ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ:

Τουρνουά Rapid

 

Ανοιχτό rapid τουρνουά με ελβετικό σύστημα 7 γύρων με διεθνή αξιολόγηση ELO FIDE Rapid

(Οι διοργανωτές μπορούν να αλλάξουν σύστημα αγώνων

ανάλογα με τον αριθμό συμμετοχών)

 

Την Κυριακή, 10 Μαρτίου 2024, στην αίθουσά μας, Λυκούργου 50, Καλλιθέα, ώρα 17:30.

Χρόνος σκέψης: Κάθε παίκτης έχει δέκα (10) λεπτά για όλη την παρτίδα και 2 δευτερόλεπτα προστιθέμενο χρόνο ανά κίνηση. Οι αγώνες γίνονται με ηλεκτρονικά χρονόμετρα (σύστημα 10'+2").

Κανονισμοί: Ισχύουν οι επίσηµοι κανονισµοί σκακιού της Ελληνικής Σκακιστικής Οµοσπονδίας (ΕΣΟ) και της ∆ιεθνούς Σκακιστικής Οµοσπονδίας (FIDE). Θα τηρηθούν όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα που ορίζονται από την ΓΓΑ.

Δικαίωμα συμμετοχής: α)έχουν όλοι οι αθλητές που έχουν τακτοποιήσει το τέλος ενεργοποίησης στην ΕΣΟ

β) ορίζεται έκτακτη συνδρομή («παράβολο») 5,00€.

Ανώτατο όριο συμμετοχών: 40 άτομα

Έπαθλα: Στους 3 πρώτους νικητές χρηματικό έπαθλο ανάλογα με τον αριθμό των συμμετοχών (το 50% των παραβόλων). Η κατανομή των επάθλων ανακοινώνεται μετά την ολοκλήρωση των δηλώσεων συμμετοχής. Τα έπαθλα δεν μοιράζονται σε ισοβαθμίες. Οι ισοβαθμίες αίρονται σύμφωνα με τα κριτήρια. Έπαθλα δικαιούνται μόνο όσοι ολοκληρώσουν το τουρνουά.

Κριτήρια ισοβαθμίας:

1) αποτέλεσμα μεταξύ των εμπλεκομένων ισόβαθμων παικτών,

2) Buchholz (άθροισμα της τελικής βαθμολογίας των αντιπάλων),

3) βαθµολογική πρόοδος (άθροισµα της ανά γύρο βαθµολογίας του παίκτη).

Αίθουσα αγώνων: Σκακιστικός Όμιλος Καλλιθέας, Λυκούργου 50, Καλλιθέα.

Πληροφορίες και εγγραφές: στο τηλέφωνο: κα Τσούμπα Μαρία 6988380001 και στο mail: και με φυσική παρουσία την ημέρα έναρξης των αγώνων στην αίθουσα αγώνων και μέχρι τις 17:00 μ.μ.

Επικεφαλής Διαιτητής: Μαρία Τσούμπα

Διαιτητές: Αδαμαντία Τσούμπα

Διεύθυνση αγώνων: Ν. Κουκίδης

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ:   Σκακιστικός Όμιλος Αμπελοκήπων/Σ.Ο. «Θωμάς Γεωργίου»
ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ:  Chess Square Σκακιστικό εντευκτήριο Σ.Ο. Αμπελοκήπων –
Σ.Ο.ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ,Μακρυνίτσας3,κάθετος λεωφόρου Πανόρμου
έναντι Αγίου Δημητρίου, τηλ. 210-6451538
               
