστοιχου πρωταθλήματος 2017. Οι υπόλοιπες ομάδες κατατάσσονται με ελεύθερη κλήρωση (
random).

6. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
6.1. Σε κάθε σκακιέρα η νίκη χρεώνεται με 1 πόντο, η ήττα με 0 πόντους ενώ στην ισοπαλία οι αντίπαλοι παίρνουν από μισό πόντο (0,5). Για κάθε ήττα χωρίς αγώνα αφαιρείται μισός πόντος (-0,5), μέχρι να μηδενιστούν όλοι οι πόντοι που συγκεντρώθηκαν (όχι αρνητικοί πόντοι). Το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης καθορίζεται από το σύνολο των πόντων που κατακτούν οι σκακιστές των σωματείων. Η νικήτρια ομάδα βαθμολογείται με 2 βαθμούς, σε περίπτωση ισοπαλίας οι δύο ομάδες παίρνουν από 1 βαθμό, ενώ η ηττημένη ομάδα παίρνει 0 βαθμούς.
6.2. Ομάδα που δεν αγωνίζεται σε δύο (2) σκακιέρες μηδενίζεται άνευ αγώνος.
6.3. Νίκη χωρίς αγώνα (α.α.) βαθμολογείται με 2 βαθμούς και 3 πόντους (σκορ 3– 0 ή 0 - 3), ενώ από την ομάδα που ηττήθηκε χωρίς αγώνα αφαιρείται 1 βαθμός από τη συνολική της βαθμολογία μετά και τον τελευταίο γύρο.
6.4. Σε περίπτωση που ομάδα κληρωθεί bye βαθμολογείται με 2 βαθμούς και 2 πόντους.
6.5. Ομάδα που θα μηδενιστεί χωρίς αγώνα δύο (2) φορές θεωρείται ότι αποχωρεί από το Πρωτάθλημα.
6.6. Ομάδα που δεν προσήλθε σε αγώνα χωρίς να έχει ειδοποιήσει εγκαίρως το αντίπαλο σωματείο και τον Διευθυντή Αγώνων αποβάλλεται από το Πρωτάθλημα.
6.7. Oι ομάδες που δεν εμφανίζονται σε διασυλλογικό αγώνα υποχρεούνται να καταθέσουν γραπτά και αιτιολογημένα (στο e-mail της ΕΣΣΝΑ ) έως τις 12:00 της επομένης γιατί δεν αγωνίστηκαν. Σε αντίθετη περίπτωση θα αποβάλλονται από τη διοργάνωση από το πρώτο "άνευ αγώνος".

7. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ
Για την τελική κατάταξη του ελβετικού χρησιμοποιούνται κατά σειρά τα εξής κριτήρια:

  • Βαθμοί,
  • Κατάταξη (βαθμοί, πόντοι) του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων. 
    Το κριτήριο δεν εφαρμόζεται αν κάποιος αγώνας μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων δεν πραγματοποιήθηκε.,
  • Σύνολο πόντων,
  • Κριτήριο Buchholtz,
  • Sonneborg-Berger

Για τον υπολογισμό του αθροίσματος Buchholtz και του Sonneborn  Berger το «bye» και η νίκη χωρίς αγώνα υπολογίζεται ως παιχνίδι με έναν «εικονικό αντίπαλο» (“virtual opponent” FIDE HB D.ΙΙ.02.G14).

8. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ - ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ - ΔΙΑΦΟΡΑ
8.1. Διευθυντής αγώνων ορίζεται
8.2. Τους αγώνες διαιτητεύουν διαιτητές εγγεγραμμένοι στον Π.Ο.Δ. της Κ.Ε.Δ.
8.3. Ο Επικεφαλής Διαιτητής θα οριστεί από την Τ.Ε.Δ.
8.4.α. Οι εντός έδρας ομάδες υποχρεούνται:
Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.
Να κοινοποιούν το φύλλο αγώνος στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. το αργότερο μέχρι την εκάστοτε Δευτέρα και ώρα 24:00 μετά τη διεξαγωγή του αγώνος.
8.4.β. Οι εκτός έδρας ομάδες υποχρεούνται:
Να ελέγχουν την ορθότητα του φύλλου αγώνος που κοινοποιήθηκε στην ηλεκτρονική πλατφόρμα και να επικοινωνούν με τον Επικεφαλής Διαιτητή για τυχόν παρεκκλίσεις από το πρωτότυπο φύλλο αγώνος μέχρι και την Τετάρτη και ώρα 17:00, πριν από τον επόμενο γύρο.
8.4.γ. Οι διαιτητές πρέπει:
Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων.

8.5. Στην 1η, 2η και 3η ομάδα θα απονεμηθούν Κύπελλα.

9. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ
9.1. Ένσταση ασκείται σύμφωνα με τα σχετικά άρθρα του Κανονισμού Αγώνων της Ε.Σ.Ο., κατά απόφασης του διαιτητή ή του Επικεφαλής Διαιτητή και κατατίθεται εγγράφως στο Διευθυντή Αγώνων μαζί με παράβολο ύψους πενήντα (50) ευρώ. Σε περίπτωση μερικής ή ολικής αποδοχής της ένστασης το παράβολο επιστρέφεται, ειδάλλως εκπίπτει υπέρ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.
9.2. Επιτροπή Ενστάσεων ορίζεται η Επιτροπή Ενστάσεων της Τ.Ε.Δ. της Ε.Σ.Σ.Ν.Α..

10. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
10.1 Οι δηλώσεις συμμετοχής γίνονται εγγράφως και αυστηρά μέχρι και τη Δευτέρα 16 Απριλίου 2018  μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας της ΕΣΣΝΑ.
10.2. Μαζί με τη δήλωση συμμετοχής τα σωματεία πρέπει να γνωστοποιήσουν τον αγωνιστικό χώρο, τον υπεύθυνο του σωματείου για τη διοργάνωση, καθώς και τον διαιτητή που θα χρησιμοποιήσουν για τους εντός έδρας αγώνες.
10.3. Με τη δήλωση συμμετοχής το σωματείο αποδέχεται πλήρως και χωρίς επιφύλαξη όλους τους όρους της προκήρυξης.

10.4. Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 5.2.2. του Καταστατικού της ΕΣΣΝΑ Σωματείο-μέλος που δεν έχει εκπληρώσει τις οικονομικές του υποχρεώσεις στην Ε.Σ.Σ.Ν.Α. ΔΕΝ έχει δικαίωμα να συμμετέχει σε διασυλλογικούς αγώνες της Ένωσης.

10.5. Τα σωματεία οφείλουν να έχουν εξοφλήσει την συνδρομή έτους 2018 ύψους 50€ (πενήντα ευρώ), καθώς και το σύνολο των ανεξόφλητων συνδρομών των προηγούμενων ετών έως και τη Δευτέρα 16/4/2018.

10.6. Η καταβολή των συνδρομών γίνεται στον τραπεζικό λογαριασμό της ΕΣΣΝΑ  ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ   ΙΒΑΝ GR 39 0171 0540 0060 5413 8249 705 

ΔΕ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΩΝ ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΩΝ ΟΦΕΙΛΩΝ

11. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την προκήρυξη ισχύουν οι Κανονισμοί των Ομαδικών Πρωταθλημάτων της Ε.Σ.Ο., καθώς και οι οδηγίες της Κ.Ε.Δ..


   Ο Πρόεδρος            Η Γενική Γραμματέας              Η Έφορος Αγώνων

 
Χρήστος Γκορίτσας           Βιργινία Ψωμά                  Ευσταθία Ανδρικοπούλου

 

 

 

Αθήνα,10.04.2018

   Αριθμ. πρωτ.: Α 81/10.04.2018

 

Ομαδικό Κύπελλο Αττικής 2018

 

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ
Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Κύπελλο Αττικής 2018, το οποίο αποτελεί Περιφερειακό Κύπελλο του 36ου Πανελλήνιου Ομαδικού Κυπέλλου 2018 της Ε.Σ.Ο.


2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
2.1. Ημέρες και ώρες των αγώνων ορίζονται :


Προκριματικός γύρος: Σάββατο 21/04/2018 ώρα 11:00

1ος γύρος:

Κυριακή

22/04/2018

ώρα 11:00

φάση των

64

2ος γύρος:

Κυριακή

29/04/2018

ώρα 11:00

φάση των

32

3ος γύρος:

Κυριακή

06/05/2018

ώρα 11:00

φάση των

16

4ος γύρος:

Κυριακή

13/05/2018

ώρα 11:00

φάση των

8

Final 4:

Σάββατο

19/05/2018

 

φάση των

4

 

Κυριακή

20/05/2018

 

φάση των

4

 

2.2. Αίτημα ομάδας για χρονική μετάθεση αγώνα μπορεί να γίνει αποδεκτό από το Διευθυντή Αγώνων για τεκμηριωμένα πολύ σοβαρό λόγο και μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του αντίπαλου σωματείου. Ο αγώνας θα πρέπει να διεξαχθεί οπωσδήποτε πριν από την προγραμματισμένη ημερομηνία και ώρα του αντίστοιχου γύρου.
2.3. Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

2.4. H ώρα και ο τόπος διεξαγωγής των αγώνων του Final 4 θα ανακοινωθούν με συμπληρωματική ανακοίνωση.

3. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα σωματεία-μέλη της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. με μία ομάδα.


4. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
4.1. Οι αγώνες γίνονται με απλό σύστημα νοκ-άουτ και η νικήτρια ομάδα κάθε αγώνα προκρίνεται στον επόμενο γύρο.
4.2. Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων
4.3. Οι τέσσερις ομάδες που θα προκύψουν θα αγωνιστούν στην τελική φάση (final four) του Κυπέλλου Αττικής σε χώρο που θα ορίσει η ΕΣΣΝΑ.


5. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ
5.1. Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης 90 λεπτά για τις πρώτες 40 κινήσεις και επιπλέον χρόνο 30 λεπτών για το υπόλοιπο της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο/η σκακιστής-στρια, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30”) χρόνου σκέψης. 
5.2. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.


6. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
6.1. Η σύνθεση των ομάδων είναι τετραμελής. Κάθε σωματείο μπορεί να χρησιμοποιήσει με οποιαδήποτε σειρά 4 σκακιστές ανεξάρτητα από δυναμικότητα, φύλο και ηλικία. Τα μέλη των ομάδων πρέπει να έχουν Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας θεωρημένο το οποίο θα προσκομίζεται στον διαιτητή της συνάντησης πριν από την έναρξη του αγώνα. Ο διαιτητής ελέγχει σχολαστικά την εγκυρότητα και πληρότητα του Δ.Α.Τ.&Υ. κάθε αθλητή. Απαγορεύεται η συμμετοχή αθλητών που δε θα προσκομίσουν έγκυρο Δ.Α.Τ.&Υ. πριν από την έναρξη των αγώνων.
Όλα τα σωματεία ανεξάρτητα από την κατηγορία στην οποία ανήκουν μπορούν να χρησιμοποιήσουν έναν αλλοδαπό σκακιστή, κοινοτικό ή μη, η δήλωση του οποίου θα γίνεται πριν από την έναρξη της διοργάνωσης και σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις της ΕΣΟ.
6.2. Η δήλωση του κοινοτικού ή του μη κοινοτικού αλλοδαπού σκακιστή πρέπει να γίνει στην Ε.Σ.Σ.Ν.Α. μέχρι τη Δευτέρα 16 Απριλίου 2018, σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις της ΕΣΟ, παραθέτοντας το ονοματεπώνυμο του συγκεκριμένου σκακιστή, τον ΑΜ ΕΣΟ καθώς και το FIDE ID του.
Επίσης, σε περίπτωση δήλωσης μη κοινοτικού αλλοδαπού σκακιστή πρέπει να προσκομιστεί στην Ε.Σ.Σ.Ν.Α. αποδεικτικό της κατάθεσης του σχετικού παραβόλου στην Ε.Σ.Ο. 
Του παραβόλου εξαιρούνται οι αλλοδαποί που σύμφωνα με τους πίνακες της FIDE ανήκουν στην δύναμη της Ε.Σ.Ο. και αγωνίζονται με την ελληνική σημαία. 
Όσα σωματεία έχουν δηλώσει κοινοτικό σκακιστή-σκακίστρια για τα ομαδικά πρωταθλήματα κατηγοριών δεν μπορούν να δηλώσουν άλλον εκτός αν δεν αγωνίστηκε στο πρωτάθλημα με την ομάδα. 

Περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με τη δήλωση των κοινοτικών/αλλοδαπών σκακιστών μπορείτε να διαβάσετε στην Προκήρυξη 36ου Ομαδικού Κυπέλλου Ελλάδος.

 

7. ΧΡΩΜΑΤΑ
Η ομάδα που παίζει «εντός έδρας» έχει τα λευκά στην 1η και 3η σκακιέρα και η ομάδα «εκτός έδρας» έχει τα λευκά στη 2η και 4η σκακιέρα αντίστοιχα.


8. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΓΩΝΑ
Σε κάθε σκακιέρα η νίκη χρεώνεται με 1 πόντο, η ήττα με 0 πόντους ενώ στην ισοπαλία οι αντίπαλοι παίρνουν από μισό πόντο (0,5). Για κάθε ήττα χωρίς αγώνα αφαιρείται μισός πόντος (-0,5) μέχρι να μηδενιστούν όλοι οι πόντοι που συγκεντρώθηκαν (όχι αρνητικοί πόντοι). Το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης καθορίζεται από το σύνολο των πόντων που κατακτούν οι σκακιστές των σωματείων. Νίκη χωρίς αγώνα (α.α.) βαθμολογείται με 3,5 πόντους (σκορ 3,5-0 ή 0-3.5).


9. ΙΣΟΠΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος, νικήτρια θεωρείται η ομάδα που συγκεντρώνει τις περισσότερες μονάδες με το εξής κριτήριο (κριτήριο Βερολίνου): 
Η νίκη στην 1η σκακιέρα δίνει 4 μονάδες, η νίκη στην 2η σκακιέρα δίνει 3 μονάδες, η νίκη στην 3η σκακιέρα δίνει 2 μονάδες, η νίκη στην 4η σκακιέρα δίνει 1 μονάδα. 
Οι ισόπαλες σκακιέρες δε λαμβάνονται υπ’ όψην. 
Αν και με την εφαρμογή του κριτηρίου αυτού παραμένει ισόπαλο αποτέλεσμα, νικήτρια θεωρείται η ομάδα που έπαιξε με τα μαύρα στην 1η σκακιέρα.


10. ΔΙΑΦΟΡΑ
Για να αγωνιστούν οι σκακιστές ενός σωματείου πρέπει να είναι παρόντες στις σκακιέρες τους τουλάχιστον τρεις (3) σκακιστές. Σε αντίθετη περίπτωση, λειτουργούν τα χρονόμετρά τους χωρίς να έχουν δικαίωμα να παίξουν κίνηση μέχρι να συμπληρωθεί ο απαραίτητος αριθμός παρόντων.
Μηδενίζονται μετά πάροδο μιας ώρας από την προγραμματισμένη ώρα έναρξης των αγώνων όλοι οι παίκτες που δεν έχουν προσέλθει στη σκακιέρα. Αν κανείς παίκτης, από τους δύο αντιπάλους, δεν παρουσιαστεί στην έναρξη, ο παίκτης που έχει τα λευκά κομμάτια, θα χάσει όλο τον χρόνο που θα περάσει μέχρι να αφιχθεί, εκτός αν ο διαιτητής πάρει διαφορετική απόφαση.
Αν δεν έχουν προσέλθει οι ελάχιστοι απαιτούμενοι ώστε να είναι δυνατή η επίτευξη τουλάχιστον ισόπαλου αποτελέσματος από μία ομάδα τότε μηδενίζεται όλη η ομάδα. Στην περίπτωση αυτή κενές θεωρούνται οι σκακιέρες των παικτών που δεν έχουν παρουσιαστεί στην σκακιέρα που αγωνίζονται.


11. ΕΠΑΘΛΑ – ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ

11.1. Οι ομάδες που θα προκριθούν στο Final 4 Αττικής προκρίνονται στην επόμενη φάση του Ομαδικού Κυπέλλου Ελλάδας 2018 εφόσον αγωνιστούν και στους 2 αγώνες της Τελικής Φάσης. Σε αντίθετη περίπτωση δεν προκρίνονται, χωρίς αναπλήρωση από την Αττική.
11.2. Στην 1η, 2η και 3η ομάδα θα απονεμηθούν Κύπελλα.
11.3. Η νικήτρια ομάδα ανακηρύσσεται ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 2018.


12. ΑΡΧΗΓΟΣ ΟΜΑΔΑΣ
12.1. Σε κάθε συνάντηση η ομάδα ορίζει έναν «Αρχηγό Ομάδας», που μπορεί να είναι και ένας από τους αγωνιζόμενους παίκτες της, ο οποίος 15 λεπτά πριν από την έναρξη του αγώνα καταθέτει γραπτά τη σύνθεση της ομάδας του στον διαιτητή της συνάντησης. 
12.2. Η σύνθεση που έχει κατατεθεί δεν μπορεί να τροποποιηθεί.


13. ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ
13.1. Η κλήρωση των ζευγαριών του προκριματικού (αν απαιτηθεί) και του 1ου γύρου θα γίνει δημόσια την Τρίτη 17 Απριλίου 2018. Η κλήρωση των ζευγαριών των επόμενων γύρων θα γίνεται δημόσια κάθε Τρίτη βράδυ.

13.2. Αν απαιτηθεί προκριματικός γύρος θα αγωνιστούν σε αυτόν όσες ομάδες χρειαστεί, κατά σειρά :
α) Με όσες δεν αγωνίστηκαν στα Ομαδικά Πρωταθλήματα Κατηγοριών Ε.Σ.Σ.Ν.Α. 2018 (εξαιρούνται οι ομάδες Α΄ Εθνικής) 
β) Εναλλάξ από το τέλος της κατάταξης από τους ομίλους Β2 και Β1.

13.3. Αν οι ομάδες είναι λιγότερες από 64, δε θα αγωνιστούν στον πρώτο γύρο όσες ομάδες χρειαστεί κατά σειρά : 
α) Με σειρά κατάταξης στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Α΄ Εθνικής 2017, 
β) Με σειρά κατάταξης από τα Ομαδικά Πρωταθλήματα Κατηγοριών της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. ξεκινώντας από τον ΠΟΑ κ.ο.κ.


14. ΚΛΗΡΩΣΗ ΧΡΩΜΑΤΩΝ
14.1. Στον πρώτο γύρο οι ομάδες “εντός έδρας” καθορίζονται με κλήρωση. 
14.2. Στους επόμενους γύρους ακολουθείται ελεύθερη κλήρωση με διαδικασία εξισορρόπησης χρωμάτων στην πρώτη σκακιέρα όπως στο Ελβετικό σύστημα. 
Σε περίπτωση ίδιας διαδοχής χρωμάτων διενεργείται κλήρωση.


15. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
15.1. Κάθε συνάντηση καλύπτεται υποχρεωτικά από διαιτητή που είναι καταχωρημένος στον Πίνακα Ορισμού Διαιτητών της Κ.Ε.Δ.
15.2. Το εντός έδρας σωματείο έχει την υποχρέωση να ενημερώνει την ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ (e-mail: ) και την ΕΣΣΝΑ , τουλάχιστον τρεις (3) ημέρες πριν από τον κάθε αγώνα (Πέμπτη) για τον διαιτητή που προτείνει να διευθύνει τον αγώνα αποστέλλοντας και πλήρη στοιχεία επικοινωνίας (Τηλέφωνο , e-mail) ώστε να επιβεβαιωθεί η διαθεσιμότητά του.
Σε αντίθετη περίπτωση η ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ θα ορίζει τον διαιτητή του αγώνα , την αμοιβή του οποίου υποχρεούται να καλύψει το εντός έδρας σωματείο.


16. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ
16.1. Ένσταση ασκείται σύμφωνα με τα σχετικά άρθρα του Κανονισμού Αγώνων της Ε.Σ.Ο., κατά απόφασης του διαιτητή ή του Επικεφαλής Διαιτητή και κατατίθεται εγγράφως στον Διευθυντή Αγώνων μαζί με παράβολο ύψους ενενήντα (90) ευρώ. Σε περίπτωση μερικής ή ολικής αποδοχής της ένστασης το παράβολο επιστρέφεται, ειδάλλως εκπίπτει υπέρ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.
16.2. Επιτροπή Ενστάσεων ορίζεται η Επιτροπή Ενστάσεων της Τ.Ε.Δ. της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.


17. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ / ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

17.1.    Διευθυντής Αγώνων ορίζεται
17.2.    Ο Επικεφαλής Διαιτητής θα οριστεί από την ΤΕΔ-Ε.Σ.Σ.Ν.Α.


18. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

18.1. Οι δηλώσεις συμμετοχής γίνονται εγγράφως και αυστηρά μέχρι και τη Δευτέρα 16 Απριλίου 2018  μέσω της
ηλεκτρονικής πλατφόρμας της ΕΣΣΝΑ.

18.2. Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 5.2.2. του Καταστατικού της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. Σωματείο-μέλος που δεν έχει εκπληρώσει τις οικονομικές του υποχρεώσεις στην Ε.Σ.Σ.Ν.Α. ΔΕΝ έχει δικαίωμα να συμμετέχει σε διασυλλογικούς αγώνες της Ένωσης.

18.3. Τα σωματεία οφείλουν να έχουν εξοφλήσει τη συνδρομή του έτους 2018 ύψους 50€ (πενήντα ευρώ) καθώς και το σύνολο των ανεξόφλητων συνδρομών των προηγούμενων ετών έως και τη Δευτέρα 16/4/2018.

18.4. Η καταβολή των συνδρομών γίνεται στον τραπεζικό λογαριασμό της ΕΣΣΝΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ  ΙΒΑΝ GR 39 0171 0540 0060 5413 8249 705

ΔΕ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ


19. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
19.α. Οι εντός έδρας ομάδες υποχρεούνται:
Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.
Να κοινοποιούν το φύλλο αγώνος στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. το αργότερο μέχρι την εκάστοτε Δευτέρα και ώρα 24:00 μετά τη διεξαγωγή του αγώνος.
19.β. Οι εκτός έδρας ομάδες υποχρεούνται:
Να ελέγχουν την ορθότητα του φύλλου αγώνος που κοινοποιήθηκε στην ηλεκτρονική πλατφόρμα και να επικοινωνούν με τον Επικεφαλής Διαιτητή για τυχόν παρεκκλίσεις από το πρωτότυπο φύλλο αγώνος μέχρι και την Τετάρτη και ώρα 17:00, πριν από τον επόμενο γύρο.
19.γ. Οι διαιτητές πρέπει:
Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων.

20. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί διασυλλογικών πρωταθλημάτων της ΕΣΟ και οι οδηγίες της ΚΕΔ.

 
    Ο Πρόεδρος        Η Γενική Γραμματέας       Η Έφορος Αγώνων


Χρήστος Γκορίτσας               Βιργινία Ψωμά                 Ευσταθία Ανδρικοπούλου

 

 

Αθήνα,10.04.2018

   Αριθμ. πρωτ.: Α 80/10.04.2018

 

ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 2018

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα Γυναικών Αττικής 2018.

1. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
1.1. Θα διεξαχθεί με ελβετικό σύστημα πέντε (5) γύρων, εφόσον συμμετέχουν τουλάχιστον επτά (7) ομάδες.
1.2. Θα διεξαχθεί με κυκλικό σύστημα (πουλ), εφόσον συμμετέχουν έξι (6) ομάδες.
1.3. Αν οι ομάδες που δηλώσουν συμμετοχή είναι λιγότερες από έξι (6), το Πρωτάθλημα δε θα πραγματοποιηθεί.
Οι αγώνες θα σταλούν για διεθνή αξιολόγηση.

2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
2.1. Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων.
2.2. Ημέρες των αγώνων ορίζονται:

1ος γύρος:

Κυριακή

22/04/2018

ώρα 10:30

2ος γύρος:

Κυριακή

29/04/2018

ώρα 10:30

3ος γύρος:

Κυριακή

06/05/2018 

ώρα 10:30

4ος γύρος:

Κυριακή

13/05/2018

ώρα 10:30

5ος γύρος:

Κυριακή

20/05/2018

ώρα 10:30

 

2.3. Αίτημα ομάδας για χρονική μετάθεση αγώνα μπορεί να γίνει αποδεκτό από τον Διευθυντή Αγώνων, για τεκμηριωμένα πολύ σοβαρό λόγο και μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του αντίπαλου σωματείου. Ο αγώνας θα πρέπει να παιχτεί οπωσδήποτε πριν από την προγραμματισμένη ημερομηνία και ώρα του αντίστοιχου γύρου.
2.4. Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ
3.1. Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης, για κάθε αντίπαλο, 90 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει η σκακίστρια, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30΄΄) χρόνου σκέψης. 
3.2. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.
3.3. Αθλήτριες που δεν προσήλθαν στον αγωνιστικό χώρο μία (1) ώρα μετά την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα μηδενίζονται.

4. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
4.1. Στους αγώνες έχουν δικαίωμα συμμετοχής όλα τα σωματεία που είναι μέλη της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. με μία ή περισσότερες ομάδες. 
4.2. Σωματεία που δεν ανήκουν στη δύναμη της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. μπορούν να αγωνίζονται εκτός συναγωνισμού για τα έπαθλα της διοργάνωσης (1η-3η θέση).


5. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
5.1. Οι ομάδες είναι τριμελείς (3μελείς) και αποτελούνται αποκλειστικά από σκακίστριες.
5.2. Οι σκακίστριες πρέπει να δηλώνονται στις σκακιέρες 1η - 3η κατά τη σειρά του πίνακα ΕΛΟ του α΄ εξαμήνου 2018 της Ε.Σ.Ο. 
Σε περίπτωση σκακιστριών με ίδιο ΕΛΟ ή χωρίς ΕΛΟ, η δήλωση γίνεται με βάση τον αριθμό μητρώου τους (ο μικρότερος αριθμός δηλώνεται πρώτος).
5.3. Τα μέλη των ομάδων πρέπει να έχουν έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας, το οποίο θα προσκομίζεται στο διαιτητή της συνάντησης πριν από την έναρξη του αγώνα. Ο διαιτητής ελέγχει σχολαστικά την εγκυρότητα και πληρότητα του Δελτίου κάθε αθλήτριας. Δεν επιτρέπεται η συμμετοχή αθλητριών που δε θα προσκομίσουν πριν από την έναρξη των αγώνων έγκυρο Δελτίο.
5.4. Στην αρχική κατάταξη οι ομάδες θα τοποθετηθούν με βάση την τελική κατάταξη στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Γυναικών του έτους 2016 και εν συνεχεία με βάση την κατηγορία που αγωνίστηκαν στα Ομαδικά Πρωταθλήματα Κατηγοριών Αττικής 2017 και την κατάταξή τους σε αυτή.

6. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
6.1. Σε κάθε σκακιέρα η νίκη χρεώνεται με 1 πόντο, η ήττα με 0 πόντους ενώ στην ισοπαλία οι αντίπαλοι παίρνουν από μισό πόντο (0,5). Για κάθε ήττα χωρίς αγώνα αφαιρείται μισός πόντος (-0,5) μέχρι να μηδενιστούν όλοι οι πόντοι που συγκεντρώθηκαν (όχι αρνητικοί πόντοι). Το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης καθορίζεται από το σύνολο των πόντων που κατακτούν οι σκακίστριες των σωματείων. Η νικήτρια ομάδα βαθμολογείται με 2 βαθμούς, σε περίπτωση ισοπαλίας οι δύο ομάδες παίρνουν από 1 βαθμό, ενώ η ηττημένη ομάδα παίρνει 0 βαθμούς.
6.2. Ομάδα που δεν αγωνίζεται σε δύο (2) σκακιέρες μηδενίζεται άνευ αγώνος.
6.3. Νίκη χωρίς αγώνα (α.α.) βαθμολογείται με 2 βαθμούς και 3 πόντους (σκορ 3 - 0 ή 0 - 3), ενώ από την ομάδα που ηττήθηκε χωρίς αγώνα αφαιρείται 1 βαθμός από τη συνολική της βαθμολογία, μετά και τον τελευταίο γύρο.
6.4. Σε περίπτωση που ομάδα κληρωθεί bye βαθμολογείται με 2 βαθμούς και 2 πόντους.
6.5. Ομάδα που θα μηδενιστεί χωρίς αγώνα δύο φορές, θεωρείται ότι αποχωρεί από το Πρωτάθλημα.
6.6. Ομάδα που δεν προσήλθε σε αγώνα χωρίς να έχει ειδοποιήσει εγκαίρως το αντίπαλο σωματείο και τον επικεφαλής διαιτητή αποβάλλεται από το Πρωτάθλημα.

7. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ
7.1. Για την τελική κατάταξη του ελβετικού χρησιμοποιούνται κατά σειρά τα εξής κριτήρια:

  • Βαθμοί,
  • Κατάταξη (βαθμοί, πόντοι) του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων. Το κριτήριο δεν εφαρμόζεται αν κάποιος αγώνας μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων δεν πραγματοποιήθηκε,
  • Σύνολο πόντων,
  • Κριτήριο Buchholtz,
  • Sonneborg-Berger

Για τον υπολογισμό του αθροίσματος Buchholtz και του Sonneborn  Berger το «bye» και η νίκη χωρίς αγώνα υπολογίζεται ως παιχνίδι με έναν «εικονικό αντίπαλο» (“virtual opponent” FIDE HB D.ΙΙ.02.G14).


7.2. Για την τελική κατάταξη σε σύστημα Πουλ χρησιμοποιούνται κατά σειρά τα εξής κριτήρια:

  • το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε κάθε ομάδα,
  • τα μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων αποτελέσματα,
  • το σύνολο των πόντων σε όλους τους αγώνες,
  • το σύνολο των πόντων κατά σειρά στην 1η σκακιέρα, στη 2η, κλπ μέχρι την τελευταία,
  • κλήρωση.


8. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ - ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ - ΔΙΑΦΟΡΑ

8.1. Διευθυντής αγώνων ορίζεται
8.2. Τους αγώνες διαιτητεύουν διαιτητές εγγεγραμμένοι στον Π.Ο.Δ. της Κ.Ε.Δ.
8.3. Ο Επικεφαλής Διαιτητής θα οριστεί από την Τ.Ε.Δ.
8.4.α. Οι εντός έδρας ομάδες υποχρεούνται:
Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.
Να κοινοποιούν το φύλλο αγώνος στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. το αργότερο μέχρι την εκάστοτε Δευτέρα και ώρα 24:00 μετά την διεξαγωγή του αγώνος.
8.4.β. Οι εκτός έδρας ομάδες υποχρεούνται:
Να ελέγχουν την ορθότητα του φύλλου αγώνος που κοινοποιήθηκε στην ηλεκτρονική πλατφόρμα και να επικοινωνούν με τον Επικεφαλής Διαιτητή για τυχόν παρεκκλίσεις από το πρωτότυπο φύλλο αγώνος μέχρι και την Τετάρτη και ώρα 17:00, πριν από τον επόμενο γύρο.
8.4.γ. Οι διαιτητές πρέπει:
Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων.
8.5. Στην 1η, 2η και 3η ομάδα θα απονεμηθούν Κύπελλα.

9. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ
9.1. Ένσταση ασκείται σύμφωνα με τα σχετικά άρθρα του Κανονισμού Αγώνων της Ε.Σ.Ο., κατά απόφασης του διαιτητή ή του Επικεφαλής Διαιτητή και κατατίθεται εγγράφως στον Διευθυντή Αγώνων μαζί με παράβολο ύψους πενήντα (50) ευρώ. Σε περίπτωση μερικής ή ολικής αποδοχής της ένστασης το παράβολο επιστρέφεται, ειδάλλως εκπίπτει υπέρ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.
9.2. Επιτροπή Ενστάσεων ορίζεται η Επιτροπή Ενστάσεων της Τ.Ε.Δ. της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.

10. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
10.1. Οι δηλώσεις συμμετοχής γίνονται εγγράφως και αυστηρά μέχρι και τη Δευτέρα 16 Απριλίου 2018  μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας της ΕΣΣΝΑ.
10.2. Μαζί με τη δήλωση συμμετοχής τα σωματεία πρέπει να γνωστοποιήσουν τον αγωνιστικό χώρο, τον υπεύθυνο του σωματείου για τη διοργάνωση, καθώς και τον διαιτητή που θα χρησιμοποιήσουν για τους εντός έδρας αγώνες.
10.3. Με τη δήλωση συμμετοχής το σωματείο αποδέχεται πλήρως και χωρίς
επιφύλαξη όλους τους όρους της προκήρυξης.

11. ΠΑΡΑΒΟΛΟ
11.1. Για κάθε ομάδα που θα συμμετέχει ορίζεται παράβολο συμμετοχής 4€ (τέσσερα ευρώ) καταβλητέο στον τραπεζικό λογαριασμό της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.:

ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ   ΙΒΑΝ GR 39 0171 0540 0060 5413 8249 705

Το ποσό του παραβόλου θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για την κάλυψη του συνολικού κόστους αξιολόγησης της διοργάνωσης.

11.2. Οι ομάδες πρέπει να στείλουν έως και τη Δευτέρα 16/4/2018 το αποδεικτικό καταβολής παραβόλου, με αναφορά στο Σωματείο, (κατά προτίμηση σκαναρισμένο) στο , για να θεωρηθεί έγκυρη η συμμετοχή τους.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΒΟΛΟΥ.

11.3. Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 5.2.2. του Καταστατικού της ΕΣΣΝΑ Σωματείο-μέλος που δεν έχει εκπληρώσει τις οικονομικές του υποχρεώσεις στην Ε.Σ.Σ.Ν.Α. ΔΕΝ έχει δικαίωμα να συμμετέχει σε διασυλλογικούς αγώνες της Ένωσης.

11.4. Τα σωματεία οφείλουν να έχουν εξοφλήσει την συνδρομή έτους 2018 ύψους 50€ (πενήντα ευρώ) καθώς και το σύνολο των ανεξόφλητων συνδρομών των προηγούμενων ετών έως και τη Δευτέρα 16/4/2018.

11.5. Η καταβολή των συνδρομών γίνεται στον τραπεζικό λογαριασμό της ΕΣΣΝΑ  ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ   ΙΒΑΝ GR 39 0171 0540 0060 5413 8249 705

ΔΕ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΩΝ ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΩΝ ΟΦΕΙΛΩΝ


12. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την προκήρυξη ισχύουν οι Κανονισμοί των Ομαδικών Πρωταθλημάτων της Ε.Σ.Ο., καθώς και οι οδηγίες της Κ.Ε.Δ.


     Ο Πρόεδρος             Η Γενική Γραμματέας               Η Έφορος Αγώνων


Χρήστος Γκορίτσας           Βιργινία Ψωμά                     Ευσταθία Ανδρικοπούλου

 

 

 

Αθήνα,10.04.2018

   Αριθμ. πρωτ.: Α 79/10.04.2018

 

Ομαδικό Πρωτάθλημα Βετεράνων (S50) Αττικής 2018

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει το Ομαδικό Πρωτάθλημα Βετεράνων (S50) Αττικής 2018.

1. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
1.1. Θα διεξαχθεί με ελβετικό σύστημα πέντε (5) γύρων, εφόσον συμμετέχουν τουλάχιστον επτά (7) ομάδες.
1.2. Θα διεξαχθεί με κυκλικό σύστημα (πουλ), εφόσον συμμετέχουν έξι (6) ομάδες.
1.3. Αν οι ομάδες που δηλώσουν συμμετοχή είναι λιγότερες από έξι (6), το Πρωτάθλημα δε θα πραγματοποιηθεί.
1.4. Οι αγώνες θα σταλούν για διεθνή αξιολόγηση.

2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
2.1. Οι αγώνες θα διεξάγονται στις έδρες των σωματείων.
2.2. Ημέρες των αγώνων ορίζονται:

1ος γύρος:

Κυριακή

22/04/2018

ώρα 10:30

2ος γύρος:

Κυριακή

29/04/2018

ώρα 10:30

3ος γύρος:

Κυριακή

06/05/2018 

ώρα 10:30

4ος γύρος:

Κυριακή

13/05/2018

ώρα 10:30

5ος γύρος:

Κυριακή

20/05/2018

ώρα 10:30

 

2.3. Αίτημα ομάδας για χρονική μετάθεση αγώνα μπορεί να γίνει αποδεκτό από το Διευθυντή Αγώνων, για τεκμηριωμένα πολύ σοβαρό λόγο και μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του αντίπαλου σωματείου. Ο αγώνας θα πρέπει να παιχτεί οπωσδήποτε πριν από την προγραμματισμένη ημερομηνία και ώρα του αντίστοιχου γύρου.
2.4. Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

3. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ
3.1. Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης, για κάθε αντίπαλο, 90 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο σκακιστής, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30΄΄) χρόνου σκέψης. 
3.2. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.
3.3. Αθλητές που δεν προσήλθαν στον αγωνιστικό χώρο μία (1) ώρα μετά την προγραμματισμένη έναρξη του αγώνα μηδενίζονται.

4. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
4.1. Στους αγώνες έχουν δικαίωμα συμμετοχής όλα τα σωματεία που είναι μέλη της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. με μία ή περισσότερες ομάδες. 
4.2. Σωματεία που δεν ανήκουν στη δύναμη της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. μπορούν να αγωνίζονται εκτός συναγωνισμού για τα έπαθλα της διοργάνωσης (1η-3η θέση).

5. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
5.1. Οι ομάδες είναι τριμελείς (3μελείς) Οι σκακιστές/τριες πρέπει να είναι γεννηθέντες έως και την 31/12/1968 (50 ετών και άνω).
5.2. Οι αθλητές πρέπει να δηλώνονται στις σκακιέρες 1η - 3η κατά τη σειρά του πίνακα ΕΛΟ του α΄ εξαμήνου 2018 της Ε.Σ.Ο.
Σε περίπτωση παικτών με ίδιο ΕΛΟ ή χωρίς ΕΛΟ, η δήλωση γίνεται
 με βάση τον αριθμό μητρώου τους (ο μικρότερος αριθμός δηλώνεται πρώτος).
5.3. Τα μέλη των ομάδων πρέπει να έχουν έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας, το οποίο θα προσκομίζεται στο διαιτητή της συνάντησης πριν από την έναρξη του αγώνα. Ο διαιτητής ελέγχει σχολαστικά την εγκυρότητα και πληρότητα του Δελτίου κάθε αθλητή. Δεν επιτρέπεται η συμμετοχή αθλητών που δε θα προσκομίσουν πριν από την έναρξη των αγώνων έγκυρο Δελτίο.
5.4. Στην αρχική κατάταξη οι ομάδες θα τοποθετηθούν με βάση την τελική κατάταξη στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Βετεράνων του έτους 2017 και εν συνεχεία με βάση την κατηγορία που αγωνίστηκαν στα Ομαδικά Πρωταθλήματα Κατηγοριών Αττικής 2018 και την κατάταξή τους σε αυτή.

6. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
6.1. Σε κάθε σκακιέρα η νίκη χρεώνεται με 1 πόντο, η ήττα με 0 πόντους ενώ στην ισοπαλία οι αντίπαλοι παίρνουν από μισό πόντο (0,5). Για κάθε ήττα χωρίς αγώνα αφαιρείται μισός πόντος (-0,5), μέχρι να μηδενιστούν όλοι οι πόντοι που συγκεντρώθηκαν (όχι αρνητικοί πόντοι). Το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης καθορίζεται από το σύνολο των πόντων που κατακτούν οι σκακίστριες των σωματείων. Η νικήτρια ομάδα βαθμολογείται με 2 βαθμούς, σε περίπτωση ισοπαλίας οι δύο ομάδες παίρνουν από 1 βαθμό, ενώ η ηττημένη ομάδα παίρνει 0 βαθμούς.
6.2. Ομάδα που δεν αγωνίζεται σε δύο (2) σκακιέρες μηδενίζεται άνευ αγώνος.
6.3. Νίκη χωρίς αγώνα (α.α.) βαθμολογείται με 2 βαθμούς και 3 πόντους (σκορ 3 - 0 ή 0 - 3), ενώ από την ομάδα που ηττήθηκε χωρίς αγώνα αφαιρείται 1 βαθμός από τη συνολική της βαθμολογία, μετά και τον τελευταίο γύρο.
6.4. Σε περίπτωση που ομάδα κληρωθεί bye βαθμολογείται με 2 βαθμούς και 2 πόντους.
6.5. Ομάδα που θα μηδενιστεί χωρίς αγώνα δύο φορές, θεωρείται ότι αποχωρεί από το Πρωτάθλημα.
6.6. Ομάδα που δεν προσήλθε σε αγώνα χωρίς να έχει ειδοποιήσει εγκαίρως το αντίπαλο σωματείο και τον επικεφαλής διαιτητή αποβάλλεται από το Πρωτάθλημα.

7. ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ
7.1. Για την τελική κατάταξη του ελβετικού χρησιμοποιούνται κατά σειρά τα εξής κριτήρια:

·       - Βαθμοί,

·       - Κατάταξη (βαθμοί, πόντοι) του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων. Το κριτήριο δεν εφαρμόζεται αν κάποιος αγώνας μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων δεν πραγματοποιήθηκε,

·       - Σύνολο πόντων,

·       - Κριτήριο Buchholtz,

 ·      - Sonneborg-Berger

Για τον υπολογισμό του αθροίσματος Buchholtz και του Sonneborn  Berger το «bye» και η νίκη χωρίς αγώνα υπολογίζεται ως παιχνίδι με έναν «εικονικό αντίπαλο» (“virtual opponent” FIDE HB D.ΙΙ.02.G14).

7.2.  Για την τελική κατάταξη σε σύστημα Πουλ χρησιμοποιούνται κατά σειρά τα εξής κριτήρια:

·       - το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε κάθε ομάδα,

·       - τα μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων αποτελέσματα,

·       - το σύνολο των πόντων σε όλους τους αγώνες,

·       - το σύνολο των πόντων κατά σειρά στην 1η σκακιέρα, στη 2η, κλπ μέχρι την τελευταία,

·       - κλήρωση.

8. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ - ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ - ΔΙΑΦΟΡΑ
8.1. Διευθυντής αγώνων ορίζεται 
8.2. Τους αγώνες διαιτητεύουν διαιτητές εγγεγραμμένοι στον Π.Ο.Δ. της Κ.Ε.Δ.
8.3. Ο Επικεφαλής Διαιτητής θα οριστεί από την Τ.Ε.Δ.
8.4.α. Οι εντός έδρας ομάδες υποχρεούνται:
Να γνωστοποιούν άμεσα το αποτέλεσμα στον Διευθυντή Αγώνων.
Να κοινοποιούν το φύλλο αγώνος στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. το αργότερο μέχρι την εκάστοτε Δευτέρα και ώρα 24:00 μετά τη διεξαγωγή του αγώνος.
8.4.β. Οι εκτός έδρας ομάδες υποχρεούνται:
Να ελέγχουν την ορθότητα του φύλλου αγώνος που κοινοποιήθηκε στην ηλεκτρονική πλατφόρμα και να επικοινωνούν με τον Επικεφαλής Διαιτητή για τυχόν παρεκκλίσεις από το πρωτότυπο φύλλο αγώνος μέχρι και την Τετάρτη και ώρα 17:00, πριν από τον επόμενο γύρο.
8.4.γ. Οι διαιτητές πρέπει:
Να προσκομίζουν στην ΕΣΟ, εντός μίας εβδομάδος, τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ φύλλα αγώνων.
8.5. Στην 1η, 2η και 3η ομάδα θα απονεμηθούν Κύπελλα.

9. ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ
9.1. Ένσταση ασκείται σύμφωνα με τα σχετικά άρθρα του Κανονισμού Αγώνων της Ε.Σ.Ο., κατά απόφασης του διαιτητή ή του Επικεφαλής Διαιτητή και κατατίθεται εγγράφως στον Διευθυντή Αγώνων μαζί με παράβολο ύψους πενήντα (50) ευρώ. Σε περίπτωση μερικής ή ολικής αποδοχής της ένστασης το παράβολο επιστρέφεται, ειδάλλως εκπίπτει υπέρ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.
9.2. Επιτροπή Ενστάσεων ορίζεται η Επιτροπή Ενστάσεων της Τ.Ε.Δ. της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.

10. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
10.1. Οι δηλώσεις συμμετοχής γίνονται εγγράφως και αυστηρά μέχρι και τη Δευτέρα 16 Απριλίου 2018  μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας της ΕΣΣΝΑ.
10.2. Μαζί με τη δήλωση συμμετοχής τα σωματεία πρέπει να γνωστοποιήσουν τον αγωνιστικό χώρο, τον υπεύθυνο του σωματείου για τη διοργάνωση, καθώς και τον διαιτητή που θα χρησιμοποιήσουν για τους εντός έδρας αγώνες.
10.3. Με τη δήλωση συμμετοχής το σωματείο αποδέχεται πλήρως και χωρίς
επιφύλαξη όλους τους όρους της προκήρυξης.

11. ΠΑΡΑΒΟΛΟ
11.1. Για κάθε ομάδα που θα συμμετέχει ορίζεται παράβολο συμμετοχής 4€ (τέσσερα ευρώ) καταβλητέο στον τραπεζικό λογαριασμό της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.:

ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ   ΙΒΑΝ GR 39 0171 0540 0060 5413 8249 705

Το ποσό του παραβόλου θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για την κάλυψη του συνολικού κόστους αξιολόγησης της διοργάνωσης.

11.2. Οι ομάδες πρέπει να στείλουν έως και τη Δευτέρα 16/4/2018 το αποδεικτικό καταβολής παραβόλου, με αναφορά στο Σωματείο (κατά προτίμηση σκαναρισμένο) στο , για να θεωρηθεί έγκυρη η συμμετοχή τους.

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΒΟΛΟΥ.

11.3. Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με το άρθρο 5.2.2. του Καταστατικού της ΕΣΣΝΑ Σωματείο-μέλος που δεν έχει εκπληρώσει τις οικονομικές του υποχρεώσεις προς την Ε.Σ.Σ.Ν.Α. ΔΕΝ έχει δικαίωμα να συμμετέχει σε διασυλλογικούς αγώνες της Ένωσης

11.4. Τα σωματεία οφείλουν να έχουν εξοφλήσει την συνδρομή έτους 2018 ύψους 50€ (πενήντα ευρώ) καθώς και το σύνολο των ανεξόφλητων συνδρομών των προηγούμενων ετών έως και τη Δευτέρα 16/4/2018.

11.5. Η καταβολή των συνδρομών γίνεται στον τραπεζικό λογαριασμό της ΕΣΣΝΑ  ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ   ΙΒΑΝ GR 39 0171 0540 0060 5413 8249 705

ΔΕ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΩΝ ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΩΝ ΟΦΕΙΛΩΝ


12. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την προκήρυξη ισχύουν οι Κανονισμοί των Ομαδικών Πρωταθλημάτων της Ε.Σ.Ο., καθώς και οι οδηγίες της Κ.Ε.Δ.

   Ο Πρόεδρος            Η Γενική Γραμματέας             Η Έφορος Αγώνων

 
Χρήστος Γκορίτσας           Βιργινία Ψωμά                  Ευσταθία Ανδρικοπούλου

https://sites.google.com/site/ambelokipiskaki/_/rsrc/1467889695614/home/CHESSSQUARE%2032.png                           

                          ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

            13ο BLITZ CHESS SQUARE (Πασχαλινό 2018)                 

                      ΤΕΤΑΡΤΗ  11/04/2018

 

 

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ:   Σκακιστικός Όμιλος Αμπελοκήπων/Σ.Ο. «Θωμάς Γεωργίου»

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ:  Chess Square Σκακιστικό Εντευκτήριο Σ.Ο. Αμπελοκήπων –

Σ.Ο.ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ, Μακρυνίτσας3,κάθετος λεωφόρου Πανόρμου έναντι Αγίου Δημητρίου, τηλ. 210-6451538

               

ΠΡΟΣΒΑΣΗ:     

με ΜΕΤΡΟ σταθμός «ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ» καθώς και

από Δημητσάνας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ 813

από Πανόρμου με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ 602,610,651,653 (τοπικά)

& 046 (αφετηρία Μουσείο)

από Κηφισίας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ Ε6,Ε14,Χ14,550

και με ΤΡΟΛΕΪ 10,13

από Αλεξάνδρας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ Α7,Β7,Β5,230,550,813,

και με ΤΡΟΛΕΪ 7,8,10,14,18,19 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:     

Επιβεβαίωση συμμετοχών:  ΤΕΤΑΡΤΗ 11-04-2018 6.45 μ.μ.

1ος   γύρος:  ΤΕΤΑΡΤΗ 11-04-2018 7.00 μ.μ.

2ος   γύρος:  ΤΕΤΑΡΤΗ 11-04-2018 7.15 μ.μ.

4ος   γύρος:  ΤΕΤΑΡΤΗ 11-04-2018 7.30 μ.μ.

5ος   γύρος:  ΤΕΤΑΡΤΗ 11-04-2018 7.45 μ.μ.

6ος   γύρος:  ΤΕΤΑΡΤΗ 11-04-2018 8.00 μ.μ.

7ος   γύρος:  ΤΕΤΑΡΤΗ 11-04-2018 8.15 μ.μ.

……………………………………………………………………………………………………………………………………

8ος   γύρος:  ΤΕΤΑΡΤΗ 27-12-2018 8.30 μ.μ.

9ος   γύρος:  ΤΕΤΑΡΤΗ 27-12-2018 8.45 μ.μ.

              

ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

 Έχουν όλοι με παράβολο συμμετοχής 10€

*Ανώτατο όριο συμμετοχών : 80 άτομα-θα τηρηθεί προτεραιότητα.

  

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

Ελβετικό 7 ή 9 γύρων.

Αν οι συμμετοχές είναι λιγότερες από 20, θα γίνουν 7 γύροι.

 

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:

3min+ 2sec για κάθε παίκτη για όλη την παρτίδα

 

ΚΡΙΤΗΡΙΑ  ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:

Τα χρηματικά έπαθλα μοιράζονται ισόποσα.