ΠΡΟΣΒΑΣΗ:   με ΜΕΤΡΟ σταθμός «ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ» καθώς και
από Δημητσάνας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ 813
από Πανόρμου με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ 602,610,651,653 και 046 
από Κηφισίας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ Ε6,Ε14,Χ14,550 και με ΤΡΟΛΕΪ 10,13
από Αλεξάνδρας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ Α7,Β7,Β5,230,550,813,
               και με ΤΡΟΛΕΪ 7,8,10,14,18,19  
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΑΓΩΝΩΝ:      
                1ος   γύρος: Σάββατο     02-03-2024   6.30 μ.μ.
               συμπλ. γύρος: Δευτέρα    04-03-2024   6.30 μ.μ.
2ος   γύρος: Σάββατο     09-03-2024   6.30 μ.μ.               3ος   γύρος: Σάββατο     23-03-2024   6.30 μ.μ.
               4ος   γύρος: Σάββατο     30-03-2024   6.30 μ.μ.
               5ος   γύρος: Σάββατο     06-04-2024   6.30 μ.μ.
               6ος   γύρος: Σάββατο     13-04-2024   6.30 μ.μ.
               7ος   γύρος: Σάββατο     20-04-2024   6.30 μ.μ.
ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ έχουν μόνο:
α) Όσοι έχουν τακτοποιήσει το τέλος ενεργοποίησης στην ΕΣΟ                   β) Αλλοδαποί/ομογενείς που ανήκουν σε ξένη ομοσπονδία
 
 
Παράβολο συμμετοχής 
 
Α όμιλος για παίκτες με ELO >1300,  30€, οι παίκτες του ΣΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ και του ΣΟ ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 25€. Δύο μέλη της ίδιας οικογένειας 50€.  
 
B όμιλος για παίκτες με ELO <1300, 25€, οι παίκτες του ΣΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ και του ΣΟ ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 20€. Δύο μέλη της ίδιας οικογένειας 40€. 
 
Παίκτες του Β ομίλου μπορούν να παίξουν στον Α όμιλο με επιβάρυνση 5€
 
*Ανώτατο όριο αθροίσματος συμμετοχών:80 άτομα θα τηρηθεί προτεραιότητα.        
 
ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Ελβετικό 7 γύρων
ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 1.30 ώρα για όλη την παρτίδα  + 30” σε κάθε κίνηση                                   **Προκαθορισμένος χρόνος καθυστέρησης: 1 ώρα
          (Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική)
          **Προκαθορισμένος χρόνος καθυστέρησης: 1 ώρα
 
ΚΡΙΤΗΡΙΑ   ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:
Τα χρηματικά έπαθλα μοιράζονται ισόποσα. Για όλα τα έπαθλα υπάρχουν τα εξής κριτήρια:1)Τα αποτελέσματα των μεταξύ τους αγώνων,  2)Bucholz, 3)Bucholz(median), 4)αριθμός νικών
 
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: ΚΟΕΡΑΝΤ  ΦΙΛΙΠΠΟΣ 
ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΠΑΡΙΣ  ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΦΡΟΣΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
 
ΕΠΑΘΛΑ:   Α όμιλος
                1ος νικητής:    χρυσό   μετάλλιο και   200 € 
               2ος νικητής:    αργυρό  μετάλλιο και   150 €
               3ος νικητής:    χάλκινο μετάλλιο και     80 €
 *** 1ος  ΕLO< 1700 - 1η γυναίκα – 1ος έφηβος Κ18: χρυσά  μετάλλια. 
 *** Για αυτές τις κατηγορίες με ελάχιστο αριθμό συμμετεχόντων 3 άτομα 
 
 
ΕΠΑΘΛΑ:   Β όμιλος
 
1ος νικητής: κύπελλο και δωρεάν συμμετοχή σε ένα από τα τουρνουά μας Τετάρτης ή Σαββάτου
2ος νικητής: αργυρό  μετάλλιο και δωρεάν συμμετοχή σε ένα από τα επόμενα Blitz ή Rapid
3ος νικητής: χάλκινο μετάλλιο και δωρεάν συμμετοχή σε ένα από τα επόμενα Blitz ή Rapid
 
 **** 1ο κορίτσι Κ18 - 1ο παιδί Κ14 - 1ο παιδί Κ12 - 1ο παιδί Κ10 - 1ο παιδί Κ8 – 1ο χρυσά  μετάλλια. 
 **** Για αυτές τις κατηγορίες με ελάχιστο αριθμό συμμετεχόντων 3 άτομα 
 

 *****Έπαθλα δικαιούνται μόνον όσοι αγωνίζονται στον τελευταίο γύρο

Εάν κάποιος διεκδικεί έπαθλα διαφορετικών κατηγοριών επιλέγει το μεγαλύτερο

 
 
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ 
ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ TΗΣ 02/03/2024 ΏΡΑ 6.μ.μ
        
Στον κ.Νικολαΐδη Πάρι(κιν.6981796044), 
στον κ. Γιάννη Φροσινό(210-6714703,6980075056 μόνο απόγευμα), 
        στα email soaskaki@gmail.com και chesssquareclub@gmail.com, ή στον όμιλο (210-6451538),πριν την έναρξη των αγώνων.
Σε περίπτωση μη διεξαγωγής του τουρνουά τα παράβολα επιστρέφονται
 
ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ: Θα τηρηθούν οδηγίες των ΓΓΑ, ΕΣΟ και ECU
 
 
ΑΝΑΒΟΛΕΣ/ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ: 
Αναβολές μέχρι δύο δίδονται μόνο για σοβαρούς λόγους κατόπιν συνεννόησης με διαιτητή και αντίπαλο και διεξάγονται μέχρι και Τετάρτη πριν από τον επόμενο γύρο. Οι παίκτες μπορούν να ζητήσουν οποτεδήποτε εξαίρεση σε οποιονδήποτε γύρο. Επιτρέπεται μία εξαίρεση με μισό ½ βαθμό μέχρι τον 5ο γύρο. 
 
ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ:
Υποβάλλονται μέχρι και 30 λεπτά μετά το τέλος της παρτίδας. Παράβολο ένστασης 50€. Το παράβολο επιστρέφεται εάν η ένσταση γίνει έστω και μερικώς δεκτή.
 
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ – ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ
Παραδίδονται απενεργοποιημένες στον διαιτητή πριν την έναρξη των αγώνων.
 
ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ
α) Σε περίπτωση μη ικανοποιητικού αριθμού συμμετοχών μπορεί να δημιουργηθεί σύμφωνα με την κρίση του διοργανωτή ένας όμιλος                                                                                                       
 

β) Εάν οι συμμετοχές στον Α όμιλο είναι 20 έως 29  τότε τα έπαθλα αλλάζουν ως εξής:

1ος νικητής 20%  των παραβόλων και χρυσό μετάλλιο

2ος νικητής 10%  των παραβόλων και ασημένιο μετάλλιο

3ος νικητής  5%  των παραβόλων και χάλκινο μετάλλιο

Ο πρώτος με ELO < 1700  χρυσό μετάλλιο
 

 

Για οποιοδήποτε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την προκήρυξη των αγώνων ισχύουν οι κανονισμοί της FIDE και της ΕΣΟ.                
ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ:   Σκακιστικός Όμιλος Αμπελοκήπων/Σ.Ο. «Θωμάς Γεωργίου»
ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ:  Chess Square Σκακιστικό εντευκτήριο Σ.Ο. Αμπελοκήπων –
Σ.Ο.ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ,Μακρυνίτσας3,κάθετος λεωφόρου Πανόρμου
έναντι Αγίου Δημητρίου, τηλ. 210-6451538

ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ELO (FIDE  RATING)
               
ΠΡΟΣΒΑΣΗ:   με ΜΕΤΡΟ σταθμός «ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ» καθώς και
από Δημητσάνας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ 813
από Πανόρμου με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ 602,610,651,653 και 046 
από Κηφισίας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ Ε6,Ε14,Χ14,550 και με ΤΡΟΛΕΪ 10,13
από Αλεξάνδρας με ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ Α7,Β7,Β5,230,550,813, 
               και με ΤΡΟΛΕΪ 7,8,10,14,18,19  
 
 