Για τα άλλα έπαθλα υπάρχουν τα εξής κριτήρια:

1)Bucholz, 2)Bucholz(median),3)αριθμός νικών

 

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ  ΑΓΩΝΩΝ: ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ  ΛΟΥΚΑΣ 

ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΠΑΡΙΣ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΦΡΟΣΙΝΟΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ 

  

ΕΠΑΘΛΑ:       

1ος νικητής:   25% των παραβόλων     

2ος νικητής:   15% των παραβόλων     

3ος νικητής:   10% των παραβόλων

1ος νικητής με διεθνές ELO (blitz ή αν δεν υπάρχει standard) κάτω από 1900 ή χωρίς διεθνές ELO:   10% των παραβόλων

***Έπαθλα δικαιούνται μόνον όσοι τερματίζουν.

 

ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ:

Υποβάλλονται μέχρι και 30 λεπτά μετά το τέλος της τελευταίας παρτίδας

του γύρου. Παράβολο ένστασης 50€.

Το παράβολο επιστρέφεται εάν η ένσταση γίνει έστω και μερικώς δεκτή.

 

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ – ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

Παραδίδονται απενεργοποιημένες στον διαιτητή πριν την έναρξη των αγώνων.

Για οποιοδήποτε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την προκήρυξη των αγώνων ισχύουν οι κανονισμοί της FIDE και της ΕΣΟ.               

 

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:

Στον κ. Γιάννη Φροσινό(210-6714703,6980075056 μόνο απόγευμα),

στον όμιλο (210-6451538),

στα email soaskaki@gmail.com καιchesssquareclub@gmail.com ή ή πριν την έναρξη των αγώνων.

 

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει τα Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής 2018, τα οποία θα διεξαχθούν στο Εκθεσιακό Κέντρο Περιστερίου στο διάστημα από 10 έως 15 Απριλίου.

Οι δηλώσεις συμμετοχής υποβάλλονται στον σύνδεσμο "Δηλώσεις Συμμετοχής" έως και τη Δευτέρα, 09.04.2018.

Αναλυτικές πληροφορίες μπορούν να αναζητηθούν στην προκήρυξη των αγώνων.

 

 

 

 

 

 

 

Αθήνα,04.04.2018

   Αριθμ. πρωτ.: Α 78/04.04.2018

ΑΤΟΜΙΚΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΤΤΙΚΗΣ 2018

(8, 10, 12, 14 & 16 ΕΤΩΝ)

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α. προκηρύσσει τα Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής 2018 (8,10,12, 14 &16 ετών).

2. ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

Εκθεσιακό Κέντρο του Δήμου Περιστερίου: Δωδεκανήσου 106 (200μ από τη στάση Μετρό Ανθούπολη).

3. ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ

Τα Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής 2018 θα διεξαχθούν σε εξής:

Γενικά Πρωταθλήματα (Μπορούν να αγωνιστούν αγόρια και κορίτσια):

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΩΝ

ΑΤΟΜΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΙΔΩΝ (Ο16)

O/16

Από  1/1/2002

και  μετά

ΑΤΟΜΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΙΔΩΝ (Ο14)

O/14

Από  1/1/2004

και  μετά

ΑΤΟΜΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Ο12)

O/12

Από  1/1/2006

και  μετά

ΑΤΟΜΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Ο10)

O/10

Από  1/1/2008  και  μετά

ΑΤΟΜΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ  ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Ο08)

O/08

Από  1/1/2010

και  μετά

 

Πρωταθλήματα Κορασίδων:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΑΤΟΜΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(Κ16)

Κ/16

Από  1/1/2002

και  μετά

ΑΤΟΜΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(Κ14)

Κ/14

Από  1/1/2004

και  μετά

ΑΤΟΜΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(Κ12)

Κ/12

Από  1/1/2006

και  μετά

ΑΤΟΜΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(Κ10)

Κ/10

  Από  1/1/2008  και μετά

ΑΤΟΜΙΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

(Κ08)

Κ/08

Από  1/1/2010

και  μετά

4. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

4.1.            Θα  διεξαχθούν  10  ανεξάρτητα  πρωταθλήματα,  ένα  ανά  κατηγορία.

4.2.            Το  σύστημα  διεξαγωγής  για κάθε κατηγορία θα είναι Ελβετικό  7  γύρων.

4.3.            Σε περίπτωση που οι συμμετοχές σε κάποια κατηγορία είναι λιγότερες από 9 τότε το σύστημα διαμορφώνεται ως ακολούθως:

Συμμετοχές

Σύστημα Αγώνων

1

Δεν  θα  διεξαχθεί  πρωτάθλημα

2

Τουρνουά  4  παρτίδων

3-4

Κυκλικό  σύστημα  (πουλ)  διπλών συναντήσεων

5-8

Κυκλικό σύστημα  (πουλ)  απλών  συναντήσεων

4.4.            Δεν  θα  υπάρξει  συγχώνευση  κατηγοριών.

5. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

5.1.            Το  πρόγραμμα  αγώνων θα είναι  ως  εξής:

1ος  γύρος Τρίτη

10/04/2018

ώρα  18:00

2ος  γύρος Τετάρτη

11/04/2018

ώρα  17:00

3ος  γύρος Πέμπτη

 12/04/2018

ώρα 17:00

4ος  γύροςΠαρασκευή  13/04/2018

 ώρα  17:00

5ος  γύρος Σάββατο

14/04/2018

ώρα  10:00

6ος  γύρος Σάββατο

14/04/2018

ώρα  17:00

7ος  γύρος Κυριακή

15/04/2018

ώρα  10:00

5.2.            Η  τελετή λήξης  θα  γίνει  την  Κυριακή και ώρα 15:30 στο χώρο των  αγώνων.

5.3.            Η Ε.Σ.Σ.Ν.Α.  διατηρεί  το  δικαίωμα  μεταβολής  του  προγράμματος των αγώνων.

 

6. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

6.1.            Ο  αγώνες  θα  διεξαχθούν  με  ηλεκτρονικά  χρονόμετρα.

6.2.       Ο χρόνος σκέψης ορίζεται ως 90 λεπτά για τις πρώτες 40 κινήσεις και ακόμα 15 λεπτά μέχρι την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον θα λαμβάνονται 30'' για κάθε για κίνηση καθ’ όλη την παρτίδα.

6.3.            Ο σκακιστής που θα υπερβεί τον χρόνο σκέψης, θα χάνει την παρτίδα.

6.4.            Η  καταγραφή  των  κινήσεων  είναι  υποχρεωτική  μέχρι  την  λήξη της παρτίδας.

6.5.            Αθλητής  που  προσέλθει  στον  αγώνα μετά από μισή ώρα (30’) από την προγραμματισμένη

ώρα έναρξης  του  γύρου,  μηδενίζεται.

7. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ– ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ – ΠΑΡΑΒΟΛΟ

7.1.            Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι αθλητές και οι αθλήτριες με έγκυρο δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας της ΕΣΟ, που το σωματείο τους ανήκει στη Ε.Σ.Σ.Ν.Α.

Ειδικότερα:

7.2.            Σκακιστές και σκακίστριες που έχουν μεταγραφεί με «υποσχετική» από σωματείο της ΕΣΣΝΑ σε σωματείο άλλης Ένωσης, έχουν το δικαίωμα να αγωνισθούν σε αυτό το πρωτάθλημα.

7.3.            Σκακιστές και σκακίστριες που έχουν μεταγραφεί με «υποσχετική» από σωματείο άλλης Ένωσης σε σωματείο της ΕΣΣΝΑ, δεν έχουν το δικαίωμα να αγωνισθούν σε αυτό το πρωτάθλημα.

7.4.            Σκακιστές και σκακίστριες που έχουν μεταγραφεί με «ελεύθερη» μεταγραφή από σωματείο της ΕΣΣΝΑ σε σωματείο άλλης Ένωσης δεν έχουν δικαίωμα να αγωνισθούν στο πρωτάθλημα.

7.5.            Η  προσέλευση  των  αθλητών,  την  πρώτη  ημέρα  των  αγώνων,  θα γίνεται από τις 16:30-17:30 για επιβεβαίωση της συμμετοχής με φυσική παρουσία.

7.6.            Το παράβολο συμμετοχής είναι 10 ευρώ και καταβάλλεται πριν την έναρξη των αγώνων με την επιβεβαίωση συμμετοχής.

8. ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

8.1.            Οι παίκτες κατατάσσονται με τα εξής κριτήρια:

  1. ELO FIDE τρέχοντος μηνός
  2. ΕLO ΕΣΟ τρέχοντος εξαμήνου
  3. Αλφαβητική σειρά με λατινικούς χαρακτήρες

9. ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

9.1.            Η  τελική  κατάταξη  καθορίζεται  σύμφωνα  με  τους  βαθμούς.

9.2.            Σε περίπτωση ισοβαθμίας ακολουθούνται κριτήρια που προβλέπονται από την αντίστοιχη προκήρυξη της ΕΣΟ.

Συγκεκριμένα, όλες οι θέσεις καθορίζονται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια ισοβαθμίας:

Για ελβετικό σύστημα

α) Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισοβάθμων
β) Το κριτήριο Μπούχολτζ cut-1 (βαθμοί αντιπάλων εξαιρουμένου του χαμηλότερου)
γ) Το κριτήριο Μπούχολτζ (βαθμοί αντιπάλων)
δ) Το κριτήριο Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).

Για κυκλικό σύστημα (roundrobin)

α) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισοβάθμων
β) Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).
γ) Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα
δ) Το σύστημα Κόγια (αριθμός βαθμών εναντίων αντιπάλων με ποσοστό > 50%)

9.3.            Διευκρινίζεται ότι για τον υπολογισμό του Μπούχολτζ ή του Μπέργκερ θα γίνει εφαρμογή του “virtual opponent”.

9.4.            Αν μετά την εφαρμογή των παραπάνω κριτηρίων, διατηρείται η ισοβαθμία ανάμεσα σε 2 συμμετέχοντες, σε κάποια από τις 3 πρώτες θέσεις, τότε θα γίνει διπλός αγώνας μπαράζ  μεταξύ των ισοβάθμων (τα χρώματα του 1ου αγώνα καθορίζονται με κλήρωση), με χρόνο σκέψης 5 λεπτά και επαύξηση 3 δευτερολέπτων ανά κίνηση για κάθε σκακιστή.