 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΑΓΩΝΩΝ:      
                1ος   γύρος: Τετάρτη     28-02-2024   6.30 μ.μ.
               συμπλ. γύρος: Δευτέρα    04-03-2024   6.30 μ.μ.
2ος   γύρος: Τετάρτη     06-03-2024   6.30 μ.μ.               3ος   γύρος: Τετάρτη     13-03-2024   6.30 μ.μ.
               4ος   γύρος: Τετάρτη     20-03-2024   6.30 μ.μ.
               5ος   γύρος: Τετάρτη     27-03-2024   6.30 μ.μ.
               6ος   γύρος: Τετάρτη     03-04-2024   6.30 μ.μ.
               7ος   γύρος: Τετάρτη     10-04-2024   6.30 μ.μ.
ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ έχουν μόνο:
α) Όσοι  έχουν τακτοποιήσει το τέλος ενεργοποίησης στην ΕΣΟ                   β) Αλλοδαποί/ομογενείς που ανήκουν σε ξένη ομοσπονδία
Παράβολο συμμετοχής 30€, οι παίκτες του ΣΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ και του ΣΟ ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 25€. Δύο μέλη της ίδιας οικογένειας 50€.                                                                                                         
                    
*Ανώτατο όριο συμμετοχών : 80 άτομα - θα τηρηθεί προτεραιότητα.   
                 Ελάχιστος αριθμός συμμετεχόντων 30 άτομα  
 
ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Ελβετικό 7 γύρων
ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 1.30 ώρα για όλη την παρτίδα + 30” σε κάθε κίνηση 
               (η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική)
               **Προκαθορισμένος χρόνος καθυστέρησης: 1 ώρα
ΚΡΙΤΗΡΙΑ   ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:
Τα χρηματικά έπαθλα μοιράζονται ισόποσα.  Για όλα τα έπαθλα υπάρχουν τα εξής κριτήρια:1)Τα αποτελέσματα των μεταξύ τους αγώνων ,2)Bucholz, 3)Bucholz(median), 4)αριθμός νικών
 
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ  ΛΟΥΚΑΣ 
ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΠΑΡΙΣ  ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΦΡΟΣΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
 
ΕΠΑΘΛΑ:        1ος νικητής:    χρυσό   μετάλλιο και   200 € 
               2ος νικητής:    αργυρό  μετάλλιο και   150 €
               3ος νικητής:    χάλκινο μετάλλιο και    80 €
               1ος  ΕLO< 1700: χρυσό  μετάλλιο  

 **** Χρηματικό έπαθλο δεν δίδεται στην περίπτωση που ο παίκτης δεν αγωνίζεται στον τελευταίο γύρο. 

 
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ 
ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ TΗΣ 28/02/2024 ΏΡΑ 6.μ.μ.
        Στον κ. Νικολαΐδη Πάρι(κιν.6981796044),
 στον κ. Γιάννη Φροσινό(210-6714703,6980075056 μόνο απόγευμα), 
        στον όμιλο (210-6451538), 
στα email soaskaki@gmail.com και chesssquareclub@gmail.com, 
ή πριν την έναρξη των αγώνων.
Σε περίπτωση μη διεξαγωγής του τουρνουά τα παράβολα επιστρέφονται
 
ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ: Θα τηρηθούν οδηγίες των ΓΓΑ, ΕΣΟ και ECU
 
ΑΝΑΒΟΛΕΣ/ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ:
Αναβολές μέχρι δύο δίδονται μόνο για σοβαρούς λόγους κατόπιν συνεννόησης με διαιτητή και αντίπαλο και διεξάγονται μέχρι και Δευτέρα πριν από τον επόμενο γύρο. Οι παίκτες μπορούν να ζητήσουν οποτεδήποτε εξαίρεση σε οποιονδήποτε γύρο. Επιτρέπεται μία εξαίρεση με μισό ½ βαθμό μέχρι τον 5ο γύρο. 
 
ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ:
Υποβάλλονται μέχρι και 30 λεπτά μετά το τέλος της παρτίδας. Παράβολο ένστασης 50€. Το παράβολο επιστρέφεται εάν η ένσταση γίνει έστω και μερικώς δεκτή.
 
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ – ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ
Παραδίδονται απενεργοποιημένες στον διαιτητή πριν την έναρξη των αγώνων.

 

ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ

α) Εάν οι συμμετοχές είναι λιγότερες από 20 το τουρνουά δεν θα διεξαχθεί

β) Εάν οι συμμετοχές είναι 20 έως 29 τότε τα έπαθλα αλλάζουν ως εξής:

1ος νικητής 20%  των παραβόλων και χρυσό μετάλλιο

2ος νικητής 10%  των παραβόλων και ασημένιο μετάλλιο

3ος νικητής  5%  των παραβόλων και χάλκινο μετάλλιο

Ο πρώτος με ELO < 1700         χρυσό μετάλλιο
 
 

 

Για οποιοδήποτε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την προκήρυξη των αγώνων ισχύουν οι κανονισμοί της FIDE και της ΕΣΟ.                

Οι ορισμοί είναι:

ΠΟΑ 2024
Round 6 on 2024/02/25 at 10:30

1 ΕΣΠ ΟΙ ΜΑΧΗΤΕΣ - ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΔΑΝΕΖΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ
2 ΣΟ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ - ΣΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΚΟΝΤΙΩΤΗΣ ΕΥΜΟΡΦΙΑΣ, ΤΣΟΥΚΑΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
3 ΣΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΑΚΙ Ν. ΨΥΧΙΚΟΥ ΡΟΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
4 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ - ΦΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΥΜΠΕΡΤΟΥ ΜΥΡΣΙΝΗ
5 ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ - ΑΠΟ ΚΟΤΙΝΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΙΣΑΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗΣ  2024
Round 7 on 2024/02/25 at 10:30

1 ΣΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ - ΣΑ ΝΙΚΑΙΑΣ ΡΕΝΤΗ ΑΠΕΡΓΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΤΣΩΝΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
2 ΕΕΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ - ΣΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΚΑΤΣΙΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΠΡΑΜΑΤΕΥΤΑΚΗ ΑΣΠΑΣΙΑ
3 ΑΣ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ ΑΣΠΡΟΣ ΠΥΡΓΟΣ - ΣΟ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
4 ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΚΑΡΑΛΗ ΤΑΝΙΑ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗΣ 2024 
Round 7 on 2024/02/25 at 10:30

1 ΜΦΚΣ ΠΕΙΡΑΙΑ Ο ΦΟΙΒΟΣ - ΓΑΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ ΒΟΥΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ ΑΛΕΞΙΟΣ
2 ΣΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΣΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΠΑΡΙΣ, ΦΡΟΣΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
3 ΑΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΑΚ ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΚΑΚΟΜΗΤΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ, ΤΖΟΥΒΕΛΕΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
4 Α.Ε.Κ - ΣΟ ΑΘΗΝΩΝ ΒΡΑΪΜΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΠΡΕΒΕΝΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛ
5 ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Α' ΤΟΠΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗΣ 2024 
Round 7 (Final Round) on 2024/02/25 at 10:30

1 ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΓ. ΣΟΦΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΣΟ ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΝΟΜΙΚΟΣ ΓΟΥΛΙΕΛΜΟΣ, ΚΟΥΒΑΡΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ, ΜΑΣΤΟΡΑΚΟΥ ΜΑΡΙΑ
2 ΕΟΣ ΑΧΑΡΝΩΝ - ΔΚΠ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ ΓΟΡΙΔΑΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ΓΙΑΝΝΟΥ ΒΙΡΓΙΝΙΑ, ΚΩΣΤΕΛΙΔΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ
3 ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ - ΣΟ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥΣΗΣ ΙΓΝΑΤΙΟΣ, ΒΑΣΙΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
4 ΑΓΣ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ - ΕΠΑΣ ΠΕΥΚΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΖΕΡΔΕΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΖΕΡΔΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
5 ΣΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΣΙΑΠΕΡΑΣ - ΑΣ ΛΑΥΡΙΟΥ ΑΓΡΑΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ, ΑΡΒΑΝΙΤΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ
6 ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ - ΣΟ ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΛΙΑΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
7 ΑΟ ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ - ΑΠΟ ΑΙΓΛΗ ΠΑΠΑΓΟΥ ΔΑΛΠΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Β' ΤΟΠΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗΣ  2024
Round 7 on 2024/02/25 at 10:30