9.5.            Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα διεξαχθεί αγώνας «ξαφνικού θανάτου», κατά τα πρότυπα των κανονισμών που ισχύουν για το παγκόσμιο κύπελλο της FIDE, με χρόνο σκέψης 5 λεπτά για τα λευκά και 4 λεπτά για τα μαύρα. Μετά την 60η κίνηση υπάρχει επαύξηση 3 δευτερόλεπτα ανά κίνηση για κάθε σκακιστή. Ο καθορισμός του χρώματος (λευκά ή μαύρα) γίνεται με κλήρωση (ο νικητής της κλήρωσης επιλέγει χρώμα). Αν και αυτός ο αγώνας λήξει ισόπαλος, για την άρση της ισοβαθμίας νικητής ανακηρύσσεται ο σκακιστής-στρια που αγωνίστηκε με τα μαύρα. Αν μετά την εφαρμογή των κριτηρίων προκύψει ισοβαθμία σε οποιαδήποτε άλλη θέση εκτός των 3 πρώτων, οι αθλητές ανακηρύσσονται ισόβαθμοι.

9.6.            Οι αγώνες μπαράζ πραγματοποιούνται το αργότερο 30 λεπτά μετά την ολοκλήρωση των παρτίδων των ενδιαφερομένων.
9.7.       Όποιος δεν εμφανισθεί στους αγώνες μπαράζ μηδενίζεται.

10.  ΕΠΑΘΛΑ

10.1.        Στους τρεις πρώτους κάθε κατηγορίας θα απονεμηθούν κύπελλα και στους τρεις επόμενους μετάλλια.

10.2.        Ο νικητής/τρια κάθε κατηγορίας ανακηρύσσεται Πρωταθλητής/τρια 2018 στην κατηγορία του/της.

11.  ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ

11.1. Οι προκρίσεις θα καθοριστούν με συμπληρωματική προκήρυξη που θα εκδοθεί πριν από την έναρξη του 3ου γύρου.

11.2. Η κατανομή των προκρίσεων θα γίνει σύμφωνα την αναλογική μέθοδο. Ειδικότερα: πλήθος προκρίσεων x (πλήθος συμμετοχών κατηγορίας : πλήθος συνολικών συμμετοχών), στρογγυλοποίηση στον προηγούμενο ακέραιο, δεύτερη κατανομή με βάση τα υπόλοιπα των κατηγοριών κατά φθίνουσα σειρά και σε περίπτωση ίδιων υπολοίπων κατηγοριών και απόλυτης ισοβαθμίας σκακιστών/ σκακιστριών κλήρωση.

12.ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ

12.1. Ένσταση ασκείται σύμφωνα με τα σχετικά άρθρα του Κανονισμού Αγώνων της Ε.Σ.Ο., κατά απόφασης του διαιτητή ή του Επικεφαλής Διαιτητή και κατατίθεται εγγράφως στον Διευθυντή Αγώνων μαζί με παράβολο ύψους πενήντα (50) ευρώ.

12.2. Σε περίπτωση μερικής ή ολικής αποδοχής της ένστασης το παράβολο επιστρέφεται, ειδάλλως εκπίπτει υπέρ της Ε.Σ.Σ.Ν.Α.

12.3. Η υποβολή των ενστάσεων γίνεται δεκτή έως και 30 λεπτά μετά τη λήξη του γύρου. Αν το πρόγραμμα προβλέπει δύο αγωνιστικές την ίδια μέρα τότε ή ένσταση ασκείται μέσα σε 15 λεπτά από τη λήξη της υπόψη παρτίδας.

12.4. Υπεύθυνη για την εκδίκαση της ένστασης, είναι η Επιτροπή Ενστάσεων των αγώνων που θα οριστεί πριν από την έναρξη των πρωταθλημάτων.

12.  ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΩΝΩΝ – ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

13.1. Διευθυντής αγώνων ορίζεται o Ηλίας Δαλιάνης.

13.2. Τους αγώνες θα διαιτητεύσουν διαιτητές που θα οριστούν από την ΤΕΔ.

13.  ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΓΩΝΩΝ

14.1. Οι αγώνες γίνονται σύμφωνα με την Αθλητική Νομοθεσία, τους κανόνες της F.I.D.E., τους σχετικούς κανονισμούς της Ε.Σ.Ο. και την προκήρυξη των αγώνων μαζί με τα παραρτήματά της.

14.2. Υπεύθυνος για την ερμηνεία της προκήρυξης και την παροχή διευκρινίσεων για τεχνικά θέματα είναι ο επικεφαλής διαιτητής, οι σχετικές αποφάσεις του οποίου είναι άμεσα εκτελεστές και θεωρούνται παραρτήματα της προκήρυξης.

14.3. Υπεύθυνος για οργανωτικά και διοικητικά θέματα είναι ο Διευθυντής αγώνων.

14.4. Όποιος ηττηθεί μία φορά χωρίς αγώνα θεωρείται ότι αποχώρησε, εκτός αν η απουσία του θεωρηθεί αιτιολογημένη.

14.5. Επιτρέπεται σε κάθε σκακιστή μία εξαίρεση απόλυτα αιτιολογημένη.

14.  ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

15.1. Δηλώσεις συμμετοχής γίνονται δεκτές μέχρι την Δευτέρα 09/04/2017 & ώρα 23:59 αυστηρά μόνο στο σύνδεσμο http://essnachess.gr/dilwseis-symmetoxis  συμπληρώνοντας όλα τα πεδία που αναφέρονται με ιδιαίτερη προσοχή στον ΑΜ ΕΣΟ και τον ΑΜ FIDE καθώς και την κατηγορία που θα συμμετέχει ο/η αγωνιζόμενος/η.

15.2. Διευκρινίζεται πως οι κατηγορίες O-08 έως Ο-16 αφορούν την Γενική κατηγορία και Κ-08 έως Κ-16 αφορούν την κατηγορία των κοριτσιών.

 Ο Πρόεδρος                Η Γενική Γραμματέας               Η Έφορος Αγώνων

 

Χρήστος Γκορίτσας           Βιργινία Ψωμά                 Ευσταθία Ανδρικοπούλου

13ο  Σ χ ο λ ι κ ό Π ρ ω τ ά θ λ η μ α Σ κ ά κ ι Νέας Φ ι λ α δ έ λ φ ε ι α ς – Νέας Χ α λ κ η δ ό ν α ς  

Κυριακή 22 Απριλίου 2018

2018. 13ο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Νέας Φιλαδέλφειας - Νέας Χαλκ ηδόνας

 

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ

Ο Σκακιστικός Όμιλος Νέας Φιλαδέλφειας, ο Δήμος Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας και η Σχολή Χατζήβεη διοργανώνουν το 13o Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι Νέας Φιλαδέλφειας- Νέας Χαλκηδόνας.

ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Κλειδαράς Νικόλαος, Γενικός Γραμματέας του Σκακιστικού Ομίλου Νέας Φιλαδέλφειας

Κοντιώτη Ευμορφία, Πρόεδρος του Σκακιστικού Ομίλου Νέας Φιλαδέλφειας

Μανωλεδάκης Θεόδωρος, Δημοτικός Σύμβουλος, εντεταλμένος για θέματα αθλητισμού

Μπαλάσκας Νικόλαος, Γενικός Αρχηγός του Σκακιστικού Ομίλου Νέας Φιλαδέλφειας

Παπαλουκά Ευτυχία Αντιδήμαρχος Αθλητισμού, Παιδείας, Πολιτισμού

Χατζήβεης Γεώργιος Εκπρόσωπος Σχολής Χατζήβεη

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Διευθύντρια Αγώνων ορίζεται η Σερετάκη Κωνσταντίνα.

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές και μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων, ανεξαρτήτως τόπου κατοικίας

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Οι συμμετέχοντες οφείλουν να δηλώσουν τη συμμετοχή τους έως και την 20η Απριλίου 2018 το μεσημέρι, στους:

  • Σερετάκη Ντίνα τηλ: 6972571596

  • Έφη Μεσίρη τηλ: 6972974554

  • e-mail Σκακιστικού Ομίλου Νέας Φιλαδέλφειας: sonfilad [@ ] yahoo.gr

  • e-mail Σερετάκη Κωνσταντίνα: seretakidina [@] gmail.com

δηλώνοντας Ονοματεπώνυμο, έτος γέννησης, Σχολείο, Τάξη, τηλέφωνο και Αριθμό Μητρώου Ε.Σ.Ο. εφόσον είναι εγγεγραμμένος/η σε σύλλογο.

ΧΩΡΟΣ και ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα γίνουν την Κυριακή 22 Απριλίου 2018 στη Σχολή Χατζήβεη, Οδός Αδάνων 17 (δίπλα στο άλσος).

ΏΡΑ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ

Ώρα προσέλευσης και επιβεβαίωσης συμμετοχής 09.00΄πμ μέχρι 09.30΄ πμ. Ώρα Έναρξης: 10:00 π.μ αυστηρά.

Όσοι προσέλθουν μετά τις 9.30΄ θα αγωνιστούν από το 2ο γύρο.

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Οι μαθητές και μαθήτριες θα αγωνιστούν σε ένα όμιλο για κάθε τάξη, με Ελβετικό Σύστημα πέντε (5) γύρων.

Το σύστημα των αγώνων θα ορισθεί με βάση των αριθμό συμμετοχών ανά τάξη και σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Μέχρι 6 Κυκλικό σύστημα (πουλ)

≥7 Ελβετικό 5 γύρων

Οι αγώνες θα γίνουν στις εξής 10 κατηγορίες:

Μαθητές - Μαθήτριες Νηπιαγωγείων

Μαθητές - Μαθήτριες Α' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Β' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Γ' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Δ' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Ε' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες ΣΤ' Τάξης Δημοτικού

Μαθητές - Μαθήτριες Α' Τάξης Γυμνασίου

Μαθητές - Μαθήτριες Β' Τάξης Γυμνασίου

Μαθητές - Μαθήτριες Γ' Τάξης Γυμνασίου & Λυκείου

ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Η αρχική κατάταξη θα γίνει:

1) στις κατηγορίες Νηπιαγωγείων, Α΄ , Β΄ , Γ΄ Δημοτικού κατά αλφαβητική σειρά .