1 ΑΣ ΑΙΓΥΠΤΙΩΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ - ΑΣ Η ΠΡΟΟΔΟΣ ΝΕΟΥ ΒΟΥΤΖΑ ΡΑΦΗΝΑΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ ΑΛΕΞΙΟΣ
2 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΤΥΦΛΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ - ΑΣ ΠΕΡΑ ΚΑΛΕΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΚΑΛΕΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΜΑΝΩΛΗ ΝΕΦΕΛΗ
3 ΑΟ ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΟΣ - ΣΟ ΥΔΡΑΣ ΚΑΙΣΑΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ, ΤΟΥΣΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
4 ΜΑΧΗΤΕΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ - ΠΑΣ ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΤΣΙΡΟΠΟΥΛΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ, ΚΟΥΛΑΞΟΥΖΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΙΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ ΣΤΡΟΦΑΛΗΣ  2024
Round 6 on 2024/02/25 at 10:30

1 ΣΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ Α' - ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΜΟΥΣΛΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ
2 ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΟΣ Β' - ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΟΣ Α' ΑΒΣΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΠΕΤΣΑΣ ΣΠΥΡΟΣ
3 ΣΚ. ΕΠ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ Α' - ΣΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ Α' ΡΟΥΚΟΥΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ, ΠΕΤΣΕΤΙΔΗ ΜΑΡΙΑ
4 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ Α' - ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΚΟΝΤΟΚΑΝΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ, ΚΩΣΤΟΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
5 ΣΚ. ΕΠ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ Β' - ΕΟΑΟ Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΡΟΥΚΟΥΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ, ΠΕΤΣΕΤΙΔΗ ΜΑΡΙΑ
6 ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ ΤΣΟΥΜΠΑ ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ, ΑΡΜΑΟΣ ΠΕΤΡΟΣ
7 ΓΑΣ ΧΟΛΡΑΓΟΥ - ΕΝΩΣΗ ΑΡΜΕΝΙΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΔΟΓΑΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΛΗΜΝΑΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
8 ΕΠΑΣ ΠΕΥΚΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ - ΣΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ Α' ΡΟΜΠΑΚΗ ΜΑΡΙΑ, ΓΛΕΖΕΛΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΣ
9 ΑΠΟ ΚΟΤΙΝΟΣ ΑΘΗΝΩΝ - ΕΕΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΣΕΦΕΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
10 ΑΜΕΣ ΝΕΑΣ ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ - ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΠΛΕΥΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
11 ΑΣΟΠ ΔΙΑΣ Β' - ΣΟ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ ΞΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, ΠΑΥΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
12 ΑΣΟΠ ΔΙΑΣ Α' ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ - ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΞΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ, ΠΑΥΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
13 ΣΑ ΕΝΩΣΗ ΣΠΑΡΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ - ΑΟ ΖΗΝΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΧΑΤΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
14 ΣΟ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ - ΣΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ Β' ΚΟΝΤΙΩΤΗ ΕΥΜΟΡΦΙΑ, ΤΣΟΥΚΑΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
15 ΣΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ Β' - ΣΟ ΑΘΗΝΩΝ ΑΠΕΡΓΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΤΣΩΝΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
16 ΣΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ - ΣΟ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΠΑΡΙΣ, ΦΡΟΣΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
17 ΣΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ Β' - ΕΣΠ ΟΙ ΜΑΧΗΤΕΣ ΡΟΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
18 Α.Ε.Κ. - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ Β' ΒΡΑΪΜΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΠΡΕΒΕΝΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛ
19 ΣΟ ΘΩΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ - ΑΚ ΖΩΓΡΑΦΟΥ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΠΑΡΙΣ, ΦΡΟΣΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΙΛΙΑΣ ΠΕΤΡΟΣ ΚΟΛΥΒΑΣ  2024
Round 6 on 2024/02/25 at 10:30
 
1 ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΣΟ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ ΜΟΥΣΛΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ
2 ΣΑ ΕΝΩΣΗ ΣΠΑΡΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ - ΑΣΟΠ ΔΙΑΣ Α' ΧΑΤΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
3 ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ Α' - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ ΚΟΝΤΟΚΑΝΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ, ΚΩΣΤΟΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
4 ΑΓΣ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ - ΕΣΠ ΟΙ ΜΑΧΗΤΕΣ ΖΕΡΔΕΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΖΕΡΔΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
5 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ - ΑΠΟ ΑΙΓΛΗ ΠΑΠΑΓΟΥ ΛΥΜΠΕΡΤΟΥ ΜΥΡΣΙΝΗ
6 ΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ ΚΟΚΛΙΩΤΗ ΜΑΡΙΑ, ΝΟΜΙΚΟΣ ΓΟΥΛΙΕΛΜΟΣ
7 ΣΚ. ΕΠ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ - ΕΟΑΟ Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΡΟΥΚΟΥΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ, ΠΕΤΣΕΤΙΔΗ ΜΑΡΙΑ
8 ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ Β' - ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ ΔΟΓΑΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΛΗΜΝΑΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
9 ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΡΙΟΣ
10 ΑΣΟΠ ΔΙΑΣ Β' - ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ Γ' ΞΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, ΠΑΥΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
11 ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΟΣ - ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ Α' ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΠΕΤΣΑΣ ΣΠΥΡΟΣ
12 ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ Α' - ΕΠΑΣ ΠΕΥΚΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΡΗΓΑΤΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ, ΚΑΤΡΙΤΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΚΑΤΡΙΤΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
13 ΑΣ ΠΕΡΑ - ΑΟ ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΟΣ ΠΛΕΥΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΤΣΟΤΣΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
14 ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ Β' - ΕΕΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΤΣΟΥΜΠΑ ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ, ΑΡΜΑΟΣ ΠΕΤΡΟΣ
15 ΣΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ - ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ Β' ΡΟΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
16 ΜΑΧΗΤΕΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ Α' - ΜΑΧΗΤΕΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ Β' ΤΣΙΡΟΠΟΥΛΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ, ΚΟΥΛΑΞΟΥΖΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Από ΤΕΔ-ΕΣΣΝΑ

Το ΔΣ της Ένωσης θα συνεδριάσει εκτάκτως την Παρασκευή 01 Μαρτίου 2024 και ώρα 9μμ με θέματα ημερήσιας διάταξης.

1. Συζήτηση προτάσεων και επιλογή, για την συνδιοργάνωση των Μαθητικών Πρωταθλημάτων Αττικής 2024

2. Λοιπά Θέματα.

Παρακαλούνται να περευρίσκονται και εκπρόσωποι όσων θα αποστείλουν σχετική πρόταση, για το άνοιγμα των ηλεκτρονικών φακέλων και παρουσίασης των προτάσεων τους.

Υπενθυμίζεται οτι η προθεσίμα υποβολής πρότασης λήγει την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 11:59μμ. Η σχετική ανακοίνωση εδώ

Η Συνεδρίαση θα γίνει στα γραφεία της Ε.Σ.Ο. Λεωφ. Ανδρέα Συγγρού 25, 4ος όροφος και θα είναι ανοιχτή για όποιον επιθυμεί να την παρακολουθήσει.