2) στις κατηγορίες Δ΄, Ε΄ , ΣΤ΄ Δημοτικού, Γυμνασίων και Λυκείων με τα εθνικά ΕΛΟ του Ιανουαρίου 2018 και εν συνεχεία με αλφαβητική σειρά για όσους και όσες δεν έχουν ΕΛΟ .

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ

Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 15' για κάθε παίκτη για ολόκληρη την παρτίδα. Σε περίπτωση που δεν επαρκούν τα διαθέσιμα χρονόμετρα για όλους τους ομίλους, θα χρησιμοποιούνται σε περιπτώσεις που κάποιες παρτίδες δε θα έχουν τελειώσει μετά από 20' από την έναρξη του συγκεκριμένου γύρου. Στις περιπτώσεις αυτές θα χρησιμοποιείται σκακιστικό χρονόμετρο µε χρόνο σκέψης 5' για κάθε παίκτη.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

Θα ισχύσουν τα εξής κριτήρια κατά σειρά:

A. Για ελβετικό σύστημα θα ισχύσουν τα εξής κριτήρια κατά σειρά:

1. To μεταξύ των ισόβαθμων αποτέλεσμα (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους)

2. Κριτήριο Μπούχολτς (βαθμοί αντιπάλων)

3. Κριτήριο αθροίσματος προοδευτικής ισοβαθμίας

Β Για Κυκλικό σύστημα (round robin) θα ισχύσουν τα εξής κριτήρια κατά σειρά:

  1. 1. Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).

    2. Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).

    3. Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων.

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΓΩΝΩΝ

Θα ισχύσουν οι Κανονισμοί της Ε.Σ.Ο. και της FIDE για το Γρήγορο Σκάκι (ΡΑΠΙΝΤ), με την εξαίρεση ότι η παρτίδα χάνεται στην 3η αντικανονική κίνηση στα Νήπια και την Α’ Δημοτικού και τη 2η αντικανονική στις υπόλοιπες κατηγορίες.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ – ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ

Επικεφαλής Διαιτητής θα είναι η Διεθνής Διαιτητής Μυρσίνη Λυμπερτού. Τους αγώνες θα διαιτητεύσουν διαιτητές που ανήκουν στη δύναμη του ΣΟΝΦ. Ενδεχόμενες ενστάσεις εκδικάζονται από τριμελή επιτροπή που θα ανακοινωθεί μετά τον 1ο γύρο.

ΑΠΟΝΟΜΕΣ – ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ

Θα απονεμηθούν μετάλλια στον 1ο, 2ο, 3ο και στο 1ο κορίτσι κάθε τάξης, καθώς και στους ισοβαθμούντες στην 3η θέση. Σε περίπτωση που κορίτσι καταταγεί στις τρεις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, λαμβάνει όλα τα έπαθλα που της αντιστοιχούν.

Η απονομή των επάθλων θα γίνει κατά την τελετή λήξης, που θα γίνει αμέσως μετά την λήξη των αγώνων.

ΔΙΑΦΟΡΑ

Επισημαίνονται τα εξής:

  • Με την άφιξη τους στο χώρο των αγώνων, μαθητές κ συνοδοί θα πρέπει να επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους συμπληρώνοντας ένα έντυπο, το οποίο θα το παραδίδουν στην γραμματεία.

  • Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την Προκήρυξη, ή από τους Κανονισμούς της FIDE και της Ε.Σ.Ο., , αρμόδια να αποφασίσει είναι η Διεύθυνση των Αγώνων και η επικεφαλής Διαιτητής.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Θα υπάρχει μια σειρά παράλληλων εκδηλώσεων που θα απευθύνονται στους γονείς, τους συνοδούς, τους επισκέπτες, και τα μικρότερα αδέρφια. Αναλυτικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί αργότερα

 

 

1. ΓΕΝΙΚΑ

Ο ΑΠΟ Κότινος Χολαργού υπό την αιγίδα της Σκακιστικής Σχολής Γαλανός, προκηρύσσει Πασχαλινό μαθητικό τουρνουά rapid για παιδιά, που θα διεξαχθεί από τις 2  έως τις 4 Απριλίου 2018, με ελβετικό σύστημα 12 γύρων χωρίς αξιολόγηση.

Θα πάρουν μέρος μέχρι 80 σκακιστές και σκακίστριες με βάση τη χωρίς επιφύλαξη δήλωση συμμετοχής κατά σειρά χρονικής προτεραιότητας.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα παιδιά των τάξεων Νηπιαγωγείου, Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου.

 

Το τουρνουά θα διεξαχθεί ταυτόχρονα σε 2 Ομίλους δυναμικότητας Α + Β ανάλογα με την συμμετοχή και τις τάξεις των παιδιών.

Οι αγώνες θα διεξάγονται παράλληλα σε 2 χώρους.

Οι αγώνες του Α Ομίλου θα διεξάγονται στο χώρο της Σκακιστικής Σχολής Γαλανός, στην οδό Φαιδριάδων 8, Πλατεία Κυψέλης.

Οι αγώνες του Β Ομίλου θα διεξάγονται στο χώρο του  ΑΠΟ Κότινος Χολαργού Σπετσών 81 β’, Κυψέλη.

Πρόκειται για 2 καινούργιους και σε άριστη κατάσταση χώρους οι οποίοι απέχουν μόλις λίγα λεπτά μεταξύ τους.

Τρόποι μετάβασης στους αγωνιστικούς χώρους: Τρόλεϊ Νο 2 & Νο 4, Λεωφορεία 022, 035 & 036 / Στάση: Πλατεία Κυψέλης

(Σε περίπτωση μη συμπλήρωσης ικανού αριθμού συμμετοχής παιδιών για τη δημιουργία 2 ομίλων, θα πραγματοποιηθεί μόνο ένας όμιλος ο οποίος θα λάβει μέρος στη Σκακιστική Σχολή Γαλανός).

2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ – ΑΝΑΒΟΛΕΣ

Οι αγώνες θα γίνονται σε καθημερινή βάση (4 γύροι ανά ημέρα) σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα. Αναβολές δεν επιτρέπονται για κανένα λόγο. Οι παίκτες δικαιούνται να ζητήσουν οποτεδήποτε εξαίρεση από οποιονδήποτε γύρο.

Για οποιοδήποτε διευκρίνιση κατά την διάρκεια των αγώνων οι γονείς μπορούν να επικοινωνούν με τους αρμόδιους διαιτητές στα τηλέφωνα 6972252954 (Βιργινία Ψωμά) και 6956021779 (Μαριάννα Παγκαλή).

 

Οι κληρώσεις θα εμφανίζονται στην ιστοσελίδα: www.galanoschess.gr και στην ιστοσελίδα chess results.

H κλήρωση του 1ου γύρου θα αναρτηθεί την Κυριακή το βράδυ, 1 Απριλίου.

 

 

Μ.Δευτέρα

2 Απριλίου 2018

1ος -  4ος     Γύρος        5:00 μ.μ.

Μ.Τρίτη

3 Απριλίου 2018

5ος -  8ος     Γύρος        5:00 μ.μ.

Μ.Τετάρτη

4 Απριλίου 2018

9ος - 12ος    Γύρος        5:00 μ.μ.

Μ.Τετάρτη

4 Απριλίου 2018

Τελετή Λήξης - Απονομές 7:30 μ.μ.

 

3. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ – ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Διευθυντής Αγώνων & υπεύθυνος οργανωτικών θεμάτων ορίζεται ο κ. Δημήτρης Γαλανός. Επικεφαλής διαιτητής η κ. Βιργινία Ψωμά και βοηθός διαιτητής η κ. Μαριάννα Παγκαλή.

4. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ – ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

Οι αγώνες θα διεξαχθούν με χρόνο σκέψης, για κάθε παίκτη, 10 λεπτά + 3 δευτερόλεπτα για κάθε κίνηση από την αρχή της παρτίδας.

Οι παρτίδες διέπονται από τους κανονισμούς της FIDE και της ΕΣΟ.

Για ό,τι δεν προβλέπεται από την Προκήρυξη, για μεταβολή της Προκήρυξης και για κάθε πρόβλημα που τυχόν παρουσιαστεί, αρμόδιος να αποφασίσει είναι ο διευθυντής αγώνων.

5. ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να υποβληθούν στον κ. Δημήτρη Γαλανό τηλεφωνικά ή με sms στο 6947544293 ή με email στο galanoschess@gmail.com  μέχρι τις 17:00 την Κυριακή 1 Απριλίου. Όλες οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να αναφέρουν ονοματεπώνυμο, τάξη, σχολείο, τηλέφωνο και e-mail.

6. ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ

Η τελική κατάταξη διαμορφώνεται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας: 1) Αποτελέσματα μεταξύ των ισοβάθμων 2) Sonneborn Berger, 3) Buchholz, 4) Median Buchholz, 5) Αριθμός νικών

7. ΠΑΡΑΒΟΛΑ - ΕΠΑΘΛΑ

Οι παίκτες καταβάλλουν παράβολο 20 € ενώ οι μαθητές της σχολής Γαλανός και τα αθλητικά μέλη του Κότινου 15 €. Τα παράβολα θα πληρωθούν πριν την έναρξη στο χώρο των αγώνων. Για τα αδέρφια υπάρχει 5 € έκπτωση στο παράβολο για το καθένα ξεχωριστά. Τα παράβολα διατίθενται για τα έπαθλα και τα γενικά έξοδα της διοργάνωσης.

Θα δοθούν σε κάθε όμιλο ξεχωριστά: κύπελλα & μετάλλια στους 3 πρώτους της γενικής κατάταξης, κύπελλο και μετάλλιο στο πρώτο κορίτσι, μετάλλια στο δεύτερο και τρίτο κορίτσι, κύπελλο και μετάλλιο στον πρώτο κάθε τάξης (Νηπιαγωγείο, Α, Β, Γ, Δ, Ε, ΣΤ Δημοτικού, Γυμνάσιο και Λύκειο) , μετάλλια στους δεύτερους και τρίτους κάθε τάξης.

Δεν δικαιούται  έπαθλο σκακιστής που δεν θα τερματίσει το τουρνουά.

Προκηρύξεις

Προκηρύξεις Σχολικών

Προκηρυξεις Σχολικων