Το ΔΣ. 

Το ΔΣ της Ένωσης όρισε τις ακόλουθες επιτροπές.

ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

  1. Δροσάκης Νικόλαος

  2. Σκαπέρδας Κωνσταντίνος Νέστωρ.

  3. Σταυρόπουλος Άρης

  4. Γκρίτζαλη Αγγελική 

  5. Σμυρλή Μαρία.

  Οι Κυρίες Γρίτζαλη και Σμυρλή μετέχουν στην επιτροπή εκπροσωπώντας το γονεϊκό κίνημα, είναι Πρόεδροι Συλλόγων γονέων σε σχολεία του Αλίμου και μετέχουν σε επιτροπές της Τοπικής αυτοδιοίκησης για τους νέους τον αθλητισμό και την Παιδεία.

 

ΕΙΔΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

  1. Ταμπακάκη Δέσποινα

  2. Δημακάκος Αναστάσιος

  3. Στεφανίδη Μαρία Αννα

  4. Πλευράκης Ιωάννης

  5. Κουλαξουζίδης Γεώργιος.

  Η Κα Ταμπακάκη Δέσποινα είναι δικηγόρος, μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών και ορίστηκε από το ΔΣ ομόφωνα να συντάξει το νέο καταστατικό και τις τροποποιήσεις που απαιτούνται με βάση τον νέο αθλητικό νόμο.

  Το νέο καταστατικό θα τεθεί για έγκριση από τα μέλη, σε Καταστατική Γενική Συνέλευση την 20η Απριλίου 2024

  Λεπτομέρειες για την όλη διαδικασία θα δοθούν με νέα ανακοίνωση.

  Τέλος παρακαλούμε θερμά όσα μέλη δεν έχουν επικαιροποιήσει τα στοιχεία τους συμπληρώνοντας την σχετική φόρμα να το πράξουν άμεσα. 

Η σχετική ανακοίνωση με την φόρμα επικαιροποίησης στοιχείων εδώ

Το ΔΣ.

Αξιότιμοι/ες κ.κ.
 
  Σας γνωρίζουμε ότι οι διαιτητές και οι διαιτήτριες, που έχουν οριστεί
και διαιτητεύουν σε κάθε μορφής τουρνουά (τοπικό, εθνικό και διεθνές)
αλλά δε διαθέτουν την ειδική άδεια διαιτητή (F.I.D.E. Licence) δε θα
συμπεριλαμβάνονται από τους Επικεφαλής Διαιτητές/τριες στην υποβολή των
εκθέσεων διαιτησίας και οι Υπεύθυνοι κληρώσεων δε θα τους
συμπεριλαμβάνουν στα αρχεία κληρώσεων (swiss manager).
Επιπροσθέτως, όσον αφορά το τέλος ενεργοποίησης των αθλητικών δελτίων, η
ερμηνεία που δίνει η Κ.Ε.Δ. στην ανακοίνωση της Ε.Σ.Ο. είναι ότι η
αρμοδιότητα του/ης Επικεφαλής Διαιτητή/τριας εξαντλείται στην
αντιπαραβολή των ονομάτων των σκακιστών/τριών οι οποίοι έχουν δικαίωμα
να παίξουν βάσει καταλόγου που δίνει η Διεύθυνση των Αγώνων που είναι η
μόνη υπεύθυνη για τον έλεγχο της πληρωμής ή όχι, με την λίστα των
ονομάτων που πιθανώς έχουν εισαχθεί στο swiss manager.
Συμπερασματικά,  η μόνη υποχρέωση του/ης Επικεφαλής Διαιτητή/τριας είναι
ότι δεν πρέπει να βάλει στην κλήρωση του 1ου γύρου σκακιστές/τριες που
δεν είναι στην λίστα της Διεύθυνσης των Αγώνων.
 
Κ.Ε.Δ.

Προκηρύξεις

Προκηρύξεις Σχολικών

Προκηρυξεις Σχολικων